Epizody(2)

Prohrává válku o habsburské dědictví. Prohraná se ale zdá i bitva o osud jejího manželství s Františkem Štěpánem. Příběh jedné z nejvýznamnějších vladařek se dočkal svého pokračování... Bavoři míří na Vídeň, Prusové na Prahu a slíbená uherská pomoc nepřichází. Nejsou peníze, chybějí zbraně, z velké části vojáků jsou invalidé. V zemi vládne hladomor. Všechny dostupné prostředky selhávají, a tak Marie i František sáhnou ke krajním řešením. V druhé řadě minisérie se Marie Terezie naučí, jak zacházet s nabytou mocí, a zároveň velmi bolestivě pocítí dopady svého postavení na svůj osobní život. Podaří se jí sice zažehnat katastrofu hrozící od pruského krále Fridricha II., ale vyskytne se nová hrozba v podobě Francouzů a Bavorů, kteří obsadí Linec a dostanou se až do Prahy. Do Vídně se vrací Františkova matka, která se k Marii chová velmi přátelsky a s porozuměním, ale její skutečné úmysly jsou úplně jiné. Chce Marii ponížit a Františkovi zajistit vůdčí postavení v rodině i v říši, i kdyby to mělo znamenat porážku Habsburků. Slíbená pomoc z Uher nepřichází, a tak se zoufalá Marie, přes protesty svých nejbližších, spolehne na pomoc barona Trencka. Úspěšný obchodník František Štěpán nedokáže bezednou habsburskou pokladnu plnit legálními prostředky. Bez vědomí své ženy začne obchodovat s jejím úhlavním nepřítelem. Tyto události spustí manželskou krizi provázenou žárlivostí, nevěrami. Dokážou se manželé přenést přes selhání toho druhého? (Česká televize)

anatheman

Heleďte, já tomu ty 4 hvězdičky dám. Je tam sice několik "infantilních" podivností, ale jako celek se film bere celkem vážně a rozhodně nepůsobí jako historická "pohádka". Dokonce bych si dovolil tvrdit, že se druhý film, respektive druhá část minisérie, dosti přibližuje dnešní Viktorii s Jennou Coleman či Kateřině Veliké s Helen Mirren. I scénář je dostatečně propletený a dramatický a dobře transformuje historickou látku. Někdy se sice vyjeví nějaký ten vyprávěcí laps, ale nejedná se o nic závažného. Líbí se mi rovněž, že se z Marie Terezie netvoří ideální obrázek, ale lidsky se chovající postava. V mnohém je snímek docela i odvážný, což zaručuje, že se asi nebude líbit všem... Ale mě se líbil. Milé překvapení na začátku roku! ()

Luk Skywalker

Opět je to dobře natočeno, nenudilo mě to. Hned zkraje 3.dílu je připomenuto, že je František Lotrinský děvkař (což je zde nakonec důležitá věc). Je to hodně dramatické a je zde dost sledována změna charakteru a projev problémů říše na osobním životě Marie Terezie, což je změna oproti dřívějším dílům. Jelikož jsem si nereprízoval předešlé díly, tak mi změna hlavní herečky nějak nevadila (i když ta předchozí je hezčí) a nejspíš si toho opět filmaři dost vymysleli, aby jim to pasovalo, ale budiž. V třetím díle dominuje baron Trenck, který sehrál historickou úlohu a v 4. dílem je to ten hlavní jezuita a tvrdá srážka s realitou, která způsobí prozření Marie Terezie. Myslím, že i dnes by mnoho lidí toto prozření potřebovalo. Na případné další díly si rád počkám a podívám se. ()

chrispe

Chápu výměnu hlavní představitelky, aby byla více věrná podobě Marie Terezie v pozdějších letech (dokážu i přehlédnout fakt, že tak "nakynula" zhruba po půl roce - vidět na Josefovi II.), ale proč se Steffi Reinsperger alespoň nepokusila jít ve stopách své předchůdkyně a nezkusila se zaměřit aspoň na mimiku, nebo něco, v čem by jí byla podobná, aby tam byla aspoň nějaká podoba/ návaznost. Toť promluvilo moje hnidopišství. Druhá představitelka MT mi taky nebyla nijak zvlášť sympatická a tady se to ve mně pere i v tom, že s ní jako postavou MT ve více věcech nesouhlasím (například vyčítá Františku Štěpánovi hazard - i když ví, že právě z něj jdou nemalé peníze na válku - jako nemorální a nevhodný, vzhledem k tomu, že se válčí - a pak pošle Trencka a bandu hrdlořezů do Bavorska, aby tam s jejím požehnáním plenili, protože je to prostě jednodušší, než shánět jinde a vyplácet žold). Vojta Kotek dostává mnohem více prostoru a je skvělý. Skvělá je i Zuzana Mauréry jako jeho matka. Jsem zvědavá na poslední díl. /// 5.1.2019 Tak to máme za sebou! Mně osobně tento díl fakt hnul žlučí (manžel by o tom mohl vyprávět, neb pizdy a blběny jen lítaly po pokoji). Aneb jak jedno zaskotačení dokáže člověka otočit o 180°. Scénáristka tu z MT udělala fakt blbku první třídy plus přidejte prohnilou církev, scény kdy je matka odloučena od dítěte, lidé masakrováni, znásilňování. Ne, tohle už nebylo odpočinkové. Nicméně pořád se jedná o moc hezký projekt (teď jsem někde četla, že další díly jsou pozastaveny, což je škoda), jen bych do toho tolik nepletla "angelikovské" manýry. Btw: Přes zprávu jsem byla upozorněna, že herečka, co hrála MT v prvních dvou dílech nebyla vyměněna, ale z projektu odešla sama. ()

tranquill

"Pravda je to, co poslouží monarchii, papežskému stolci a božím zájmům, ne žvásty kněze zaslepeného touhou po moci!" Novější pokračování ságy o Marii Terezii mne už moc nebavilo. ()

bearmeedek

I když se mě první výtvor líbil, pokračovaní si s přehledem urvalo vítězství. Rázná změna a přechod od salónních intrik do terénu, důraz na válku i na moc církve. Opět velice výpravné a snad ještě více, než před dvěma lety. Tady se za historickou podívanou TV film nemusí vůbec stydět. ()

