V roce 1962 se prezident Charles de Gaulle stal pro mnohé Francouze zrádcem, když dal Alžíru nezávislost. Extremisté, většinou příslušníci armády, vytvořili ilegální organizaci a rozhodli se de Gaulla zabít. Když první pokus nevyšel, najali si nájemného vraha, který si řekl o půl milionu dolarů a zvolil si krycí jméno Šakal. Aby získali potřebnou částku, museli vyloupit několik bank. To vzbudilo pozornost tajné služby, která se pouští do pátrání. Zadrželi kurýra extremistů a mučením z něj dostali jediné jméno ? Šakal. Ten za sebou důkladně zametá stopy. Komisař kriminální policie Claude Lebel, který byl pověřen pátráním, se pomalu a za naprostého utajení dostává záhadnému atentátníkovi na stopu. (TV Nova)

krivkin

bezkonkurenčně nejlepší zpracování všech Forsythových románů, brilantně popsaný příběh založený na skutečné údálosti (ve skutečnosti se atetntátník vypařil s polovinou odměny, kterou dostal jako zálohu předem) film snad nemá jediné hluché místo, Edward Fox přesně sedí do role "Charlese Calthropa" ()

smrtubohem

Mám jen málo oblíbenějších filmů. Snímek je bezchybý, napětí o lauf není nouze. Edward Fox v naprosto geniální roli. ()

jirijo

Nestárnoucí klasika, které čas neubírá nic na jejích mimořádných kvalitách. Režisér Fred Zinnemann (který už měl v té době dva Oscary za režii) mistrovským způsobem převedl na plátno knihu Fredericka Forsytha. Hodně mu v tom pomohl skvělý Edward Fox, který s až děsivou chladnokrevností postupuje ke svému cíli a jako správný profesionál hraje až do konce a neméně vynikající Michael Lonsdale jako zarputilý polda Lebel, který se neúnavně žene po jeho stopě. Snímek svým až dokumentárním stylem buduje napětí, které si drží po celou dobu a ke konci jej ještě vystupňuje. Pseudoremake, i přes silnou hereckou trojku Willis-Gere-Poitier, nesahá tomuhle snímku ani po kotníky... ()

Insomniac

No neviem, mne tu dosť chýbalo napätie, gradácia, koniec tiež nemastný - neslaný, najzaujímavejšia bola pre mňa tá posledná veta. Kniha bola výborná, film ma trochu sklamal, hlavne kôli tým 88 %-tám na csfd... Brucea mám radšej:) ()

walkingdead

Rozdíl čtvrtstoletí mezi tímto filmem a Caton-Jonesovým remakem (který má s původním příběhem společný jen námět) bije do očí. Zatímco v knižní předloze i původním filmu jde o propracovaný příběh, nová verze na příběh kašle a jde jen o efekty, které nemají s realitou moc společného. A i když jsem se i u Bruce Willise docela bavil, tak Edward Fox je lepší. Volím klasiku, 90%. ()

Stanmi

Skvělé, skoro doslovné převedení výborné předlohy pana Forsytha, životní role jak pro Edwarda Foxe, tak pro Michaela Lonsdalea, nutnost pro všechny příznivce kvalitních politických thrillerů. ()

route60

Edward Fox v životní roli chladného zabijáka v Šakalovy je výborný a na tomto filmu je skvělé vše od scénaře přes herce až po režiséra, pomalá atmosféra vtáhne diváka do děje a nepustí až do výborného konce. Knížka Frederika Forsytha je úžasná a film nezaostáva ani o píď. 100% ()

maldoror16

Vynikající a dosti věrný přepis brilantní knižní předlohy. Ta však byla mnohem více strhující, napínavá a vypilovaná, což tomuto filmu trochu chybí, taková ta "šakalovská" atmosféra. Chvílemi trochu utahané, chvílemi trochu nedotažené, každopádně poctivě a zručně natočené, dobrá výprava a herecky přesvědčivé. Velmi solidních 70% ()

Fíma

Předloha je sice lepší, ale to je vždy (jestli existují výjimky, neznám je, výjimečně se stane, že film dosáhne kvality předlohy, ale to není tento případ), takže nemá cenu srovnávat s knížkou, ale s něčím srovnatelným, tedy s jinými filmy. A tam si stojí Šakal víc než dobře. Zub času by možná mohl jednu hvězdičku uhlodat, ale já si nemůžu pomoct, pro mne je tento film nestárnoucí a podívám se na něj raději nž na všechny dnešní přetechnizované profizabijáky bez špetky lidskosti (zabiják by měl sice být nelidský, ale pořád člověk z masa a krve). ()

zdeci

Všichni ale AB-SO-LUT-NĚ nesympatičtí! Až na ten vozový park teda, ten byl fajn, proto trio hvězd, i když ty káry mnohdy o 5 let předběhly svou dobu :-) ()

