Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

MoziMedve

Podobných recenzí je zde víc, ale přidám se taky. Jsem fanouškem seriálu, tudíž když film dávali v televizi tak jsem považoval skoro za povinnost ho zkouknout a doplnit svoje vzdělání. Inu, není vážně o co stát. Pokud jste film zatím neviděli tak bych nijak nedoporučoval jít tomu naproti ať už pronájmem, nebo nedejbože zakoupením digitální kopie. Nestojí za to. Děj prakticky nulový. Věci se prostě dějou, ale nijak extra nenavazují na předchozí nebo budoucí údálosti, tudíž vůbec nemáte pocit, že sledujete film. Postavy jsou všechny nesympatické a jejich vtipy jsou zlomyslné až trapné. Třeba jeden jejich kamarád, nebo spíš jenom kolega chce sebevraždu, tak mu zinscenují pohřeb a všichni se tváří jaká je to hrozná sranda. Humor je nevkusný, postavy nesympatické a děj neexistující... ()

Rehaki

Tento film byl pro me velkym zklamanim. Videl sem ho az po serilalu a proste Alda a dalsi mi tak sedly, ze Sutherlanda jako Hawkeye sem proste neskousnul. ()

Džej Ár

Měl jsem asi tu smůlu nebo štěstí, že jsem stejně jako někteří jiní tady viděl film až po seriálu, který mě naprosto uchvátil. Nicméně jsem daleko od toho, abych tento film zatracoval, je to prostě trochu o něčem jiném a se seriálem se to nesmí srovnávat. Film je mnohem drsnější, syrovější, ale také asi mnohem víc odpovídá skutečnosti. Není také tolik vtipný jako seriál, ale to je celkem pochopitelné. Takže komu se to nelíbilo radím - zkuste se na to podívat znovu, ale hlavně - nesrovnávejte. ()

Ferguson

Škoda, že je tento film neustále srovnáván se seriálem. Myslím si, že by všichni uživatelé, co tak dělají, neměli zapomenout, že míchají hrušky a jablka a vcelku nesmyslně se nechávají ovlivnit. Zatímco seriál je "pouze" velice zábavná fraška, film je jedním z nejlepších protiválečných filmů plný skvělých dialogů a hereckých výkonů. Víceméně film a seriál mají společný pouze název. Kdybych si musel vybrat, co by mělo zůstat na "světle božím", tak bych určitě chtěl záchranit film a ne seriál. ()

fojťan

Seriálu to nesahá ani po kotníky. Ano, je nefér tento film s ním porovnávat, ovšem člověk se tomu jen těžko brání. Zkrátka, je to všechno MASH, a tahle část je z ní nejslabší. Férovější by možná bylo srovnání s Nashedanou, sbohem a amen, ovšem to by dopadlo ještě hůř... tahkle aspoň dvě hvězdičky za to, že z toho nakonec vznikl seriál. ()

rodl

Viděl jsem to znovu po hodně dlouhé době a oslovilo mě přesně to, co jiným vadí. Takové nijaké tempo, žádná emočně vydírající protiválečná agitka, "jen" pár dobrých chirurgů dělá svou práci a relaxuje pomocí suchého a černého humoru. Pro mě je to typický kvalitní Altman významně říznutý svobodným duchem 60.let. Seriál vše zplošťuje, charaktery dostávají pevné kontury, humor je přímočařejší, obžaloba války viditelnější. ()

Clar

Nechápu, že po velmi oddychovém filmu vznikl tak ubrečený seriál, zejména ve své druhé polovině... ()

Carfi

Oproti seriálu dost velká nuda a ani vtipy mě tolik nepobavily, jo kdyby i ve filmu hrál Alan Alda, kdoví jak by to dopadlo:) ()

petch

Málo kdy se tak liším od ostatních kritik, ale v tomto případě jsem rád, že jsem "jinej" než většina. Pro mne je seriál někde na úrovni seriálu produkce Nova, s korunou, kterou tomu utváří český dabing v čele s Trávníčkrm. Takže přeloženo do normální řeči seriál odpad, film 4 hvězdy. ()

HORHAC

Problémem MASHe je, že bývá často srovnáván se seriálem, který je sice vtipnější, ale je to v podstatě sitcom, který je vzdálenější realitě, než film. Hawkey je sympaťák, Frank je hajzl... Ve filmu to tak není: Franka tábor nenávidí, protože je odlišný. Čili je to klasická šikana. Ani ti kapitáni nejsou v podstatě kladné postavy, spíš nadržení doktoři, kteří nejsou tak zapálení do záchrany životů. To celé působí realističtěji a i když chápu, proč mají všichni radši seriál, mě se film líbí víc. ()

Candyman6

Nejdřív jsem viděl seriál a až pak film a čekal jsem, že se budu bavit stejně jako u seriálu. Bohužel přišlo velké zklamání. ()

LukasCL

Jelikož jsem jako první viděl geniální seriál a až potom film, tak musím dát filmu nižší hodnocení. Film bych neřadil do žánru komedie, protože vtipných míst je tady skutečně málo. Hvězdičky ubírám i za jiné herce (to je prostě jako kdyby běželi Přátelé s kompletně jiným obsazením), přiznejme si, že Hawkey Pierce je jen 1 a to Alan Alda. ()

tomasBA

Ja by som to nevidel ani zdaleka tak tragicky ako to je tu komentovane...Ja som sa napr skvele bavil, nehovorim, ze im vyslo vsetko, ale jednoznacne hodne nadpriemerna komedia, u mna 80% ()

vk252

Dost dlouho před seriálem jsem náhodou viděl tento fim. Jediná záznamová média v té době pro domácnost byly, bohužel, pouze lisované vinyly a cenově dostupný ( :-) 155 Kčs) magnetofonový pásek, takže pouze záznam slova a hudby. Nebylo možno ho zaznamenat. Seriál v TV byl pro mne utrpením, bylo toho tam moc - tý srandy. Alan Alda je pro mě spojený s luxusním filmem Příští rok ve stejnou dobu. V seriálu jsem ho neocenil. Ale - to je věc názoru. Zbytek za mne napsal dávno Radek 99 ()

carkar

Srovnávat tenhle film se seriálem stejného jména je krok vedle zvlášť pro ty, kteří viděli nejdřív seriál... Zatímco na seriál jsem už (skoro) zapomněl, na film nezapomenu nikdy :-). ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)