Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Canterburské povídky jsou možná nejznámějším dílem anglického básníka a romanopisce Geoffreye Chaucera (1344-1400). Soubor celkem čtyřiadvaceti příběhů, které si vypráví skupina třiceti poutníků cestou k hrobu sv. Tomáše Becketa, představuje syntézu autorovy znalosti světa i literatury. Chaucerovo mistrovské vypravěčství v sobě spojuje filozofickou erudici s chápavým lidským humorem, dílo se vyznačuje živým dialogem i skvěle vystiženými postavami ze všech vrstev tehdejší společnosti (od rytíře přes různé církevní či měšťanské osoby po lodníka a rolníka).
Rozpustilé i dojemné Chaucerovy příběhy se dočkaly již mnoha filmových i televizních zpracování. Tvůrci toho nejnovějšího (šestidílného televizního seriálu) se rozhodli jít cestou nejaktuálnější aktualizace. Mohlo by se zdát, že více než šest set let staré texty se budou takovémuto zacházení vzpírat, opak je však pravdou. Vzniklo půvabné, svěží, jiskřivé dílko, které - i díky výbornému obsazení a s chutí zahraným rolím - pobaví a potěší i dnes.

Seznam jednotlivých epizod:  1. Mlynářova povídka
2. Povídka paničky z Bathu
3. Rytířova povídka
4. Kapitánova povídka
5. Odpustkářova povídka
6. Povídka muže zákona (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (13)

Junkienka 

všechny recenze uživatele

Nádherné rozložení povídek od světoznámého autora G.Chauceryho. V každém příběhu se objevuje lidský hloupost, "vyčůranost" nebo boj o přátelství, které bylo rozděleno láskou. A snad ani jedna z těchto povídek nemá od obyčejného života moc daleko. Úžasné repliky a scény, při kterých se člověk musí smát (viz povídka první). Také i zde můžete uronit slzu (myslím, že povídek čtvrtá - dva chlápci ve vězení). Herecké výkony byly také velmi úžasné. Prostě parádní podívaná....Co víc říct?! ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Klasické "lechtivé" povídky našroubované do moderního prostředí mají sice cosi do sebe, ale Pasoliniho filmové zpracování je mnohem silnější. Je to asi i tím, že současné hranice morální/amorální jsou někde jinde a Chaucerovy příběhy jsou pro nás dneska veskrze normální. Tím ústím k paradoxnímu faktu: zmíněná Pasoliniho filmová verze je svou drsností méně koukatelná než tento seriál, a ten tím pádem, ačkoliv je horší, dostal ode mě vyšší hodnocení... :-) ()

Reklama

PanCitron 

všechny recenze uživatele

No řekl bych, že seriál trpí tradiční neduhem většiny povídkových seriálů/filmů a to značnou nevyrovnaností jednotlivých příběhů (ačkoliv u seriálů to většinou platí všebocn), ale na druhou stranu celkově jsme se dostatečně bavil. Jinak nejlepší povídky: Jednoznačně první, ale třetí nebo závěrečná taky nebyly špatný. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Směs příběhů zaměřených na mapování lidských vášní a takových vlastností, jako je odvaha, zbabělost, láska, nenávist, pokrytectví, lež a mnoho jiných, zkrátka seriál o lidské morálce. Kvalit Kieslowského Dekalogu sice zdaleka nedosahuje, ale stále stojí za vidění, i když kvalita jednotlivých dílů kolísá. V současné britské seriálové tvorbě jde o lehce nadprůměrné dílko. Celkový dojem: 60 %. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Nadšení z první epizody bohužel nepřetrvalo během sledování epizod následujících. Ačkoliv pár z nich, přesněji pár scén z nich, ještě dokázalo překročit práh televizní zábavy, laťky nastavené jinými britskými seriály posledních let (Kancl, Podfukáři), již Canterburské povídky nedosáhly. Není mi zcela jasné, proč si tvůrci vypůjčili „copyright“ původního Chaucerova díla, s nimž má tato přemodernizovaná verze jen pramálo společného. Aby měli dobrou záminku pro necenzurované záběry (se kterými to není až tak žhavé) a zapojení amorálních hrdinů? 65% ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama