Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

st4nl4y

Film by sa dal nazvať "nestrácaj nádej" alebo "nikdy to nevzdávaj". Sci-fi film, kde ide o priebojnosť, o predbehnutí vlastného tieňa, o naplnení vlastného sna. Ukazuje však aj svet v predsudkoch, gény ktoré nám určujú nás samých, naše osobnosti, našu budúcnosť, naše predpoklady. Je len na nás, či či nad nami zvíťazia. 5* ()

MJSK

Ja jsem nadsen. Krasna myslenka, kterou se bravurne chytil reziser. V podstate se jedna o tema velmi aktualni a nadcasove.. Ma lidstvo zasahovat do sveho genomu, abychom byli pouze dokonali a zbavili se tak ,,zmetku,, postizenych prirodnimi zakony? Wau ()

Sputnik77

Jeden z nejkrásnějších filmů, které jsem kdy viděl. Jak po výtvarné stránce ( stylová retro-budoucnost jako ve filmech Brasil nebo Equilibrium) tak po obsahové stránce film působí velmi inteligentně. Zajímavý začátek diváka uvede do příběhu o velkém snu a silné vůli člověka, který překoná svoji předurčenost. Samotný děj filmu není nikterak originální ( vražda, vyšetřování, dopadení padoucha), ale způsob jakým jsou herci do děje zasazeni je netradiční a neomšelé. Navíc to končí smutným heppy-endem k zamyšlení, což je pro mě vrchol diváckého zážitku. Jako fanda sci-fi si tento kousek zařazuji do top desítky. ()

to08.net

Principiálně je rebelie proti nelidskému systému společnosti příběh, který většinou zabere. Tady je ale vydesignovaný do posledního detailu. Ponoříte se a vyplivnou vás až závěrečné titulky. ()

Eclipsis___

Vydarený originálny scenár, sympatické postavy, ktorým sa dá ľahko uveriť a hlavne tá úžasná hudba. Chýbalo mi tam možno trošku viac napätia, ale aj tak výborný film. ()

silencewater

No tema je to lakave, ale tak nejak mi pripada ze se vtom placali a poradne to negradovalo. A co mi prislo skutecne stupidni, jak mohli vybrat zrovna tyhle dva herce kteri si ani za nehet nejsou podobni! ()

jossC

Bože můj...Viděl jsem to za ty roky asi pětkrát a vím,že to minimálně ještě pětkrát uvidím. Já vím,že už to tady napsalo x lidí,ale jak je možný,že TOHLE šlo rovnou na DVD????? Sci-fi s naprosto skvělou atmosférou a hlavně příběhem,který rozhodně můžou naše děti jednou zažít na vlastní kůži... ()

zsh3

Zamyšleme se nad otázkou, zdali již naše děti nebudou v roli rodičů, kteří budou rozhodovat, zdali jejich potomek bude VALID nebo INVALID. Tento film je okénkem do blízké budoucnosti, kde genetická výbava určuje život jednotlivce a normálního člověka odsouvá na vedlejší kolej. Film sám je velmi dobře zpracován ale tato myšlenka je děsivá. ()

JimmyMcNulty

Lze navodit atmosféru parádního sci-fi bez zvláštních efektů a prakticky bez futuristických vložek? Niccol to dokázal! Tohle skvěle udělaný komorní sci-fi budu mít ještě dlouho v hlavě. Film o nedokonalosti, nezměrné vůli hlavního hrdiny a o lidskosti. Výborný je také ústřední duo Hawke s Lawem. Hudba to je skvost. A předfinálová scéna v moři? Škoda slov. 85% jak vyšitých. ()

rosta.k

Nevšední zvláštní pojetí sci-fi, ani tak moc nejde o samotnou podstatu sci-fi ale o lidskost.Prezentace nedaleké budoucnosti je představena s lehkostí až si člověk nevšimne že jde o budoucnost.Žádná přemrštená enormně vyspělá technika s vizuální efekty.Pro mě jednoznačně super podívaná. ()

Elanornegra

Pokorna drama s velmi posobivym obsadnim, hmm a ta myslienka mierne utopistickej spolocnosti zaujimava. Hudba perfektne vygradovala klucove okamihy, velka spokojnost. Z vizualu je dost citit, ze film ma uz svoje roky ale to nie je velmi podstatne. Len taka myslienka na zaver, ak takej buducnosti vedci dokazu takymto sposobom Zdokonalit cloveka hned od pociatku, nemal by byt problem ho zdokonalit ani v 30 ak ma dany jedinec € ? 85% Opäť pozrete 29.7.2020, film mi príde veľmi umelecky so zaujímavou dispotickou sci-fi budúcnosťou s dorazom na scenár, vynikajúcim obsadením, taký total recall vizuálne len bez brutality. Filozofické témy zaujímavé, určite má niečo do seba aj vďaka hudobnému doprovodu, záver jemne smutný spokojnosť 85% ()

neo101

Tento film patří vůbec k tomu nejlepšímu na poli té hitech budoucnosti. Řadím sem rozhodně Demolition Mana, Equilibrium a právě Gattacu. Je vidět, že se dobré scifi obejde bez přehnaného násilí, krve, ale i monstrózních efektů. Za mě geniální. ()

thoreau

Andrew Niccol mi mluví z duše. Taky jsem asi rebel,možná loser, trochu nezapadající kolečko do systému, který se kolem nás pomalu, ale jistě ovíjí svým hadovitým, neúprosným tělem. V některém komentáři jsem narazil na zmínku, že Gattaca je ukázka amerického snu, snaž se a poletíš ke hvězdám. Prd. Americký sen ti velí stát se přesně tím kolečkem, které v systému chybělo, plň závěry XXVII. sjezdu Republikánské strany, modli se a pracuj, pak poletíš. Ale Vincent proti tomuhle systému bojoval, našel jeho slabiny a koledoval si o průser. Vyhrál. Již vzhůru, hrdobci, jimž hrouda nohu víže, stick it to the Man! ()

danny79

Jeden z nejkrasnejsich soundtracku, jake kdy ve filmu zaznely. Vzneseny, inteligentni pribeh, bravurni vykony of Ethan Hawke, Uma Thurman and Jude Law. Pro me jeden z nejlepsich filmu vubec. Odbocka : Myslim, ze to je mene scifi nez se domnivame, nebot uprava genetickeho kodu (at legalni ci ne) je jen otazka casuneni a verim ze za vojenskymi ucely jiz nyny testovana. ()

mirasul

Originální vize budoucnosti; některé motivy považuji za docela reálné (přemlouvání rodičů k výběru geneticky ideálního plodu, osobní procentuální portfolio), jiné naprosto ne. Ale oceňuji jakožto další filmovou studii toho, která z těch věcí, které dnes zažívají takový rozmach, zásadním způsobem ovlivní život jednotlivců v blízké budoucnosti (podobně jako smartfouny ve filmu Spika Jonze Her). Má emoční křivka se nicméně příliš nevychýlila z průměru, i konec mě zanechal klidným. Motivace skutečného Jeroma pro mě zůstává záhadou. Michael Nyman opět nejlepší, jen díky němu 4*. ()

Tlaulí

Jeden z filmů, ke kterým se rád čas od času vracím. Bez nákladných efektů se v něm podařilo věrohodně vykreslit jednu z možných "blízkých budoucností" lidstva, postavenou na genetické čistotě. Autoři neřeší, proč se tak stalo - prostě se tak stalo a divák je před tuto skutečnost postaven stejně jako např. v Blade Runnerovi (v Gattace by se našlo více paralel s tímto kultovním dílem Ridleyho Scotta - od nabarvení filmu přes výraznou hudbu a styl vyprávění až např. k detailnímu vykreslení hlavních charakterů). Gattaca není Blade Runner - přesto nabízí za málo peněz hodně muziky. Pochází z dob, kdy se ještě (alespoň občas) dbalo na styl, kdy nebyla v kurzu roztřesená "jakobydokumentární" kamera, zakrývající nedostatky akčních scén a kdy trikové orgie kamuflují dějovou impotenci. Gattaca je inteligentní sci-fi, jakých není mnoho. ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)