Rozbité zrcadlo

• slovenský

Rozbité zrkadlo

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1980, 105 min

No atmosferu anglickyho venkova to vykresluje docela slusne a film ma docela pohodovou atmosferu, ale jako detektivka to absolutne nefunguje. Pan vysetrovatel vlastne moc nevysetruje, sem tam se nekoho na neco zepta a vsechno za nej vymysli jeho teticka. Navic zaverecna pointa kdo me napadla nekdy po tretine filmu a pointa proc me sice nenapadla, ale ta je docela stupidni a navic nevysvetli uplne vse. Dalsi problem je, ze se vlastne vetsinu casu nic nedeje, obcas nekdo pokeca a sledujeme par lidi, jak se jen tak ruzne motaj sem tam, pricemz Lansbury tu je jen tak v pozadi a cely to ma obcas nadech komedie. Co se tyce hercu, obsazeni je hodne solidni, ale ja proste tu babu z To je vrazda, napsala, nemam rad, obzvlast, kdyz v 55 vypada jak stoleta. Nerikam, ze jsem se nudil, jen jsem cekal dobre promakanou detektivku a dostal jen slusne natoceny a slusne obsazeny nic.(12.3.2010)

Znáte ten pocit, když se díváte na detektivku a myslíte si, že jste o pár kroků před samotným autorem a že naprosto přesně víte, kdo je vrah? Tak tohle se stalo mně u tohohle snímku. Pořád jsem si myslel, že ten příběh je tak prosťoučký, tak průhledný… no zkrátka ještě deset minut před koncem jsem byl ochoten vsadit boty na to, že vím, kdo je vrah. Ale pak stačí pět minut a mně došlo, že bych neměl jak jít zítra do školy… :-) Agatha Cristie byla opravdu mazaná dáma. A takový je i tenhle film - mazaný a dokonale obsazený. Elizabeth Taylor zkrátka byla pravá hollywoodská ikona, Kim Novak jí byla skvělou oponentkou a Angele Lansbury prostě sedí role dam v letech, kterým to pálí. K tomu si připočtěte excelentní český dabing a dostanete opravdu povedenou detektivku. 90 %.(27.3.2011)

Vynikající detektivka a to i přesto, že moc nemusím ani Agathu Christie, ani detektivy v sukních. Zkoušel jsem několikrát ve čtvrtek na ČT sledovat "Slečnu Marplovou", ale pokaždé jsem usnul. V případě "Rozbité zrcadla" však tvůrci uchopili látku zcela jinak, ale tak, jak jí to nejvíce sluší - jako černou komedii. Slečna Marplová zde není vlezlá stařenka, která všechno ví a všechno zná, ale docela sympatická babča, která se v důchodu nudí a čas si krátí pozorováním okolí a o každém kolemjdoucím uvažuje kam asi jde a proč. Celý film se nese v lehce komediálním duchu, postupem času však atmosféra houstne a na závěr přichází drama antických rozměrů. Guy Hamilton rovněž není prachsprostý rutinnér a zrežíroval snímek velmi invenčně (prolog v kině, závěrečná scéna, evokující závěrečnou scénu téže herečky z jiného jejího filmu - no, vyvarovat se spoilerů je někdy dost fuška :-)). Do posledního štěku hvězdné obsazení rovněž nedokáže nic jiného, než potěšit. Krom bezchybné Angely Lansburyové Marplové, Edwarda Foxe ze Scotland Yardu a nerozhodného režiséra Rocka Hudsona stojí za pozornost vychytralá nymfomanka Geraldina Chaplin, slizký producent Tony Curtis, uřvaná fiflena Kim Novak či Elizabeth Taylor, dokazující že dámu nemusela hrát, ale skutečně jí byla. 95%.(26.3.2011)

Prvních 25 minut je to seznamování se s postavami, až poté se objeví první oběť. Synovec slečny Marplové se poté pustí do vyšetřování, ale případ nakonec vyřeší ona sama. Děj na můj vkus nějak pomalu plyne, ale špatný film to určitě není a takových 60% si jistě zaslouží. Myslím si totiž, že od Agathy Christie jsou i lepší detektivky.(13.3.2010)

Ze Agatha Christie nedostala Nobelovu cenu za literaturu, aj ked ju kralovski akademici vsetci do jedneho urcite citaju, nesvedci o tom, ze jej knihy su brak, ale skor o pokrytectve spomenutych akademikov. Ze film Rozbite zrkadlo nedostal Oskara, aj ked si na nom filmovi akademici urcite zgustli, nesvedci o tom, ze ten film je brak, ale skor o pokrytectve spomenutych akademikov. Preto neprikladam ziadnu vahu ich rozhodnutiam, ani tym zo Stockholmu, ani z NYC. Tento film ma vsetko, co mam na filme rad, a co mam rad na knihach Agathy Christie, nic navyse, nic menej. Pozrel som si ho s vyslovenou rozkosou. Bravura!(12.6.2016)