Rozpaky kuchaře Svatopluka

• Československo Řekni ano, řekni ne (pracovní název)
Československo, 1984, 13 h 41 min (Minutáž: 52–73 min)

Kamera:

Jiří Lebeda

Josef Dvořák, Kateřina Macháčková, David Matásek, Josef Bláha, Dagmar Havlová, Zuzana Bydžovská, Stella Zázvorková, Jiří Vala, Karel Augusta, Jiří Bruder (více)

Epizody(13)

Populární cyklus televizních komedií z kuchařského prostředí z roku 1984, který byl výjimečný v tom, že diváci měli možnost rozhodovat o dalším ději a jednání hlavních hrdinů. Využití tohoto principu při premiéře bylo novátorské a vzbudilo tehdy velký ohlas. (Česká televize)

JWK

Další s celé řady velice příjemných seriálů natočených za minulého režimu. Je až obludné co jsou schopni nekteří komentátoři vyplodit právě kvůli datu vzniku tohoto fajn pokoukání. Jak v tom ti filozofové vidí šidítko na demokracii apod. Nebo snad propagandu. Ubohé duše. No žel bohu takové seriály se dnes už bohužel netočí. Navíc formát volby, byť nemá přílišný vliv na děj, je příjemný. :) ()

goauld

Na tu dobu ve které tento kinoautomat byl realizován, šlo o celkem převratný a revoluční počin. Je vidět, že ani v dnešní (digitální) době není v českých filmových možností nic obdobného zrealizovat... Ono to totiž není žádná prdel, udělat celistvý pořad s tolika dějovými změnami... Proto je pro televize jednodužší realizovat spíše soutěže, kde se hlasuje o nějaké ceny. Pochopitelně, že pořad vznikal v době Husákové normalizace, takže se to hemži "soudruhy" a celkově -socialistického- podání publika ve studiu (dělnice, svářeč, obráběč kovů, dojička...apod). Co se týče způsobu "hlasování" divácké obce, z dnešného pohledu velmi úsměvné, nicméně - v době realizace tohoto pořadu mobil neexistoval, internet jakbysmet, takže moc možností jak -zapojit diváckou veřejnost- neexistoval. Samozřejmě je velmi diskutabilní relevantnost měření pomocí "blikajících žárovek" v bytech, protože případné výchylky v globálním měření na počet domácností se v nějaké elektrárně nemusí vůbec projevit :-) ....ale - tenkrát - nikdo o ničem (raději) nepochyboval.... ()

MagyG

Problém mnohých komentátorov (Segrestor, Tetsuo a pod) je v tom, že zjavne v tej dobe nežili a nedokážu pochopiť problémy tej doby, a najmä to, prečo niektoré veci boli také, aké boli. Hodnotia seriál z pohľadu moderného človeka PO revolúcii, čo je úplne chybný úsudok. Budem ja hodnotiť rentabilnosť, účinnost a náročnosť prevádzky a údržby parnej lokomotívy dnes? Alebo nebodaj porovnávať prvé mobilné telefóny s dnešnými? Ťažko. Teda... mohol by som, ale aký by to malo zmysel? Na tú dobu to boli supermoderné mašiny, ktoré odviedli svoje dielo. Presne tak, ako tento seriál, ktorý sa z dnešného pohľadu zdá trápny, ale vo svojej dobe zabavil pol republiky a to dosť unikátnym spôsobom. Áno aj ja som cvakal s vypínačmi (bol som cca 11 ročný sopliak) a dokonca som zašiel tak ďaleko, že namiesto žiarovky som pri tom "hlasovaní" zapol 2000W ohrievač a tešil sa, ako som oblafol počítanie, lebo som sám "zahlasoval" za 20 ľudí so 100W žiarovkou. Pointou nebola supervysoká úroveň seriálu čo sa týka deja, primárnym účelom bolo ľudí zabaviť a priniesť čosi nové a zaujímavé v tej dobe. A to sa podarilo na 100%. Takže milí postkomunistickí hejteri... trhnite si nohou. Na tú dobu a v tých podmienkach: silný nadpriemer. Mimochodom... možno aj vďaka tomuto seriálu som sa vyučil za kuchára a neľutujem. To ale taký Segresor s jeho názorom že kuchári majú "velenudný život", nikdy nepochopí a ja mu jeho omyl dokazovať nebudem. ()

Marrakech86

Tento seriál mám rád z několika důvodů: Většina seriálu se odehrává v Karlových Varech nebo v Mariánských Lázních, přijde mi, že to je první a poslední seriál, kde o průběhu rozhodují diváci nebo publikum a v neposlední řadě je to vynikající soubor herců. 80 % ()

Pelidor

Seriál , ve kterém si diváci mysleli , že ovlivňují jeho děj. Ale bylo to docela zábavné a nejvíce rozpačitý ksicht ušatého Dvořáka přes celou obrazovku. ()

axelson

Seriál se natáčel povětšinou za provozu, a jako kuchař znám toto prostředí, není to jednoduché. Pro mně byla nejlepší postava kuchaře Josefa Šechtla (Jaroslav Moučka) Takové ho jsme měli kdysi kolego, který toho sám moc neuměl, ale choval se jako mistr světa. ()

M.Fish

Svátovi by dal po hubě nejeden normální člověk xD skoro v každé epizodě se chová jak STBák zkříženej se zmr*em. Ani konec to nemá 🤣 skončí to v polovině načatého sporu Sváti a Nárožnýho.......rozhodování nemá vliv na děj.....Dávám 2 hvězdy, protože první díly jsou docela dobrý, pak to jde strmě z kopce dolů. ()

milos.bradik

Typicky komunistická karikatura na možnost ovlivnit děj, který je však předem daný a diváci televize blikají světlem o sto šest, protože věří, že mohou něco změnit. Stejní lidé věřili komunistickým volbám nevolbám a dnes jim stačí heslo "Bude líp" a věří tomu zase. Děj tohoto seriálu nestojí za moc a ještě do toho vstupuje Pepa Dvořák, aby se občas zeptal na názor vybraného vzorku socialistických pracujících, označených vždy povoláním, aby divák věděl jaký názor má třeba skladník, technik nebo prodavačka a také uvádí některé dějové zvraty na pravou míru, abychom k nim mohli zaujmout správný názor. Ta jedna hvězdička je za to, jak to působí směšně, takže jsem se vlastně bavil nad tou hloupostí celého toho nápadu. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip