Rozpaky kuchaře Svatopluka (TV seriál)

Komedie

Československo, 1984, 13 h 41 min (Minutáž: 13x70 min)

Jaroslav Dietl

Jiří Lebeda

Josef Dvořák, Kateřina Macháčková, David Matásek, Josef Bláha, Dagmar Havlová, Zuzana Bydžovská, Stella Zázvorková, Jiří Vala, Karel Augusta, Jiří Bruder, Vlastimil Brodský, Oldřich Vlach, Jana Paulová, Josef Somr, Jiřina Bohdalová, Adolf Filip, Jaroslav Moučka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Valentina Thielová, Karel Koloušek, Antonín Navrátil, Gabriela Vránová, Robert Vrchota, Josef Větrovec, Václav Fišer, Jana Bermanová, Milan Stehlík, Ljuba Krbová, Věra Koktová, Blažena Holišová, Daniela Píchová, Radoslav Brzobohatý, Petr Haničinec, Rudolf Jelínek, Jiří Havel, František Němec, Viktor Vrabec, Nina Jiránková, Ladislav Trojan, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Antonín Jedlička, Vítězslav Černý, Jiřina Petrovická, Ilja Prachař, Ludmila Roubíková, Eva Trejtnarová-Hudečková, Luděk Kopřiva, Zdena Hadrbolcová, Václav Kaňkovský, Zuzana Skalická, Rudolf Vodrážka, Karel Bělohradský, Luba Skořepová, Jan Vala, Jiří Lír, Ilja Racek, Svatopluk Beneš, Ivan Luťanský, Gustav Opočenský, Jan Teplý st., Jiří Smutný, Petr Vacek, Jiří Pokora, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Janovská
  • Dr.film

Svatopluk je bídné dílo zejména svým konceptem. Tvůrčí tým, v čele s Františkem Filipem, lišácky servírují divákům latentní propagandu „laskavé normalizace“. Pokud postava dojde do fáze neřešitelné situace, obraz zastavuje a následný střih do studia nabídne pohled, kde diváci drží škatule s tlačítky ANO/NE . Tato zdánlivá divácká spoluúčast má evokovat pocit svobodného rozhodnutí. Paradoxem celého konceptu je právě výše zmiňovaná volba, která vlastně neexistuje, jelikož děj samotný je již předem definována a ačkoliv se tvůrci snažili na strategii „volby“ seriál postavit a vzbudit pocit svobodného rozhodnutí, nic to nemění na faktu, že celý tým vyprodukoval pouze další normalizační propagandu. Svobodné rozhodnutí totiž ve skutečnosti nebylo možné.(15.3.2013)

• dr.fish

Tento seriál je ukázkou impotence našeho zábavního průmyslu před pádem komunismu. Masová zábava ve formě nejšílenější. Geniální nápad zapojení národa do tvorby seriálu a životních osudů Sváti Kuřátka se roztříštil o naprostou neschopnost televizních tvůrců vyplodit alespoň průměrný scénář. Přesto dosáhl seriál masové popularity a národ jím žil. Sám si pamatuju, jak jsme blikali....Po letech jsem viděl už většinu seriálů znovu a musím říci, že tenhle je jeden z nejméně povedených, ačkoli mohl být skvělý, po několika dílech jsem měl pocit, že podstupuji lobotomii....(17.4.2011)

Kuuuchař je umělec a psychológ a stratég....kinoautomat na který jsem moc rád koukal...Sváťa Kuřátko maká po kuchyních a dějou se mu blbosti....a my mu musíme poradit třebas jestli kopnout do hrnce nebo z něj vylejt vodu na ředitele cirkusu co stojí vo pár čísel dál..nebo jestli má spíš se na to vykvajznout a jít radši nosit dříví do lesa..kuuuchař je umělec a psychológ a koumes,u stolu každá naše trampota má svou mez...(31.7.2008)

• Názorožec

hlasování probíhalo (údajně..) tak že po pořadu, byla možnost volit A nebo B a lidé měli rozvítit doma světla v určenou chvíli pro jednu z variant a podle toho u které se rozvítilo víc světel ta varianta vyhrála - šlo především o hlasování na velkých sídlištích kde byli informátoři....No nápad je to docela dobrý (i kdyby to nebyla pravda), že má taky člověk představu jak hlaují sousedi :). Jinak je to samozřejmě naroubované na nepřekonaný kinoautomat.(11.4.2009)

5/10 Ve sve dobe neco neuveritelneho, ted uz spis usmevna vzpominka, ktera dnes uz docela nudi. Preci jen sledovat polovinu casu nekoho jak chysta jidlo nebo ho nosi zahranicnim hostum - to by mozna mohlo bavit kozatou Migelu nebo homo kluky v akci - me ne... Waldu po emerickem vyletu vysoupli z titulku. Josef nikdy neumel varit. Nataceno v Puppu - ehm v Moskve. Spousta dobrych hercu a skvelych krabic a la Kinoautomat. A samozrejme nadcasove pribehy/situace ze zivota - to je velke plus(26.8.2010)

• - Natáčelo se v hotelu Slovan v okružní ulici č.p.131 ve Špindlu. (M.B)

• - Hotel Vltava, který se objevuje v závěrečných dílech, je hotel Panorama na Pankráci v Praze 4. Interiéry se však natáčely v bývalém Paláci kultury, tedy v dnešním Kongresovém centru. (Haniczka)

• - Během natáčení seriálu se nevědělo, jak bude v praxi celé hlasování diváků probíhat. Finální verze je proto předem připraveným "podvodem", jelikož výsledek hlasování měl v rukou jediný člověk, a to Ing. Rejlek, kterému telefonoval Svatopluk Kuřátko (Josef Dvořák) do centrálního energetického dispečinku. (Standey)