Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Už to není ta klasika. Je to příliš megalomanské, přetechnizované a některé ty akce jsou hodně přepísknuté i na Bonda. Alespoň, že tu jsou vždycky dobré baby. Ale jsou to lepší tři.(19.5.2003)

Neuvěřitelně vtipné, akční a plné nadhledu. Značně modernizované a přesto nepostrádající "bondovské" kouzlo.(10.12.2002)

• sud

Asi ta nejslabší Bondovka. Začátek, kdy na dlouhou dobu takřka nezranitelný JB dostane na frak, mne navnadil, ale brzy jsem vystřízlivěl. Akce není nijak rajcovní, záporák nevýrazný (v předešlých dílech je ale konkurence veliká) a Halle Berry coby Bond girl? Marně hledám slabší :-(. Velké plus vidím pouze v obsazení noblesního Johna Cleese coby Q. 40%.(25.9.2005)

„Snažím se přežít“, pronese v jednom momentu Bond a žádná jiná hláška by nemohla lépe vystihnout, oč agent s povolením zabíjet během své dvacáté filmové mise s nasazením života usiluje. Snaží se přežít v 21. století, do něhož s Dnes neumírej vstoupil. Snaží se tak usilovně, až zapomíná, kým a pro koho chce být. Dynamickou akcí pro dřívějším Bondem netčené mladé diváky, kteří ocení honičky namixované podobně jako hudba, nebo vzpomínkovou zábavou, která pro fanoušky a pamětníky shrnuje proměny, jež série za uplynulých čtyřicet let prodělala? Dnes neumírej je prapodivnou bondovkou, rozhodně odvážnější než sám se sebou spokojený Jeden svět, ale vzpomínající na staré časy poněkud neupřímně, protože příliš dnešně. Brosnan si zasloužil vyrovnanější rozloučení s jeho nejslavnější rolí. 65%(19.8.2005)

Když jsem zjistil, že nová mise 007 bude do KLDR , tešil jsem se, že James najde atomový bomby a narve je Kim Čong-Ilovi do tý jeho komunistický prdele a odpalí tak nejhoršího tyrana současné doby do hajzlu, vím je to pohádka i pro Bonda, ale já rád sním. Ovšem děj snímku je jen záminka pro ukázku bombastičnosti efektů a skvělé akce / detonace nejstreženější hranice na světě je mistrovská pyroshow/. Bond nabral zpátky i vtip, který chyběl v minulých dílech. Z odkazů na starší bondy, kterých ve filmu je požehnaně jsem ocenil hlavně výstup z moře a-lá Ursula Andress v podání Halle Berry, kde jsem konečně naplno využil zpomalovací funkce na DVD. Ovšem Halle Berry se na mě nebude jistě zlobit, když řeknu,že bych viděl ještě raději z moře vystupovat Rosamund Pike to byla pro mě ta správná mrcha, do které bych šel. Efekty se na filmu nešetřilo a kdyby nebylo závěru, dal bych plný počet hvězdiček, ovšem takhle mě to přislo jako kdyby po konzumaci velkého sladkého dortu vám byl nabídnut dort ještě větší a ještě sladší z cynickou poznámkou dnes neumírej.(1.1.2007)

• - V jedné scéně si Bond (Pierce Brosnan) prohlíží knihu nazvanou "Ptáci Západní Indie". Jejím autorem je ornitolog James Bond, podle něhož se agent 007 jmenuje. (Žralok)

• - Producenti sa stretli s problémom, kde nakrútiť zábery z Kuby (podobne v Dychu života museli nahradiť Bratislavu Viedňou). Napokon si vybrali španielske mesto Cádiz. V neprívetivých poveternostných podmienkach tam Halle Berry nakrútila záber, v ktorom vychádza z morských vĺn, tak ako pred 40 rokmi Ursula Andress vo filme Dr. No. Je to jednoznačná poklona prvej bondovke. (ash99)

• - Bondovky vždy reagujú na aktuálnu spoločenskú či politickú situáciu. Dnes neumieraj by sme mohli nazvať „ekologická“ bondovka, pretože agent musí zakročiť proti ekologickému teroristovi, ktorý chce pomocou zásahov do klímy a génových experimentov získať vládu nad svetom. (ash99)