Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Typická moderní bondovka nabitá technologiemi, digitálními triky a dynamickou akcí. Podobné záležitosti se mi hodnotí těžce, protože nejsem ctitelem žánru. Na jednu stranu se jedná o vysokorozpočtový snímek s řadou divácky atraktivních scén, režijně i herecky je to slušně odvedená práce. Ve filmu se najdou půvabné momenty, jako je slovní přestřelka mezi Brosnanem a Cleesem, na druhé straně pro tento film platí totéž co pro většinu bondovek. Z hlediska scénáře je to neskutečná ptákovina, byť se naštěstí netváří ani trochu vážně. Čtyři hvězdičky tomu dát nemohu, méně než tři si nezaslouží. Mimochodem, jsou to slušné tři hvězdičky. Celkový dojem: 65 %.(29.12.2006)

Podle mého názoru skvělý jubilejní Bond s jednou příšernou digitální scénou. Názory na Madonin úvodní song jsou značně rozporuplné, já osobně tvrdím, že je velice dobrý, i když si z titulu "bondováckého maniaka" uvědomuji, že skladba není v bondovském stylu. Prolínání úvodních titulků (takřka klasické animované siluety sličných dam) s reálnými scénami má větší říz než tentýž prvek předvedený před bezmála 40 lety v legendárním Goldfingerovi. Lidé se dělí zhruba do dvou skupin - bondovští nadšenci (tj. lidé kteří s nadšením uvítají vtípek "Vanquish - Vanish", nepozastaví se nad banalitami typu řízená zástava srdce a inzerci světových značek přecházejí s úsměvem) a skeptici, sami sebe označující za realisty, kteří se budou po celý film jen ušklíbat nad tím, co za blbost ještě ten vyžilý donchuán předvede. Vzhledem k tomu, že patřím do první skupiny, hodnocení je takové jaké je - za akci, vtip a šarm, za hudbu (bondovské téma zní na španělské kytaře skvěle), za odkazy na starší Bondy, za Jinx a Michaela Madsena (uvítal bych více prostoru), za dredaře v metropolitním klubu:), a hlavně za Moneypenny;). Lee Tamahori obhájil své právo na život, o které v mých očích přišel naprosto tragickou prací na Along Came The Spider. Ale i tak mám radši TWINE;)(20.1.2003)

• Malarkey

Tohle je prostě nejhorší Bondovka co jsem já vůbec kdy viděl. Pierce Brosnana já nikdy neměl v lásce jako agenta Jejího veličenstva, no i když ve Zlatém oku ještě byl fajn, když se rozkoukával, v jeho poslední Bondovce mě prostě neskutečně rozčiloval. Příběh je neskutečný nesmysl, ne že by příběh s Bondem nebyl, ale tenhle je extrémní, a akční scény jsou neskutečně vtipné a šílené (smutně). Nedokážu nezapomenout zapíchnutý Lamborghini uprostřed bažin. To mě rozesměje snad pokaždý, když tu scénu vidím, ale jinak je to hrůza hrůzoucí. Už tímhle dílem jsem si Jamese Bonda jako takového znechutil, o to víc mě překvapil ten nový v Casino Royal, který přidal hlavnímu hrdinovi na autentičnosti a ne jenom na tom, že James Bond je takový borec jako Chuck Norris když odfoukne vítr nebo seká nepřátele pohledem, a někdy ani tím ne, pač jsou mrtví dřív, než se u nich vůbec objeví. Prostě je Dnes neumírej nehorázný nesmysl, u kterýho jsem se sice nenudil, ale nechápal, co scénáristi za nesmysly vůbec dokázali vymyslet. --- Vím o vás vše - sex k snídani, smrt k večeři.(15.3.2008)

Recyklace na entou provedená takovým způsobem, že z toho já, v podstatě odpůrce kůl moderních akčních filmů, skáču nadšením do stropu. To nejspíš asi proto, že film chápu jako parodii na sebe sama a je docela možné, i když ne nutné, že to byl i záměr tvůrců. Při pohledu na všechny herce mám pocit, že si natáčení užívali jako blázen, což i ve mně při sledování vyvolává příjemné pocity. A navíc se kvůli Dnes neumírej stala ještě jedna zázračná věc - zjevil se mi ryšavý bůh-ďábel s modrozelenýma očima, jehož ženě budu navždy závidět, že je jeho žena. Toby Stephens má prostě nejkrásnější zuby a lícní kosti na světě a vyrovnat by se mu snad mohl jenom Buster Keaton, který byl za á taky děsivě dobrý a za bé vypadal skoro totožně. Bývaly časy, kdy jsem uměla ten film zpaměti a kdy jsem si říkala, že bych se díky nimu aspoň částečně domluvila v Koreji = Zabijte ho! Už brzy zvítězíme! Otče! - takové fráze jistě ocení každý turista.(18.11.2006)

Třikrát -n-: neurazí, nenudí, nepřekvapí. Digitální efekty místy ruší, duo Pike - Berry nikoliv. Brosnan, který by si zasloužil lepší loučení, také ne. Přesto čtyři roky poté přišlo dle mého výrazně vybroušenější Casino Royale s Craigem, který byl o poznání drsnější, ale zároveň emotivnější a především realističtější, což dosud považuji za nejpříjemnější ozvláštnění.(28.7.2015)

• - Šéf technického týmu Chris Corbould ujišťoval, že žádná část vzácných islandských lesů nebyla při explozích zničena - jeho tým používal neprodané vánoční stromečky. (Morien)

• - Nakrúcať sa začalo 14. januára 2002 v Pinewoodských štúdiách a skončilo sa 12. júla 2002. (ash99)

• - Poté, co Halle Berry dostala vyhrála v roce 2002 Oscara za Ples příšer, se stala první Bond Girl, která toto prestižní ocenění dostala a zároveň zrovna pracovala na bondovce. Kim Basinger, která hrála Domino v neoficiální bondovce Nikdy neříkej nikdy (1983), dostala Oscala až dlouho poté - v roce 1997 za film L. A. - Přísně tajné. Oscara vyhrála také Judi Dench, která hraje M, za nejlepší ženskou vedlejší roli v Zamilovaný Shakespeare (1998). (Morien)