Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Dnes neumírej a derniera Pierce Brosnana mi prijde jako velmi povedena. Je to Bondovka, takze je vsechno mozne, hlavne ten zaver s tou helikopterou je hodne pravdepodobny, no to jo. A co se mi nejvic libilo, jak v prubehu filmu zaznely nazvy starsich Bondovek. Brosnan opet vynikajici, pro me je to nejlepsi James Bond... trochu nechapu, proc vsichni obdivuji Conneryho.(24.12.2006)

Že by Bond uměl doopravdy vše? Dokonalost nade vše. Škoda, že se zahazuje jako tajný agent, se vším tím talentem by mohl mít tisíc vědeckých titulů a válet se v parlamentu. Ne vážně...Bondovky mi opět nic neříkají. Objevují se tu hračky jako ze Star Wars, rádoby rafinovaný scénář, nemožná Halle Berry a titulní hrdina, jehož odolnost hraničí s Robocopem, až na to, že Bonda neohrožuje počasí (déšť) a k údržbě mu stačí dvě tři bondgirl. Neřekl bych, že tahle Bondovka je horší než jiné. Dokonce se mi líbil začátek v Korei a hlavní záporák má slušný design. Ale všechny tyhle filmy se sekají podle jednoho mustru, přijdou mi všechny stejné, někomu to nevadí, mně ano. A když vám je postava Bonda protivná, k těmto filmům si kladný vztah prostě nevybudujete. IMHO neviditelné auto...hmmmmm(5.9.2008)

Děsně nevyrovnaná, ale hlavně v první polovině hodně zábavná bondovka, která však zjevně neví, čím být. Odkazy napěchovanou nostalgií nebo supermoderní agentskou akční sci-fi s množstvím digitálních triků? Je tím vším a zároveň ničím, slepou cestou, po které musel přijít restart. Naštěstí má pořád svoje silná místa, i když to celé mohlo být kratší. 70%(23.8.2015)

„Čo robia dravci, keď zapadne slnko?“ – „Hodujú. Hodujú, akoby neexistoval zajtrajšok.“ DNES NEUMIERAJ je jubilejná dvadsiata (ak nerátame "nepravé" NIKDY NEHOVOR NIKDY a CASINO ROYALE/1966) bondovka a v poradí štvrté (a posledné) dobrodružstvo Piercea Brosnana, ktorého producenti z MGM/UA po hitoch ZLATÉ OKO, ZAJTRAJŠOK NIKDY NEZOMIERA, JEDEN SVET NESTAČÍ a DNES NEUMIERAJ vymenili za Daniela Craiga. Keďže je jubilejnou, obsahuje množstvo láskyplných odkazov a žmurknutí na fanúšikov. Čo sa týka citácií, tie sú pekné (vznášadlo, plavky), so samotným scenárom je to však horšie. Po sľubnom úvode (mučenie, bradatý Bond) nás čaká svojské preradzovanie rýchlostí, na čom je najčudnejšie, že k nim dochádza tak často, že divák nemá šancu naladiť sa na rovnakú vlnovú dĺžku. Režisér Lee Tamahori (BOSS, NA OSTRIE NOŽA) neustále mení štýly: z tradičnej bondovky („M, Q, „potrepať nemiešať“) na akčný triler so strieľajúcou Halle Berryovou, neviditeľnými autami a zmenami identity, ktoré snímku (vrátane drahých a nevydarených počítačových efektov) radia do hlúpeho sci-fi. Na strane druhej, práve rázovitý žánrový hybrid má niečo do seba. So silným hereckým obsadením (Madsen, Salmon, Cleese, Denchová), výbornou akciou, zmyslom pre humor a kvalitnou výpravou (ľadový palác), povyšuje čudácke DNES NEUMIERAJ na svojských ale v konečnom efekte férových 80%. Kino Považan 2003(26.12.2004)

„Játra nejsou v nejlepším stavu, takže je to určitě on..“ Svižná bondovka s nezbytným nádechem stupidity a s nostalgicky laděným vyloděním Halle Berry v kubánské Zátoce dvou oranžových bójí.. Ač působí na agenta 007 v postelových scénách docela unaveně, dostal se pro mě tímto ten chlupatý rosomák Brosnan na úroveň gentlemanského bouráka Conneryho.(30.9.2008)

• - Jméno filmu pochází z básně "A Shropshire Lad" od A. E. Housmana: "Ale od té doby, co člověk utíká / žije, aby zemřel jiný den." (Morien)

• - Úvodný „teaser“ (akčný minifilm pred úvodnými titulkami, predtitulková sekvencia) sa nakrúcal v armádnom výcvikovom stredisku v Aldershote, 48 km južne od Londýna, ako aj na ďalších miestach, ktoré nahradili prostredie horúcej zóny medzi oboma kórejskými štátmi. (ash99)

• - Poté, co Halle Berry dostala vyhrála v roce 2002 Oscara za Ples příšer, se stala první Bond Girl, která toto prestižní ocenění dostala a zároveň zrovna pracovala na bondovce. Kim Basinger, která hrála Domino v neoficiální bondovce Nikdy neříkej nikdy (1983), dostala Oscala až dlouho poté - v roce 1997 za film L. A. - Přísně tajné. Oscara vyhrála také Judi Dench, která hraje M, za nejlepší ženskou vedlejší roli v Zamilovaný Shakespeare (1998). (Morien)