Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

altaica odpad!

PRO MUŽE Geneticky upravení lidé kontra následky z lásky, které jsou vhodné možná tak k úklidu budov. Natěšen usedám a pouštím. Prvních 20 minut. Velmi unylý rozjezd. Druhých dvacet minut. Ještě unylejší. Další dvacetiminutovka. Dolů na obrazovku umísťuji počítadlo minut a očima ho tlačím vpřed. Marně. U zbytku filmu trpím. Pomáhá obsazení Umy Thurman, která hraje na začátku neskutečně upjatou rašpli, která se postupně rozprostovlasatěla. Patrně díky naději, že bude obtěžkána od chlápka, který na desetibodové stupnici dokonalosti dosahuje, považte si, celých 9,3!!! Celý film je prostoupen hlavním poselstvím, které firma Adidas už dávno zpracovala do 30 vteřin úderné reklamy. Když chceš, dokážeš to!!! Jen zde v závěru chybí to reklamní Adidas Torsion. Vedlejší poselství je také parafrází známé reklamy. Jestli ho máš, tak ho ukaž!! Několikanásobné odběry krve a především moči pod dohledem zkušeného voyera v bílém plášti, který nezapomene dobře vyvinutý vercajk náležitě ohodnotit a pochválit a u slabších kusů jen soustrastně čumět. Film mile překvapil tím, že skutečně skončil, škoda jen, že o hodinu a dvacet minut později než měl. Sestříhat na 20 minut a do Bakalářů s tím!!  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE Důmyslně laděný příběh o chlapci, jemuž rodiče nedopřáli stát se dokonalým mutantem, o jeho dětství, jinošství bez puberty a rané dospělosti. Příběh o touze letět ke hvězdám a neustálém boji s nepřízní osudu, o střetech obyčejného člověka a jeho snů s dokonalostí jeho geneticky upravených soudruhů. Milovnicím Jude Lawa mohu slíbit několik dlouhých záběrů na jeho oduševnělou tvář ukazující, že i zchromlý nadčlověk může opět vstát a snít. Obdobné záběry bylo naposledy možné shlédnout v kultovním seriálu Nemocnice na kraji města. Konkrétně ve chvíli kdy se Ema ptala: “A co Karel?! PIJE?? ()

fantomas19

Americká sci-fi dráma z roku 1997, ktorú natočil Andrew Niccol, je o ctižiadostivom mladíkovi neváhajúcom dokázať absurdnosť diskriminácie v spoločnosti aj podvodom a dosiahnuť svoj cieľ. V blízkej budúcnosti je plodenie detí prirodzeným spôsobom na ústupe, túžba po dokonalých zdravých ľuďoch otvorili dvere všetkým možnostiam uplatnenia genetických zásahov. A najmä profil človeka, ktorý s ním putuje jeho životom, je zaväzujúci, diskriminačný a rozdeľujúci. Vincent Freeman (Ethan Hawke) sa narodil bez zásahov génového inžinierstva a tým pádom je poznačený na celý život. Neustály boj so svojím dokonalým bratom však Vincenta presvedčí o rovnosti možností všetkých ľudí a opustí rodný dom. Pretĺka sa životom ako upratovač, až zakotví vo firme Gattaca, kde podnikne odvážny podvod so zámenou identity s Jeromom Morrowom (Jude Law). Cieľom je dostať sa do vesmírnej lode putujúcej na vedecký výskum na Titan. Film je o prísnom strážení identity a kontrole ľudí, ich rozdeľovaní. Dejové línie - vyšetrovanie vraždy, každodenná príprava zmeny identity či romanca Vincenta a Ireny (Uma Thurman) - úžasne podfarbuje podmanivá hudba Michaela Nymana. ()

GudMen

Zatímco dříve byly v módě konstelace hvězd, čím dál častěji jejich místo zastupují geny, které nás dle nejednoho rádoby biologa předurčují k tomu a onomu. Dennodenně jsme ovšem svědky lidských životů, které se vzepřely domnělému údělu. Andrew Niccol klade provokativní otázku. Co když se ona osudová skladba dá zahrát opravdu jen dvanácti prsty? ()

Mijagi

Genetické sci-fi odehrávající se v blízké budoucnosti, kdy lidstvo definitivně přestalo věřit intuici a všem možným nahodilostem a nechalo se ovládnout stoprocentní racionalitou ukotvenou ve vědě. Téma samo o sobě ponuré je po této stránce navíc vygradováno chladně působícími interiéry, melancholickým soundtrackem a záměrně nepříliš emočně se projevujícími postavami. Kromě navození správné atmosféry dokáže režisér znamenitě pracovat i s napětím, což je patrné např. ve scéně, kdy se skutečný Jerome škrábe do točitých schodů svého bytu, aby včas stihl uvítat neohlášenou návštěvu policie. Po herecké stránce neshledávám žádný slabší článek, přesto všechny ostatní lehce převyšuje svými excelentními výkony Jude Law. Gattaca mě opravdu nadchla a osobně ji řadím na roveň kultovního snímku 451° Fahrenheita. ()

eChoe

Krásný a velice čistý film. Myšlenka, že člověk může dokazat cokoli, dokonce i přelstít smrt má-li svůj sen a vůli k životu může sice dnešnímu divákovi připadat trochu klišoidně, ale mě osobně scénař učaroval natolik, že to Gattace nemohu ani trochu vyčítat. Líbilo se mi i to, že ačkoli je děj zasazen do blízké budoucnosti, Andrew Niccol divákovi nenabízí žádnou sterillitu jako to mají v oblibě jiní tvůrci. Poměrně znepokojivá a smutná vize budoucnosti lidstva.. ()

Oudee33

Krásný příklad toho, že když někdo chce, dokáže divy! Silný motivační příběh pro všechny co tápou nad vlastním životem a hledají sílu. Takovou v sobě nemá každý... Přitažlivě, lidsky zpracováno. Vůbec nevadilo, že snímek právě dosáhl plnoletosti. Takovéhle filmy totiž nestárnou! 85% ()

MFloyd

I když jsem o tomhle filmu nikdy předtím neslyšel, musím uznat, že se povedl. Co mě trochu vadilo, bylo pro mě docela dost klišé. Jinak by to byl dokonalý film. ()

Zombiepod

Trochu sa hanbím, že ako fanúšik sci-fi sa ku mne Gattaca dostala až po takej dlhej dobe. Niccol je povestný svojou zručnosťou stvoriť originálne a zaujímavé sci-fi bez pomoci drahých efektov, čo odštartoval práve jeho debut. Detailne budované napätie a zľahka navodená temná atmosféra pripomínajúca skôr noirovú kriminálku stavajú Gattacu do veľmi zaujímavého svetla, Law a Hawke excelentní. Priznávam, že zo začiatku som sa nevedel do filmu nejak dostať, no postupne naberajúce obrátky príbehu prekvapivo udržia až do zaujímavého a výborného konca. Kultový status určite nepopierateľný, dnes už však ťažko porovnateľný so súčasnou žánrovou tvorbou. ()

Hudino

Asi môj najobľúbenejší film. Kombinácia sci-fi, ktoré na seba okato nepoukazuje zbytočnými vizuálnymi efektami a drámy, ktorá pojednáva o tom, že ked človek chce, dokáže všetko, napriek tomu, že má predurčené prehrávať. Taktiež skvelá hudbu, ktorá sprevádza príbeh a pritvrdzuje emócie. 10/10 ()

MickeyWolf

Jakožto velký fanoušek všech alternativních teorií ne-příliš vzdálené budoucnosti, jsem nad míru potěšen tímto minimálně zajímavým filmem a velice okouzlen, jak vizuálně, tak herecky. ()

DjangoDoe

Gattaca je predovšetkým mrazivé drama pohlcujúce nápad zdokonaliť jedincov na najvyššiu úroveň.....a to je tak všetko. Nie žeby som to bral ako nedostatok, len ma skôr udivilo ako Niccol dokázal udržať diváka pri vedomí a v pozore, už len z princípu, keď niekto spojí tak uspávací soundtrack s takmer dialógovým filmom. Na druhú stranu vízia pána NIccola ma odrovnala a celkový dôraz na detaily genetiky je predvedený na jednotku. ()

dkas

Výrazný film s hlubším přesahem. Naprosto výborně vykreslená, velmi odosobněná budoucnost, která je vlastně minulostí. Vizuál působí opravdu skvěle, možná mi trochu neseděl E. Hawk, měl jsem pocit, že té jeho roli to chtělo více slizkosti. Ale to je jen můj subjektivní názor. ()

