Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Po druhém shlédnutí filmu už jsem shovívavější. CGI efektů není zase až tak moc, jak se mi napoprvé zdálo. Když Bonda bere člověk s nadsázkou (obvzlášť pak tenhle film), o explozivní zábavu je postaráno. Dnes neumírej je klasický Bond v těžce high-tech kabátu. A docela mu to tak v tomto století sluší...(11.4.2003)

Dnes neumírej a derniera Pierce Brosnana mi prijde jako velmi povedena. Je to Bondovka, takze je vsechno mozne, hlavne ten zaver s tou helikopterou je hodne pravdepodobny, no to jo. A co se mi nejvic libilo, jak v prubehu filmu zaznely nazvy starsich Bondovek. Brosnan opet vynikajici, pro me je to nejlepsi James Bond... trochu nechapu, proc vsichni obdivuji Conneryho.(24.12.2006)

Bondovi se oslava čtyřicátin hodně povedla, byť nezastírám, že k plnému požitku z filmu je třeba mít staré bondovky v malíku a všímat si příjemných detailů, které odkazují až hluboko do časů Dr. No, Srdečných pozdravů z Ruska či Thunderballu. Brosnanova interpretace Bonda je svá, chlapácká, charismatická, akční... 007 v jeho podání nehýří vtipem, ale spíš pohybem a akcí (absenci opravdu dobrých hlášek beru za velké mínus filmu), která občas překračuje míru dobrého vkusu, ale přesto je zábavná a dobře natočená. Klidně bych se ale obešel bez přepáleného závěru, který je umělý jak silikony Pamely Anderson. Příběhem neudělá Bond číslo dvacet díru do světa (satelit, diamanty, zloduch s proměnlivou tváří, to všechno už tu bylo), ale je to urovnané do poutavého proudu děje, který navíc koření Bondovo zlidštění skrze utrpení a následné "povstání z popela". Vážný a temný tón úvodu filmu moc sluší... Vadí mi následující – Halle Berry je na prostou Bond girl až moc dobrá herečka, Toby Stevens v roli ústředního zloducha nemá ten správný šmrnc a Lee Tamahori úplně zbytečně pašuje do jinak řemeslně slušně zmáknuté režie moderní kamerový stop time a další klipové vychytávky, které jsou samoúčelné a dojem z filmu kazí... Dnes neumírej je totiž stará dobrá bondovka převlečená do hávu moderny, ale se srdcem pěkně staromilským, lehce naivním, avšak upřímným. A tak se mi musí líbit... se znatelnými ale. Edit 2012: Která roky bobtnají. Předně - ta slepá ulice z filmu doslova křičí a potvrdí ji i doprovodný materiál z Blu Ray. Brosnanův Bond se nedá nikam posouvat, posouvat se dá jen jeho okolí, a to do absurdní fantasy. S odstupem času se tenhle film jeví skutečně jako výkřik absolutní nostalgie smíšený s opozdilou touhou z Bonda udělat i konkurenceschopnou komoditu v době sílícího CGI spektáklů. Je to úplně mimo, hlavně v druhé polovině, jejíž digitální hnusota léty narůstá. Jinak jako sbírka fetišů a odkazů mě to baví, ale Tamahori je nedokázal zakomponovat jinak než jako náhodné "nostalgické předměty" - to o něčem hovoří. Předislandská část je ale pořád víc než tolerovatelná.(9.11.2004)

Na Bondovkách jsem nikdy moc neujížděl (skuečně se mi líbilo snad jen Zlaté oko a Moonraker) a tahle není výjimkou. Pierce Brosnan je sice cool, ale ostatní herci (včetně Halle Berry) mi přišli ve svých rolích nepřesvědčiví (hlavně ten hlavní záporák). Akční scény jsou natočeny tak nějak normálně, ale i u tohodle filmu jsem si všimnul dementních efektů. Prostě ať to je nebo není Bondovka, pro mě je to jen průměrný akční film.(15.11.2005)

Po IMHO nudném "Jeden svět nestačí" přichází "Dnes neumirej" a působi jako živá voda. Nastavaji take velké změny - Bond v roli loosera (vousatý, mlácený, mučený), sličná ženská agentka Jinx (Halle Berry), která má evidentně stejně dobrý výcvik jako složky MI-6 (a skoro se vnucuje myšlenka, že příště by to mohla celé odehrát a Bond by zůstal jen průměrným křovím, bohužel... Halle Berry na to nemá a její hlášky znější poněkud kostrbatě). Tradiční bondovská zápletka ve které lítají diamanty, supersatelit a spousta ledu je kolem dokola ověšená akčními scénami jako vánoční stromeček. Úroveň akce je vynikající a hláškami a odkazy na předchozí bondovky se tu skutečně nešetří... V té bondovské atmosféře plné pršících kulek, žen v nesnázích a explodujících reálií ovšem nelze přehlédnout pár slabin. Příběh začíná poměrně odvážně a ukazuje Bonda tak jak ho neznáme, ovšem jakmile divák začne mít pocit, že všechno opět najíždí do obvyklých 007 kolejí, děj se začne naopak hroutit pod tíhou své nesmyslnosti. Některé postavy mizí a objevují se jako by měly teleportační plášť a jak hlavní padouch přežil, udělal co udělal a ještě k tomu disponuje velkým bohatstvím a vražednou tunou šrotu na oběžné dráze, to se divák nedozví. Tenhle scenáristický podraz (který Robu Wadeovi a Nealu Purvisovi jistě ušetřill pár hodin nad rozepsaných scenářem), ale působí na diváka (podobně jako docela mizerné počítačové triky (za 142M by člověk čekal skutečně víc)) jako ledová sprcha... Hlavně proto nemohu dát jinak kvalitní bondovce pět hvězdiček... Vlastně ani čtyři, protože Lee Tamahori si zapomněl na place nůžky a ve střižně mu chyběly. 132 minut sice není žádná velká pálka (u Bonda je to OK), ale občas je vidět, že zkrácení by nebylo na škodu... Přes všechnu kritiku je nová bondovka jednou z těch lepších akčních eskapád agenta 007. Není sice dokonalá - občas jí něco chybí, občas přebývá, ale času stráveného s Jamesem rozhodně nebudete litovat... (dávám 3.5/5, což bohužel musím zaokrouhlit na čtyři ;).(21.12.2002)

• - Šéf technického týmu Chris Corbould ujišťoval, že žádná část vzácných islandských lesů nebyla při explozích zničena - jeho tým používal neprodané vánoční stromečky. (Morien)

• - Zabijak Zao (Rick Yune) má Jaguar XKR, Jinx (Halle Berry) korálovočervený Ford Thunderbird. (ash99)

• - Nakrúcalo sa aj v exkluzívnom Reform Clube, premenenom na šermiarsky klub Blades, v ktorom po prvýkrát došlo ku konfrontácii medzi Bondom a jeho protivníkom Gustavom Gravesom, ako aj v blízkosti Buckinghamského paláca. (ash99)