Dnes neumírej

James Bond: Dnes neumieraj

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2002, 132 min

• sud

Asi ta nejslabší Bondovka. Začátek, kdy na dlouhou dobu takřka nezranitelný JB dostane na frak, mne navnadil, ale brzy jsem vystřízlivěl. Akce není nijak rajcovní, záporák nevýrazný (v předešlých dílech je ale konkurence veliká) a Halle Berry coby Bond girl? Marně hledám slabší :-(. Velké plus vidím pouze v obsazení noblesního Johna Cleese coby Q. 40%.(25.9.2005)

„Snažím se přežít“, pronese v jednom momentu Bond a žádná jiná hláška by nemohla lépe vystihnout, oč agent s povolením zabíjet během své dvacáté filmové mise s nasazením života usiluje. Snaží se přežít v 21. století, do něhož s Dnes neumírej vstoupil. Snaží se tak usilovně, až zapomíná, kým a pro koho chce být. Dynamickou akcí pro dřívějším Bondem netčené mladé diváky, kteří ocení honičky namixované podobně jako hudba, nebo vzpomínkovou zábavou, která pro fanoušky a pamětníky shrnuje proměny, jež série za uplynulých čtyřicet let prodělala? Dnes neumírej je prapodivnou bondovkou, rozhodně odvážnější než sám se sebou spokojený Jeden svět, ale vzpomínající na staré časy poněkud neupřímně, protože příliš dnešně. Brosnan si zasloužil vyrovnanější rozloučení s jeho nejslavnější rolí. 65%(19.8.2005)

Bond 20 - Podle mého názoru Dnes neumírej není zdaleka tak špatná bondovka, jak se o ní soudí, pouze je dovršitelem trendu, který s příchodem Brosnana začal, tj. nesmrtelnost, elegance, uhlazenost, sex, absence větší zranitelnosti Bonda (ale zde je aspoň mučen, podobně jako v TWINE na křesle) a spousta vychytávek. Z "brosnanovek" bych ji dal asi na poslední místo, protože vynálezy pana Q už podle mě zacházejí do extrému, ale to je docela detail, pokud jsme ochotni přistoupit na akční hi-tech styl = celkově 4*, oceňuji nápad (např. "ledový palác" na Islandu). Dle mého to, co už jsme viděli v předešlých bondovkách a objevuje se i v této, je právě kvůli tomu pořadovému a jubilejnímu číslu 20! Takové trošku "shrnutí" toho nejlepšího, co v Bondovi bylo. Při běžném zhlédnutí si divák možná nevšimne tohoto: a) Když se James potkává s Jinx v baru na plaži, vidíme Jinx, jak se právě koupe. Ale v momentě, kdy k ní přijde James s Mojitem, si sice suší vlasy, ale jinak plavky i tělo má úplně suché. b) Na Islandu Bond utíká v té podivné pozemní "raketě" před odraženými paprsky, co vydává Ikaros. Dostane se až na okraj ledovce a když padá, nasadí si na nohy kus plechu z té "rakety" a na ruce si připevní padák. Potom díky tomu surfuje na vlnách. Čím si ale na nohy připevnil ten kus plechu? Potom si to z nohou sundal bez nejmenších problémů takže je vidět, že mu to tam ani moc nedrželo. Proč mu to ale nespadlo? c) Ve scéně kdy Jinx bojuje s Mirandou v letadle, Miranda poraní Jinx na břichu. Ale v závěru filmu když se Jinx miluje s Jamesem, není na ní vidět zranění ani jizvu.(1.2.2007)

Jedna z lepších bondovek a velkolepá pohádka pro dospělé. Tentokrát se děj odehrává na vojenské základně v KLDR, v genetickém sanatoriu na Kubě a v grandiozním ledovém paláci na Islandu. Šarmantní a hláškující "dvojitá nula" Pierce Brosnan spolu s krásnou americkou agentkou Halle Berry zachraňují svět před severokorejským agresorem. K tomu moderní hračky na zabíjení jako ozbrojená vznášedla nad minovými poli, změny identity změnou DNA (kdo nevěří, ať tam běží), aktivně maskované auto, lasery, masérka a masakr hrozící ze satelitu. A ještě trailer, když už jsme u těch cizích slov: http://www.csfd.cz/film/11036-dnes-neumirej-die-another-day/videa/(15.8.2009)

Do roku 2002 najbombastickejší, najvýpravnejší a najvyblískanejší Bond. A tiež najuletenejší a najzábavnejší. V rámci série ide o podobnú výhybku, akou bola vo svojich vodách LETHAL WEAPON 4. Bond naháňa v neviditeľnom aute dvoch batmanovských padúchov a keď ich zlikviduje, najvyšší šéf britskej tajnej služby Michael Madsen si spokojne zapáli cigaretu, odkazujúc na svoju kreáciu Vica Vegy z Gaunerov! Zvláštne uznanie za príťažlivosť má u mňa Halle Berry, krásna to kombinantka ženskej krehkosti a snaživej, dračej agentky. Madonna je trapná. Tým jediným, čo u mňa tento nadupaný (i keď v poslednej tretine možno trochu naťahovaný) film drží pod najvyšším hodnotením, je jeho mierna priblblosť. Vo finálnej scéne mi už obaja padúchovia pripadali ako nejakí Power Rangers pajáci z Van Dameho Street Fightera.(12.12.2002)

• - Poté, co Halle Berry dostala vyhrála v roce 2002 Oscara za Ples příšer, se stala první Bond Girl, která toto prestižní ocenění dostala a zároveň zrovna pracovala na bondovce. Kim Basinger, která hrála Domino v neoficiální bondovce Nikdy neříkej nikdy (1983), dostala Oscala až dlouho poté - v roce 1997 za film L. A. - Přísně tajné. Oscara vyhrála také Judi Dench, která hraje M, za nejlepší ženskou vedlejší roli v Zamilovaný Shakespeare (1998). (Morien)

• - Bond sa pri jednom z dialógov s Jinx vydáva za ornitológa. Je to odkaz na skutočného ornitológa Jamesa Bonda, podľa ktorého Ian Fleming pomenoval svojho hrdinu. (Jakub225)

• - Když Miranda Frost říká: "Já o vás vím všechno, 007. Sex k večeři a smrt ke snídani." Slova "Smrt ke snídani" je název kapitoly 11 ve Flemingově novele VE SLUŽBÁCH JEJÍHO VELIČENSTVA. (Morien)