Odstřelovač

Herbert Pinter

Kostýmy:

Ray Summers
  • RAPTTTOR

Film Sniper mohl být natočen velice jednoduše: jeden zkušený a jeden nováček sniper jdou do akce. Ten starší učí toho nového akci, splní a vrací se na základnu v tomto případě by to bylo řekněme super béčko možná i áčko. Bohužel tady autoři k tomu všemu přidali ještě melodramatické průjmy obou aktérů, kterým by snad neuvěřilo dítě v 5 letech a mně jako „dospělákovi“ připadali doslova směšné. Tedy pokud mohu doporučit, nekoukejte na to a běžte raději šmírovat sousedku, to bude větší vzrůšo! :-)(17.7.2011)

Je to celkom dobrý akčný film s Tomom Berengerom. Má výborný príbeh o špičkovom vojenskom odstreľovačovi, ktorý k sebe dostane ako pozorovateľa nováčika a spolu sú vyslaní na vojenskú akciu do Panamy, kde majú odstrániť narkobaróna a niekoľko vplyvných zločincov. Spracovanie nie je zlé, ale pôsobí až príliš priemerne. Je mi jasné, že film o sniperoch by nemal byť preakčnelý, ale zvýšiť dynamiku filmu by sa predsa len hodilo. Prvá tretina filmu prakticky len zoznámi s obomi hlavnými postavami v dvoch malých akciách a s cieľom misie, druhá je zase len o prechode pralesom bez väčších problémov a až v poslednej polhodine sa to už trochu rozbehne a je už presne taká, ako si aj od filmu s týmto názvom predstavujem. Na celý film sa celkom dobre pozerá a hlavne pre fanúšikov tejto tématiky, ale určite by sa to dalo aj výrazne vylepšiť. Akcie tu až moc nie je, ale aspoň tá je celkom slušná. Prestrelky samozrejme nevynikajú výrazným počtom zabitých, ale aspoň sú dobre natočené a na prácu odstreľovačov sa vždy dobre pozerá. Najviac sa mi páči akcia v poslednej tretine. Herecké obsadenie je na tom dobre, charizmatický Tom Berenger v hlavnej úlohe, nesklame ani Billy Zane a okrem nich tu už nemá prakticky nikto viac priestoru. Réžia a technická stránka si obyčajný štandard splnia, ale už nič viac, film miestami pôsobí takmer až televízne, chcelo by to výrazne vylepšiť. Škoda, Odstreľovač je akčný film s dobrým príbehom a natočený ešte v najlepšej ére akčných filmov, ale kvôli slabšej réžii a aj scenári nie je ani zďaleka tak dobrý, ako by mohol a dokonca neprekonáva ani svoje mladšie videopokračovania. Ale inak je to slušná akčná oddychovka, ktorá sa dá pozrieť aj viackrát. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 63%.(13.3.2012)

Když bych měl hodnotit pouze Toma B., tak rozhodně podle mého tuto sniperskou roli zahrál výborně. Velmi se mi líbí příběh odstřelovače a na rok 1993 si myslím,že skvělý filmek. Jeden z mých oblíbených v čele s Berengerem. Scény vojáka neustále v krytu a tichá čistá práce.. Jako malý kluk jsem si hrál na odstřelovače a celkem mě to bavilo :-D.(29.7.2012)

Mé hodnocení je poctou devadesátým letům, kdy jsem film viděla a udělal na mě dojem, takže ty 4 pěticípé berte se značnou rezervou, jde o výsledek nostalgie a prostřílené paměti. V současné době nemám odvahu se na "Odstřelovače" podívat znova, aby mi neustřelil veškeré iluze o mém postpubertálním vkusu. Možná 70%... možná 40%...(23.1.2012)

Velice povedené béčko. Tom Berenger, no tak tomu snad ta roli byla ušitá na míru, ten sniper mu kouká z očí. Profesionál. Dále stístěná surruval atmosféra z husté Panamské džungle plné kokainových vojáků a nováček na kterého má všecho kolem velký vliv a hromadící se strres, že se tu projevují věci, které se prý stávali i ve Vietnamu. Naštěstí se Miller nakonec našel a sebral, a splnil úkol a zachránil starého profíka Becketa. Trochu mě mrzí že Becket nevykonal ten střelecký koncert jako v první scéné, ale i tak je to docela slušná podívaná ne? PS: A to co v mnoha filmech chybí? Heslo jeden výstřel, jeden mrtvej.(19.12.2011)

• - Natáčalo sa od 28. augusta do 18. októbra 1991 v Austrálii a Paname. (m.a.t.o.)

• - Zbraň, ktorú používa Billy Zane, nie je poloautomatická puška H&K PSG-1, bežne používaná ostreľovačmi špeciálnych jednotiek, ale H&K SR-9 TC. Podobná a lacnejšia verzia PSG-1, navrhnutá pre civilný predaj. (m.a.t.o.)

• - Na post režiséra bol pôvodne zvažovaný Barry Levinson. (m.a.t.o.)