Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Recyklace na entou provedená takovým způsobem, že z toho já, v podstatě odpůrce kůl moderních akčních filmů, skáču nadšením do stropu. To nejspíš asi proto, že film chápu jako parodii na sebe sama a je docela možné, i když ne nutné, že to byl i záměr tvůrců. Při pohledu na všechny herce mám pocit, že si natáčení užívali jako blázen, což i ve mně při sledování vyvolává příjemné pocity. A navíc se kvůli Dnes neumírej stala ještě jedna zázračná věc - zjevil se mi ryšavý bůh-ďábel s modrozelenýma očima, jehož ženě budu navždy závidět, že je jeho žena. Toby Stephens má prostě nejkrásnější zuby a lícní kosti na světě a vyrovnat by se mu snad mohl jenom Buster Keaton, který byl za á taky děsivě dobrý a za bé vypadal skoro totožně. Bývaly časy, kdy jsem uměla ten film zpaměti a kdy jsem si říkala, že bych se díky nimu aspoň částečně domluvila v Koreji = Zabijte ho! Už brzy zvítězíme! Otče! - takové fráze jistě ocení každý turista.(18.11.2006)

Že by Bond uměl doopravdy vše? Dokonalost nade vše. Škoda, že se zahazuje jako tajný agent, se vším tím talentem by mohl mít tisíc vědeckých titulů a válet se v parlamentu. Ne vážně...Bondovky mi opět nic neříkají. Objevují se tu hračky jako ze Star Wars, rádoby rafinovaný scénář, nemožná Halle Berry a titulní hrdina, jehož odolnost hraničí s Robocopem, až na to, že Bonda neohrožuje počasí (déšť) a k údržbě mu stačí dvě tři bondgirl. Neřekl bych, že tahle Bondovka je horší než jiné. Dokonce se mi líbil začátek v Korei a hlavní záporák má slušný design. Ale všechny tyhle filmy se sekají podle jednoho mustru, přijdou mi všechny stejné, někomu to nevadí, mně ano. A když vám je postava Bonda protivná, k těmto filmům si kladný vztah prostě nevybudujete. IMHO neviditelné auto...hmmmmm(5.9.2008)

„Snažím se přežít“, pronese v jednom momentu Bond a žádná jiná hláška by nemohla lépe vystihnout, oč agent s povolením zabíjet během své dvacáté filmové mise s nasazením života usiluje. Snaží se přežít v 21. století, do něhož s Dnes neumírej vstoupil. Snaží se tak usilovně, až zapomíná, kým a pro koho chce být. Dynamickou akcí pro dřívějším Bondem netčené mladé diváky, kteří ocení honičky namixované podobně jako hudba, nebo vzpomínkovou zábavou, která pro fanoušky a pamětníky shrnuje proměny, jež série za uplynulých čtyřicet let prodělala? Dnes neumírej je prapodivnou bondovkou, rozhodně odvážnější než sám se sebou spokojený Jeden svět, ale vzpomínající na staré časy poněkud neupřímně, protože příliš dnešně. Brosnan si zasloužil vyrovnanější rozloučení s jeho nejslavnější rolí. 65%(19.8.2005)

Další typická Bondovka s Piercem Brosnanem z poslední doby plná akce, vtipných hlášek a supermoderních vychytávek, ty vychytávky jsou každým dílem lepší a lepší, tentokrát je tady i neviditelný auto, palác z ledu a spousta dalšího. Pierce Brosnan je pořád stejnej a hraje taky naprosto stejně, takže žádná změna, ani k lepšímu ani k horšímu, ale tentokrát má k sobě jako bondgirl Halle Berry a to se na to hned dívá líp. A jelikož je to jubilejní dvacátej díl Bonda, tak tvůrci do dialogů ve filmu zanesly názvy předešlých bondovek(1.10.2005)

Být to samostatný akční film, nestojící na postavě Jamese Bonda, asi by neobstál. Člověk to musí brát, že tvůrci chtějí nabídnout pokaždé něco nového, co ještě 007 předtím nedělal. A tak zde došlo třeba na kitting. Die Another Day je ntuné brát jako akční přehled různých destinací a žen, s nezbytnou přísadou z katalogů luxusního zboží. Vlastně je to takový hodně prodloužený reklamní shot s příběhem.(18.1.2010)

• - Satelitní zrcadlo Icarus, které má z vesmíru odrážet sluneční paprsky na stinná místa na planetě a přispívat tak ke zvýšení zemědělské produkce, má svůj předobraz ve skutečném projektu rakousko-uherského fyzika Hermanna Obertha. Ten ve 20. letech 20. století přišel s teoretickým návrhem na umístění asi 100metrového konkávního zrcadla na orbit. Jeho plánů si později všimnou nacisté, kteří vážně přemýšlejí podobné zařízení zkonstruovat a využívat jej jako sluneční dělo na boj proti nepřátelům (stejně, jako to ve filmu činil Gustav Graves). Němečtí odborníci však záhy usoudí, že něco takového je v té době neproveditelné. (fifox)

• - Pro režii filmu byli zvažováni Brett Ratner, Stuart Baird a Stephen Hopkins. Při výběru představitelky Jinx zase byly údajně "na seznamu" Saffron Burrows nebo Salma Hayek. (Morien)

• - Klip k Die Another Day je posledním Madonniným klipem k filmu. (NinadeL)