Rozbité zrcadlo

• slovenský

Rozbité zrkadlo

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1980, 105 min

Vynikající detektivka a to i přesto, že moc nemusím ani Agathu Christie, ani detektivy v sukních. Zkoušel jsem několikrát ve čtvrtek na ČT sledovat "Slečnu Marplovou", ale pokaždé jsem usnul. V případě "Rozbité zrcadla" však tvůrci uchopili látku zcela jinak, ale tak, jak jí to nejvíce sluší - jako černou komedii. Slečna Marplová zde není vlezlá stařenka, která všechno ví a všechno zná, ale docela sympatická babča, která se v důchodu nudí a čas si krátí pozorováním okolí a o každém kolemjdoucím uvažuje kam asi jde a proč. Celý film se nese v lehce komediálním duchu, postupem času však atmosféra houstne a na závěr přichází drama antických rozměrů. Guy Hamilton rovněž není prachsprostý rutinnér a zrežíroval snímek velmi invenčně (prolog v kině, závěrečná scéna, evokující závěrečnou scénu téže herečky z jiného jejího filmu - no, vyvarovat se spoilerů je někdy dost fuška :-)). Do posledního štěku hvězdné obsazení rovněž nedokáže nic jiného, než potěšit. Krom bezchybné Angely Lansburyové Marplové, Edwarda Foxe ze Scotland Yardu a nerozhodného režiséra Rocka Hudsona stojí za pozornost vychytralá nymfomanka Geraldina Chaplin, slizký producent Tony Curtis, uřvaná fiflena Kim Novak či Elizabeth Taylor, dokazující že dámu nemusela hrát, ale skutečně jí byla. 95%.(26.3.2011)

Díla Agathy Christie se musí krásně zpracovávat. A pokud je režisér alespoň trochu zručný, nemůže to nikdy skončit propadákem. Rozbité zrcadlo má tradičně dobrou zápletku a výborné herce. Dojem sice nepřevyšuje 3*, ale času stráveného u tohoto snímku rozhodně nelituji. P.S. Pierce Brosnana jsem nějak přehlédl. :)(12.1.2014)

Místy zábavné, místy až mrazivé, co však nemohu odpustit, je, že vrah mi byl znám téměř hned a to se mi u díla od Agathy Christie, které jsem předtím nečetl, nestává a stávat by se to (nejen mně) nemělo, protože v tom je právě ta správná zapeklitost a zašmodrchanost jejích zápletek, které dojdou překvapivého rozuzlení. Takhle jsem se neměl na co těšit. Herecké výkony se mi líbily, jen snad na paní Lansbury jsem si nemohl zvyknout jako na slečnu Marplovou, mám ji zafixovanou jako Fletcherovou a alkoholičku ze smrti na Nilu, co se mi ale nelíbilo byl dabink a možná až zbytečně přehnané karikování Hollywoodu, ne vždy to bylo vtipné i když to je vyváženo pointou (drobný spoiler pro všímavé).(28.1.2012)

Vynikající detektivka sama o sobě, bravurně natočená, s hollywoodskými hvězdami první velikosti a mlaďoulinkým Piercem Brosnanem v asi tak 5 vteřinové miniroličce. Viděla jsem mockrát, důvěrně tomuto dílu z filmové hollywoodské minisérie říkáme Taylorka v koupací čepici. Teď při posledním sledování jsem se dokonce i smála, protože jsem v tom viděla předobraz Vražd v Midsomeru: skrznaskrz britské panské sídlo, SPOLEK:-), venkovská slavnost s obvyklými kratochvílemi, večer s odhrnující se větvičkou a slídivou kamerou, lidský příběh....Jenom ta Angela Lansbury se mi moc nelíbila, slečna Marplová mi v knížkách připadá sice stejně pronikavá a umíněná, ale přece jen trošku dál od hranice protivnosti Jessiky Fletcherové.(30.1.2012)

Moje úplně první detektivka, kterou jsem v životě viděl. S mojí babičkou, v malém maloměstském biografu, ca desetiletý. Je snad jasné, že pro malého špunta to bylo velké dobrodružství. To zklamání, když film začal černobíle... A o to větší nadšení, když po chvíli zbarevněl! (mch. skvělý nápad, s tím filmem ve filmu na úvod). A jak hrozně moc se mi líbila Kim Novak... (a není divu, líbí se mi pořád). A moje zděšení při scéně s Geraldinou Chaplinovou a inhalátorem! (i dneska ve mně trochu hrklo). Prostě silný a nezapomenutelný zážitek. Myslím, že kdybych film viděl poprvé nyní, rozuzlení mi bude brzy jasné, zdá se mi totiž docela okaté. Tenkrát jsem ovšem zíral a nestačil se divit, jak jsem byl doběhnutý. A to se mi moc líbilo a zaujalo mě to natolik, že tím okamžikem vzplála moje vášeň pro detektivky, kterých jsem pak v následujících několika letech přečetl tucty.(25.7.2016)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)