Dnes neumírej

Die Another Day

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

Dnes neumírej a derniera Pierce Brosnana mi prijde jako velmi povedena. Je to Bondovka, takze je vsechno mozne, hlavne ten zaver s tou helikopterou je hodne pravdepodobny, no to jo. A co se mi nejvic libilo, jak v prubehu filmu zaznely nazvy starsich Bondovek. Brosnan opet vynikajici, pro me je to nejlepsi James Bond... trochu nechapu, proc vsichni obdivuji Conneryho.(24.12.2006)

Velice důstojný následovník letité série.Brosnan je určitě ten nejlepší Bond (milovníci ublíznutého Conneryho ať mi vlezou na záda),Halle Berry bez pochyb nejkrásnější bondgirl (pardon,o toto privilegium se dělí s Denise Richards) a vůbec mi celý snímek připadal velice zábavný.Dokonce jsem si všimnul několika skrytých odkazů na minulé díly,což mě,nebondofila,opravdu příjemně překvapilo.(27.1.2003)

Jamese Bonda jsem nikdy neměl nijak v lásce. A to mám akční filmy rád. Proto mě nemohl ani poslední nijak zvlášť uchvátit. První polovina DIE ANOTHER DAY pro mě tedy znamenala relativní nudu, druhá akčnější část byla o něco zábavnější. Bondovo moderní pojetí (jak v hudbě - ano, mě se Madonnina úvodní písnička líbila; tak v zrychlených záběrech a dalších fineskách) je hezké osvěžení, ale nějak si pořád říkám, že xXX bylo prostě lepší. Vin Diesel je holt "coolovnější" než Brosman.(2.2.2003)

Vyumělkovaný a nablýskaný Bond neznamená také dobrý Bond. Pierce Brosnan v tomto díle již směle začíná konkurovat Supermanovi. Škála jeho dovedností je velice široká. Ve filmu tak potěší nejvíce narážky na minulé díly ve formě zmínek, které užívají postavy a tak se zde dočkáme např. hlášek typu: Vyhlídka na vraždu, Jeden svět nestačí, Ve službách jejího veličenstva, Diamanty jsou věčné, Jen pro tvé oči atd.(28.8.2006)

Po IMHO nudném "Jeden svět nestačí" přichází "Dnes neumirej" a působi jako živá voda. Nastavaji take velké změny - Bond v roli loosera (vousatý, mlácený, mučený), sličná ženská agentka Jinx (Halle Berry), která má evidentně stejně dobrý výcvik jako složky MI-6 (a skoro se vnucuje myšlenka, že příště by to mohla celé odehrát a Bond by zůstal jen průměrným křovím, bohužel... Halle Berry na to nemá a její hlášky znější poněkud kostrbatě). Tradiční bondovská zápletka ve které lítají diamanty, supersatelit a spousta ledu je kolem dokola ověšená akčními scénami jako vánoční stromeček. Úroveň akce je vynikající a hláškami a odkazy na předchozí bondovky se tu skutečně nešetří... V té bondovské atmosféře plné pršících kulek, žen v nesnázích a explodujících reálií ovšem nelze přehlédnout pár slabin. Příběh začíná poměrně odvážně a ukazuje Bonda tak jak ho neznáme, ovšem jakmile divák začne mít pocit, že všechno opět najíždí do obvyklých 007 kolejí, děj se začne naopak hroutit pod tíhou své nesmyslnosti. Některé postavy mizí a objevují se jako by měly teleportační plášť a jak hlavní padouch přežil, udělal co udělal a ještě k tomu disponuje velkým bohatstvím a vražednou tunou šrotu na oběžné dráze, to se divák nedozví. Tenhle scenáristický podraz (který Robu Wadeovi a Nealu Purvisovi jistě ušetřill pár hodin nad rozepsaných scenářem), ale působí na diváka (podobně jako docela mizerné počítačové triky (za 142M by člověk čekal skutečně víc)) jako ledová sprcha... Hlavně proto nemohu dát jinak kvalitní bondovce pět hvězdiček... Vlastně ani čtyři, protože Lee Tamahori si zapomněl na place nůžky a ve střižně mu chyběly. 132 minut sice není žádná velká pálka (u Bonda je to OK), ale občas je vidět, že zkrácení by nebylo na škodu... Přes všechnu kritiku je nová bondovka jednou z těch lepších akčních eskapád agenta 007. Není sice dokonalá - občas jí něco chybí, občas přebývá, ale času stráveného s Jamesem rozhodně nebudete litovat... (dávám 3.5/5, což bohužel musím zaokrouhlit na čtyři ;).(21.12.2002)

• - Nakrúcanie sa muselo na jar 2002 na týždeň prerušiť, pretože Pierce Brosnan si poranil meniskus. Doteraz s ním má problémy. (ash99)

• - Bondove dievča je po dlhšom čase opäť agentka, tento raz zo CIA. (ash99)

• - Na zamrznutej lagúne v islandskom Jokulsárlón sa nakrúcali zábery do automobilovej naháňačky, ktorá dostala názov „ice ballet“ – ľadový balet. Oba super automobily (Aston Martin a Jaguar) mali pohon na všetky štyri kolesá. (ash99)