Série(1) / Epizody(6)

Po tom, ako je záhadným spôsobom potopený škotsky rybársky čln aj s posádkou, odohrá sa na palube nukleárnej ponorky Jej Kráľovského Veličenstva incident končiaci smrťou námorníka. Vyšetrovaním je poverená policajná inšpektorka Amy Silva (Suranne Jones), ktorá svojim pátraním po pravde spôsobí konflikt medzi Námornými silami a Britskými tajnými službami. (sochoking)

Gilmour93

The Hunt for Red Boy. Obě linky vyšetřování napínavé, že by se při nich Harmon Rabb nestačil oholit, admirál Stannis Dillane tak přísný, že byste mu při hře Lodě už v úvodu dobrovolně nahlásili všechny svoje pozice a do toho nijak neobtěžující miniodbočky do partnerských a rodinných vztahů (pokud tedy nejste svědci Pitomiovi, to vás pak určitě pohorší i jiné věci). Výtky bych možná směroval k přehnané akčnosti posledních dvou epizod a taky tomu narůstajícímu počtu obvinění na palubě ponorky, kde by brzo došlo i na zahradníka, kdyby mu tam Royal Navy dovolilo záhonky. P.S.: Úvodní znělka zaujala bondovskými parametry, ale kdykoliv se v ní objevil Medveděv s Putinem, byl čas na Kodetovo: „Dejte to pryč. Mně se z toho dělá mdlo..“ ()

*CARNIFEX*

Veľmi vydarená vec. Zhltol som to na jeden šup. Dve línie vyšetrovania, jedna v ponorke, jedna na pevnine, solídne vykombinované, scenár je v tomto prípade ako poklad. BBC vie natočiť kriminálku, vie zaujať originalitou, a i keď by to mohlo byť o jednu epizódu kratšie, stále sa jedná o solídny nadpriemer. ()

sochoking

Tie ich lesbické flashbacky, jej rolák a to, že polícia v UK nenosí zbrane a ked naháňajú záporákov, tak vypadajú ako idioti bez nich, to oslabuje tento seriál, ktorý som nemal v pláne hodnotiť, kvôli jednotlivým epizodam a teda finálnemu bodovému priemeru. Hoci tie flashe majú svoje opodstatnenie na konci, ako sa ukáže, súhlasím s názorom, ktorý sa tu v komentoch už povedal, že rodinná a lesbická linka boli úplne zbytočné. 70% ()

sharky

Trauma z minulosti hlavní vyšetřovatelky  působí otravně a zdlouhavě stejně jako ve většině ostatních současných TV detektivek, jinak to ale nabízí zajímavé prostředí/atmosféru a má to celkem spád i nápad. Po dlouhé době jsem byl zas nějakou detektivkou uspokojen. ()

Morholt

Roztahaná a místy k uzoufání nudná špionážní kriminálka z ponorky. Jako třídílná minisérie či ještě lépe jako celovečerák to snad mohlo fungovat, ale šest hodin je prostě moc. Rose Leslie a Suranne Jones byly perfektní, ale i když bych kvůli nim moc chtěl, tak na víc než na průměr to nevytáhnu. 50% ()

blackrain

Tak tohle šlo určitě zkrátit na nějaké tři díly nebo nacpat do jednoho celovečerního filmu. Bylo by to zajímavější a svižnější. Prostředí nukleární ponorky je pro mě velmi atraktivní. Akorat mám menší problémy s klaustrofobií. Vyhýbám se i výtahům. Takže bych si tady pěkně užila.  No, to Suranne Jones taky. S osobní rovinou policejní inspektorky jsem neměla vůbec žádný problém. Nevadila mi. ()

