Ian Fleming's Goldfinger

• Austrálie

007: Goldfinger

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1964, 110 min

V tejto slávnej časti sa Bondovi paradoxne moc nedarí. Nevedel si ustrážiť hneď dve ženy a dvakrát sa nechal zajať. Pričom jeden z útekov bol ako z materskej školy. Vyriešiť katastrofu mu pomáhali vlastne všetci ostatní. Ako úsmevný bonus sa dá potom chápať bitka s treťou blondínou v poradí, ktorá skončila tiež len remízou. A bozkom. Naivné aj na pomery nadsádzky. Aspoň, že rôznorodé prostredie malo svoje čaro.(22.2.2017)

Rezavý Trautenberk se zálibou ve zlatě a ani jeho Oliver Hardy s asijskými rysy mě ze židle nezvedali, nicméně Aston Martin DB5, porce nadsázky a song Goldfinger od velšanky Shirley Bassey to za ně úspěšně vyžehlili. Hamilton posunul Bonda o poprsí Moneypenny blíže k žánru sci-fi (budoucí udělátka pana Q) a já jsem nucen konstatovat, ač se to může některým zdát jako rouhání, že seladon Connery, který stráví půlku filmu v zajetí a druhou v objetí, je pro mě tímto definitivně sesazen z trůnu nejlepšího agenta 007 jejího veličenstva. A jelikož Lazenby byl omyl, Daltona nebrat, Brosnan je Ir a Craig má tlusté nohy, sebral jsem mu pomyslné žezlo a předal ho sarkastické staré páce zvané Roger Moore..(11.8.2010)

Jedna z nejlepších, možná skutečně nejlepší bondovka. Charakter 007 se prohloubil o touhu po pomstě, ale především se na scéně předvedl geniální záporák se svým zlotřilým, avšak němým, zabijákem v cilindru. Navíc se nedá zapomenout na skvěle vybavený Aston Martin, jež obsahuje vše, co správný řidič potřebuje. :) Akorát Jamesova družka se mi tentokrát nelíbila.(31.12.2006)

Golfinger pre mňa predstavuje akýsi vrchol Conneryho Bonda. Tým nechcem povedať, že ostatné Bondovky s Connerym boli slabé, to nie, ja ľúbim všetky do jedného, ale Golfinger je skrátka Bondov najlepší protivník a ich vzájomné dialógy majú iskru a funguje medzi nimi dokonalá chémia, až taká že je Bond Girl odložená na druhú dejovú líniu, aj keď má asi najväčší výstrih. Fantastický Gert Frobe, ktorý s neskutočnou lahkosťou hraje šialenca Goldfingera. K tomu všetkému ešte pridám Harolda Sakatu, ktorý v úlohe Oddjoba exceluje, jeho tupučký úsmev má skrátka bavil. Hamilton si je vedomý toho, že je druhý režisér, ktorý sa zhostil bonda a tiež si uvedomuje že Terenca Younga ťažko prekoná, preto sa vybral iným smerom - žiadna SPECTRE, a pozmenil vzťahy medzi hrdinamy. M je starostlivejší - Q nemá Bonda veľmi rád - a prvýkrát Bond na plátne ukazuje city - nájdenie zlatej Jill. Film, ktorý ma nesmierne bavil a ktorý patrí k tomu najlepšiemu od agenta OO7 aj keď po Austinovi Powersovi Bond nikdy nebude ako predtým.(12.8.2009)

Tak tomuhle dílu jeho vysoké hodnocení opravdu sluší. Hamiltonovy Bondovky fakt můžu a když se k tomu přidá skvělý scénář a také geniální arcilotr v podání Gerta Fröbeho tak pak už není co řešit. Mimochodem škoda že nežil v jiné době, určitě bysme o něm v současnosti, kdy není nikdy dost kvalitních herců, ještě slyšeli. Navíc se Auric Goldfinger opírá o pravděpodobně nejlepšího zabijáka. Je jím nemluvný Oddjob. PS: O tom že je tento Bond vyjímečný mě přesvědčila již scéna na golfovém hřišti.(2.6.2010)

• - Ve filmu se ve Fort Knox nacházelo zlato v hodnotě 15 miliard dolarů. (džanik)

• - Filmová hláška "A martini. Protřepat, nemíchat.“ byla Americkým filmovým institutem zvolena 90. filmovou hláškou ze sta. (džanik)

• - Leonardo DiCaprio ve filmu Chyť mě, když to dokážeš (2002) navštěvuje právě film Goldfinger. Postava agenta 007 se mu natolik zalíbí, že se začíná podobně oblékat a pořizuje si také stříbrný Aston Martin DB5. (Martin_Happy)