Rozpaky kuchaře Svatopluka (TV seriál)

Komedie

Československo, 1984, 13 h 41 min (Minutáž: 52–73 min)

Jaroslav Dietl

Jiří Lebeda

Josef Dvořák, Kateřina Macháčková, David Matásek, Josef Bláha, Dagmar Havlová, Zuzana Bydžovská, Stella Zázvorková, Jiří Vala, Karel Augusta, Jiří Bruder, Vlastimil Brodský, Oldřich Vlach, Jana Paulová, Josef Somr, Jiřina Bohdalová, Adolf Filip, Jaroslav Moučka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Valentina Thielová, Karel Koloušek, Antonín Navrátil, Gabriela Vránová, Robert Vrchota, Josef Větrovec, Václav Fišer, Jana Bermanová, Milan Stehlík, Ljuba Krbová, Věra Koktová, Blažena Holišová, Daniela Píchová, Radoslav Brzobohatý, Petr Haničinec, Rudolf Jelínek, Jiří Havel, František Němec, Viktor Vrabec, Nina Jiránková, Ladislav Trojan, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Antonín Jedlička, Vítězslav Černý, Jiřina Petrovická, Ilja Prachař, Lída Roubíková, Eva Trejtnarová-Hudečková, Luděk Kopřiva, Zdena Hadrbolcová, Václav Kaňkovský, Zuzana Skalická, Rudolf Vodrážka, Karel Bělohradský, Luba Skořepová, Jan Vala, Jiří Lír, Ilja Racek, Svatopluk Beneš, Ivan Luťanský, Gustav Opočenský, Jan Teplý st., Jiří Smutný, Petr Vacek, Jiří Pokora, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Janovská
  • Kri-kri

Rozporuplný a dramaturgicky poměrně nevyvážený Dietlovský seriál. Prvních 8 dílů je vcelku koukatelných a v rámci prostředí, v němž se děj odehrává i zajímavých, titulní píseň je chytlavá. Ovšem díly 9 - 12 jsou neskutečná nuda, takřka nic se v nich neděje a s kuchařinou mají pramálo společného. Ono skoro hodinu sledovat úvahy o tom, jestli umístit sporák doprostřed místnosti nebo do rohu, jak jezdit s vozíkem do zatáčky a nebo kam se zašantročil špalek není zrovna dvakrát poutavé. A nezachrání to ani poslední díl, který se opět více věnuje kuchařskému řemeslu. Navíc považuji za velkou chybu, že Sváťa Kuřátko dost často střídal své působiště. Divák si pak musí co chvíli zvykat na jeho nové kolegy a za těch pár dílů si nedokáže k vedlejším postavám vybudovat nějaké sympatie či antipatie. V době, kdy měl seriál premiéru jsem ho nesledoval, tudíž atmosféru diváckého hlasování nemohu do hodnocení zahrnout. Celkově hodnotím jako mírný podprůměr, kdyby se i zbylá třetina seriálu nesla v podobném duchu jako prvních 8 dílů, dal bych 3 *, takhle jsou to pouze 2. 45%(5.2.2017)

Moc dobře si pamatuju, jak jsem jako malej kluk, blikal jako zběsilej. Ale už si nepamatuju, jestli se mi to vtedy líbilo, nebo ne. Tak jsem to teď zkouknul skoro po 30ti letech a musím konstatovat, že jsem v rozpacích, stejně jako kuře tehdy, ale tady mi nikdo nezabliká, ani nezakliká tlačítkem na desce. První řada v hotelu Slovan ve Špindlu, byla výborná. Normální život začínajícího kuchtíka, se všim všudy a hlavně dobrym kolektivem a poměrně zajímavými příběhy. Druhá řada v Puppu, až na vyjímky, kuchtík - pivař pobavil, už celkem nudila, ale ještě to šlo. Až na to, že snad třetina záběrů byla na jídlo a vaření. No a třetí, to už byl jen socialistický patos, hledání viny a viníků, samý schůze a jen spousta keců, kuchyň už byla vedlejší. Takže za Slovan 5*, za Pupp 3* a za Vltavu 1*. Takže za 3.(16.1.2012)

Ve své době věhlasný seriál a to jenom proto, že se diváci oblbovali údajným hlasováním pomocí blikání světla v domácnostech. Že je to totální nesmysl, však bylo každému šumafuk. Bylo i prozrazeno, že ať se vybralo pokračování jaké chtělo, v obou případech se děj během dvou tří minut zase sjednotil. Inu, proti gustu žádný dyšputát. Hlavně, že to mělo úspěch. Při dnešním pohledu se jednalo o příběhy typicky socialistické. Někdy se odehrávali tak pochyderné zápletky, že to spíše budilo úsměv. Nereálnost určitých dějství musí být dnes už víceméně jasná. Ale co. Jako estráda dobrý a z nostalgie se lze na to podívat i dnes.(28.5.2014)

• MM_Ramone

Z otravnej šede socialistických televíznych seriálov to vytrháva jedine to, že sa jednalo o pokus aktívne zapojiť divákov do formovania vývoju samotného deja. Niekoľko starostlivo vybratých súdruhov prišlo do štúdia, aby v určitých zlomových situáciach zahlasovali akou cestou sa má dať hlavný hrdina, kuchár Svatopluk Kuřátko. Ľudia pri televíznych obrazovkách dávali najavo svoj názor prostredníctvom zapínania či vypínania elektrických spotrebičov, čo v energetickom ústave vyvolalo výkyvy spotreby jedným alebo druhým smerom a tak sa rozpoznal hlas väčšiny. Bolo to originálne, nevšedné. V dnešnej dobe je podobný projekt už úplne nemysliteľný. **(1.4.2013)

První interaktivní seriál u nás (Kinoautomat nepočítám). Ale dobře se na to kouká hlavně na přípravu jídel. Hned bych si něco dal. Ale Sváta Kuřátko to je děsný jméno. Velice se mě líbí díl Pivař kdy jeden kuchař chlastá a za pivo dává maso číšnikovi ,ale díky opilosti kazí jídla a všichni o tom ví že chlastá ,ale nikdo nechce Svátovi pomoct ho usvědčit. Až jak už to bývá se jeden najde a pomůže mu ho čapnout.(30.12.2007)

• - V 1. epizóde "Kuřátko" a 3. epizóde "Svíčková" beží tá istá scéna, kedy vrchný Viktor karhá servírku za zle zložený obrúsok a Ferdu za to, že na stole chýba vidlička. (mbk19)

• - Během natáčení seriálu se nevědělo, jak bude v praxi celé hlasování diváků probíhat. Finální verze je proto předem připraveným "podvodem", jelikož výsledek hlasování měl v rukou jediný člověk, a to Ing. Rejlek, kterému telefonoval Svatopluk Kuřátko (Josef Dvořák) do centrálního energetického dispečinku. (Standey)

• - Seriál odštartovala diváčka, študentka Jana Valentová, ktorá sedela medzi vzorkou divákov v televíznom štúdiu na Kavčích horách. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)