Ex_Machina

„Iba ty rozhoduješ o svojich možnostiach“. Pokiaľ si ideš za svojimi cieľmi, dokážeš viac ako geneticky modifikovaní dokonalí jedinci, na ktorých je postavená spoločnosť blízkej budúcnosti. Pán Darwin by mal radosť. Prepracovaná sci-fi lahôdka bez dychberúcich efektov, bez takmer žiadnej akcie a s komorným dejom, kde sa dôraz kladie na osobné vzťahy hlavných hrdinov. Mimochodom vedeli ste, že Uma Thurman meria 183 cm ? ()

Voyer

Asi po patnácti letech snižuji hodnocení z 5* na 3*. Důvodem je, že film je až příliš zakoukaný do sebe do svého poselství, na úkor smysluplnosti: Hlavní hrdina prohlásí, že dokáže přeplavat svého augmentovaného bratra díky tomu, že nešetří energii na návrat zpět -> následně se vrátí zpět a ještě cestou zachrání svého topícího uberbráchu. Bez problému a bez komentáře. Šéf mise prohlásí, že mají jediné okno ke startu pro následujících 72 let (proč jako?). Příprava na let do vesmíru sestává z: A. čmrkání elips v MS DOS. B. Běhání na trenažeru. Hrdina se vydává na roční cestu do vesmíru... v obleku. A konečně, postava, kterou hraje (sic!) Jude si zvolí upálení v peci jako způsob sebevraždy (peak irony). ()

Amadeo

Jedno z mála scifičiek, ktoré sa bez problémov zaobíde bez bombastických trikov. Niečo , čomu sa hovorí inteligentné sci-fi. Celé je postavené na veľmi dobrom scenári, kamere a hlavne na veľmi dobrých výkonoch hlavných predstaviteľov. ()

pekas

Tohle je prostě kouzelnej film a rád mu prominu všechny nelogičnosti, které v něm jsou. Pět hvězdiček je málo. ()

Baki

Dalsi skvelej film, kterej mi dopomaha k tomu, ze mam cim dal vice rad Ethana Hawka a Juda Law. Je to opravdu zajimavy pohled do mozne budoucnosti, ktery se od reality nebude muset ani moc odlisovat. Je to sci-fi jak se patri. ()

Cortesz

Originální sci-fi s originálním námětem, na kterém jde vidět, že k výbornému sci-fi není potřeba megalománský rozpočet k tomu, aby každá scéna oplývala nějakým trikem. Příběh o dokonalém podvodu, který je časem doplněn detektivním příběhem, v tu chvíli vypadá i stylem oblekání, účesy a auty jako kdyby šlo o gangsterku z 20. let minulého století, nechybí ani romantická linka a skvělé finále. Herci sympatičtí, ikdyž mi Ethan Hawke a ani Jude Law nikdy nic moc neříkali, zde se mi líbily a Uma k nim skvěle sedla a navíc ve večerních šatech jí to moc slušelo. Během filmu zaznívá krásná hudba, které patří jedna celá hvězda. Gattaca je jeden z nejoriginálnějších sci-fi, které je možno spatřit a také nechápu jako mnoho dalších zde, že film šel u nás přímo na DVD a nebylo možné ho spatřit v kinech. ()

vlKousek

Moc povedené scifi, docela se na tyhle časy netěším, jestli jednou nastanou....ikdyž je zvláštní, že v tak vzdálené budoucnosti, kdy se lítá kolem slunce, tak v té samé době se jezdí v zastaralých modelech aut na elektrický pohon? Zvláštní a proto ta hvězdička dolů, ale jinak moc hezký nápad i ztvárnění. ()

nmarca

Výborně natočené sci-fi, které ve mně - přes aktuálnost tématu, která se za posledních 10 let od jeho vzniku značně zvýšila - nevzbudilo téměř žádné emoce. Chlad, odtažitost, k tomu "ledová" hudba Michalea Nymana, vše prostě příliš studené. ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)