Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

Drunk_Queen

Povedený film se skvělým hereckým výkonem Jodie Foster o tom, co by se mohlo doopravdy jednou stát a rozhodně to není nereálné. 80% ()

JASON_X

Rámec příběhu je sice po vědecko-fantastické stránce dobrý (inu Sagan), jeho zpracování ovšem příšerné (inu komerční kýčař Zemeckis). Tuny patetického a klišoidního balastu, zkrátka střední proud par excellence; na tenhle žánr absolutně nemám pajšl ani trpělivost. Nejhorší je na Contactu to, že emočně labilní, neurotická, nevyzrálá a omezená husa, se stane elitním vyslancem lidstva k cizí civilizaci. Tenhle opravdu hodně hloupý vtip definitivně posouvá celý film z množiny "hard sci-fi" do množiny "banální hollywoodský exkrement pro tupé divácké stádo". Takovýhle způsob scifárny je pro mě asi stejně přitažlivý, jako vrásčitá bába pro pedofila. Foster je jako vždycky divná, stopáž přepálená, celkový výsledek vlažný a nudný. Nejlepší z celého filmu je asi vedlejší postava albínského fundamentalisty (stylový Busey). Není divu, že se mi tahle šablonovitá "špílbergovština" úplně vykouřila z hlavy, i když jsem ji už kdysi dávno minimálně jednou viděl. Rozpačitá a shovívavá druhá hvězda za působivý mimozemský transportér a za rok vzniku. ()

seale

Setkání možného s nemožným, dotknutelného s nedotknutelným- setkání jak hrom. :) Krásný a poutavý film. ()

jerry12

60%. Zpočátku čtyř až pětihvězdičkový spielbergovský trhák zazdilo trio Sagan/Hart/Zemeckis v poslední půlhodince hluboko do země. Ach ten ničitel sentiment... ()

Lacike

Pred filmom Arrival sa o seriozny kontakt s ufoncami bez velkolepych bojovych scen pokusil tento film. Zopar davovych a trikovych scen sa sice dockame, ale film na nich nie je postaveny. Viac sa sustredi na civilny pohlad jak by sa cela udalost vyvijala z pohladu vlady, armady a spol. Dostavi sa dokonca aj vtedajsi prezident Bill Clinton. Je to stale dobry film v ktorom sa pekne rozobera pohlad medzi vierou a vedou na danu udalost a aj celkovy spôsob zivota. Trochu si ale musim zakverulovat na hlavnu hrdinku, ktora pôsobi az prilis sebecky. Ked uz bol film z jej pohladu, tak jej ucast na projekte mohli vymysliet nejak prirodzenejsie a nie beckovym spôsobom o tajomnom extravagantnom milionarovi, ktori jej nakoniec umozni cestu do predalekej galaxie. Ale to je len taka drobna vytka, ktora mi zazitok nepokazila. Aspon mali na konci na koho zvalit cely neuspech misie. Z postav sa mi najviac pacil David Morse ako otec hlavnej hrdinky. Aj v tych par scenach pôsobi strasne sympaticky. A potom William Fichtner ako slepy vedec. Nestrati sa ani neprijemny James Woods alebo vypocitavy Tom Skerritt. No a trochu namyslenu Fosterovej postavu zludstoval McConaughey, ktory sa po tomto projekte nadlho vytratil z kvalitnych filmov. Nakoniec este pochvalim nadhernu hudbu. Zaver filmu je taky uspokojuci vsetky pohlady na tematiku, takze som spokojny. Vysledkom je klasicky devätdesiatkovy vydareny film. 8/10. ()

ScarPoul

Joj po dlhom čase som sa vrátil k nejakým restom a som náramne spokojný. Zemeckis namiešal vizuálne a významovo bohatý mix alá 90 roky v ktorom dominuje civilnosť, konfrontácia vedy a viery a dôraz na konverzácie než na vyslovene veľké výbuchy a akčné sekvencie. Podobne ako nedávne Arrival aj tento film pracuje s podobnými témami. Len mi možno kvôli dobe v ktorej vznikli a aj kvôli hereckej predstaviteľke prišiel tento starší zárez o niečo lepší. Od hudby, cez prostredia a výrazne finále mi film príde neuveriteľne funkčný aj teraz. Nezostarol. Dokonca by som povedal, že ho vek preveril. Čo sa inak stalo so všetkými starými Zemeckisovými filmami a takmer všetky z toho vyšli na výbornú. ()

GeusX

Vesmírné koráby s laserovými kanóny nečekejte, ale emotivní, inteligentní a napínavý vědecko-fantastický film, který staví proti sobě otázky víry a vědy. Nádherně mrazivé momenty i pointa filmu (ta se neprozrazuje - u Šestého smyslu byste ji také předem znát nechtěli :-). 98% Film jsem viděl již nespočetněkrát... edit 2018: Film jsem viděl určitě více než dvacetkrát a stále a znovu při každém shlédnutí mi naskakuje husí kůže vzrušením z napínavé atmosféry, přestože už to znám nazpaměť. Parádní vědecko-fantastický film! ()

maseer2

inteligentní, k zamyšlení nutící sci-fi, která pod nenápadným zevnějškem skrývá plno moc zajímavých nápadů a myšlenek a navíc výborně graduje, takže závěrečná cca půlhodina bez přehánění bere dech.. silné 4* ()

BoPo

Do chvíle potvrdenia kontaktu a zapojenia politickej mašinérie celkom nezávadné. Následne príde na rad skladanie dodaného puzzle, ktoré vzbudilo môj záujem. Vďaka lúšteniu sa dali prekúsnuť tie náboženské úvahy. Čím sa dej blíži viac ku koncu, tak tieto kecy o bohu vygradovali do slušnej pachute, ktorá tvorí môj celkový dojem z Kontaktu. Navyše Jodie Foster a Matthew McConaughey so svojím vzťahom pôsobili veľmi silene a neúprimne. ()

Avalon820

Jodie Foster se ujala své role s grácií a výsledek je velmi působivý. Naprosto úchvatný sci-fi snímek, který mě dokázal tak trochu přinutit k tomuto žánru přičichnout více. Vše je tak skvěle promyšlené a i když všichni víme, že se jedná o fikci, není důvod proč na to poukazovat. Nechat se krásně houpat na vlnách iluze, které jsou podány tak nenuceně a tak mistrovsky, jak jen Robert Zemeckis dokáže. Klobouk dolů před tímto filmem, který povýšil sci-fi na novou úroveň. A ten konec? Ten mě dostal. Měl jsem chuť skandovat s davem. ()

Hwaelos

Asi nemá smysl vůbec zmiňovat, jak legračně dnes působí triková stránka, to by bylo vůči filmu nefér. Ale to jak omalovánkově vypadá Elliina návštěva vesmíru už smysl řešit má, protože to poukazuje na jeden podstatný nešvar snímku: je to zkrátka až příliš hladivý, sladkobolný Zemeckis - a příliš málo analytický a zkoumavý Nolan / Villeneuve. Nemám vůbec problém akceptovat onu lidskou, vztahovou rovinu filmu - ta mě naopak chytla velmi - ale problém mám s onou druhou rovinou, řekněme pracovní. Jodie Foster díky lehce esoterickému scénáři působí při své cestě do hlubin vesmíru spíš jako studentka prvního ročníku astrofyziky, která na katedru zabloudila úplně omylem. Za vrchol vědeckého uvažování je ve filmu divákovi předložen princip Occamovy břitvy, protože nic hlubšího by prostě nepřijal. A když Ellie vidí galaxii, začne blábolit něco o tom, že je škoda, že není básnířka. V tom ohledu ztrácí fikční svět Kontaktu definitivně jakoukoli věrohodnost. Sekundárně, ale nikoli v poslední řadě, mám problém s finálním vyzněním díla. (Spoiler) Když Ellie odchází od soudu po přiznání možnosti, že šlo o halucinaci, vítají ji na schodech soudní budovu fanatičtí "believers" s transparenty a následně (přestože to není explicitně řečeno) pravděpodobně díky téhle podpoře části veřejnosti staví v poušti obří množství teleskopů, aby mohla svoje tvrzení snad časem dokázat. A teď, kde vnímám bizarní disonanci... V první třetině filmu, když Ellie zachytí první signály z vesmíru, seběhnou se okolo základny velmi podobné fanatické davy exotů, kteří "chtějí věřit" - a film se jim vysměje. Jasně, z diváckého point of view víme, že je mezi těmi dvěma situacemi zásadní rozdíl, protože přebíráme perspektivu hlavní hrdinky, ale z vnějšího pohledu by onen finální dav měl být stejně opovrženíhodný a směšný, protože film dříve jasně deklaruje, že lidi jsou ochotní věřit čemukoliv. Ve vyústění filmu se tímto přitakáním ze sci-fi stává spíš kartářská fraška. A je to škoda, protože i přes to všechno je Kontakt skvěle natočeným, dobře zahraným a po emoční stránce fungujícím snímkem. ()

Agatha

Až po shlédnutí jsem si uvědomil jak velkou stopáž má tento snímek. Přesto jsem tomu nevěřil. Zdálo se mi naopak, že to uteklo až moc rychle. A to už vlastně mluví za vše, ne? Co dodat? Asi to, že to je jeden z dalších nedoceněných filmů. Sci-fi rozhodně nevídané, Jodie Foster hraje tak přesvědčivě, že by jí to uvěřili snad i ve vesmíru. Mimochodem scény s vesmírem skutečně braly dech a vykreslení toho, co se odehrává po smrti asi nejvíce. Už budu končit, asi si to jdu na videu pustit... ()

Terva

Co napsat k tomuto filmu ? Mám ho rád, je to lehké sci - fi, které není přecpané akčníma scénama a krásně pomalu se dostává až na samý konec. Jodie Foster to bravůrně zahrála, povedená role. ()

JohnCZ

Contact je krásnou ukázkou toho, co na sci-fi všichni tak milujeme. Představivost, tajemno, hluboké myšlenky. Zemeckis dokázal stvořit jedno z nejlepších sci-fi, které je po každé reprojekci lepší a lepší. Závěr patří mezi to nejsilnější, co jsem mezi filmy prozatím zažil - jednak díky geniálním hereckým výkonum, ale rovněž taky magickým vizuálním efektům a krásné hudbě. Jednoduše je Contact jedním z mých nejoblíbenějších filmů. ()

joehot

Miluju zdejší Zemeckisův cit pro kameru. Nájezdy, švenky, zoom, kompozice obrazu... Po technické stránce perfektní. Inteligentní scénář celkem dobře skrývá jen jedno slabší místo, a to poslední půlhodinku, která působí nedotaženě. Hollywoodskou nutnost milostného páru bych taky klidně oželel. Jodie Foster byla naprosto skvělá. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)