Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

TheDude

Skvělá adaptace jedné z nejlepších knih, která se mi dostala pod ruce.Měl bych se vyhnout porovnání film/kniha...ovšem přecijen jsem necítil v těch 113 minutách takovou drásající depresivní atmosféru, kterou dokázal Orwell vykouzlit v knize.Tím nechci schazovat pana režiséra, jelikož ten vytvořil mnoho nezapomenutelných scén (hlavně krysy), kvůli kterým mě tento film rozhodně nerozveselí. ()

ThomasCrown

Ako obvykle pri podobných filmoch u mňa vyhráva knižná predloha, no film jednoznačne stojí za pozretie už len kvôli bravúrne vytvorenej atmosfére sveta 1984. ()

Schuldiner

Jeden z nejdepresivnějších filmů, které jsem kdy viděl. Geniálně stísněná atmosféra... Když si uvědomím, že Orwell napsal toto dílo v roce 1949 (!!!!!!!), tak mi běhá mráz po zádech! Knihu jsem nečetl a pokud je ještě lepší než film (jak tu mnoho lidí uvádí), tak to bude asi hodně silná záležitost! