My všichni školou povinní

TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Režie:

Ludvík Ráža

Scénář:

Markéta Zinnerová

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

JohnnyV

Pan "golfista" nejspíš asi ještě prděl do plínek, když se seriál objevil v televizi, jinak by tu nemlel nic o nejhorších hereckých výkonech. ()

IvoP

Poslouží i jako vzpomínka na tehdejší školství po stránce metodické (výuka množin v matematice) ()

pleva

Strašně nevyrovnané díly, občas nudné desítky minut na vystřihnutí. Seriál mi připadá jako zlý otisk své doby, ale mně připadá velmi uvěřitelný a opravdový - Hudba Petra Hapky, která k seriálu patří, ale nelíbí se mi, spousty soudruhů, pohraničníci, policista, +++ Veronika Žilková a M.Vladyka ++ Rodina Hrdinova je hezky vymalovaná a M.Kudláčkovou jsem prebubertálně miloval. (kde je jí asi konec), a vůbec mi tu rodinný život připadá reálně zobrazený. Výborní dětší herci (až na výjimky- + B.Bohdanová a G.Vránová jsou ve svých negativních rolích úžasně nesympatické, Věra Galítková jako super soudružka je docela lidská. -- J.Bohdalová/V.Brabec/J.Štěpnička všichni v odporných rolích a se slabými výkony. ()

P/\/EL

pro mě bohužel dost nesympatickejch postav a některý problémy docela pitomý........já nevim..připadalo mi to depresivní....Vladyka....mi vadí už jako dabér....škoda......kdyby tam bylo i nějaký to odlehčení....já nevim....připadá m ito autentický...................no...co se socialismu týče.....tak..ej z toho patrná určitá šeď a...........je to docela realistickej seriál...ale....................já nevim.....seriál pro učitelky? trochu..pro soudružky učitelky...... http://www.youtube.com/watch?v=Cqsvyx-uhio&feature=related Myslim, že to nebyl dobrej nápad...s tou převahou těch učitelek...dříve....byla zase převaha učitelů...no.... ...........dneska...Ulice.....Ulice je aspoň vtipná občas...ale.....tohle...vůbec.... ()

dzivetka

Podle mě tady teď něco podobného chybí. Seriál o dětech, pro děti, bez fantasmagorických zápletek, lovení příšer apod. Seriál z prostředí, které každý zná, s příběhy, které se můžou stát. Když si člověk odmyslí ty "soudružky", tak to zas tak hrozný není. :) Jako dítě jsem to milovala. ()

NikoKovac

Pár scén je tam dobrých, líbí se mi i hudba, herecké obsazení taky není špatné, ale příběhy učitelů a žáků a jejich rodin jsou v mnoha případech děsně nudné. Chápu, že seriál chtěl ukázat různorodost rodin, když tam je neúplná rodina, rodina se dvěma dětma, s jedním adoptovaným, s jedináčkem atd., ale například dějové linie Povejšových nebo Joklových jsou neskutečně nudné a nezábavné.Navíc mi přijde, že za deset měsíců, tedy jeden školní rok, se toho v každé rodině událo až moc. No ale to je obecně problém všech českých seriálů. Rodina Olivových, to je taková ta klasická rodina, žádnej problém, fotr soudce, matka sociální pracovnice, oba vzorní, Luboš, to je takovej ten uťáplej šprt, co nikdy nic neřekne, a ten malej sígr kazí sice rodině renomé, ale je adoptovanej, takže vlastně jiný geny. Hrdinovi, to jsou zase typický komanči. Fotr umaštěnej elektrikář, takovej ten typ ukecanýho řemeslníka, co bere v pracovní době soukromý zakázky a pak se diví, když ho chtěj za to vyhodit. Mladá je nevyspělá, chce bejt kadeřnice, matka jak bečka, děcko po ní. Takhle vypadala za socíků průměrná rodina. Povejšovi, to je jiná sorta. Ženská dámička jak svině, taková ta panička, co si myslí, jak je "hóch", když hraje štěky v divadle a nosí kožich. Otec je rodinu zanedbávající rádoby umělec a ta jejich holka, no ty kráso, něco tak rozmazleného a hloupého člověk neviděl. Joklovi, to je kapitola sama o sobě. Matka hysterka, fotr takovej ten starej uslintanej perverzák, co nechá rodinu kvůli mladší holce a ještě ji okrade. Největší eso je ale přítel matky. Zarostlej houmlesáckej vidlák-dělník, co přijde do nový rodiny a hned si myslí, že si z něj všichni sednou na zadek. Hajští, repsektive Hajská, to je typická učitelka. Nervní, poroučivá a z dítěte chce mít gymplačku, i když ta holka evidentně nechce. Jo, hezky to soudruzi vykreslili, nejvíc jsem nestíhal z té scény, jak ty Joklovy děcka přijedou k starýmu na chalupu a holka dostane jako dárek ty rukavice s třešněma. Komáři špinaví, cpali by tu svou propagandu všude, teda, byly-li třešně už tou dobou jejich symbol. Já nevím, tyhle normalizační seriály fakt nemusím, ten komunismus tam dýchá všude, jasně, bylo to dobou, ale mně to přijde perverzní až nechutný. ()

lebi

Tenhle seriál je buď oblíbený nebo považovaný za hroznou blbost. Je pravdou, že je hodně nadčasový a problémy jako rozvod rodičů, dítě s ADHD, labilní úča nebo výběr školy jsou a budou aktuální. Zaujala mě ta relativní dospělost dětí (Alena chodí s maminkou za ruku, ale spolu se svými spolužáky je povinna se rozhodnout o své budoucnosti.) Krásná hudba, skvělá Medřická a ostatní. Hvězdičku ubírám za příšerného Vladyku a ještě mnohem horší přehrávající Havlátovou. ()

