S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

luka4615

Jedna z mých nejoblíbenějších, potažmo i nejlepších českých pohádek. Právě zde můžete vidět tu vzácnou kombinaci nesmrtelného skvělého humoru, scénáře a povedeného děje. Srdeční záležitost. „Jsi drzý čert!“ ()

stub

Nepatří mezi těch několik "opravdu velkých" českých pohádek, ale v mém případě funguje snad ještě lépe. Fenomenální humor, chytré narážky (např. mluvený prolog) a především perfektní herecké obsazení (skvělí jsou zejména Kemr, Heřmánek, Preiss a Nárožný). Btw naše literatura a kinematografie jsou asi jediné, kde se peklo často vyobrazuje takto "pozitivním" způsobem (ano, jinde ďábel představuje spravedlnost či jiné kladné elementy - ale čerti jako jednoznační sympaťáci a peklo "kde je pěkně teploučko", to je opravdu naše specialita). ()

EXpenza

Nejlepší čertovská pohádka,která byla natočena. Možná i nejlepší Česká pohádka vůbec. Víc pohádkovější to být nemůže!! :) ()

Pepy

Tak tohle je asi jasné, každý rok na vánoce se to pouští v televizích a každý rok se na to musím dívat i přesto, že jsem to viděl stokrát. Výborně vybrané prostředí k natáčení, což zpestřuje atmosféru, dále se mi líbil Vladimír Dlouhý a také lucifer Karel Heřmánek a do toho ty charaktery postav. Výborně pozitivní pohádka, která nezklame! ()

Genero

Excelentní čertovská báchorka, jejíž jedinou sazí na nose je hodná a skromná ošklivá husa Adélka. Jsem celý u vytržení, že se zde, mezi komentáři v nejhřejivějším domově filmových fanoušků, vyskytují takoví jedinci, kteří hodnotí tuto pohádku jedinou hvězdičkou a dokonce i hůře! Hned zítra máme přehlídku. Dva pobodám, dva pohmoždím a jednoho...jednoho dokonce zesměšním. Uvědomte si, hříšníci, že s námi nejsou žerty a namyšlení jsme tady my! ()

aniiicka

JE TO RRRREBEL!! :) :) Nejlepší pohádka! :) Úžasně vtipná s řadou skvělých postav (věčně nadraný kaprál :), geniální lucifer Heřmánek, Vetcháč jako čert s hodností vraníka, vlastně vlka :) nebo největší svině Dorota Máchalová), s krásnou hudbou a skvělým scénářem...pohádkový film je také možná díky hudbě a nekýčovitosti kostýmů a prostředí v určitých okamžicích lehce smutný, možná to připadá jen mě, ale to filmu dodává na kvalitě a společně s moudrými pohádkovými poučeními a smutným počátečním vyobrazením války na hloubce. Takže ještě jednou - skvělé obsazení, hudba, vtípky...prostě mi to přijde geniálně vymyšlené. Nezapomenutelná pohádka. ()

BoPo

Nenapadá ma naozaj nič, čo by som mohol vytknúť. Skvelá rozprávka. Pardon, najlepšia rozprávka. Nesmrteľná klasika, na ktorú sa nič nechytá. Povinná jazda vianočných sviatkov. ()

Tommassi3

"Ať už peklo bylo nebo nebylo, vymyšleno bylo dobře.. Když se kolem sebe rozhlédneme, vidíme, že i dnes spoustě lidí peklo chybí !! To víte, nikdy nedělá dobrotu, když si někdo myslí, že zlo zůstane nepotrestáno !!" Musím se přiznat, že právě tento Bočanův majstrštyk, který svého času patřil do první desítky mých nejoblíbenějších filmů vůbec, přičemž po napsání tohoto komentáře ve spojení s další projekcí jsem neshledal jediný důvod, proč by do ní vlastně neměl patřit, sem viděl už mnohokrát, a protože stejně tak logicky patří k nejčastěji hodnoceným záležitostem zde, stvořit komentář, který by neopakoval stále totéž nebo naopak jen pozérsky nehanil, mi přišlo jako nesplnitelný úkol, nicméně prostě nedokážu odolat, a tak bych se rád podělil o několik postřehů, které mně osobně připadají velmi zajímavé, byť budu tentokrát především chválit !! Samotný až notoricky známý příběh jistě není třeba příliš rozvádět, po výtvarně skvěle zinscenovaném úvodu, v němž nechybí působivá bitva a řada promyšlených obrazů barokní ikonografie, se divák ocitá ve mlýně, kde stárnoucí ovdovělý mlynář František Máchal v podání Františka Viceny podlehne svodům neuvěřitelné mrchy kuchařky Doroty, kterou si s chutí zahrála jindy spíše otravná Jaroslava Kretschmerová ve své životní roli, která plánuje s rafinovaně podlým správcem Viktora Preisse, který zde dokazuje, jak velkým a nedoceněným je hercem, mlynáře utahat, aby byl jeho pobyt na světě pokud možno, co nejkratší, což vypravěč Luděk Munzar komentuje výstižnými slovy: "Chceš-li učiniti ze starého muže blázna, dej mu mladou ženu..” Jediný, kdo musí tomuto podlému jednání přihlížet, je jeho poctivý a dobrosrdečný syn Petr, že jej ztvárnil jako vždy bezchybný a nezapomenutelný Vladimír Dlouhý, ví už každé malé dítě, který však už tragédii nedovede zabránit, a tak když se oba padouši rozhodnou z cesty za majetkem odstranit i Petra, alespoň pobytem ve vězení, vůbec netuší, že si zahrávají se samotným peklem, nicméně než však dospějeme ke konci, kdy se všem dostane po právu toho, co zasluhují, ho čekají ještě mnohá úskalí, byť najde i svoji pravou lásku.. Hynek Bočan coby širokou veřejností zbytečně přehlížený režisér, ačkoliv přitom právě jeho tvorba v 60. letech minulého století neunikla pozornosti amerických artových kin, a jeho jméno lze nalézt i v řadě zahraničních publikací, natočil mimo jiné i fantastický film Čest a sláva s Rudolfem Hrušínským, který se odehrává na tvrzi v posledním roce třicetileté války a který si i přes úspěch na filmovém festivalu v Benátkách vysloužil uložení do trezoru, Soukromou vichřici, jejímž prostřednictvím rovněž výtečně převedl na plátno dílo Vladimíra Párala nebo zajímavé drama Pasťák, které sice roztočil v roce 1968, mohl ho však dokončit až o dvacet let později, a připočteme-li k tomu kultovní seriál Záhada hlavolamu podle Jaroslava Foglara, zdá se naprosto jisté, že prostě normalizační léta přinesla Bočanovi kruté vystřízlivění, když se na jeho tvorbě silně podepsala, a tak se bohužel jeden může jen domnívat, jak by jeho filmy mohly vypadat, kdyby je natočil Bočan šedesátkový a ne ten, který musel například poslat do dolů Partu hic, přičemž v tomto ohledu právě filmová pohádka S čerty nejsou žerty jasně dokládá, že Bočan až teprve v roce 1984 a v rámci pohádkového žánru stvořil konečně, co chtěl, i když pochopitelně ne úplně !! Jednu z hlavních rolí si střihnul Josef Kemr, který byl v té době na seznamu zakázaných herců, stejně jako Luděk Munzar, přičemž bych rád formuloval samotný termín zakázaný herec, který měl jednoduše řečeno v období normalizace omezené pole působnosti jak v televizi, tak i ve filmu a v případě, že režisér chtěl takového herce obsadit, přičemž o něj opravdu stál, mohl využít pouze jednoho do vznikajícího projektu, nutno dodat, že na tomto seznamu se tehdy vyjímala i taková velká herecká jména jako Rudolf Hrušínský či Blanka Bohdanová, a tak i v tomto duchu S čerty nejsou žerty lze označit za nesmírně zajímavé, protože Luďka Munzara může divák slyšet alespoň jako vypravěče příběhu, jak jsem již zmiňoval !! Známou předlohu Boženy Němcové přepsal do podoby filmového scénáře Bočanův souputník Jiří Just a právě samotný režisér, oba však mimo klasické pohádky Boženy Němcové hledali a našli inspiraci v jiné klasice, chce se mi říct až vykrádali, jiný skvělý film Fanfán Tulipán s Gérardem Philipem, přičemž spousta scén prakticky doslovně kopíruje francouzský originál, většina šermířských soubojů, scéna na střeše, na komíně, vousatý kaprál, motiv lásky až na druhý pohled, kdy hlavní hrdina až ve finále vystřízliví a pochopí, dokonce i vyvolená hlavního hrdiny s totožným jménem Adélka, jasně dokazují, kde Bočan s Justem k většině svých nápadů přišli, byť bych toto rozhodně nezatracoval, protože jejich snímek si s tím francouzským co do kvality rozhodně nezadá, v několika ohledech ho jistě i předčí, a pak to ani nikdo z diváků zřejmě nezaregistroval, soudě dle zdejších komentářů, což jasně svědčí o tom, co zde hlasitě tvrdím už dlouhou dobu, že by si uživatelé měli dávat na užití podobných termínů jako vykrádání velký pozor a užívat jej s citem !! Nicméně pohádka S Čerty nejsou žerty obsahuje onu ceněnou nadčasovost, kterou se vždy Bočan snažil dostávat do svých filmů, když velmi umě vytváří paralelu děje filmu k současné realitě, skvěle vede své herce, kteří cítí kreativitu a opravdu se snaží, čímž z nich režisér dostává jejich maximum, což prostě divák z obrazovky či plátna musí cítit, a hlavně zůstává srozumitelný cílovému publiku !! Parádní a natáčení si užívající herci patří k ozdobám filmu, skvěle pronáší své repliky, z nichž řada se dostala do běžné konverzace, naprosto zlidověla, dnes jistě každý ví, co znamená úsloví "nedělat Dorotu", a ačkoliv osobně jsem si vždy nejvíce užíval kreaci Lucifera famózního Karla Heřmánka, který spolu s Pacinovým Ďáblem v tomto ohledu patří k naprosté špičce, přičemž hlášky typu: "Na myšlení jsme tady my.” - "No ty rozhodně ne, Drápale !!” či "Jsi drzý čert !!” mě spolehlivě posílají do kolen, jeden musí rozhodně ocenit i knížete Josefa Kemra, neuvěřitelného kaprála Petra Nárožného: "Máchale, spadlo ti to !! Seber to, no !!“ či "Je to rebel !! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho dokonce zesměšnil !!”, slizkého správce Viktora Preisse, neskutečnou bestii Dorotu Jaroslavy Kretschmerové, krásnou, byť chladnou, Angelínu Dany Bartůňkové, ti všichni dokazují, že stojí a padá-li skutečně dobrý film s padouchy, pak zde si můžete i vybrat, a především pak pochopitelně ústřední duo čerta Janka bezchybného Ondřeje Vetchého s jediným skutečně kladným hrdinou pohádky Petra v nezapomenutelném podání Vladimíra Dlouhého !! Že neexistuje malých rolí, pouze malých herců, však dokazuje i Václav Vydra, který během pár vteřin při plesové scéně potvrzuje svůj ohromný komediální talent, stejně jako naprostá většina všech zúčastněných, ačkoliv jednu malou připomínku bych si neodpustil, a to směrem k neuvěřitelně otravné a nesympatické Monice Pelcové, ačkoliv by se tato skutečnost dala považovat za velmi chvályhodnou, že vlastně Hynek Bočan nechal Petra dát nakonec přednost kráse srdce před tou živelnou Angelíninou, v roli Adélky, jejíž zpěv mě vždy nehorázně sral, byť tím rozhodně nechci snižovat kvality textů písní, na nichž se podílel standardně víc než slušný Zdeněk Svěrák, který spolupracoval s Jaroslavem Uhlířem, jehož soundtrack patří k absolutní tuzemské špičce a to napříč všemi žánry !! Film natáčel kameraman Jaromír Šofr, který spolupracuje převážně s Jiřím Menzelem, a nutno říci, že rovněž nesnese výhrad, na čemž jistě nese i svůj podíl skvělý výběr lokací, mezi nimiž jistě ční zámek Průhonice, které naleznete jen pár kilometrů od Prahy, Máchalův mlýn nacházející se nedaleko obce Střehom blízko Sobotky, naprosto dokonalé pohádkové peklo, které se natáčelo v unikátních, uměle vyhloubených jeskyních zvaných příznačně Pekelné doly, jejichž prostory v současnosti využívá motorkářský klub Pekelné Doly, schody do pekla na skalním hradě Sloup u obce Sloup v Čechách či samotný vstup do pekla, který se točil pro změnu u zříceniny Rotštejn v Klokočských skalách !! Ačkoliv bych se opravdu nechtěl nikoho dotknout a jsem si jist, že naše tuzemská filmografie obsahuje nespočet velmi kvalitních filmových pohádek, které se mohou směle měřit s jinými našimi seriózními filmovými klenoty, právě Bočanův nejlepší snímek S Čerty nejsou žerty považuji za naprosto jedinečnou a originální, přes vše, co již bylo směrem ke scénáři řečeno, záležitost, kterou si prostě i přes mnoho repríz alespoň o Vánocích nikdy nenechám ujít, a prakticky bezchybnou záležitost se spoustou legendárních hlášek a tak jedinečným uchopením samotné podstaty pekla, že prostě nemohla vzniknout jinde než u nás !! () (méně) (více)

