Slon

Slunečný den v areálu americké střední školy. Kamera sleduje pár chlapců i děvčat, kteří se míjejí na trávníku, na hřišti, na nekonečných chodbách školní budovy. Všichni působí uvolněně, sebejistě, možná dospěleji než jejich rodiče. Mají jména - John, Alex, Eric, Carrie -, ale na nikom z nich nespočine kamera tak dlouho, aby kolem něj vyrostl příběh. Nic zdánlivě nenapovídá tomu, jakým hrůzným dramatem vyvrcholí den. Ostatně i ono drama je zachyceno jakoby z odstupu: žádný obraz paniky, žádné výkřiky zděšení, jen záblesk překvapení v očích těch, jež jejich dva spolužáci bez emocí kosí výstřely.
Gus Van Sant pojal drama, jež se odehrálo ve škole v Columbine jinak než Michael Moore ve svém oscarovém dokumentu. Víc než sociopolitické souvislosti ho zajímá, co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců, kteří se rozhodli dát světu za vyučenou povražděním nevinných lidí a skoncovat s vlastním životem. Nehledá vysvětlení, je si vědom, že řetěz příčin je složitý. Bajka praví, že každý slepec líčí slona podle části jeho těla, kterou ohmatal. (oficiální text distributora)

pijavica

8,0/10 Aj vy ste sa čudovali čo má názov spoločné so samotným filmom? Nič. Je to odkaz na stredometrážný britský film od Alana Clarka s podobnou "tematikou". ()

Lenarek

Zajímavě natočen film. Velmi zajímavě. Nic mě na něm nenudilo - ani málo přímé řeči (což zrovna nemusím) ani dlouhé chození po školních pozemcích. Nevím, co dál říct? Spíš, nemám chuť něco říct... ()

bari68

Dosť netradičné nezávislé dielo Van Santa s výnimkou posledných 10-tich minút vo mne nezanechalo vážnejšej odozvy.Nudná kamera a odtiahnuté zábery bez psychológie postáv s poňatím Fellini ,,na druhú,,. ()

velkyvezir

Výborný film spojující několik osudů středoškoláků. Fascinovala mne skvělá kamera, která jakoby ledabyle a mimoděk sleduje dění kolem studentů jedné školy. Perfektní přechody od příběhu jedné postavy k další s brutálním závěrem na konec, u něhož jsem se na jednu stranu smál, když jsem si uvědomil, že je to jak ta počítačová hra, abych hned zesmutněl při pomyšlení, že toto se už v pár amerických školách stalo. Po Willu Huntingovi další Van Santův film, který jsem viděl, budu se muset na tohoto režiséra více zaměřit. ()

leon_id

Zaujal me reziseruv postoj k vyberu nehercu, kde byl realne nastinen povrchni zivot stredoskolaku. O to vic na divaky pusobi nic nerikajici rozhovory nevyzralych osobnosti a jejich vztahy, ktere me tolik irituji na klasickych teenage stories. Originalni kamera se mlcky toula po chodbach a dlouhe zabery jsou doprovazene pouze realnym ruchem kazdodenniho zivota americke stredni skoly. Nevadil dokonce ani zcela odtazity pristup k vykresleni postav viniku cele udalosti, ktery by poslouzil k vysvetleni jejich pocinani, ale co opravdu neprekousnu je nezvladnuti scen pri samotnem masakru. Precejenom prvotni sok rychle vyprcha a celou skolu musela zaplavit vlna hysterie, ktera by take zanechala nasledky na chovani utocniku. At uz byl Gus Van Santuv zamer jakykoliv, cely zaver tak pusobi opravdu neverohodne a snizuje cele hodnoceni na 70% ()

Brion.y

Obdivuhodné. Dávno mi pri sledovaní filmu nebolo tak jedno, kto umrie a prečo sa vlastne strieľa. Rovnako nulová bola potreba uvažovať, či bolo pre (pre mňa hlavného) hrdinu ozaj tak ľahké odohrať si Beethovena, zohnať zbraň a urobiť si s ňou výlet po školských chodbách. Zle utajené zívanie, keď kamera po xy-tý krát sleduje chrbát nejakého študenta, ktorého meno som zabudla skôr, než vôbec zmizlo z obrazovky. A napriek tomu štyri, lebo ma ani nenapadne porovnávať tento film s BfC a ...zohnutú vidličku na zápästí miesto náramku som doteraz nikde inde nevidela. ()

kikakrystof

Co to má jako být? 2 teplouši co jsou ještě tomu náckové jdou vystřílet školu. Žádné vysvětlení proč se tak stalo. Prostě nic. Tohle by zvládl každý student. ()

showxman

Po velmi vláčném začátku, kdy jsou nám jednotlivé charaktery velmi letmo nastíněny, přichází k domu doručovatel. A právě v tuto chvíli nastává zlom v podobě syrově natočeného inferna na jedné americké střední škole. A dál? Už jenom titulky. ()

dopita

Způsob vyprávení jaké zvolil Gus Van Sant mě moc nezaujal a tím pádem závěrečnej emocionální dopad nebyl zdaleka takovej, jakej bejt mohl. Docela zklamání, potenciál film určitě měl. ()

Tydlidáš

Pěkně natočený absolutní shit. Jak se prolínají malé příběhy studentů, kteří si nicnetušíc řeší své každodenní problémy a v jistý okamžik jim zničehonic skončí život. Je to hodně silný kafe a Gus Van Sant to natočil fakt dobře. Jak to tam bez emocí střílej, jak se na to těšej a v klidu to plánujou. Z toho mi šel mráz po zádech. Jinak propojitost postav a kamera snímající jednu situaci z několika různých pohledů mě taky dost zaujala... ()

AngiS

Tak já nevím.. Když někam člověk přežije tu hodinu nicnedění se, tak nakonec ten závěr to všechno 100x přebije a celej dojem z filmu se zvrátí do uplně jiných hodnot... ()

Arogant odpad!

Tak tohle ne...Tohle opravdu ne. Sice jsme si užili při sledování hodně srandy, když jsem při nekonečných chodících scénách pokřikovali: "Kam až jde? Ježiš, jaká velká hala...Snad to nechce přejít celé!!" Kdybych byl na tomhle filmu v kině, tak bych z něj ani asi nebyl schopen odejít, protože bych byl za těch 81 minut tak nachozený, že bych neměl sil. Kdybych tomu měl dát jednu hvězdu, tak jen za to, že za celou dobu ani jeden z "hrdinů" nezakopnul. Vemte si z toho filmu ponaučení: Nikam nechoďte, chození je vopruz! A tenhle film je extrémní nuda! ()

DannyBoy80

Oproti filmu Klass je to o dost slabší, hlavně Slonu chybí jakékoli emoce, lepší a podrobnější vysvětlení duvodu vraždění (pouhé slovo šikana mi nestačí), vcítění se do postav je velmí těžké. Přesto všechno je to natočeno jinak, zvláštně, z několika úhlů. Až na vyjímky, které jsem naznačil výše, je to podařený snímek. Z mého pohledu 75%. ()

Greny

nezcela režijně zvládnutá přestřelka ve škole - v tomto dávám za pravdu uživateli Lima - jinak docela dobže zvládnutý a zrežírovaný film. Film obsahuje několi ksilných momentů, které mi zabraňují dát 3* 1) odevzdávní samopalu na ,,dobírku,, 2) plánování činu a poznámka , že si kurva dobře zastřílíme.....nechápu a prochází mnou husí kůže při představě, že se to může i na naší škole..... ()

kwoky

Nechápu nadšené nebo i poměrně nekritické komentáře. Vždyť je to totální kravina! Nuda, nic se tu neděje, záběry jsou natahované až hanba (to asi, aby nebylo za čtvrt hodiny po všem) a závěr? Ehm... Scénář tohoto filmu je pro mě naprostý zvratek. Jediné, co mé hodnocení zvedá, je trocha povedené atmosféry ke konci. Jinak mě Elephant naprosto neoslovil a nemyslím, že bych chtěl vidět kdy něco podobného. ()

Piškotka

Hůře postřehnutelné akce, záběry vždy s perspektivy daného hrdiny. Všichni svým způsobem divní, ta trojice pubertálních bulimiček (?) zvracejících do rytmu zejména. Ale zdaleka se nevyrovnaly klukům ve vojenském. Ti útočili naprasto chladnokrevně, jako kati vykonávající ortel. Tak trochu dokumentární, koukatelné spíše až ke konci. ()

Frecklie

Mozaikovité filmy mám ráda, ale tohle bylo špatně. Tolik zbytečných věcí mohlo být nahrazeno tolika věcmi, které mi v tom filmu chyběly. Postava jde a jde a jde, pořád jde, pořád a pořád jde... Obloha, obloha, obloha, obloha ve dne, obloha v noci, obloha, no... Beethoven, dlouhatánskej Beethoven. Viděla jsem už několik filmů, věnující se tragédii v Columbine a tenhle byl z nich nejhorší. Špatný špatný, byl to nevyužitej potenciál. ()

agass

Snímek, ve kterém se příliš nemluví může někoho nudit. Propracovaná režie Guse Van Santa ale způsobila, že jsem byl až do konce napnutej jak struna. Když si člověk řekne, že asi takhle nějak se to na tý střední škole odehrálo, tak mi z toho běhá mráz po zádech. ()

Schuldiner

Kus skvělé filmařiny!!! Kamera, režie, všechny ty parádní záběry s vynikající a dokonale podkreslující hudbou... Velmi citlivě pojaté! Jak málo děje kolikrát stačí na tak skvěle natočený film... PS: Sice nechápu proč se to jmenuje Slon, ale to je asi úplně jedno.. ()

Rozjimatel

Jeden pokojný deň na americkej strednej škole, študenti sa venujú obvyklým činnostiam, riešia svoje bežné starosti, proste nič nenasvedčuje tomu, že sa schyľuje k veľkej tragédii. Lenže pokoj je iba zdanlivý, atmosféra postupne hustne s divákovým očakávaním, odkiaľ príde osudový zásah tajomného a neznámeho zla. Skvelá kamera tesne sleduje niekoľko vybraných postáv (v štýle PC hry) v krátkom časovom úseku, striedavo z perspektív jednotlivých postáv, ich mini-príbehy sa postupne prelínajú a divák je v napätí, kto z nich sa stane obeťou. Chladný odstup filmu spolu s chladnokrvnosťou vrahov vyvoláva silne mrazivú atmosféru. Mimochodom, prečo sa skoro všetci sťažujú, že film nič nevysvetľuje, nedáva žiadne odpovede? To potrebujú dostať všetko na tácke? Film veľmi umne kladie tie správne otázky a naznačuje viaceré možné odpovede. ()