Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

ACE 2007

asi pro fanoušky....??? Podobný názor jako kolega berg.12 - za 30 minut bylo jen jak jeden je někam vyslán a retrospektivně jak ho jedna balí, protože je "děsně???" neodolatelný... Za jednu třetinu filmu dost houby...teda málo ()

Tobias_Sin

Jaksi to není ono. Clooneyho jako prvotřídního psychologa psychologicky odrovná hned po příjezdu zhmotnělá kopie jeho ženy a celé to jaksi nezvládne. Jak by muselo být posádce, pokud byly vystaveni účinkům Solaris delší čas? Asi by tak v pohodě nevypadaly.. No nic.. Celý film tak proplouvá s několika nadprůměrnými scénami, ale nijak mě nezasáhnul.. ()

Martazoe

Ach jo, chtěla jsem původně dát dvě hvězdičky, ale s odstupem času musím hodnocení snížit. Před týdnem jsem dočetla Lemovu a knihu a chtěla se podívat na film. Děj je tak nezajímavě zpracovaný a plytký, že to ani zčásti nemůže splnit moje očekávání, které jsem měl po přečtení předlohy. Na herce se hezky kouká, Clooney je přesvědčivý a pravdivý, to však k tomu, aby byl fim dobrý, nestačí. ()

Rathe

Ze začátku mě ten film hodně zaujal. Tak nějak mi to připomnělo PC hru Dead Space. To tajemno na začátku, nikde nikdo jen krev. Bohužel se to pak zaseklo jenom na sociální rovině a psychologickém myšlení. Ale George Clooney to zahrál perfektně. ()

Dexies

lehce nudný film ... zpytování svědomí, přemítání minulosti ? ... jediné co tento film táhne je Clooney a dobrá výprava ... ()

StarFsh

Keď traja robia to isté, nie je to to isté. Lemova kniha i Takovského film je niekde úplne inde, než tento film. Nie sú ani horšie, ani lepšie. Sú proste iné a porovnávať ich navzájom je proste nezmysel. Buďme radi, že popri odpadoch, ktoré hollywood vyrába, ako na bežiacom páse mohlo vzniknúť aj niečo takéto, čo sa dosť priblížilo kvalitám Kubrickovej 2001. 4.5* ()

lukas.pukas.

USA si to o5 chtěla natočit po svém ,proč ne .Jsem nadšenec sci-fi a tohle je sci-fi ale nečekejte zde spoustu hi-tech udělátek nebo jiné vychytávky .Otázka je, jak by se člověk choval kdyby se mu vrátil někdo , koho ztratil ,ale přitom by to byl pouze vycuc ze vzpomínek na danou osobu podle níž by byla vytvořena . ()

Sheelle

Vzhledem k tomu, že i kniha byla více než zvláštní (holt Lem), tak jsem se filmu dost obávala. Hypnotické pojetí, kdy má člověk od začátku pocit, že mu asi něco přimíchali do pití, hudba a monumentální scény planety, které vyvolávají pocit, že děj se neskutečně vleče. Děj však ve skutečnosti celkem odsýpá, jen divák má pocit, že vlastně netuší na co se dívá. Film totiž nevysvětluje, pouze dává nahlédnout a verdikt nechává na divákovi. Jde v podstatě o love story, kde se minulost prolíná s přítomností a dává nahlédnout do hlavy hlavním hrdinům. A ač mám Clooneyho ráda, musím říct, že tady jsem měla pocit, že na začátku nasadil jednu masku a s ní odehrál celý film. Přesto - a možná i proto, že předlohu mám hodně ráda, řadím tento film k mým oblíbeným. ()

peproch

Film má mnoho pozitivních reakcí, určitě je pozoruhodný, vizuálně výtečný, herecky okrášlený, já jsem se ztrácela a úplně místy a nakonec zcela ztratila. Asi jsem nedávala pozor nebo mne film nějak vyčerpával příliš, že jeho náročnost jsem vykázala na sobě jako zmatek a pochybnosti. Je nutné vědět pro porozumění že se jedná o remake? Má být nejistota a nejasnost smyslem filmu, kde na pomezí vědy, náboženskosti, osobní krize a katarze se pohybuje vědec, vdovec, pozemšťan v hvězdném prostoru. Hledání snové manželky má cenu za jakéhokoli rizika a nalézt ji pak může znamenat výzvu opustit pozemský život obstarávky a trápení. ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)