Pes baskervillský

(TV film)
  • Velká Británie The Hound of the Baskervilles (více)

Sir Charles Baskerville nie je len tak niekto. A má dobrého priateľa, detektíva Sherlocka Holmesa. Charles má zvláštne postavenie v rodine anavyše jeho usadlosť sužuje krvilačný pes, ktorý v bažináchj číha na tie správne obete... (oficiální text distributora)

liquido26

Tento film jsem viděl kdysi, když mi bylo 13 možná 14 a tenkrát se mi hodně líbil. Od té doby jsem viděl dvě další filmové adaptace (1939 a 1959) a četl knížku, takže když jsem se na to díval teď po druhé snímek už mě neměl moc čím překvapit, ale rozhodně to nevadilo. Doyllova románu se drží poměrně věrně, i když menší či větši odchylky se, stejně tak jako u každé filmové adaptace knížky, najdou. Na to, že to byl televizní film, tak byl moc pěkně udělaný. Odehrává se převážně v nádherných exteriérech - blata jsou krásná ve dne a nádherně tajemná, mlhou opředená v noci, herci jsou také docela v pohodě (duo Holmes - Watson docela dost přípomínalo Rathbona a Bruce), jen ten dabing to trošku kazil. ()

corpsy

Pri mnohých mojich kladných recenziách na staršie snímky, má veľký podiel nostalgia. A tá zafungovala aj u tu komentujúcich. Beriem. Má to svoj význam a zhliadnutie akéhokoľvek snímku v inom veku, ako v aktuálnom, spôsobuje že divák vníma dielo subjektívne. A keďže sa PES BASKERVILLSKÝ A.D. 1983 dostal ku mne až 34 rokov po vzniku a videl som ho práve teraz, nie som ovplyvnený mládežníckou spomienkou naňho. Ide ale o film remeselne kvalitný, nočné scény na blatoch sú skvostom dizajnu a ,,hororové,, scény museli naozaj pred mnohými rokmi dosť pocuchať nervy vtedajšej československej mládeže. Iba ľutovať, že som ho nevidel v školou povinnom veku. ()

Tony.cs

Atmosféra a mlha na blatech jsou celkem hezky zahuštěné. Sherlock super, Watsona vyměnit. Vcelku věrně se to drží předlohy. ()

kajas

Ze stejnojmenné knížky, kterou jsem dočetla pár dní před zhlédnutím filmu, jsem byla jednoduše nadšená. Film už mě bohužel tolik nepotěšil. Možná proto, že Watsona jsem si při čtení představovala mladšího a milejšího. Možná proto, že některé dějové linky se s knihou neshodovaly (příběh L. L.). Samotný představitel Holmese mi ale seděl, stejně jako Henry "Doyle" ;). Atmosféra strašidelných blat byla také zobrazena na výbornou. Chtěla bych, aby "Psa" natočil Ritchie s Downeym a Lawem.. ()

Trevor

Kniha z detstva zodraná od prvej stránky po poslednú, hádam aj naopak a podobne ako jeden z užívateľov databázy som aj ja toto spracovanie videl ako prvé a rovnako tak ho považujem za to najlepšie. ()

kinderman

Znamení čtyř a tuto adaptaci Psa baskervillského (tuším, že světélkoval zeleně) jsem kdysi zhlédl v kině...a dodnes jsem na ten intenzivní divácký zážitek nezapomněl. ()

mahler

,,Kletba Baskervillů byl vlastně jen výplod fantazie." - ,,Ovšem bez fantazie, drahý Watsone, by nevznikl horor." Rozhodně nejlepší zpracování románu A. C. Doyla, které mě v mládí spolehlivě děsilo. Ďábelský pes z tohoto zpracování zatím nepřekonán. ()

Hennes

Zpracování tohoto příběhu Arthura Conana Doyla je opravdu mnoho a tento snímek řadím k těm lepším, i když ne absolutně na špičku. Herecké obsazení je výborné a český dabing Dalimila Klapky, Iljů Racka a Prachaře či Jiřího Štěpničky je vynikající. Atmosféra temných blat na mne působila hrůzostrašně, zejména když se utopil ten kůň. Dnes s odstupem času a vývojem techniky, je patrné studiové provedení temných močálů, ale snímek je klasikou, která si své kouzlo určitě uchová. ()

Martin741

pes Baskervilsky sa dobre drzi predlohy, najma so svojou atmosferou v mociaroch a vkusne namaskovanym psikom, ktoreho by asi nikto uprostred mocarisk nechcel stretnut. 86 % ()

honajz2

Za mě povedená adaptace. Má silnou atmosféru, dostatečně zajímavé postavy, dobře graduje, po filmařské stránce to je slušné i mimo rámec televizního filmu a je zde i spousta dobrých nápadů po všech stránkách. Navíc Ian Richardson opravdu působí jako Sherlock Holmes a Donald Churchill zase opravdu jako Watson. A i ty tajemné scény jsou celkem solidní, nakolik už celkem zestárly. Má to i svá slabší místa a ne vždy to šlape tak dobře jak by mělo, ale jinak jsem spokojený. 4* ()

Rodriguez

Další adaptace slavné knižní předlohy "Pes Baskervillský", která byla velice silně motivovaná hororem, takže o drsnější atmosféru nouze opravdu nebyla! 100% ()

agathon

asi nejlepší filmový Baskerville (ne-li Holmesovský přepis vůbec) - možná a nejspíš právě proto, že se nesnaží předlohu až tak ctít. Hlavní je atmosféra (podpořená kongeniální hudbou), na které vůbec nepoznáte, že šlo o televizi... ()

kosta73

Tento televizní film z roku 1983 je dle mého názoru nejlepší filmová adaptace geniální knihy. Výborné herecké obsazení, skvěle vybrané prostředí blat a ponurá dusná atmosféra korunovaná vskutku démonickou podobou psa degraduje všechny dřívější i pozdější pokusy o zfilmování na chudičké příbuzné, nesahající tomuto dílku ani po kotníky. Navíc se tato adaptace až na pár maličkostí ( které ale atmosféru tvoří ještě dusnější ) věrně drží knižní předlohy, nač taky upravovat něco, co je dokonalé. ()

vesper001

Asi nejlepší adaptace jedné z nejslavnějších detektivek na světě, našimi televizemi bůhvíproč opomíjená (o distributorech nemluvě). Navíc s Doylem v jedné z hlavních rolí. :) Ve filmových zpracováních Psa baskervillského jsou rozhodující dva faktory: Sherlock Holmes a Pes. Holmes musí být gentleman i výstředník, a Pes musí být reálný i děsivý – a oba musí budit bezvýhradný respekt. Nelehký úkol, ale v tomto případě splněn. ()

Bouzy

Napínavé až do samého konce. Báječně zpracovaná adaptace jedné z nejznámějších povídek od Arthura Conana Doyla. Ponurá atmosféra močálů, kde číhá smrt na toho, kdo do ní vstoupí. ()

Kaferano

Konečně povedená adaptace. Po ruském zdlouhavém zpracování jsem byla potěšena tímto svižným a zbytečnostmi nezatíženým TV filmem. Pro mne je vždy důležité obsazení Sherlocka a sira Henryho, ostatní pak nějak zvládám, ale tentokrát se mi líbili všichni. Sherlock byl vtipný a nebyl tak samožersky nadutý, taktéž sir Henry splnil představu amerického potomka Baskervilla. Nádherné exteriéry močálovité krajiny i impozantní sídlo Baskervill zde bylo umocněno scénou z minulosti. Jsem koukala, co si dovolil sir Hugo v noci na blatech, ale hlavně na strhující scénu topícího se koně. Také byla využita sherlockova maskovací schopnost a odhalení Dr Watsonem na ruinách bylo zábavné. Víc než samotný pes mě děsí, když tvůrci nechaj hrát Sherlocka na housle a tentokrát bylo zděšení celkem vyrovnané :-) Dávám plný počet. ()