Pečlivý a energický Chuck Noland je zaměstnán u známé společnosti FedEx, která rozváží poštu po celém světě. Díky tomu žije velmi rychle. Jeden den je v Rusku, vzápětí pár hodin stráví ve Francii. Pro samý spěch si vlastně ani nedokáže užívat života. Práce Chucka okrádá o tolik času, že si se svojí důvěrnou přítelkyní Kelly dokonce předává vánoční dárky v autě na letišti. Když za několik hodin opět letí z Ruska zpět do Ameriky, letadlo FedExu s piloty a Chuckem nečekaně havaruje. Katastrofu a pád do moře přežije pouze Chuck, kterému se s malým člunem podaří dostat na neznámý ostrůvek. Po prvním šoku začíná po vzoru Robinsona Crusoa na stromě odškrtávat dny, při životě ho drží láska ke Kelly a naděje, že ho v krátké době někdo objeví… Dobrodružně laděný příběh o nezdolné lidské vůli nevzdávat se a bojovat o svůj život a své sny – natočil úspěšný hollywoodský režisér Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti I-III, Forrest Gump, Pod povrchem). Přípravy na filmový projekt začaly už někdy v roce 1998, kdy Tom Hanks o napsání scénáře k tomuto projektu požádal Williama Broylese Jr. (scenáristu Apolla 13 a Forresta Gumpa). Při jeho filmové realizaci pak musel podstoupit drastickou dietu a v průběhu přerušeného natáčení, za několik měsíců zhubnul o dvacet kilo. Tím působivěji pak předvedl proměnu z výkonného workoholika na polodivokého trosečníka se sklony k šílenství. S jeho skvělým hereckým výkonem film stojí i padá. Za ztvárnění Chucka byl Tom Hanks v roce 2000 oceněn Cenou kruhu newyorských filmových kritiků (nejlepší herec) a Zlatým glóbem (nejlepší herec v dramatu). Úlohu jeho přítelkyně Kelly Frearsové vytvořila Helen Huntová (Dr. T a jeho ženy, Lepší už to nebude, Po čem ženy touží). (Česká televize)

john.h

Strašně se mi líbilo, jak režisér na začátku v divákovi vytvoří dojem, že svět je maličký. Jeden záběr v Rusku, další v Americe, kde je herec po chvíli letu. To všechno je ale najednou pryč a člověk si na pustém ostrově uvědomí, že svět je obrovský a svou velikostí vás dokáže pro ostatní lidi navždy pohřbít, i když žijete. Výkon Toma Hankse paráda. Jak byl hubený, tak oproti začátku, kde byl tlustší, vypadal opravdu ve formě, o deset let mladší a člověk mu věřil, že na tom pustém ostrově opravdu 4 roky přežíval. V pasáži na ostrově jsem se vážně bavil, skvěle natočené jsouale i části v civilizaci. Zemeckis by se měl vrátit k normální tvorbě a nemrhat talentem na nějaké animované nesmysly. ()

BuchtiCZ

Výborné zpracování robinsonovského tématu. Skvělý Hanks a dlouhé scény bez hudby a slov a několik nezapomenutelných záležitostí jako zubní prohlídka ženskou bruslí a samozřejmě Wilson. 9/10, ()

Sainchl

Když Daniel Defoe v 18.století napsal svůj nejslavnější román Robinson Crusoe, rozhodně nepočítal s tím, že poslouží jako reklamní leták pro dodavatelskou firmu. Nutno, ale dodat, že trosečník rozhodně není jenom dvouhodinová reklama. Je to především Tom Hanks, kolem kterého se odvíjí celý děj. Chvílemi to dokonce vypadá, že systémový inženýr FedExu, ve svém volném čase sleduje pořady Beara Grylla - Nutné k přežití. Nejsou to ovšem Chuckovi zkušenosti v divočině, čím hlavní charakter disponuje, ale jeho pevná vůle a láska, kterou chová ke své ženě. Kdybych to shrnul, tak Tom Hanks zahrál opravdu skvěle to, co mohlo dopadnout v rukou jiného herce jako katastrofa. ()

MRPitivier

Jeden z nejlepších hereckých výkonů Toma Hankse! Robert Zemeckis ho zasadil do příběhu téměř bez dialogů a stejně si odnesete obrovský zážitek z hereckého počínání hlavní postavy na filmovém plátně! A pak "postava" míč Wilson, geniální! Moje oblíbená dvojice nezklamala a natočila další dokonalý snímek! ()