Vites

Moc hezký seriál, pěkné herecké výkony i atmosféra, nezapomenutelná herecká špička i hudba pana Hapky, dokonce i p. Švorcová hraje docela normálně. Škoda, že Paní herečka Dana Medřická se už premiéry nedožila. Všimněte si i neobyčejně civilního výkonu J. Bohdalové - málokdy se vidí... ()

-rooney-

Nejdepresivnější znělka ze všech seriálových znělek vůbec, zajímavý pohled do socialistických domácností různých sociálních vrstev a školství. Já osobně jsem docela rád že jsem tento a jemu podobné seriály viděl alespoň jednou, člověk který to nezažil (já 1991) si alespoň dost rozšíří obzory. ()

Wolf28

Jirka Oliva slebej odvar já jen po cestě ze školy udělal spoustu blbostí a vlastně pořád i dělám a dám za 2 protože olivu bych jako spolužák seřezal jako koně ()

Cassovian

Sledovať tento seriál je ako vrátiť sa v čase. Poskytuje ničím neprikrášlený pohľad na školu, no dovoľuje nahliadnuť do súkromia samotných učiteľov, ktoré bežný žiak nikdy zvlášť nevnímal. Od toho je len krôčik k tomu uvedomiť si, že aj učiteľ je len človek a problémy v súkromí sa ľahko môžu premietnuť do profesie, od ktorej závisí budúcnosť všetkých školopovinných. Vyvážené výkony hercov, mladých i starých, robia z tejto série ľahko stráviteľný únik do detstva a patrí k najlepším v danej problematike. ()

maestrum

Depresivní seriál, alespoň tak na mě vždycky působil, a proto jsem se mu vyhýbal. Po třiceti letech od uvedení jsem ho konečně shlédl a názor je pořád po letech stejný. V dnešní době by z něj Nova ale udělala tisíci dílnou nekoukatelnou slátaninu, které by nepomohly ani nadprůměrné herecké výkony Sováka, Medřické, Bartošky a některých dalších. ()

wertol

škoda že hlavní dětské role nebyli lépe obsazeny. sovák, medřická a spol. na parádu.takže za tři s hudbou petra hapky za čtyři. ()

DarthArt

Vedle Nemocnice další dokonalý seriál, který v rámci možností není skoro vůbec agitační, kde skvělí herci a skvělý charaktery člověka v první minutě vtáhnou do děje, aby si na konci skoro pobrečel, že svoje hrdiny ztrácí. Z mimořádných postav musím vzpomenout zapšklou učitelku Hajskou (taky jsem v první třídě měl podobnou bestii, navíc nás ještě řezala vším co jí přišlo do ruky), Karfiólovu kámošku Ajku, do který by se člověk málem zamiloval, přízemního instalatéra Hrdinu, kterej je sice zápornej, ale je spíš obětí svý infernální manželky, policajta, co pálí za pionýrskou vedoucí, ale je natolik disciplinovanej, že se svýma hvězdičkama nemachruje na konkurenci, protivnou manželku Povejšovou, kterou ztvárnila neskutečně krásná Jana Preisová, Povejšovu ségru, která umí takovej pohled, že každej gauner zkamení, ředitelku, která je vzorem dobrých vlastností a člověk jí to žere i s navijákem, nebo neskutečně slizkýho Miloše, před kterým by zdrhli nejen Jindra Jokl, ale i dalajláma a Kim-Čong Il. Hlavní charaktery patří samozřejmě dětem a malí herci je dali dokonale. Tenhle seriál kdykoli a kdekoli znovu a navíc se odehrává v Liberci, takže cestou do práce mi vždycky naskakujou exteriéry z toho nebo onoho dílu. DOTAZ PRO MÍSTNÍ CHYTRÁKY: V ČEM JE PROBOHA TENHLE SERIÁL TAK AMATÉRSKEJ, JAK TADY PÍŠETE? ODPOVĚDI ADRESUJTE NA: ČESKOSLOVENSKÉ STÁTNÍ DRÁHY, PRACOVIŠTĚ LIBEREC, LAMPÁRNA, 1. NÁSTUPIŠTĚ VLEVO OD VCHODU. ()

Jarsey

Zcela jistě jeden z českých seriálů, který stojí za zhlédnutí. Během třinácti epizod sledujeme příběhy všech protagonistů, tedy to, co prožijí během jednoho školního roku. Hudba je výjimečná v tom, že vezmete-li každou postavu ze seriálu a proběhnete si celý její příběh, čím vším prošla, ta hudba se hodí pro všechny. Pro prvňáčka, který se těší na svůj první den ve škole, nakonec to však dopadne jinak, pro herečku, která touží skrze svou dospívající dceru splnit si své sny, pro dva mladé učitele, kteří v sobě najdou partnera pro život atd. ()

Monicina

Klasika 80 rokov, kedysi sme na tomto seriály všetci frčali. Dnes už to samozrejme nemá také grády. Vladyka tu hrál podľa mňa veľmi dobre. A Vránová perfektne zahrala strašne nesympatickú a odpornú vynervovanú učiteľku a Kudláčková výborne zahrala závistlivú nesympatickú Barču. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011