Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Typická moderní bondovka nabitá technologiemi, digitálními triky a dynamickou akcí. Podobné záležitosti se mi hodnotí těžce, protože nejsem ctitelem žánru. Na jednu stranu se jedná o vysokorozpočtový snímek s řadou divácky atraktivních scén, režijně i herecky je to slušně odvedená práce. Ve filmu se najdou půvabné momenty, jako je slovní přestřelka mezi Brosnanem a Cleesem, na druhé straně pro tento film platí totéž co pro většinu bondovek. Z hlediska scénáře je to neskutečná ptákovina, byť se naštěstí netváří ani trochu vážně. Čtyři hvězdičky tomu dát nemohu, méně než tři si nezaslouží. Mimochodem, jsou to slušné tři hvězdičky. Celkový dojem: 65 %.(29.12.2006)

#20 - Krajšie lokácie (úžasné a grandiózne finále na zamrznutom Islande), ešte viac sexi bondgirl, viac výbuchov, svižná akcia, premakané bondovské hračky. Zdalo by sa, že píšem komentár k najlepšej bondovke, no pravda je inde. Scenár má pomerne dosť múch, zadrháva sa hlavne v scénach mimo akciu a strhnúť na seba pozornosť sa nedarí ani hercom. Brosnan fajn, ale je vidno, že si svojho Bonda neužíva ako v prvých dvoch dieloch, záporák v podaní Stephensa - skôr priemer, našťastie tomu dopomohol Rick Yune. Bondovka (a zvlášť táto výročná) si ale jednoducho zaslúži väčší drive, vyššie obrátky a väčší zápal od všetkých zúčasnených. 60%.(13.1.2014)

Tak a trojice je uzavřena. Jak jsem psala v předchozích komentářích na zlaté oko a zítřek nikdy neumírá, s postupem času se mění technologie i protivníci. Kde dřív býval zubatec se střelnou zbraní, je nyní stříbřitec (vlastně diamantovec) se satelitem ničícím svět. A překonal i zlaté oko. Ted mu stačí k pohonu slunce a pár páček. Globalizace tedy proběhla úspěšně, což potvrdila černoška Halle Berry, která je bohužel z agentek asi nejtrapnější. Závěr ujetej, začátek vlastně taky(16.10.2011)

Když jsem zjistil, že nová mise 007 bude do KLDR , tešil jsem se, že James najde atomový bomby a narve je Kim Čong-Ilovi do tý jeho komunistický prdele a odpalí tak nejhoršího tyrana současné doby do hajzlu, vím je to pohádka i pro Bonda, ale já rád sním. Ovšem děj snímku je jen záminka pro ukázku bombastičnosti efektů a skvělé akce / detonace nejstreženější hranice na světě je mistrovská pyroshow/. Bond nabral zpátky i vtip, který chyběl v minulých dílech. Z odkazů na starší bondy, kterých ve filmu je požehnaně jsem ocenil hlavně výstup z moře a-lá Ursula Andress v podání Halle Berry, kde jsem konečně naplno využil zpomalovací funkce na DVD. Ovšem Halle Berry se na mě nebude jistě zlobit, když řeknu,že bych viděl ještě raději z moře vystupovat Rosamund Pike to byla pro mě ta správná mrcha, do které bych šel. Efekty se na filmu nešetřilo a kdyby nebylo závěru, dal bych plný počet hvězdiček, ovšem takhle mě to přislo jako kdyby po konzumaci velkého sladkého dortu vám byl nabídnut dort ještě větší a ještě sladší z cynickou poznámkou dnes neumírej.(1.1.2007)

• Hal_Moore

Tenhle film se odklání od zašlých trendů Bondovek a už tím si podkopl nohy. Z klasických špionážních a mysteriózních thrillerů se stala parodie na Robocopa s přehnaně pokaženými triky. Mám rád Jamese Bonda, ale v tomhle filmu se chová jako klon Sylvestera Stalloneho (toho mám také rád). Lee Tamahori si tvoří svůj styl, který určitě nesedne každému a tím nasral převážnou většinu fanoušků, včetně mě. Záporné postavy jsou někdy Bondovitější než sám Bond. Herci nehrají na co mají ani z poloviny. A ani Pierce Brosnan nepředvádí bůhvíjaké herectví. Ale abych byl ke svému oblíbenému představiteli Bonda fér, ne vše je jeho chyba... jen dělá, co mu režisér nařídil a scénáristé mu také více prostoru ukázat své herectví nepřidali. Originalita nikdy nebyla znakem Bondovek, ale po tomhle filmu to už nepplatí. Jak už jsem kdesik nakousnul, vizuální efekty vypadají příliš uměle a počítačově. Lépe snad vypadají i anakondy v Anakondě. A to je ostuda!!! Za tenhle film neutrácejte ani korunu. Jestli by jste měli v životě o jeden jediný film přijít, volte tenhle.(20.6.2005)

• - V domovských štúdiách spoločnosti EON Productions v Pinewoode vzniklo niekoľko monumentálnych stavieb, vrátane interiérov ľadového hotela, ktorý mimochodom skutočne existuje. Tento exkluzívny komplex sa nachádza v prekrásnej zasneženej scenérii Laponska. Nie je to trik, skutočne je v ňom všetko z ľadu. Posteľ pokrytá kožušinami zo sobov, ľadový bar aj poháre, ľadové reštaurácie a apartmány. (ash99)

• - Pri prehliadke muzeálnych predmetov v pracovni Q si môžeme všimnúť niekoľko vecí z predchádzajúcich bondoviek (topánky Rosy Klebbovej a pod.). (ash99)

• - Rozpočet sa vyšplhal na 150 miliónov dolárov. (ash99)