Slon

Slunečný den v areálu americké střední školy. Kamera sleduje pár chlapců i děvčat, kteří se míjejí na trávníku, na hřišti, na nekonečných chodbách školní budovy. Všichni působí uvolněně, sebejistě, možná dospěleji než jejich rodiče. Mají jména - John, Alex, Eric, Carrie -, ale na nikom z nich nespočine kamera tak dlouho, aby kolem něj vyrostl příběh. Nic zdánlivě nenapovídá tomu, jakým hrůzným dramatem vyvrcholí den. Ostatně i ono drama je zachyceno jakoby z odstupu: žádný obraz paniky, žádné výkřiky zděšení, jen záblesk překvapení v očích těch, jež jejich dva spolužáci bez emocí kosí výstřely.
Gus Van Sant pojal drama, jež se odehrálo ve škole v Columbine jinak než Michael Moore ve svém oscarovém dokumentu. Víc než sociopolitické souvislosti ho zajímá, co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců, kteří se rozhodli dát světu za vyučenou povražděním nevinných lidí a skoncovat s vlastním životem. Nehledá vysvětlení, je si vědom, že řetěz příčin je složitý. Bajka praví, že každý slepec líčí slona podle části jeho těla, kterou ohmatal. (oficiální text distributora)

harpunka

Zvláštne, snivo natočená dráma o školskej masakre, len dosť málo vykreslený charakter a osud vrahov. Zábery kamery skáču z postavy na postavu a na konci filmu rozmýšľam, kde trčala polícia takú dlhú dobu. V tomto duchu sa mi viac páčil estónsky film "Klass". ()

mirushbiatch

čtjb. a aj mne takto pridu DHLkou zbrane? V tomto su Štáty chorým štátom ! Nie je čo sa čudovať,že sa v Columbine a nie len tam taketo dačo odohralo.Celézle! ()

luboss822

Asi bola veľká chyba vidieť len pár dní pred týmto filmom film Two Thirty 7, ktorý údajne "kopíruje" práve tento film. Mne sa však po pozretí filmu vynára v hlave len jediná otázka, ktorú mi asi niekto nezodpovie: ,,Čo to sakra malo byť?" Nejde mi neporovnať už so spomínaným filmom Two Thirty 7, ktorý je o tri priemery Zeme pred týmto filmom. Doporučujem všetkým, ktorý dali tomuto filmu 3,4 či nebodaj 5 hviezd, aby si pozreli práve Two Thirty 7. ()

KikiNetka

Velmi podařená práce kameramana. Celý film připomíná tak trochu počítačovou hru, kde ovládáte postavu na obrazovce. Aspoň takový jsem měla pocit z celého filmu jako první divák za zády hlavních postav. Celkem vychytrale vymyšlený film, na bázy skutečných událostí. ()

breebee odpad!

"Most importantly, have fun, man." Tenhle film byl tak hroznej, že mě to až rozzuřilo. Teď tady nevěřícně kroutím hlavou nad všema těma recenzema, co se tváří, jak kdyby pan režisér stvořil umělecké dílo. To fakt nechápu. K čemu tenhle film jako je. Někdo se těšil tomu, že nepředstavuje postavy, takže psychicky nevydírá. To je jasný, kdo by taky chtěl být smutný z filmu o masakru ve škole. Film teda neříká nic o nikom, překvapivě zvládá být nudný i v době masakru, je tam spousta zbytečnýho "děje", kterej ve výsledku nedává žádnej smysl. Proč se útočníci líbají ve sprše? Žádnej důvod. Lidi se chovají absolutně nelogicky, hlavně se nestresujte, když jste americkej student a slyšíte ve škole výstřely. Ten chlapec co pomohl dívce z okna a pak se šel nechat popravit, to bylo co jakože. A ten blonďák, co zjistil, že do školy jdou dva týpci se samopalama, ale nenapadlo ho třeba zavolat policii, pak jen stáli s tátou před školou, kde právě probíhal masakr a čuměli na ní jak do táboráku. Umění filmu je teda asi v tom, že dokázal takovouhle událost popsat tak chladně, že i všechny charaktery působí nelidsky. Columbijskej masakr taky nepopisuje. K čemu teda slouží. Fakt nevím. Jediný trochu zajímavý na tom je, když se retrospektivně vyprávěný příběhy v různých momentech protínají. Ale to skoro ani nestojí za zmíňku. Prosím, prosím, neztrácejte tímhle čas, fakt. Nenechte se zlákat těma 20 let starýma recenzema, opravdu to za to nestojí. ()