Pajky3

Není tajemství, že BBC umí vytvořit dobrou minisérii a Vigil rozhodně spadá do této kategorie. Přichází to s relativně neokoukaným nápadem a prostředím, přidává k tomu velmi slušné obsazení a doplňuje to depresivně temnou atmosférou. Obsazení je vážně na výbornou, osobně jsem se těšil na Martina Compstona z Line of Duty, který sice sehrál klíčovou roli, ale hlavní slovo si vzala dvojice Suranne Jones a Rose Leslie. Navíc je doplňuje hromada tváří povědomých z jiných britských seriálů. Zápletka je dobrá, záhada se rozplétá pomalu (vzhledem k tomu, že se vyšetřuje na souši i na ponorce), ale funguje. Já jsem byl s výsledkem spokojený a pokud vás baví vyšetřovací seriály, tak věřím, že i vám se bude Vigil zamlouvat. ()

M.i.k.e

povedená britská detektivka, které sice postupně lehounce dochází dech, ale zvládá těžit plusové body z neokoukaného a zajímavého prostředí ponorky a interních tahanic mezi policií, MI5 a námořnictvem. Ve stínu událostí posledních týdnů je Vigil navíc nechtěně a překvapivě aktuální. Špionážní linka sice nemusí působit jako úplná topovka a chvílemi je lehce přitažená za vlasy, ale i tak nakonec dává celkem smysl a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se podobně věci děly i v realitě.Jediné co si mohli tvůrci odpustit je trauma hlavní vyšetřovatelky.Za sebe moc nechápu proč v každé současné kriminálce musí být hlavní hrdina jakkoliv traumatizovaný, nebo být závislák či alespoň alkoholik.V tomhle konkrétním případě to postavě Amy ani nedává žádný další hlubší rozměr a je to tu prostě jen proto,že to někomu přišlo jako dobrý nápad...75% ()

vnimatkrasu

Moc mě bavila atmosféra ponorky i Shaun Evans ve výrazný, pro něj netypický roli. Tempo Vigil navíc má. A jsem asi jedinej na zeměkouli, kterýmu nevadila ta osobní rovina obou ústředních dam. Hvězdičku a půl spíš mi tu ale srazila až legračně konspirační zápletka, která ve vší vážnosti dává vzpomenout na starý americký akčňáky se zlými Rusy. Škoda jí. ()

MickeyStuma

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dobrý námět, avšak ledabyle zpracovaný. Jak už to bývá, je v něm obsaženo spousta nesmyslů, absurdit a klišé. První tři části jsou atmosféricky dobré, ale potom to přechází k horšímu. Samozřejmě nechybí použití genderové rovnoprávnosti, takže tu máme v hlavní roli dvě policejní vyšetřovatelky a aby bylo všemu učiněno za dost, obě jsou lesby a zamilované do sebe. Správně, propaganda LGBT... prostě nesmí chybět. Lesbické scény jsou naprosto zbytečné, neb s hlavní dějovou linkou nemají nic společného. Vyznívají jen jako zoufalý záměr k umělému natažení celkové stopáže. V závěrečné části se navíc odhalí ještě dva homosexuálové, z nichž jeden má moralizační monolog. A světe div se, je to parťák lesbické vyšetřovatelky ve vnitrozemí. Tohle v ponorkovém špionážním příběhu, ve kterém figuruje britský zbrojní arzenál, politika a hrozba Ruska? Čeho je moc, toho je až příliš. Propaganda LGBT… celý koncept rapidně stahuje dolů.  Zajímavě to začne, napínavě pokračuje a skončí totální fraškou. Jednou shlédnout ze zvědavosti a pryč od toho. Bohužel. ()

Axident

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Překvapivě povedený BBC seriál o vyšetřování vraždy na palubě britské jaderné ponorky. Objevil jsme ho hledaje, kde si vyjma Endeavour zahrál Shaun Evans. Dobré herecké výkony, napínavý scénář a patřičně úzkostný pocit z průběhu vyšetřování. Neměl jsem sebemenší problém ani s flashbacky, které obvykle nemusím, ani s lesbickou linkou hlavní hrdinky. Snad jen poslední díl nebyl oproti pěti předchozím úplně zvládnutý a v akčních scénách z ponorky působil jak béčkový thriller. ()

