Reklama

Reklama

S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná „životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako „rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce.
Námět podle hry Journey's End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

Agarwaen 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je opravdu nářez..Asi můj nejmilejší válečný film vůbec. Krásně to popisuje zoufalost zákopové války, kde umírají tisíce lidí, aby se fronta posunula o jeden metr. Je to opravdu velmi dojemné, zároveň se tvůrcům podařilo vyhnout se zbytečnému sentimentu. Herecké obsazení je kapitola sama pro sebe. Ač herci v hlavních rolích zdaleka všichni nepatří do "první ligy" (to nemyslím jejich kvalitu, ale spíš proslavenost), podavájí do jednoho velmi přesvědčivé výkony, které diváka pomohou vtáhnout ještě hloub do děje.. Prostě nádhera ()

Akana 

všechny recenze uživatele

Filmů z tohoto prostředí - letecké boje za 1.světové války - asi není mnoho, já aspoň zatím neviděl žádný. Potěšitelná je absence hrdinského patosu tolik typického i pro ty nejlepší americké válečné filmy. Život letců je podávaný bez růžových brýlí se všemi absurdnostmi ("padáky letce znervózňují"), úzkostmi i radostmi. Bojové scény jsou působivě natočené. Pro Malcolma McDowella je to jedna z posledních "prvoligových" rolí a zhostil se jí na výbornou. ()

Reklama

Petulka88 

všechny recenze uživatele

Válečné filmy mám rád, ale přece jen se raději držím při zemi, filmy o pilotech nijak zvlášť neprožívám. A Stíhači, na start! nejsou v tomhle ohledu vyjímkou.Musím objektivně přiznat, že na to, že jde o film z roku 1976, jsou vzdušné souboje naprosto fantastické! Bohužel jich je ve filmu velmi poskrovnu a to co se ve filmu odehrává mezi tím je docela nuda (obzvlášť scéna, kdy piloti zavítají do města, je neúnosně dlouhá). Pravda ale je, že kdyby nebylo báječných mužů na létajících strojích, moc filmů o 1. světové válce by nevzniklo. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Film,ktorý sa mi donedávna vyhýbal som si ako milovník vojnového žánru nenechal ujsť.Keďže ešte nedávno vznikly dva podobné filmy z tohto obdobia aj prostredia /Rytieri nebies, Červený baron/ nejako automaticky som si myslel, že táto cenená klasika musí nad nimi vyčnievať. Ale nejako som sa nevedel naladiť na jeho vlnu a v podstate pôsobil na mňa rovnako priemerne ako spomínané filmy. Neponúka ani prevratné bojové scény, ktoré som vzhľadom na rok výroby ani neočakával, ale na moje počudovanie ani osudové priaťeľstvo ani pútavý príbeh. Pridať mu hviezdičku navyše za to ,že je rovnako dobrý ako dnešné filmy, ale vznikol skôr, mi nepripadá fér. Pôsobil na mňa priemerne, hodnotím priemerne. 60%. ()

Biopler 

všechny recenze uživatele

Typický priemerný film. Má to veľmi slušné letecké zábery, ale príbeh, ktorý nedokáže naplno zaujať. A tak skúšali tvorcovia príbeh rozkúskovať do častí, ktorým dali názvy Day 1, Day 2,... Dá sa to pozrieť kvôli príjemnému Plummerovi či McDowellovi, ktorých však určite uvidíte lepšie hrať v iných filmoch. Najpríjemnejšie je však sledovať postavičku Crofta v podaní Petera Firtha, ktorého nadšenie a chuť pustiť sa do leteckých súbojov trvá počas celého filmu. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Film inšpiroval britskú kapelu Iron Maiden, ktorá zložila pieseň s rovnomenným názvom. (firewind)
  • Scéna, kdy mladý pilot Croft následuje francouzskou prostitutku k ní domů, je založena na pravdě. Podobný příběh uvádí ve své knize "Ve znamení střelce" autor Cecil A. Lewis. (ČSFD)

Reklama

Reklama