Feacher

Asi jsem filmový barbar, ale já na tomhle filmu nic moc pozitivního nenacházím (podle 2* by se mohlo zdát, že ano, ale 2* jsou u mě hooodně nízké hodnocení;)). Točené je to hodně umělecky, takže scény často zbytečně protáhlé. V podstatě jsem se za celý film nic moc nedozvěděl, s žádnou postavou jsem se nesblížil, nikde téměř žádné motivy, vysvětlení, důvody. Děti a mladiství herecky povětšinou také nic moc, efekty nevěrohodné, zabarvení filmu (barva obrazu) mi už samo o sobě evokuje něco méně kvalitního. A že by to se mnou nějak otřáslo? Kromě toho, že to je podle skutečné události, tak to žádné emoce nepřináší. To ale není zásluha filmu, ale reality. Že by mě stahoval hrdlo čistě film? Možná v roce 2003, ale dnes o přesně 20 let později, asi už ne... Styl filmu by se mi i líbil, ale vždy si už raději pustím film "2:37", který je točený stejně, ale o mnoho lépe... ()

Ravel

Nechápu konec filmu v mrazáku. Když už něco takovýho točim, tak aspoň ukážu, jak bolestivě chcípnou takovýhle nelidský kreténi. Kdo odprásk toho prvního "teroristu"? Nějaké nemastné, neslané, jen krvavé. ()

Umělec

Zvláštně natočené, spíš taková karikatura událostí, než dokument. Trošku mně vadilo, že se děj v některých momentech dost odchyluje od skutečného průběhu událostí. Samotné zobrazení je ale každopádně zajímavé. Dlouhé nestříhané záběry sledující chodící studenty, přepínání z jedné postavy na druhou, aniž se něco dozvíme, události, které nemají spojitost s budoucím dějem... Přesto a nebo právě proto jsou tyto obrazy velmi působivé, nezapomenutelná je scéna s hrajícím klavírem, mrazivě zvláštní klidné chození "obětí" po škole během přestřelky. Žádná velká panika, křik, děs. Zvláštní, jiné, zajímavé...Jeden z mnoha možných pohledů na vybrazení událostí. I tento film ukazuje, jak to celé bylo nepochopitelné, děsivé, nesmyslné, strašné ... 85% ()

sun.eagle

Chvílema zdařile budované a stupnované napětí a očekávání "toho." Ale jsou to jenom takové záchvěvy ve výsledku nudného a emocionálně chladného filmu, když taková látka nevzbudí emoce tak je to špatné. ()

jardel24

Dramatický film natočený v hodně úsporném až minimalistickém stylu. Dialogy ve filmu téměř neexistují, divák je v roli pozorovatele a díky kameře umístěné v zádech jednotlivých postav má i celkem dobrý přehled. Všechny postavy ve filmu jsou úplně obyčejní lidé, v ničem výjimeční a týká se to i samozvaných strůjců osudu - těžko v nich lze vidět nějaké stvůry. Gus Van Sant nenabízí odpověď na otázku "proč?", nezaujímá ani žádná stanoviska, obrazům emocionálních projevů se záměrně vyhýbá. Nabízí jen autentickou rekonstrukci - chladnou a zkličující. ()

madline24

Nudné, povrchní a neoriginální. Navíc s nekonečně dlouhými (x minutovými) záběry na různé lidi, jak někam jdou- bez vysvětlení, proč a kam mají namířeno. Film mě zaujal až v samotném záběru, celkově ale žádný zázrak. ()