Ian Fleming's Goldfinger

• Austrálie

007: Goldfinger

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1964, 110 min

Teprve Goldfinger je bondovka ve své nejkrystaličtější podobě - ústřední píseň (tentokrát jedna z nejlepších!), krásné a spoře oděné ženy, spousta hejblátek a udělátek, výrazný padouch se zabijáckým sluhou, humor a nadhled. A samozřejmý Sean Connery, kterému se to nemusí líbit, ale který se pro roli agenta s povolením zabíjet prostě narodil.(16.3.2007)

Do třetice všeho... nejlepšího. Nejbondovštější bondovka ze všech a vskutku gloriózní (a nepřekonaný) vstup Guye Hamiltona do série 007. Co je na téhle bondovce tak extrovního? Čistota stylu, vybroušený scénář, spojující všechny dosavadní atributy Flemmingova superagenta do chutné a vyvážené směsi humoru, akce, napětí a vizuální atraktivity. Sean Connery předvádí hotový koncert s dokonale vyladěnými instrumenty – šarmem, cynismem a tradiční ostrostí. Protihráč Auric Goldfinger (Gert Fröbe) je na první pohled ňouma, ale o to lepší je jeho "rozkvět" v jeden z největších kriminálních mozků všech dob... Oddjob? Nepřekonatelný padouch s nepřekonatelnou bouřkou na hlavě. Příběh sice není nijak osvětový, ale jak již bylo řečeno, je skvěle dotažený, rozvržený i natočený. Hamilton dodal zejména do akčních sekvencí mnohem více dynamiky než výtečný (a trochu ortodoxní) stylista Young a etabloval tak novou podobu Jamese Bonda, podobu, ze které vycházejí tvůrci dodnes. Nestárnoucí klasika! ___ Pár zajímavůstek: Gert Fröbe byl vybrán na základě role, ve které hrál pederasta. Neuměl ani slovo anglicky, ačkoli to bylo produkci slíbeno, tudíž během hraní drmolil neurčitým jazykem a byl později předabován. Interiér Fort Knox je čirou architektonickou fikcí, která vychází z Hamiltonovy představy "chrámu zlata". Exteriéry největší světové pokladnice byly nátáčeny v londýnský studiích Pinewood. ___ Bond song: "Goldfinger" (Shirley Bassey)(5.11.2004)

Ve třetí bondovce už má agent 007 první vychytané autíčko a opět se vývoj superagenta o kousek posunul dále. Plusem je i charismatičtější a zajímavější hlavní padouch. Prostředí taková klasika, hlavně díky části v USA. Přesto farma se stájemi atd má své kouzlo. Švýcarská část příběhu je dobrá hlavně v tom, že v něm chvíli hraje dívka, která dokáže zaujmout. Na rozdíl od hlavní ženské postavy, která se vyskytuje ve zbytku filmu. Docela připitomělé byly výbuchy, kdy auto, ale i letadlo bouchlo dříve a nepochopitelně, bez jakéhokoliv vlivu, aniž by k tomu byl důvod. Čistě jen pro efekt, ale je to spíše úmyslná chyba a kazí mi to dojem. Bond tentokrát neměl moc možnost rozjet svou sukničkářskou kariéru, jelikož strávil dost času pod dohledem, což bylo vcelku fajn. Aspoň se musel snažit něco vymýšlet a být trochu aktivní. Korejec v podání Havajce je rozhodně asi nejvýraznější postavou celého filmu. Bez něj by to bylo mnohem horší, jeho postava bavila. Nejefektnější věc byla v počátku se zlatou ženou, to už do konce filmu tvůrci nepřekonali, ani se tomu nepřiblížili, což je škoda. Suma sumárum lepší než dvojka, ale jinak v plusech a mínusech na podobné úrovni jako jednička. Hudba tentokrát vcelku seděla. 7/10(15.7.2012)

Bond, James Bond, neohrožený, nebojácný a stylový agent, jenž se dokáže v každé situaci zorientovat a poslat k ledu i ty nejhrozivější mafiány. První Bondovky představovaly jakýsi prenatální vývoj akčního žánru, Goldfinger zdařile kombinuje adrenalinové dobrodružství s napětím thrilleru a akcí, čistě pro příjemný vizuální zážitek. Samozřejmě dnes je seznatelné nevyhnutelné stárnutí, zejména, když se Goldfinger ve své době snažil působit co nejvíce hi-end (špionážní výbavička apod), ale stále je možno si jej skvěle užit. 8/10(29.5.2009)

Gert Fröbe mě tady bavil víc než šéf autodopravy ve 100.000 dolarech na slunci, ale ani to nepomůže scénáři, který stojí na hliněných nohou bezduchých komiksů. Musím však uznat, že některé akční scény mají i po letech své kouzlo a nezdá se mi, že by vyčpěly. Takže jedna hvězdička za ně, jedna za Conneryho a jedna za klobouk.(23.3.2017)

• - Film se točil 19 týdnů. (M.B)

• - Hodinky, které ve filmu nosí James Bond (Sean Connery), jsou Rolex Submariner. (kwaicheng)

• - Po golfovém zápase následuje 007 Goldfingera na letiště. Mapa jasně ukazuje město Southend-on-Sea v anglickém Essexu. (džanik)