Rozbité zrcadlo

• slovenský

Rozbité zrkadlo

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1980, 105 min

Místy zábavné, místy až mrazivé, co však nemohu odpustit, je, že vrah mi byl znám téměř hned a to se mi u díla od Agathy Christie, které jsem předtím nečetl, nestává a stávat by se to (nejen mně) nemělo, protože v tom je právě ta správná zapeklitost a zašmodrchanost jejích zápletek, které dojdou překvapivého rozuzlení. Takhle jsem se neměl na co těšit. Herecké výkony se mi líbily, jen snad na paní Lansbury jsem si nemohl zvyknout jako na slečnu Marplovou, mám ji zafixovanou jako Fletcherovou a alkoholičku ze smrti na Nilu, co se mi ale nelíbilo byl dabink a možná až zbytečně přehnané karikování Hollywoodu, ne vždy to bylo vtipné i když to je vyváženo pointou (drobný spoiler pro všímavé).(28.1.2012)

Vynikající detektivka a to i přesto, že moc nemusím ani Agathu Christie, ani detektivy v sukních. Zkoušel jsem několikrát ve čtvrtek na ČT sledovat "Slečnu Marplovou", ale pokaždé jsem usnul. V případě "Rozbité zrcadla" však tvůrci uchopili látku zcela jinak, ale tak, jak jí to nejvíce sluší - jako černou komedii. Slečna Marplová zde není vlezlá stařenka, která všechno ví a všechno zná, ale docela sympatická babča, která se v důchodu nudí a čas si krátí pozorováním okolí a o každém kolemjdoucím uvažuje kam asi jde a proč. Celý film se nese v lehce komediálním duchu, postupem času však atmosféra houstne a na závěr přichází drama antických rozměrů. Guy Hamilton rovněž není prachsprostý rutinnér a zrežíroval snímek velmi invenčně (prolog v kině, závěrečná scéna, evokující závěrečnou scénu téže herečky z jiného jejího filmu - no, vyvarovat se spoilerů je někdy dost fuška :-)). Do posledního štěku hvězdné obsazení rovněž nedokáže nic jiného, než potěšit. Krom bezchybné Angely Lansburyové Marplové, Edwarda Foxe ze Scotland Yardu a nerozhodného režiséra Rocka Hudsona stojí za pozornost vychytralá nymfomanka Geraldina Chaplin, slizký producent Tony Curtis, uřvaná fiflena Kim Novak či Elizabeth Taylor, dokazující že dámu nemusela hrát, ale skutečně jí byla. 95%.(26.3.2011)

Ze Agatha Christie nedostala Nobelovu cenu za literaturu, aj ked ju kralovski akademici vsetci do jedneho urcite citaju, nesvedci o tom, ze jej knihy su brak, ale skor o pokrytectve spomenutych akademikov. Ze film Rozbite zrkadlo nedostal Oskara, aj ked si na nom filmovi akademici urcite zgustli, nesvedci o tom, ze ten film je brak, ale skor o pokrytectve spomenutych akademikov. Preto neprikladam ziadnu vahu ich rozhodnutiam, ani tym zo Stockholmu, ani z NYC. Tento film ma vsetko, co mam na filme rad, a co mam rad na knihach Agathy Christie, nic navyse, nic menej. Pozrel som si ho s vyslovenou rozkosou. Bravura!(12.6.2016)

Musím přimhouřit obě oči abych dal alespoň průměrné hodnocení, moc to neubíhá a zápletka se odhaluje velmi pomalu. Zajímavé je, že herecké obsazení vedlejších rolí (Hudson, Taylor, Curtis, Novak) by producenti v 60. letech snad ani nezaplatili a teď se tito herci sešli v britském filmu, kde hrají až sekundární role.(29.3.2012)

Dělat slečna Marpleová v Miami u CSI, zavřou všechny ty zbytečné laboratoře a Horatio jde krmit racky k molu.. Klasicky vystavěný detektivní příběh, kdy všichni jsou podezřelí, všichni mají nějaký motiv a vám je jasné, že vrahem bude ten, od kterého to nejméně čekáte a že k jeho odhalení povede rozklíčování zdánlivě nedůležitých náznaků. Hamilton si k úspěchu pomáhá konverzační lehkostí i královským obsazením. Jen si vezměte, K.Novak jako americká moviestar mdlého rozumu, R.Hudson s trefným srovnáním práce režiséra a producenta či třeba decentně okoralá E.Taylor. Ku prospěchu věci bylo i to, že policejní šakalík E.Fox dostal více prostoru, než obludně zmalovaná Jessica Fletcher. Ta si naštěstí v úvodu zranila nohu a tak mohla doma jen štrikovat, zahradničit či mít vlhké sny o vikáři a pak tam na konci vkráčet s odhalením, že by z něj i Columbo spolkl doutník.. „Zkurvenej Scotland Yard!“(7.9.2015)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)