kepiash

Zcela jednoznačně má nejoblíbenější česká pohádka. Nijak to nepřehání se zvláštními efekty a zaměřuje se především na pokřivené lidské charaktery, díky čemuž působí velice nadčasově. A nejen působí, ona totiž nadčasová skutečně je. Najde se napříč všemi generacemi někdo kdo by neznal hlášky jako "Machále, zas ti to spadlo." nebo "Tatínek vám vyhlásí válku!"? S čerty nejsou žerty zná zkrátka každý a to je dobře, protože přesně takové by pohádky měly být. Jednoduchý příběh, kde je jasně vymezené dobro a zlo, díky čemuž je pohádka snadno stravitelná i pro nejmenší diváky. Dospělí zase ocení skvěle vyprofilované postavy, jejichž odrazy mohou najít okolo sebe i v dnešní lakomé a hrabivé společnosti. Film je okořeněn kvalitní hudbou a především vynikajícími hereckými výkony, z nichž těžko vyzdvihovat jednotlivce (přesto si nemohu pomoct - Karel Heřmánek, Jaroslava Kretschmerová, Petr Nárožný, Ondřej Vetchý, Vikor Preiss, Josef Kemr - ti všichni jsou ve svých rolích skutečně nepřekonatelní). Jen málo kdy se všechno takhle perfektně sejde. Takže co si víc přát? ()

evilmind

Jedna z nej československých pohádek. Nejlepší čert v pohádce. Super hlášky, co zlidověly. To se prostě neokouká. Je to rebel! ()

corpsy

No...trošku sa aj čudujem, čo táto priemerná rozprávočka robí medzi 200 naj filmami na csfd. Ale proti gustu žiaden dišputát. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček