Monstrum - Příběh Jeffreyho Dahmera

(série)
  • USA The Jeffrey Dahmer Story (více)
USA, 2022, 8 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Evan Peters, Molly Ringwald, Michael Beach, Richard Jenkins, Niecy Nash, Shaun Brown, Colby French, Mac Brandt, Michael Learned, Josh Braaten (více)

Epizody(10)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

BoKo_CzT

Jeden z mnohých seriálov súčasnej real-krimi mánie. Pokiaľ niekto oceňuje žáner, tak nebude sklamaný. Herec v hlavnej roli to obstojne zvládol a stelesnil uveriteľne človeka, pre ktorého sú živé tvory všeobecne iba ďalšími predmetmi v priestore. Psychologicky teda relatívne zaujímavé, z pohľadu filmového fanúšika však bez čohokoľvek originálneho, či mimoriadneho. Scenár sa drží zažitého doku štýlu, kde sú udalosti vyrozprávané ako v článku v časopise, čo však fanúšikov zmieneného žánru asi poteší. Ako oddychovka do vlaku, či čakárne u lekára však ujde. ()

Fender

Tak tohle mě nějak nedokázalo chytnout do pasti napětí, které by mě ohromilo, musím říct, že mě to docela dost nudilo. Evan Peters je skvělý herec, ale zde mi přišel až moc strojený, také skoro neustále vypadal, jakoby byl zhulený a moc jsem mu tu roli nevěřil. Série je jinak docela dobře pojatá, líbí se mi, že to bylo pojaté i z pohledu obětí a jejich rodin a zaměřuje se to i na problematiku policie, která naprosto fatálně v tomto případě selhala. Z toho důvodu jsem si říkal, že by mě to mohlo nějak zasáhnout ale naopak jsem spíš čekal, kdy to skončí. Nejen sám Peters ale i samotná série mi přišla taková vyumělkovaná a bez emocí, něco tomu zkrátka chybělo. ()

TesterX

Tohle nebyla příjemná podívaná, ale po několika dílech jsem cítil, že tohle bude netflixovskej masterpiece. Nechutná, mrazivá podívaná, která většinu stopáže věnuje příběh z pohledu samotného vraha a to od útlého dětství. Jednou z věcí, která kromě samotného stylu vyprávění a technicky zdařilému provedení pozvedává snímek o úroveň výše je určitě casting do hlavní role. Nejenom, že se herec podobá reálnému monstru, ale on hraje, jak kdyby to byl on. Navíc se musí popasovat s různými pózami na základě věku a čím už si prošel a tam cítíte, v jakém stadiu se postava nachází, že ani nepotřebujete titulkově zobrazit rok události. Na každé dokonalosti jsou však také nedokonalosti. V momentě, kdy zaklapnou mříže, se snímek přeorientovává na okolí, potažmo pozůstalé a z psycho horroru se rázem stává plačtivé a zdlouhavé drama. Ačkoliv bylo nasnadě řešit události poté, určitě by se daly stáhnout do jednoho dílu a ne skoro tři. Vlažné zpomalení v poslední třetině však neubírá moc z toho, že tohle je rozhodně nadprůměrná podívaná, ale taky určitě není pro každého. ()

jjjerry

Dal jsem tomu šanci do druhého dílu. (za první dva díly 2*) Bohužel mě to vůbec nebaví. Scénář je hodně velká nuda. Žádná postava hlavní, žádné emoce. Evan Peters má jen jednu pozu. Třeba srovnání s Dexterem je nebe a nudy. Nejvíc nadhodnocený seriál roku 2022. Mám pocit, že někdo dává lajky jen za "extrémní téma" ale ne seriál jako takový. ()

Dvojirakri

Malý pitval z velkého města aneb Jeffíček a jeho neobvyklý koníček. :))) Seriálová mozaika o životě jednoho neobyčejného gaye, kterému pro jeho podivnost scházeli přátelé. Až si při sledování říkám, jestli tvůrci moc netlačí na to, že to vlastně byl chudák? Ano, jistě, dalo by se říct že každý sexuální predátor je svým způsobem obětí svého vlastního libida, ale řešit to tím že vykuchám každého kdo se odváží za mnou přijít domů je, sarkasticky řečeno, nevhodné. Navíc je jen málo naznačena jeho nadprůměrná inteligence, naopak může být neznalým divákem vnímán jako jednoduchý hlupák což by byla chyba! Tolik k postavě hlavního "hrdiny". K jeho protagonistovi vlastně nemám žádných výhrad, roli pojmul a ztvárnil dokonale. Trochu déle mi trvalo zvyknout si na ten dabing a tempo, ve kterém díly ubíhají. Možná jsem čekal trochu explicitnější záběry, přece jen při těch věcech které těm klukům dělal se to nabízelo. I jeho byt byl pro policisty šokující, všude rozvěšené genitálie a jiné kusy těl, tvůrci se až moc snažili vytvořit seriál dostupný pro každého, bohužel. Poslední dva díly tak trochu vaří z vody. ()

Kozlowski8

Pro mne příliš zdlouhavé pojednání o životě a skutcích jednoho z nejodpornějších monster tohoto světa. Evan Peters vynikající, ale nekoukalo se mi na něj dobře. 60 %. ()

Grázl83

Příběh zajímavý, ale dějově dost zdlouhavé, po velkou část seriálu nudné a bez napětí. Čekal jsem více, škoda. ()

Phillippus

Malokedy mam skutocne neprijemny pocit pri pozerani materialu o sériových vrahoch. Ako mimoriadne okoraleho cloveka ma prekvapilo, ze pri sledovani osudov tohto nikym nemilovaneho, uboheho, ale pritom priserne nebezpecneho cloveka, mi nechuti jest. Ano, tento serial mi vnutil pocit neuveritelneho hnusu, pretoze som mal moznost sledovat premenu mladeho chlapa na ludskeho skarabea, videl som sialene genialne lakanie obeti do bytu, odkial nebolo navratu. Videl som strasidelnu bezmocnost susedy, ktora sipi nieco nekale a hrozne a nevie co, a je to jedno, lebo fizli na nu aj tak seru. Evan Peters zahral Dahmera tak neuveritelne dobre, az sa bojim, aby neskoncil ako Passolini. Je to uzasny serial, ale o tak hroznych veciach, ze to vskutku nie je pre kazdeho. ()

lapatata

Zajímavé a objektivně vzato i dobře napsané, natočené a zahrané. Ale nechutné. A to prostě převažuje vše. Ten pach prosakoval z televize. ()

Teri123

Konečně nějaký seriál o sériových vrazích, který je věrný realitě a je pěkně zpracován. Atmosférou, střihem, kamerou i hereckými výkony je to výborné. Ale mě to nějakým způsobem vůbec nebaví. Možná to je tím, že jsem Jeffreyho příběh už znala a vím, co se stane nebo mě jen nebaví zpracování. Příběh mě neupoutal, nezajímá mě, co se stane a víc než s obětmi sympatizuju s Jeffreym kvůli jeho neoblíbenosti a samotě. Nevím, jestli to tuhle sympatii vyvolat mělo a nebo je jen Evan Peters skvělý herec, který dokáže z psychopata udělat chudáka. Svým způsobem Jeffrey chudák byl. Neměl kamarády, dobré rodinně vztahy a celkově lidi, s kterými by mohl najít společný koníček a cítit se svůj. Ani to ovšem neomlouvá jeho činy a rozhodne si zasloužil to, jak dopadl. I přes to, že mě osobně to nebavilo a neuchytilo do děje, neznamená, že to je špatné. Jak už jsem zmínila, není nic, co bych tomu vyloženě vytkla, až na to, že mě to nebavilo. Věřím ale, že si to své fanoušky najde. ()

Holly_Molly

I přes občasnou táhlost a neúplnou věrnost skutečnosti je to hodně kvalitní a v určitých momentech intenzivní seroš co si všechny ty ocenění včetně zlatýho glóbu pro hlavního herce po právu zaslouží...ten se tam fakt vyřádil a neni divu, že ho tahle role poznamenala. ()

DK197

Temně natočený příběh byl velice dobře zpracovaný. Osobně se mi to celé líbilo, včetně výběru hlavního představitele. Ačkoliv se to možná občas trochu táhlo. Těším se na druhou řadu. ()

Aceboris

Po vzhliadnutí tejto mini série mám dosť zmiešané pocity. Miestami som mal pocit, že vraždenie Damhera bolo dosť ospravedlňované, hlavne v závere, práve tým čo v dnešnej dobe letí, ale to je len môj subjektívny pocit. K serii - Zvrátený homosexuálny nekrofil  a kanibal v jednej osobe s prvkami schyzofrenie a sadizmu asi takto by som opísal Damhera. Zviera z ktorého médiá spravili nesmrteľnú osobu. Len na porovnanie výsledky vyhľadávania na ČSFD:  Damher VS pápež Ján Pavol 7 vs 7.  To asi o niečom svedčí kam speje naša spoločnosť a o akých ľudí sa zaujíma. Seriál je v podstate niečím čo má ľuďom neznalím, tohoto psychicky chorého človeka ako tak predstaviť, je to prierez jeho detstvom až do jeho smrti vo väzení. Netfix vydal aj Rozhovory so zabijakom  kde máte možnosť si veľa vecí doplniť a dokonca overiť. Napríklad v seriály ukradne figurínu, babka mu ju nájde a vyhodí, v originále sám Damher povie, že on ju v pivnici po tom čo ju babka našla sám zničil kladivom a zahodil. Osobne som čakal niečo prevratné, niečo viacej hororové, nie také omáčkové ako toto podanie. Vedeli sme, že svojim obetiam vŕtal dieru do mozgu a lial tam kyselinu, toto mňa zaujímalo ako to spravili, nijak. Pokiaľ budete čakať krvavé jatky tak tu sa ich nedočkáte, čakal som vernejšie poňatie a vykreslenie tak šialeného vraha, že tomu čo ho na konci dobije železnou tyčou budete blahoželať, tu sa však deje presný opak, na konci Vám ho bude skoro ľúto. Vieme, že známych obetí bolo 17, žiaľ ani im nebolo rovnakou mierou venovaná pozornosť. Vyzdvyhnutých resp. pomenovaných bolo len pár vrážd o ostatných si musíte niečo prečítať. Jediné čo sa tomuto seriálu nedá vytknúť je herecký výkon Evana Petersena.  Výborný výkon, podobnosť a pohyby sú skvelé.  Aj preto moje hodnotenie nebude 4/10 ale 6/10. ()

Sazenic

Jeff byl total magor. Věci,které dělal všem těm klukům včetně toho jak byl úlisný a slizký,bylo opravdu těžce za hranou normálního vnímání. Příběh to je zajímavý,protože s tímto se opravdu naštěstí jen tak nesetkáte. Ale tato minisérie se mi trošku táhla a dodíval jsem se jen proto,že nerad to vypínám bez konce. Dá se říct,že finále už mě vůbec nebavilo a když do toho všeho začnou Američané tahat Ježíše a náboženství,mám chuť to vypnout. Blbý to není,ale pecka taky ne. Za mě tři kousky ()

P.A.R.E.Z

Jou tak tohle byla síla. Seriál na základě skutečných událostí. Každá scéna zalitá čistou depresí a nepříjemností samotnou. Herecké výkony Evana Petersona byly tak perfektní a přesvědčivé, že už nikdy v jeho obličeji neuvidím nikoho jinýho, než Dahmera. Dále děkuji seriálu, že už nikdy nechci slyšet zpěv velryb. Pozitivní je aspoň, že v seriálu neukázali louhování lidí v kyselině. Hudba perfektní. Místy může připomínat OST z Jokera, což ale dojem rozhodně nekazí. ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (více)