Slon

Slunečný den v areálu americké střední školy. Kamera sleduje pár chlapců i děvčat, kteří se míjejí na trávníku, na hřišti, na nekonečných chodbách školní budovy. Všichni působí uvolněně, sebejistě, možná dospěleji než jejich rodiče. Mají jména - John, Alex, Eric, Carrie -, ale na nikom z nich nespočine kamera tak dlouho, aby kolem něj vyrostl příběh. Nic zdánlivě nenapovídá tomu, jakým hrůzným dramatem vyvrcholí den. Ostatně i ono drama je zachyceno jakoby z odstupu: žádný obraz paniky, žádné výkřiky zděšení, jen záblesk překvapení v očích těch, jež jejich dva spolužáci bez emocí kosí výstřely.
Gus Van Sant pojal drama, jež se odehrálo ve škole v Columbine jinak než Michael Moore ve svém oscarovém dokumentu. Víc než sociopolitické souvislosti ho zajímá, co asi se dělo v myslích těch slušných a kultivovaných mládenců, kteří se rozhodli dát světu za vyučenou povražděním nevinných lidí a skoncovat s vlastním životem. Nehledá vysvětlení, je si vědom, že řetěz příčin je složitý. Bajka praví, že každý slepec líčí slona podle části jeho těla, kterou ohmatal. (oficiální text distributora)

Neor

Rozhodně vám bude těžko. Je ale otázka, jestli to bude formou, kterou Van Sant zvolil, a nebo skutečností, kterou popisuje. Film je tak odtažitý, že si paradoxně přejete, aby už došlo na to, co se do historie střední školy v Jefferson County zapsalo tlustým černým písmem, a vy tak měli tenhle filmový "zážitek" konečně za sebou. Vůbec vás nezajímají příběhy jednotlivých postav. K nikomu si za těch 80 minut ani nestihnete vybudovat vztah a na konci se zmůžete jen na "sons of bitches" komentář. Dlouho jsem hodnoceni nějakého filmu tak nezvažoval. Ta odtažitost ale nakonec misky vah převážila. ()

mivr

Dosť nuda, nebaví ma pozerať niekoľko minút na osobu od chrbta ako kráča po chodbe, a to niekoľko krát za film, hoci to bol možno zámer! Odporúčam pozrieť si "Zkažená mládež 2007" ktorý je v tom istom duchu ako tento film ale oveľa efektívnejšie spracovaný. ()

Víteček

Videohry jsou špatné, áno. A gayové taky. To dává film najevo velmi jasně a mnozí to asi ocení. Já ne, protože je to blbost. Asi i proto je to jasně nejhorší film s tímhle tématem. Sterilní, s postavami, o kterých se nic nedozvíme a které se chovají tak podivně, že to hraničí s parodií. Absolutně nechápu, co to mělo být a čím to mělo být poutavé kromě těžkého tématu. Jenže takové téma je samo o sobě k ničemu, když je totálně zpackané a pojaté asi nejmimonštěji, jak to šlo. ()

Muso

Tak nič v zlom, ale tento film ma dosť nudil. Neviem či to bolo jeho účelom, ale ak by som nevedel o čo vňom ide a k čomu film smeruje, asi to v polke vypnem. A po tom ako som to vydržal až dokonca viem, že by som neurobil vôbec zle, lebo mi tých 80 minút nič nové nedalo. Určite sa dal aspoň ten záver natočiť pútavejšie a hlavne realistickejšie. Na dokument príliš fiktívne a na film hodne chaotické a nezáživné. Viem, že zrovnanie tu neni vôbec na mieste, ale čo sa týka spracovania témy Columbijskeho masakru tak sa dá povedať iba zlatý Michael Moore.. ()

da-a

Beethovenova skladba pro Elišku začíná zlehka, ale její tóny postupně těžknou. Experimentální režisér Gus Van Sant tvrdí muziku na motivy krvavé reality amerických středních škol. Nejprve jsem si myslel, že Slon bude velmi přímý film, jemuž budou dominovat jatka spáchaná na nevinných středoškolácích, a skrz ně se promítne kritika na nebezpečně snadnou dostupnost střelných zbraní pro americkou veřejnost. Jenže Van Sant se rozhodl být ve svých cílech důslednější a nečekaně osobním stylem mě už od úvodních titulků rafinovaně dosadil do kůže jedné z obětí (a že bylo z čeho vybírat: je libo vášnivý fotograf, syn alkoholika, zamilovaná dvojice, nafintěné anorektičky, tiše nehezká introvertka) a vyslal mne rovnou do epicentra filmu, školy, na kterou je nahlíženo z různých úhlů v několika protnutých časových horizontech, tedy menší mozaice, do které přesně zapadá každý díl skládačky - včetně samotných vrahů, pro které Sant nenachází potřebu vysvětlovat jejich motivy, stačí jejich ledově přesvědčené odhodlání. Právě upevňování pocitu "může to potkat i vás" liší Slona od emočně možná jadrnějších, ale třeba taky tezovitějších alternativ. Cílová skupina diváků ovšem může být filmem ohromena stejně jako znuděna, záleží i na očekáváních a preferencích. Závěrečná střelba je pak snímána s odstupem a naplno tak propuká tvůrčí náhled o životě, co se vleče poklidem, a smrti, naopak rychlé a pronikavé jako rána z brokovnice. Jenom proč se film jmenuje Slon, mi zůstane záhadou. Vždyť tam zatra žádný nebyl... ()