Trixinka

Negativa - výměna herečky v hlavní roli - podobnou obměnou měli projít všichni herci, takto to vypadalo docela divně, když Vojta Kotek nezestárl a neztloustl a jeho žena vyrostla jak do šířky tak do výšky :), prostředí - když už se teda vynaloží nemalé prostředky na vizuální triky, tak by se aspoň mohly vymazat ty signální pásy u bezbariérového přechodu (viz začátek 3 filmu), historická fakta - jako ta nevěra s důstojníkem budiž, ale to dítě?? Ale no tak, to už jsme jak někde v bulváru. Celkově jde ovšem o povedené dílo, kde výsledný dojem kazí pouze ta uvedená malá negativa. Se zavřeným okem dávám 4*, ale spíše je to tak 3,5. Oproti předchozí řadě rozhodně zhoršení. ()

ForGump

Tohle je tak nezajímavé, až to bolí. Zpracování se do ČT opravdu nehodí. Je to brutálně bulvární. A v zásadě se dá říct, že dojem kazí i dabing. Měl jsem tu čest vidět ten slovenský a to bylo zlo. Jsem zvědavý na ten český, ale to posoudí ti, kteří si dnes a v neděli nechají znepříjemnit večer. 30% ()

Meev

Moc jmen, jednotvárný děj a na úkor složitým politickým situacím málo objasnění o době. Od první části celkem zklamaní. 40% Druhým dílem se politika hází pomalu za hlavu a na řadu přicházející rodinné problémy, válka a církev, povedený to kousek, 70%. ()

PaRi

Co jsem napsal k prvním dvěma dílům platí i k pokračování. Věřím, že hltačům telenovel se to líbí. Znovu odkazuji na seriály Viktorie a Koruna. Takto se mají dělat portréty velkých královen! ()

petisek

Je mi ľúto toľkých kvalitných hercov v takejto kostýmovej telenovele z panovníckeho dvora. Zúfalý scenár si vyberá pikantné epizódy zo života MT a z minisérie tak robí frašku. Vizuálna podoba dobového Prešporku sa ma navyše ako lokálpatriota dotkla. Napriek množstvu investovaných peňazí jedno z najhorších domácich diel čo som videl. ()

Pete

Veškeré připomínky, které jsem měl k první části, platí i tady - byť možná lehce obroušené. Přidaly se však i některé další neduhy - svícení protisvětlem tak, že mnohdy mají postavy tváře ve tmě, to byl nějaký umělecký záměr? Vedení herců režisér moc nezvládá. Nešťastně přeobsazená hlavní role. Stále pěkná výprava a kostýmy. Největší pozitivum je, že lidé si možná dohledají, jak to opravdu bylo, a dozvědí se pak něco o skutečné politice a tehdejší společnosti. Mě třeba stať z učebnice dějepisu poskytla více napětí i zábavy, než celý tento nákladný televizní projekt. ()

ostravak30

Plný počet hvězd jsem si schválně nechával na pokračování filmů o slavné panovnici. Protože to je ještě o malinko lepší než úvodní film. Dramatičtější především. Opět chválím herecké výkony, i druhá představitelka Marie Terezie zazářila a znovu je mi velmi sympatická. Přiznám se že celou řadu věcí jsem o ní nevěděl. Myslím, že hodně Čechů tušilo donedávna akorát tolik, že zavedla povinnou školní docházku. V kombinaci s hudbou, skvělými výkony, ale i propracovaností i několika menších postav skoro do detailu jsem se opravdu bavil a nenudil.Zvláště bych pak chtěl ocenit kameru, která je mimořádně povedená. A tak jen dodám, že budu doufat, že historických filmů bude v českých luzích a hájích jen přibývat. Vždyť kolik máme zajímavých postav, které se zapsaly do historie. A naše minulost je doslova bohatá na dramatické události. Filmaři si ovšem vybírají jen ty z dob komunismu. Chápu, že mnoho lidí tak Marii Terezii nehodnotí na maximum, ale já to beru jinak. Mezi historickými filmy patří tato mini série k nejlepším. Nemám co bych jí vytkl, tak proč nedat max. ()

Boulderman

Po shlédnutí obou sérií se musím vzepřít většinovému názoru. Uvěřitelnější, zdařilejší a historicky věrohodnější se mi zdála série první. Na druhou stranu i tohle stálo za dokoukání a musím uznat, že vysoký nadprůměr k dnešní produkci! ()

Gig

Krásně se na to kouká, krásné barvy, krásné lokace. Jen kurňa, když jsme se posunuli v čase a Marie Terezie nám stloustla a vyměnili nám herečku v hlavní roli, tak proč jí nedali aspoň modré čočky. Z modrooké Marie se nám stala hnědooká. No taky tahle nová herečka se mohla kouknout na předchozí sérii a pobrat pár gest té původní. Tvůrci mohli nechat aspoň stejnou dabérku. No nic, i tak fajn podívaná. ()