Vivian

Tenhle film bych si v programu sama nikdy nevybrala, nevyhledávám tenhle typ filmů. Přepnula jsem na něj úplnou náhodou, nějakou dobu už to běželo, ale hned v prvních okamžicích mě to strhlo a já se musela dívat dál. A to normálně nikdy nekoukám na filmy, které nevidím od začátku! Z děje jsem brzy pochopila, kdo je kdo, a pak už jsem jen napjatě sledovala děj - do poslední sekundy. Ani jsem nevěděla, jak se ten chlápek vlastně jmenuje a kdo to vůbec je, ale stejně jsem se přistihla, že mu fandím. Občas jsem možná ani nedýchala. (Tak nějak jsem čekala, jak to asi dopadne, ale stejně mě to zaskočilo.) Žádná provařená tvář, přesto skvělé herecké výkony, perfektní dabing (stará škola), brilantní filmařina (napětí od začátku do konce, nejnapínavější scény se dokonce obešly bez pomoci hudebního podkresu), žádná krev a scény, při kterých by člověk musel mhouřit oči, tempo, které zbytečně nespěchá, ale ani nenudí... Prostě film, který si rozhodně zaslouží pět hvězdiček. ()

gotham

Já viděl jako prvního Šakala s Willisem, a i když tento francouzský originál je úplně jiný film, občas jsem se musel pousmát, když jsem v hlavě srovnával určité scény, jak byly natočené rezervovanými francouzy a jak vypadaly v podání Hollywoodu. Rovnou říkám, že víc se mi líbila americká verze, do které jsem se prostě zamiloval, ta francouzská je více umělecká a politická, na US verzi se mi líbila právě ta akčnost a napětí, i ten Šakal tam byl vyobrazen jako opravdový zabiják, tady byl takový běžný nájemný vrah, žádná legenda. Co mi zde vadí asi nejvíce v porovnání s mladší verzí je pomalé tempo, na to jak je film dlouhý, tak se toho moc nestane a občas se to neskutečně vleče. U mě je to na pomezí 3 a 4 hvězdiček, ale ta kvalita tam prostě je a také s přihlédnutím k roku výroby jsem zvolil vyšší hodnocení. 70% ()

Gortyna

Připadalo mi to trochu jako Robinson Crusoe. Fox si všechno zdlouhavě sám vyráběl nebo sám nechával vyrábět, sám se maskoval, sám si vytelefonovával, chystal a připravoval, sám si pozabíjel. Bylo to poněkud nudné a zdlouhavé. Život Šakala Iljiče Ramireze Sáncheze byl určitě zajímavější. Po 40 letech zklamání. ()

carl.oesch

Famózní román a stejně famózní film. Tohle je absolutní vrchol, který nelze překonat a důkazem budiž i trapný americký remake (či snad dokonce dva...). Dokonalé retro, hudba Georgese Delerua a Edward Fox v asi ve své životní roli. Napínák, který nemá hluché místo, povrchní figuru a kde scénář dokáže na plátno přinést stejně fascinující knihu. Nicméně, když Šakala komisař Lebel konečně zlikviduje, vždycky pocítím úlevu. Ale trochu jinou, než když jsme jednou zhlédl americký remake tuším s Brucem Willisem. Tady ona brutální a přitom zcela racionální bezohlednost v kombinaci s technickou dokonalostí stvořila Terminátora, který je na rozdíl od onoho sci-fi amerického až příliš realitě se podobající. Přežití dlouhého Karla a likvidace teroristy najatého jinými teroristy potěší snad každého, nebo alespoň drtivou většinu a člověk si říká, že něco takového v reálném životě snad ani nemůže existovat. No a pak si vzpomene, jak zahynul kmotr Mrázek, že tohoto "šakala" dodnes nikdo nevypátral a ta jistota, že to se v reálném světě stát nemůže ho začne opouštět. ()

Jeptun

Zinnemannova přesnost jakou trefil Edwarda Foxe a Foxova přesnost jakou trefil nájemného vraha je dokonalá. Štvalo mě jen jedno. A to že ho nakonec po té práci netrefil. ()

sharka.68

Miluju knižní příběh a miluju i tenhle film...a svým způsobem, i když je komisař Lebel v nevýhodě a měla bych mít uznání, přesto jsem fandila chladnému Šakalovi a v podstatě litovala,že mu to nevyšlo...omlouvám se, pane de Gaulle. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale