Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Trailer

EdaS

Teprve Goldfinger je bondovka ve své nejkrystaličtější podobě - ústřední píseň (tentokrát jedna z nejlepších!), krásné a spoře oděné ženy, spousta hejblátek a udělátek, výrazný padouch se zabijáckým sluhou, humor a nadhled. A samozřejmý Sean Connery, kterému se to nemusí líbit, ale který se pro roli agenta s povolením zabíjet prostě narodil. ()

D.Moore

Není divu, že si spousta lidí pod slovem "bondovka" vybaví právě Goldfingera (ačkoliv o tom možná ani nevědí). Není to nejlepší Conneryho příspěvek do série, ale bezchybný, to určitě je. Chcete humor? Je tu. Chcete napětí, chcete akční scény, špionáž? Máte je mít. To všechno podáno v doslova zlatém kabátu s jedním z nejlepších padouchů, který má jeden z nejzajímavějších (a zároveň i nejjednodušších) plánů ze všech. John Barry (jak jinak) opět exceluje a hudba šlape jako hodinky. Jo a to nemluvím o Pussy Galore, jedné z mých nejoblíbenějších bondgirl. Nejlepší scény: Předtitulková rvačka, Bondovo "naladění se" na Goldfingerovy vlny, celý úsek v Ženevě a samozřejmě finále u Fort Knox. ()

Webb

Má první zhlédnutá Conneryovská Bondovka a trochu zklamání že se moc vysoko nad průměr nevyškrábala. O Bond začátcích jsem ledacos slyšel, často jsou považovány za nejlepší, Goldfinger mě ale v tom tvrzení nepřesvědčil. Přímočarý příběh, akčních scén je tu málo a nejsou až tak dobře zvládnuté. Connery je ale celkem sympaťák a na další 007 s ním se budu jen těšit. ()

Djoker

Bondova potřeba provětrat každou sukni, kterou uvidí, ho tady vede z jednoho maléru do druhého. Začíná taky konečně brutálně hláškovat. Povedené hrátky s Moneypenny si začínají říkat o větší prostor. Goldfinger i jeho kloboučník jsou pro 007 zdatní soupeři. Má to tedy jedinou chybu. Překvapivě absentují atraktivní ženy. ()

Dudek

Nemohu nereagovat na movieho komentář, díkybohu, že Guy Hamilton není Terence Young! Bondovky v jeho režii získávají ten jedinečný nádech, nechybí jim nadhled a nezapomenutelné scény. James Bond je tu potřetí a rozhodně zatím nejlépe. Ze zápletky konečně zmizela zoufalá organice SPECTRE a příběh dostává ty správné grády. Goldfinger je dokonalým záporákem se vším všudy, má perfektně naplánovaný plán a nic nenechává náhodě. I pleiáda okolních postav příjemně překvapí, Oddjob a jeho smrtící klobouk, krásná Pussy odolávající Bondovu charismatu a samozřejmě i všichni staří známí v čele s Moneypenny. Přiznávám že několik scén dnes může vyvolat úsměv na rtech, přesto je však Goldfinger první pravou bondovkou se vším všudy. ()

• Starostliví manažeři studia United Artists přemýšleli o změně jména Pussy Galore na Kitty Galore. (džanik)
  • Při honičce v komplexu Goldfingera (Gert Fröbe) mělo Bondovo (Sean Connery) auto poruchu a motor pracoval pouze se třemi válci místo šesti. (Azog)
  • Létající cirkus Pussy Galore používá letouny Piper PA-28 Cherokee. (Foxhound#1)

Související novinky

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby… (více)

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)