Simir79

Velice zvláštně natočený snímek. Kdo čeká řežbu ve stylu Hollywoodských krváků, bude zklamán. Nevybudujete žádný vztah, nečekejte vrchol, pouze sirové odvyprávění jednoho masakru. Držíte si odstup, aniž byste si to přáli. Možná by si tyto tragické události zasloužili osobitější zpracování, něco po čem se vám půjde velmi těžko spát. Toto téma nechme scénáristům. Toto je realita ... a velmi dobře zpracovaná. ()

Davemix

Velmi originální zpracování tragédie, která určitě zasáhla spousty lidí... Ovšem Van Sant se zde nesnaží přijít na motiv, ale pouze velmi silně ukázal atmosféru jednoho hrůznýho činu. Měl jsem z toho pocit, že je vlastně jedno, proč někdo něco takovýho může udělat, protože ten výsledek už nejde stejně změnit. Je to prostě strašný. Silnej zážitek... 85% ()

kolodej1

o tomhle filmu se dá říct, že zde bylo všechno špatně. Být to od jiného režiséra, měl by tu maximálně 40%. Nejdřív jsme svědky mimořádně nezáživného představování jednotlivých postav, které navíc nevede k tomu, aby si k nim divák vytvořil jakýkoliv vztah. Potom máme tu čest seznámit se s pozdějšími útočníky, jejichž motivace a uvažování působí nevěrohodně, už jen to, aby se našli dva takoví magoři na jedné škole nebývá asi typické. Korunu tomu pak nasadilo samotné finále, kdy lze těžko uvěřit, že si útočníků do té doby než začali střílet nikdo nevšímal a všichni byli v klidu,přesto, že se se zbraněmi nijak netajili. I reakce obětí byla nesmyslná a nevím, proč bylo takové nevěrohodné vyznění schválně zvoleno. Buhví proč se po škole dávno po začátku masakru stále motala spousta lidí, někteří šli i střelbě naproti. Nelze se tedy divit, že mě masakr nijak nezasáhl, přesto, že určitě nejsem bezcitný, jde zkrátka o selhání režiséra, že to neuměl natočit. A někdo by mu měl vysvětlit, že dlouhý dialog o fotkách je dobré ve filmu doprovodit alespoň jedním záběrem na některou z nich místo snímání nic nevyjadřujících obličejů. Špatný film po všech stránkách ()

tomino28

Mrazivý příběh, který se pomalu, ale opravdu pomalu před divákem odhaluje. A je natočen stylem, kde více otázek vzbuzuje, než zodpovídá. I přes pouhých 80 minut mi to přišlo dlouhé, nic moc se nedělo a konec nepřicházel. Ale když přišel, tak to stálo za to, jenom jsem se nehnutě díval a zíral, jak silné to zakončení bylo. Proto to nadprůměrné hodnocení. ()

Jenn

Hned na začátku musim říct, že mě hodně ovlivnila událost Columbine High School, ne, že bych jejich činy omlouvala ale vzhledem k tomu, že sem si zažila svý, docela dost je chápu. Spíš se divim, že sem sama nevystřílela školu. NICMÉNĚ ZPĚT K FILMU. V tomhle filmu člověk prostě čeká na to, až se to stane, ví, že to přijde ale stejně ho to zaskočí. Nechápu teda, proč zastřelili i tu holku v knihovně, ta mi přišla jako totální loser, tu mohli nechat. Jo a proč Alex zabil svýho boye??? PROČ SAKRA. A co bylo po mrazáku???? ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

KajlQ

Americká společnost taká jaká opravdu je... stejná problematika i přesto že film už je skoro 20 let starý. Miluji filmy které se zabývají dnešní problematikou. Film nám ukazuje posledních pár minut života studentů, jejichž život bude náhle a tragicky ukončen. Líbí se mi že film na to nahlíží i tak nějak ze všech pohledů ( studenti a střelci). Film je pěkně natočený, ale ty minutové záběry na nebe si mohli odpustit. I přesto že film se odehrává jakoby ve smyčce je pěkně prostříhaný a v časových linkách se dá pěkně vyznat. Atmosféra se dobře drží a pocit úzkosti a strach jde s každou minutou. Slon je rozhodně film, který by neměl být zapomenutý, nejen proto že ukazuje problematiku lehkého sehnání zbraní v Americe, ale jako i pomníček pro všechny kteří při School shootingu zahynuli... 85% ()

ostre_pero odpad!

"Ďakujem" tomuto neskonale otrasnému, režijne typicky americky odpornému a hnusnému filmu, že mi ukradol 81 minút z môjho cenného času. Fuj. ()

Cycake

Zajímavé téma, zajímavé pojetí, ale dávám o jednu * méně, než jsem původně chtěla za to, že hlavní postavy vypadají spíše jako by vypadly z O.C. a ne ze skutečné americké střední školy - trochu málo realismu pro film, který aspiruje na neosobní jakoby dokumentaristický styl. Téma si zaslouží mnohem více bodůnež zpracování, ale i to se cení, neotřelé téma se často hledá nejhůře. ()

Jirka1111

Vyjádřit šokující pohled na šokující událost šlo udělat opravdu lépe. John Robinson je sice dobrý herec, ale ani ten nezachrání špatnou režii. ()