Odstřelovač

• USA Sniper (více)

Tom Berenger a Billy Zane jsou pověřeni likvidací šéfů narkomafie. Jenže jejich spolupráce na plnění úkolu zašla příliš daleko... Seržant Thomas Beckett a jeho kolega Richard Miller jsou americkou vládou pověřeni náročným "posláním" v Panamě, kde mají postupně zlikvidovat šéfy drogové mafie, rebelující generály a bývalé žoldnéře CIA. Od svých obětí se však ničím neodlišují a jejich "spolupráce" nakonec vyvrcholí tím, že obrátí zbraně proti sobě. (oficiální text distributora)

tahit

Thriller v exotických kulisách Panamské džungle s efektním obrazem střelby ratata tatata, v němž stateční a neprůstřelní procházejí peklem bojů. Pominu-li ještě pár hloupostí, tak už dál si netroufám to nějak kritizovat, vždyť nejde o příběh faktů. Zde pár pozitiv. Mechanismus vražedného sóla funguje a vystřelený náboj je vždy spolehlivě likvidační. Tom Berenger je něco jako Rambo a navíc svoji práci miluje. Střeleckou muziku slušně tvrdí i jeho parťák Richard Miller. Zbývá dodat dovětek k filmu. Bohužel, moje výtka směřuje spíše k závěru, kde mi chyběla nějaká překvapivá pointa. ()

Gemini

Kašlu na to, že Billy Zane je herecká nula, a že náplň filmu je poněkud o ho..dně málo věcech. Pro mě je Sniper o výborných scénách odstřelovačských akcí s víc než dobrou doprovodnou hudbu (Marc Mancina a Hans Zimmer). A řeči o pocitech muže rozesílajícího pozvánky na schůzku se zubatou podle hesla "přichází nepozván, odchází nepoznán" by mohl pronášet i podstatně horší herec než Tom Berenger, takže s klidem dám 70%. "Dalším dílům" se ale radím ne zdaleka, ale úplně vyhnout, protože to je čistá videoprodukce nedosahující ani béčkové kategorie. ()

sniper18

Je to celkom dobrý akčný film s Tomom Berengerom. Má výborný príbeh o špičkovom vojenskom odstreľovačovi, ktorý k sebe dostane ako pozorovateľa nováčika a spolu sú vyslaní na vojenskú akciu do Panamy, kde majú odstrániť narkobaróna a niekoľko vplyvných zločincov. Spracovanie nie je zlé, ale pôsobí až príliš priemerne. Je mi jasné, že film o sniperoch by nemal byť preakčnelý, ale zvýšiť dynamiku filmu by sa predsa len hodilo. Prvá tretina filmu prakticky len zoznámi s obomi hlavnými postavami v dvoch malých akciách a s cieľom misie, druhá je zase len o prechode pralesom bez väčších problémov a až v poslednej polhodine sa to už trochu rozbehne a je už presne taká, ako si aj od filmu s týmto názvom predstavujem. Na celý film sa celkom dobre pozerá a hlavne pre fanúšikov tejto tématiky, ale určite by sa to dalo aj výrazne vylepšiť. Akcie tu až moc nie je, ale aspoň tá je celkom slušná. Prestrelky samozrejme nevynikajú výrazným počtom zabitých, ale aspoň sú dobre natočené a na prácu odstreľovačov sa vždy dobre pozerá. Najviac sa mi páči akcia v poslednej tretine. Herecké obsadenie je na tom dobre, charizmatický Tom Berenger v hlavnej úlohe, nesklame ani Billy Zane a okrem nich tu už nemá prakticky nikto viac priestoru. Réžia a technická stránka si obyčajný štandard splnia, ale už nič viac, film miestami pôsobí takmer až televízne, chcelo by to výrazne vylepšiť. Škoda, Odstreľovač je akčný film s dobrým príbehom a natočený ešte v najlepšej ére akčných filmov, ale kvôli slabšej réžii a aj scenári nie je ani zďaleka tak dobrý, ako by mohol a dokonca neprekonáva ani svoje mladšie videopokračovania. Ale inak je to slušná akčná oddychovka, ktorá sa dá pozrieť aj viackrát. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 63%. ()

Gilmour93

Ani na vteřinu jsem neuvěřil, že nesleduji dva průměrné herce, co se v kostýmech a pomalovaní khaki barvičkami producírují v lesíku někde za hotelem. Dělání drážek do kulky nožem či prasátka házející křížek na krku jednoho z elitních sniperů naznačily, čeho jsem svědkem a upřímně si nedovedu představit, kam to v dalších pokračováních mohlo ještě klesnout. Vlastně dovedu, ale nechci to vědět.. Z Llosova tvůrčího trápení zůstane v hlavě jen malůvka Ramba na panamském autobuse a rada, ať člověk nemočí ve stojaté vodě, ale jinak zažijete stejný pocit, jako když máte v zaměřovači na vzdálenost 350 metrů Chucka Norrise, vydechnete, stisknete spoušť a v okamžiku, kdy projektil opouští ústí hlavně, vám on klepe na rameno a ptá se, jestli tohle máte zapotřebí. Cítíte marnost.. ()

POMO

Vo finále sa Llosovi podarilo diváka rozemočniť, napnúť a vyvolať v ňom katarziu pri likvidácii záporákov. V dobe uvedenia by som možno hodnotil o hviezdu lepšie. Dnes už ale Sniper pôsobi veľmi zošedivelo, chvíľami nudí a hlavne z neho viacej kričia béčkové slabiny, ktorým kraľuje príšerne umelá Changova hudba. Rambovky mali Sylvestra, spád a motívy Jerryho Goldsmitha. Toto je iba ich slabý odvar. ()

• Billy Zane se měl původně jmenovat Richard Grieco, ale nakonec se ve filmu jmenuje Richard Miller. (BloodMax)
  • Natáčalo sa od 28. augusta do 18. októbra 1991 v Austrálii a Paname. (m.a.t.o.)
  • Zbraň, ktorú používa Billy Zane, nie je poloautomatická puška H&K PSG-1, bežne používaná ostreľovačmi špeciálnych jednotiek, ale H&K SR-9 TC. Podobná a lacnejšia verzia PSG-1, navrhnutá pre civilný predaj. (m.a.t.o.)