Mistr amatér (TV seriál)

Master of None

Komedie

USA, 2015–2017, 10 h 22 min (Minutáž: 22–58 min)

Aziz Ansari, Eric Wareheim, Noël Wells, Lena Waithe, H. Jon Benjamin, Kelvin Yu, Alessandra Mastronardi, Shoukath Ansari, Fatima Ansari, Bobby Cannavale, Todd Barry, Riccardo Scamarcio, Danielle Brooks, Ilfenesh Hadera, Claire Danes, Ravi Patel, Brett Azar, Samantha Cope, Lane Kwederis, Susan Blackwell, Mahadeo Shivraj, Ian Kahn, Adrienne Lovette, Charlie Romanelli, John Reynolds, Frank Harts, Grace Rex, Annie Chang, Kelly Aaron, Maria Dizzia, David Krumholtz, Alexia Rasmussen, Clare-Hope Ashitey, Matt Patresi, Paolo Sassanelli, Ciara Renée, Barak Hardley, Lauren A. Miller, Tiya Sircar, Di Quon, Zachary Spicer, John Legend, José Ramón Rosario, Souleymane Sy Savane, Breanne Racano, Andy Samberg, Cedric the Entertainer, Tama Filianga, Bill Nunn (a.z.), Suraj Partha, De'Adre Aziza, Cady Huffman, Nina Arianda, Father John Misty, Busta Rhymes, Stephen Wallem, Noah Emmerich, Colin Salmon, Doug Trapp, Lynn Shelton, Condola Rashad, Lynn Cohen, Doris McCarthy, Joseph Adams, Angela Bassett, Kym Whitley, Beck Bennett, Raven-Symoné, Asia Kate Dillon, Ryan Buggle, Eden Duncan-Smith, Cody Lindquist, Danielle Davenport, Leonard Ouzts, Aparna Nancherla, K.K. Glick, Katlyn Carlson, Jamar Greene, Gerrard Lobo, Michael Tow, Amy Chang, Mirirai Sithole, Mona Sishodia, Benjamin Thys, Tom Galantich, Brittini Schreiber

Seriál, v němž rasové, etnické nebo genderové předsudky nepředstavují ústřední téma, nýbrž přirozenou součást životů postav zastupujících různé minority. Master of None je primárně seriál o životě nerozhodných velkoměstských mileniálů, kteří před sebou mají příliš mnoho možností, jak si zpříjemnit život a úskalích moderního randění, teprve sekundárně svědectvím o životě lidí, kteří jinak zůstávají ignorováni nebo nepochopeni. Od svého protagonisty si drží větší odstup než seriály jako Girls nebo Louie a více zohledňuje společenských a kulturní kontext. Zároveň jde o seriál vyznačující se větší formální hravostí a vizuální elegancí, zvlášť ve druhé sérii. Velice velkorysý přístup k postavám si v rozbíhavější druhé desítce epizod si na druhou stranu vybírá daň v podobě ledabylé charakterizace Francesky, odpovídající archetypu manic pixie dream girl. Vinou toho nejsou moc přesvědčivé ani epizody založené výhradně na sbližování ústředního páru, např. ta předposlední, hodinová, která by zřejmě měla připomenout Antonioniho studie odcizení, ale oproti zbytku seriálu působí prázdně, falešně a křečovitě. Výhodou Master of None nicméně je, že každá z epizod zpracovává z různých názorových pozic určité téma a funguje jako samostatný krátký film. Jednotlivé díly jsou tak velmi různorodé a neustále něčím překvapují, byť ne vždy v pozitivním slova smyslu (více tady). 80%(23.7.2017)

• fredisek

Nejvtipnější momenty zaříznuté v tom nejlepším. Master of None není komedie, je to kontemplace nad životem třicátníků, kterou občas proběhne nějaký vtip, ale zpravidla nefunguje, protože není dovedený do konce. Je to možná ne tak prvoplánový pohled na život singlů jako Bridget Jones, ale člověk má pocit, že se od jejích dob stala z komedie tragédie a řešit hlavně sebe je vlastně utrpení. Absence příběhové linky mě nenutí podívat se na další díly a neustálé očekávání toho, kdy se konečně začnu smát, je vlastně únavné...(20.1.2016)

1. série Předtím než jsem se pustil do seriálu, kterému vládne Aziz Ansari, tak jsem si udolal i knížku Modern Romance, kterou Aziz zpravoval ve spolupráci s odborníky na vztahy. A jeho podání audioknihy je brilantní. A proč jsem tím začal? Protože je jasně vidět vliv této knížky na seriál, který nabízí hlavně zamyšlení nad vztahy. Od hledání té pravé k ujišťování, že je to ta pravá. A když se cestou navíc pobavíte osobitým humorem, který Aziz nabízí, tak jedině dobře. Je to zvláštní seriál, který dokáže být vtipný, vážný, upřímný i milý. Určitě to však není zábava pro davy lidí. 2. série Na druhou sérii Master of None jsem se těšil a Aziz Ansari mě nezklamal. Příběh začíná v malebném italském městečku, kde se Dev seznámí s Francescou, krásnou, ale zadanou. A pak sledujeme, jak se příběh vyvíjí. Bavilo mě to, protože celý příběh Master of None je takový milý a ze života.(3.6.2016)

Tu píseň mám docela rád (Master of None), i když jsem ji poprvé slyšel až v roce 2011 jako sample v Párty Ábela "The Weeknd" Tesfaye. Docela rád mám i Noël Wells, kterou jsem zaregistroval díky jejím parodiím na Joannu Newsom a Zooey Deschanel (ještě před SNL). Naopak příliš nemusím Azize (P & R ani stand-upy). ___ Předpokládám, že obsazení "neherců" bylo záměrné, ale stejně. Pokud vás (Azize a Noël) svým "hereckým výkonem" zastíní Eric Warenheim, je tu něco špatně.(29.11.2015)

Ansari z velké části upravuje materiál ze svých stand-upových vystoupení do formátu tv seriálu. Přičemž problém není jen v recyklaci materiálu, ale také v tom, že to, co dobře funguje jako vyprávěná historka, nefunguje vždy dobře jako hraná scéna. Na druhou stranu ale dokáže přijít s něčím novým a vybroušeným jako je 9. epizoda "Mornings", omezená jen na prostor jednoho bytu, která zhustí vývoj ústředního vztahu do 30 minut.(15.11.2015)