Odstřelovač

Scénografie:

Herbert Pinter

Kostýmy:

Ray Summers

Je to celkom dobrý akčný film s Tomom Berengerom. Má výborný príbeh o špičkovom vojenskom odstreľovačovi, ktorý k sebe dostane ako pozorovateľa nováčika a spolu sú vyslaní na vojenskú akciu do Panamy, kde majú odstrániť narkobaróna a niekoľko vplyvných zločincov. Spracovanie nie je zlé, ale pôsobí až príliš priemerne. Je mi jasné, že film o sniperoch by nemal byť preakčnelý, ale zvýšiť dynamiku filmu by sa predsa len hodilo. Prvá tretina filmu prakticky len zoznámi s obomi hlavnými postavami v dvoch malých akciách a s cieľom misie, druhá je zase len o prechode pralesom bez väčších problémov a až v poslednej polhodine sa to už trochu rozbehne a je už presne taká, ako si aj od filmu s týmto názvom predstavujem. Na celý film sa celkom dobre pozerá a hlavne pre fanúšikov tejto tématiky, ale určite by sa to dalo aj výrazne vylepšiť. Akcie tu až moc nie je, ale aspoň tá je celkom slušná. Prestrelky samozrejme nevynikajú výrazným počtom zabitých, ale aspoň sú dobre natočené a na prácu odstreľovačov sa vždy dobre pozerá. Najviac sa mi páči akcia v poslednej tretine. Herecké obsadenie je na tom dobre, charizmatický Tom Berenger v hlavnej úlohe, nesklame ani Billy Zane a okrem nich tu už nemá prakticky nikto viac priestoru. Réžia a technická stránka si obyčajný štandard splnia, ale už nič viac, film miestami pôsobí takmer až televízne, chcelo by to výrazne vylepšiť. Škoda, Odstreľovač je akčný film s dobrým príbehom a natočený ešte v najlepšej ére akčných filmov, ale kvôli slabšej réžii a aj scenári nie je ani zďaleka tak dobrý, ako by mohol a dokonca neprekonáva ani svoje mladšie videopokračovania. Ale inak je to slušná akčná oddychovka, ktorá sa dá pozrieť aj viackrát. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 63%.(13.3.2012)

Musím říct, že Tom Berenger na mě v této roli působil mimořádně přesvedčivě. Nevím ale, jak bych to hodnotil bez něho. Billy Zane to trochu kazí. Navíc zvláštní představa, že americká armáda neměla pro úlohu zaměřovače nikoho lepšího a musela nasadit civilistu bez zkušeností. Autoři tím zřejmě chtěli udělat příběh zajímavějším, ale mě osobně to lehce zklamalo. Nicméně dobrých filmů v tomto žánru je málo a jak jsem už naznačil v úvodu, Berenger to celé více než zachránil. Dávám 4*.(21.11.2007)

• Hapretor

Co napsat? - snad jen: nandej na sebe dvě kila listí, kilo bahna, půl kila prachu a písku, zalehni na kopečku, a ani se nehni blbečku. Prásk! A je hotovo. Zane i Berenger jsou u mě loser herci, ale tady to ušlo. Jen ten konec je takový umouněný. Chce ho zabít, ten druhý ho pustí. Pak Happy End. A ten trik? Jedna kulka - dva mrtví! Trochu laciné, ne? Nudné to ovšem není a stupidní také ne. Na zabití času to ujde.(6.1.2011)

Elitní odstřelovač Tom Beckett (Tom Berenger) právě ztratil parťáka při jedné misi v panamské džungli. Ale armáda jej nenechává oddechnout - hned ho posílá na novou misi, a k tomu dostává nového partnera - mladého (a nezkušeného) Millera (Billy Zane). Jejich úkolem je zajistit klidný průběh voleb tím, že odstraní drogového krále Ochou a generála Alvareze, kteří chtějí převzít moc v zemi. Nejdřív se ale musí z Millera, namyšleného mládence stát pořádnej voják. Stihnou splnit svůj úkol včas? ... Těžko se mi film jako celek hodnotí - na jedné straně atmosféra panamské džungle, všudypřítomné nebezpečí, nepřátelský odstřelovač v patách, Tom Berenger a Billy Zane - na straně druhé hloupý scénář (mrknutím oka se ze zelenáče stává ostřílený voják - nejdřív nemůže zmáčknout kohoutek - a pak běhá s nožem po táboře jako Rambo :). Tak na jedno podívání (abyste věděli, jak to skončí) - nic víc ale nečekejte...(13.2.2005)

Když bych měl hodnotit pouze Toma B., tak rozhodně podle mého tuto sniperskou roli zahrál výborně. Velmi se mi líbí příběh odstřelovače a na rok 1993 si myslím,že skvělý filmek. Jeden z mých oblíbených v čele s Berengerem. Scény vojáka neustále v krytu a tichá čistá práce.. Jako malý kluk jsem si hrál na odstřelovače a celkem mě to bavilo :-D.(29.7.2012)

• - Podíváte-li se pozorně na vlak, uvidíte na boku symbol QR jako Queensland Rail. Queensland je stát Austrálii, kde byl tento film natočen. (BloodMax)

• - Natáčalo sa od 28. augusta do 18. októbra 1991 v Austrálii a Paname. (m.a.t.o.)

• - Na post režiséra bol pôvodne zvažovaný Barry Levinson. (m.a.t.o.)