Rodin

Málokterý herec je schopen utáhnout prakticky sám celý film, ovšem Hanksovi se to povedlo na výbornou. Bál jsem se kdysi, že děj sklouzne do přeslazeného hepáče, ale naštěstí se nestalo. Scénka s otevřením krabice s bruslemi na pobřeží pustého tropického ostrůvku o rozměrech fotbalového hřiště mi uvízla v paměti asi nadosmrti.90 (a fous) %. ()

haffen

Film bol dobrý, ale natiahnutý a miestami skutočne nudil. Aj keď má svoje kvality, tak si ho nedokážem pozrieť ešte raz. Doteraz mal hodnotenie u mňa 4*, ale po zhliadnutí "Castaway on the moon" musela jedna hviezdička dole. ()

iKosser

Jasná je jedna věc -> hrát hlavní roli někdo jiný než Tom Hanks, byla by to parodie na Robinsona Crusoe. Ale protože nehraje, je to prostě film, na který by se měli podívat všichni sebevrazi. A poslední pětiminutovka je pro mě nejkrásnější filmový závěr! ()

Izz

Veliké zklamání.Hanks je sice famózní,ale ani on ani Zemeckisova pest rá režie nezabrání určité monotónnosti,do které film po strhující úvodní hodince spadne.A závěrečná pasáž,která následuje po návratu do civilizace,je už typickou uslzenou báchorkou,kterou jsem přesně nechtěla vidět. ()

markyzgero

natočit film jakožto reklamní spot na fedex, to už chce velký koule, nebo nedostatek sebereflexe. renč jen tiše závidí...product placement non plus ultra. ()

Freshoun

Skoro beze slov a přesto ten film baví,nádherné obrázky,nádherný a smutný příběh a jako vždy skvělý Tom Hanks. ()

Stanix

Bohužel tomuto filmu toho dost chybí, například dobrý scénář. Naopak přebývá dost scén tzv. slzavého údolí, kdy divákovi režisér doslova klečí na krku a řve: "Jestli tě to nedojme tak tě zabiju". Holt klasika hollywoodu, co na to říct? Na jedno shlídnutí to ale ujde. ()

Megynka

Úžasný film. A proč tedy hvězdičky jen 4? Vadí mi konec filmu. Jsem určitě pro záchranu a tak podobně, ale podle mě tam toho po té záchraně bylo až moc ... a jak se říká, všeho moc škodí ... ()

alldo.raine

Dojemný okouzlující příběh. Tom Hanks je prostě úžasný, tato role mu sedla, proměna je skvělá. Postupně se vyvíjející vztah s panem Wilsonem je vykreslen výtečně:) ()

RAFT

Nádherný snímek Hanks svoji postavu zahrál dokonale .Sice ve filmu málo slov a žádná nuda ..Bravo Robert Zemeckis. ()

qvark

Do první půlky jde o překvapivě čistou robinsonádu a jsem přesvědčen, že jsme s trosečníkem (a stomatologem samoukem ) měli zůstat na ostrově déle a případné sociologicko - psychologické problémy při návratu do civilizované reality nechat na samostatné pokračování.... ()

sluzevsky

Pominu-li úvod a konec, tak je film téměř beze slov. Koho by moderní film beze slov bavil? Pokud se jedná o film, kterým Vás od začátku až do úplného konce provází naprosto fenomenální herecké výkony Toma Hankse, tak kohokoli! Určitě si každý někdy představil, jaké by to bylo ztroskotat někde sám na ostrově. Co si počít a jak trávit čas? Čekat a doufat, že dorazí pomoc nebo se (třeba i marně) pokoušet vrátit zpět domů? Tom Hanks předvedl perfektní podívanou a mně osobně se do filmu podařilo náležitě vžít. V bezeslovním doprovodu šumu vln oceánu mi byl velikým zážitkem a musím se přiznat, že jsem si ho pustil již nesčetněkrát a jediné, co mi vždy bylo nepříjemné a musel jsem kvůli tomu film předčasně ukončit, byl závěr příběhu - to ale neznamená, že bych to režii vyčítal! Takový je život a co se stalo stalo se. Asi jsem příliš citlivka. Každopádně film pojednávající o vypořádávání se se silným nepřítelem - samotou, na pustém ostrově, si ode mne prostě zaslouží full review! ()

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

13.02.2016

Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů… (více)

Reklama tisíckrát jinak

Reklama tisíckrát jinak

07.07.2006

Product placement znáte všichni, a nejvíce z našich filmů, kde se autorům prostě nějak nedaří jej přirozeně zakomponovat do děje. Ovšem v amerických filmech, jako i v některých jiných ohledech,… (více)