Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Dnes neumírej a derniera Pierce Brosnana mi prijde jako velmi povedena. Je to Bondovka, takze je vsechno mozne, hlavne ten zaver s tou helikopterou je hodne pravdepodobny, no to jo. A co se mi nejvic libilo, jak v prubehu filmu zaznely nazvy starsich Bondovek. Brosnan opet vynikajici, pro me je to nejlepsi James Bond... trochu nechapu, proc vsichni obdivuji Conneryho.(24.12.2006)

• kiddo

Bondovská série za těch víc než 40 let sice několikrát radikálně změnila styl, ale toto je z těch 23 filmů jediný, který odmítám nazývat bondovkou. Můžu tomu říkat různě, třeba mizerná přehlídka product placementu, vykrádačka slavných momentů a artefaktů slátaná do nesourodého scénáře, bez diskuzí nejhorší Brosnanův pokus o vlastní uchopení postavy (ať se mi ještě někdo opováží tvrdit, že to byl Craig, kdo Bonda zprznil), rozmetání bondovského světa na kusy (Moneypenny, mučící sekvence – a ano, mezi mučením v Dnes neumírej a Casino Royale je kurva rozdíl), Tamahoriho orgasmus se špatným CGI nebo obyčejný upocený akční film, ale bondovka to fakt není.(6.3.2009)

Po CASINO ROYALE je těžké si jen tak sednout a hodnotit předcházející bondovky. Ne že by byla o tolik lepší. Je spíš totiž úplně jiná. Hlavní klad DIE ANOTHER DAY je, že dobře pobaví, je vtipný a objevuje se v něm spousta narážek na předchozích 20 let bondovské historie. I když nejen to. Je zde spousta vynikajících pasáží, za všechny budu jmenovat úchvatnou honičku na ledovci, u které jsem slintal blahem (vychytávky v autíčkách jsem v Bondovi vždycky miloval). Bond girls jsou taky skvělé a záporák správně odporný. Kámen úrazu však přichází v tricích. Odporně přeCGIované záběry kazí radost nad Bondovými útěky i nad neviditelným Aston Martinem. Jaká škoda. Nicméně se jedná o důstojné rozloučení Pierce Brosnana se dvěma nulami a sedmičkou pro štěstí. Protože DIE ANOTHER DAY je po GOLDEN EYE jeho nejlepší bondovka.(23.12.2006)

Bond 20 - Podle mého názoru Dnes neumírej není zdaleka tak špatná bondovka, jak se o ní soudí, pouze je dovršitelem trendu, který s příchodem Brosnana začal, tj. nesmrtelnost, elegance, uhlazenost, sex, absence větší zranitelnosti Bonda (ale zde je aspoň mučen, podobně jako v TWINE na křesle) a spousta vychytávek. Z "brosnanovek" bych ji dal asi na poslední místo, protože vynálezy pana Q už podle mě zacházejí do extrému, ale to je docela detail, pokud jsme ochotni přistoupit na akční hi-tech styl = celkově 4*, oceňuji nápad (např. "ledový palác" na Islandu). Dle mého to, co už jsme viděli v předešlých bondovkách a objevuje se i v této, je právě kvůli tomu pořadovému a jubilejnímu číslu 20! Takové trošku "shrnutí" toho nejlepšího, co v Bondovi bylo. Při běžném zhlédnutí si divák možná nevšimne tohoto: a) Když se James potkává s Jinx v baru na plaži, vidíme Jinx, jak se právě koupe. Ale v momentě, kdy k ní přijde James s Mojitem, si sice suší vlasy, ale jinak plavky i tělo má úplně suché. b) Na Islandu Bond utíká v té podivné pozemní "raketě" před odraženými paprsky, co vydává Ikaros. Dostane se až na okraj ledovce a když padá, nasadí si na nohy kus plechu z té "rakety" a na ruce si připevní padák. Potom díky tomu surfuje na vlnách. Čím si ale na nohy připevnil ten kus plechu? Potom si to z nohou sundal bez nejmenších problémů takže je vidět, že mu to tam ani moc nedrželo. Proč mu to ale nespadlo? c) Ve scéně kdy Jinx bojuje s Mirandou v letadle, Miranda poraní Jinx na břichu. Ale v závěru filmu když se Jinx miluje s Jamesem, není na ní vidět zranění ani jizvu.(1.2.2007)

„Játra nejsou v nejlepším stavu, takže je to určitě on..“ Svižná bondovka s nezbytným nádechem stupidity a s nostalgicky laděným vyloděním Halle Berry v kubánské Zátoce dvou oranžových bójí.. Ač působí na agenta 007 v postelových scénách docela unaveně, dostal se pro mě tímto ten chlupatý rosomák Brosnan na úroveň gentlemanského bouráka Conneryho.(30.9.2008)

• - V domovských štúdiách spoločnosti EON Productions v Pinewoode vzniklo niekoľko monumentálnych stavieb, vrátane interiérov ľadového hotela, ktorý mimochodom skutočne existuje. Tento exkluzívny komplex sa nachádza v prekrásnej zasneženej scenérii Laponska. Nie je to trik, skutočne je v ňom všetko z ľadu. Posteľ pokrytá kožušinami zo sobov, ľadový bar aj poháre, ľadové reštaurácie a apartmány. (ash99)

• - Dnes Neumieraj je doteraz jedinou “bondovkou“, kde James Bond (Pierce Brosnan) v intre vystrelí náboj do kamery, ktorú následne zaleje krv. (marciano)

• - Úvodný „teaser“ (akčný minifilm pred úvodnými titulkami, predtitulková sekvencia) sa nakrúcal v armádnom výcvikovom stredisku v Aldershote, 48 km južne od Londýna, ako aj na ďalších miestach, ktoré nahradili prostredie horúcej zóny medzi oboma kórejskými štátmi. (ash99)