Mamlas

Docela atraktivní detektivka z nezvyklého prostředí jaderné ponorky. Zpracováno zajímavě, upoutá. Ze začátku slabší, postupně napětí roste. Je třeba překonat nesmysl, že na jaderné ponorce vyšetřuje obyčejná policistka, což je směšné. A navíc je hnusná. Jinak to kazí zbytečná a otravná lesbí a dětská linka, ale není toho moc, stačí popřeskakovat. Jinak dobré a zajímavé, netřeba příliš vytěžovat mozek, jen to brát tak, že to tak je 🙂. (56%) ()

iN

Neokoukané prostředí ponorky jako místa činu - dobrý. Pár vražd, špióni, mezinárodní konflikty - taky dobrý. Ale proč sakra opět máme sledovat rodinný background hlavních vyšetřovatelek, když to k hlavní dějové linii nemá žádné pojítko? A proč bych sakra dával vlastní dceru do péče babičce, kterou navíc nemá ráda? ()

cernakus

Látka na dvouhodinový film roztahaná do šestihodinového seriálu. Chování postav nevyvážené. Buzerantská a rodinná linka zcela nadbytečná. A motivace více než diskutabilní. Britská představa Ruské hybridní války pak zcela mimo mísu. Koketoval jsem s třemi hvězdami, ale poslední díl to posla do 40%. Nedoporučuji. ()

moudnik

Parádní ukázka, jak mohou hvězdy Suranne Jones a  Rose Leslie udělat z krimi seriálu napínavou a zajímavou podívanou. Bez nich by to byla nuda vycucaná z prstu. ()

VLADEK

Standardní seriálová britská produkce napěchovaná známými tvářemi. Neurazí, není vám u toho trapně z hraní herců a dialogů, ale během pár dní už nevíte, že jste to viděli. Lidi prostě už se smiřte s tím, že vztah na pracovišti může vzniknou i mezi ženami, v roce 2021 řešíte a argumentujete nesmyly. Tohle bylo natočeno vkusně. Pokud jde o příběh jako takový, tak jistě to mohlo být na 4 díly, ale ten TV čas se prostě něčím naplnit musí. Ještě tady chybí rozebírat, že to v ponoce takhle nevypadá, protože tam není tolik místa atd. 70% ()

Mamutol odpad!

Děj seriálu je zasasen do celkem atraktivního prostředí nukleární ponorky. Zpočátku zajímavý sled událostí (havárie rybářské lodi) celkem rychle zvolnil tempo a stala se z toho multikulti LGBT srágora. Hlavní inspektorka se nám díky flashbackům předělala na lesbu, všude běhá hodně bubáků, samozřejmě ten nejčernější bubák je velitelem ponorky, lékařka na ponorce je asi z Indie a nakonec ve finále v posledních minutách tam ještě šoupnuli teplý hošany taky správně barevně promíchaný. Chce se mi blejt. Navíc v posledním díle je spousta fatálních chyb kolem kontaminace prostředí a také nelogické chyby (např. ponorka nabírá vodu a jde ke dnu, ale zničeho nic na povel kapitána se okamžitě vynořuje na hladinu ??) ()

hypnos11

Vigil určitě není dokonalý. V prvních třech nebo čtyřech epizodách se hlavním podezřelým postupně stala možná polovina posádky Vigilu (prakticky každý zde má nějakého pomyslného kostlivce ve skříni, kterého skrývá více či méně umně čistě z důvodu potřeby dávkování napětí a posunu děje ve správný moment). Přesto to fungovalo skvěle. Seriál je trochu roztahaný především kvůli poměrně častým flashbackům, které působily mírně rušivě především v závěrečné epizodě, ve které se vše slušně rozjelo (přestože právě v poslední epizodě měly jisté opodstanění). Herecké výkony celkově výtečné, ale je nutno vyzdvihnout Suranne Jones, která má v sobě navíc cosi zvláštního. Napětí a atmosféru si seriál drží po celou dobu. Vytknout se dá občasná nelogičnost v chování postav a v některých dějových zápletkách, ale není to natolik do očí bijící, aby to zkazilo kvalitní zážitek. ()

VeronicaLake

Spoiler: Žiadny konflikt nehrozí. Rusáci nás milujú. Celý svet milujú. A tiež milujú mier a lásku v akejkoľvek podobe. Lol, lag. XoXo. ()