Solaris

• USA Solaris

Budoucnost, asi za 100 let. Osamělý psycholog dr. Kelvin přemýšlí a reflektuje všechny okolnosti, jež vedly ke smrti jeho manželky. Je ale vyrušen naléhavým vzkazem Gibariana, starého přítele, který je kdesi daleko na vesmírné expedici u planety Solaris a přes videozáznam žádá Kelvina, aby přijel a pokusil se objasnit záhady, ke kterým na stanici dochází. Ale po příletu na stanici doktor zjistí, že Gibarian spáchal sebevraždu a další kolegové jsou paranoidní a na pokraji sil. Kelvin se ocitá v propleteném a velmi podivném zajetí vlastních myšlenek, nezodpověditelných otázek a pochybností. Je pod extrémním tlakem emocí a vizí, které se všechny nějak dotýkají vztahu k manželce, která se mu zjevuje, aniž by věděl, zda je skutečná, mrtvá anebo je to jakýsi klon, který vytvořilo jeho podvědomí? Může se oživit a změnit minulost? Může znovuobjevit ztracenou lásku?

Podkladem k filmu Solaris se stal stejnojmenný a světoznámý sci-fi román Stanislawa Lema, který zfilmoval v r. 1972 slavný Andrej Tarkovskij. Námět je výzvou pro režiséra Soderbergha (získal Oscara v r. 2000 za Traffic) a hollywoodskou produkci v čele s Jamesem Cameronem, aby znovu prozkoumali a objevili svět planety Solaris a v emotivním oparu milostného příběhu se pokusili objasnit záhady kolem vesmírné expedice. Příběh Solaris sleduje tři světy: jedním je Solaris, druhý je minulost - svět na Zemi a třetím světem jsou sny a představy dr. Kelvina. (oficiální text distributora)

Spectre

V porovnaní s pôvodným Solarisom sú to veľmi slabé 2*. Keď to zoberieme ako bežný film, tak s nadsadením hodíme tých 3. Snaha bola ale jednoducho to nefunguje tak, ako by malo.... a je to škoda :( --- PRE DOPLNENIE: Aby si niekto nemyslel náhodou niečo zlé, tak samozrejme Clooney hraje klasicky výborne, ale v tomto filme mal holt smolu :-P ()

Alf

jako velmi často, to, že toho postavy moc nenamluví, zato se významně dívají, ještě neznamená, že by mělo jít o hluboké dílo... ()

Mikino00

Děs, hrůza. Jenom potvrzení toho jak byl Tarkovský výborný režisér. Pochybuji, že scénárista vůbec četl knižní předlohu, která je úplně někde jinde. ()

Milky. odpad!

Nemůžu si pomoct, ale tohle asi vážně není můj šálek kávy. Konverzační drama ve kterém se téměř hodinu a půl nic neděje a musím sledovat Clooneyho (kterého vážně nemám rád) jak se "prohání" po své lodi a uvažuje a uvažuje.....já nevím, hodina a třičtvrtě, které mi už nikdo nevrátí. ()

mazadlo

Tak tohle dopadlo asi takto : ,, Vzali jsme Lemovu knihu a něco ze skvělé předlohy Tarkjovskeho , hodily jsme to do kotle a všechno jsme to zapálily. Jo taky jsme zaměstnali nějaký skvělý herce - hlavně Clooneyho jsme tam dali aby to bylo in a cool. Clooney teĎ frčí takže i kdyby to byl shit tak Clooney to zachrání. Ano sice se mu nedá věřit jeho zmatený obličej ale podívejte se jak je pěknej. A Solaris..jo to je knížka jo ? Aha to jsme nevěděli ...." Prostě hluboké zklamání a mohutná jizva na duši...tak takhle působí tenhle film pro někoho kdo Solaris miluje. Jednu hvězdu dávám pouze za snahu....jinak odpad. ()

Movie Gourmet

Tenhle film nemá s výbornou sci-fi filozofickou knihou (předlohou) vůbec nic společného. Dost pozměněný a poupravený a všechno možné, jen ne dobrý. Verdikt: 2* a 40 %. ()

GREGOIRE

Složité, sledovat to, když znáte magické zpracování Tarkovského. Z počátku jsem měl obavu jestli to vůbec půjde, ale nakonec jsem byl s výsledkem docela spokojen (tak na 70%). Celé je to rychlejší a polopatičtější, ale kouzlo Solarisu se Soderberghovi podařilo zachovat. ()

hell_boy odpad!

Nebetyčná nuda, která mě dokázala téměř uspat po necelé půlhodince. Jako vždy nevýrazný Clooney, absolutní absence dialogů a jakýchkoli sci-fi prvků, snaha o romantiku vyznívá naprázdno,... Pokud se vám líbila kniha, tak se tomuto pokusu raději velkým obloukem vyhněte. ()

punk_zero

Oćakávania boli veľké, no pre mňa to bolo sklamanie. Som musel asi 4x pretáćať film dopredu, až také nezažívne to bolo. ()

Klajnik

Dobrej námět a myšlenku Lemovi knihy schazuje fakt, ze adaptovanej scenar je dost slabe napsanej. A taky to moc dobre nevypada. Efekty, kulisy i statická kamera dělají velmi nízkorozpočtový dojem. ()

kaze

Typický Soderbergh. Asi najlepšia postava Georga Clooneyho. Veľmi pomalé, ale pri tom napínavé. Skvelá myšlienka. ()

Lukoye

Pro mě dost neuchopitlný film, ze kterého se mi první vybaví hudba. Moc se mi líbila. Celou dobu v podstatě skoro ve stejném duchu, přesně dotvářející atmosféru snového příběhu opuštěné vesmírné stanice na konci všech konců. Psychiatr v podání Clooneyho odjíždí na vesmírnou stanici u planety Solaris. Zde se dějí zvláštní věci, které osadníky uvrhávají do depresí a nejistoty. Planeta má na lidi ze stanice zhoubný vliv. Zhmotňují se jim jejich myšlenky. Většinou dávno do minulosti zasunuté příběhy a události. Také psychiatrovi se znovu otevře dávná rána. Zhmotní se mu jeho mrtvá žena. Skrze tuto projekci se snaží změnit co zkazil, ospravedlnit se sám před sebou. Chytá se tak do pasti vlastní viny, kdy je schopen svým vlastním představám připsat reálný statut. Postupně se zamotává do sítě nejasností ohledně zhmotněných lidí a zoufalé snady změnit nezměnitelné. Film nespěje k žádnému konkrétnímu konci a je psychologickou studií zraněného muže, který prohrává sám se sebou. V jistých momentech poměrně filosoficky pojatý film dotýkající se otázek boží existence. Zajímavě výtvarně řešený. Konec příběhu mi svým významem unikl, přesto velice sugestivní a hypnotické dílko, po kterém jsem docela dlouho čuměl a nevěděl co se děje. ()

dvd-L

Kniha byla 2x zfilmovaná. Mohla by sloužit jako učebnicový příklad přístupu k filmu "tehdy" a "dnes". Tarkovskij využil osu příběhu jako základ k vyjádření vyšších myšlenek a postojů jež lze jen velmi ztěžka formulovat. Současné zpracování využilo důmyslný děj k pseudo-psychologické sci-fi podívané. Osobně mám blíž k přístupu Tarkovského, ačkoliv je to občas "nadlouho". ()

Clooney ve vesmíru

Clooney ve vesmíru

22.12.2010

Zní to jako podivná kombinace, ale George už si žánr sci-fi vyzkoušel v Solarisu. Snad mu tedy bude slušet skafandr i ve vesmírném thrilleru Gravity, který pro studio Warner Bros. natočí Alfonso… (více)