Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Dnes neumírej a derniera Pierce Brosnana mi prijde jako velmi povedena. Je to Bondovka, takze je vsechno mozne, hlavne ten zaver s tou helikopterou je hodne pravdepodobny, no to jo. A co se mi nejvic libilo, jak v prubehu filmu zaznely nazvy starsich Bondovek. Brosnan opet vynikajici, pro me je to nejlepsi James Bond... trochu nechapu, proc vsichni obdivuji Conneryho.(24.12.2006)

Nejslabší brosnanovská Bondovka... Stejně ale čtyři hvězdy, protože mě bavila od s přivřenýma očima téměř realisticky pojatého začátku do megapřepísknutého konce. Je to dárek k Bondovým narozeninám, a tak si ho užijí hlavně jeho fanoušci, kteří budou poznávat jednu citaci za druhou a budou se cítit jako v sedmém špionážně-akčním nebi. Písnička od Madonny je děs. Hudba (až na "kubánské rytmy") také... Ach jo, kde ty Barryho časy jsou.(17.1.2010)

Pořád váhám, jestli tři nebo dvě *. Ke třem mě táhne , že je to přece Bond - James Bond !, ale ke dvěma zase průměrnost příběhu, kvality některých triků a utahaná, nudná druhá půlka. Musím uznat, že jsem byl zezačátku celkem spokojený, ale čím víc se blížil konec, tak jsem se na něj těšil víc, a víc. Prostě průměrný akční film. .. Jo a Halle Berry mi navíc vůbec nesedla. Stejně jako písnička Madonny.(1.9.2003)

• Malarkey

Tohle je prostě nejhorší Bondovka co jsem já vůbec kdy viděl. Pierce Brosnana já nikdy neměl v lásce jako agenta Jejího veličenstva, no i když ve Zlatém oku ještě byl fajn, když se rozkoukával, v jeho poslední Bondovce mě prostě neskutečně rozčiloval. Příběh je neskutečný nesmysl, ne že by příběh s Bondem nebyl, ale tenhle je extrémní, a akční scény jsou neskutečně vtipné a šílené (smutně). Nedokážu nezapomenout zapíchnutý Lamborghini uprostřed bažin. To mě rozesměje snad pokaždý, když tu scénu vidím, ale jinak je to hrůza hrůzoucí. Už tímhle dílem jsem si Jamese Bonda jako takového znechutil, o to víc mě překvapil ten nový v Casino Royal, který přidal hlavnímu hrdinovi na autentičnosti a ne jenom na tom, že James Bond je takový borec jako Chuck Norris když odfoukne vítr nebo seká nepřátele pohledem, a někdy ani tím ne, pač jsou mrtví dřív, než se u nich vůbec objeví. Prostě je Dnes neumírej nehorázný nesmysl, u kterýho jsem se sice nenudil, ale nechápal, co scénáristi za nesmysly vůbec dokázali vymyslet. --- Vím o vás vše - sex k snídani, smrt k večeři.(15.3.2008)

• Hal_Moore

Tenhle film se odklání od zašlých trendů Bondovek a už tím si podkopl nohy. Z klasických špionážních a mysteriózních thrillerů se stala parodie na Robocopa s přehnaně pokaženými triky. Mám rád Jamese Bonda, ale v tomhle filmu se chová jako klon Sylvestera Stalloneho (toho mám také rád). Lee Tamahori si tvoří svůj styl, který určitě nesedne každému a tím nasral převážnou většinu fanoušků, včetně mě. Záporné postavy jsou někdy Bondovitější než sám Bond. Herci nehrají na co mají ani z poloviny. A ani Pierce Brosnan nepředvádí bůhvíjaké herectví. Ale abych byl ke svému oblíbenému představiteli Bonda fér, ne vše je jeho chyba... jen dělá, co mu režisér nařídil a scénáristé mu také více prostoru ukázat své herectví nepřidali. Originalita nikdy nebyla znakem Bondovek, ale po tomhle filmu to už nepplatí. Jak už jsem kdesik nakousnul, vizuální efekty vypadají příliš uměle a počítačově. Lépe snad vypadají i anakondy v Anakondě. A to je ostuda!!! Za tenhle film neutrácejte ani korunu. Jestli by jste měli v životě o jeden jediný film přijít, volte tenhle.(20.6.2005)

• - Podle jedné ze "špitacích verzí" se měl tento film odehrávat v Irsku, jako pocta zemi, odkud Brosnan pochází, a zápletka by se odvíjela od únosu britského ministerského předsedy v Dublinu. Hlavním záporákem by byl Američan představovaný Kevinem Spaceym a roli amerického politika by si záhral i bývalý americký prezident Bill Clinton. Nic z toho se samozřejmě vůbec nezakládá na pravdě. (Morien)

• - V době natáčení bylo herci Tobymu Stephensovi (Graves) 33, což z něj dělalo do té doby nejmladšího záporáka v dějinách bondovek. Pierce Brosnan je o 16 let starší než on. (Morien)

• - Keďže filmový Bond oslávil v roku 2002 dvojité jubileum (40 rokov bondoviek a 20 v sérii), scenáristi „nastrkali“ do snímky čo najväčšie množstvo narážok a citácií z predchádzajúcich dielov. Okrem Halle Berry v plavkách (Dr. No, 1962) sem patrí napr. aj bojová scéna uprostred rotujúcich laserových lúčov (pocta Goldfingerovi, 1964). (ash99)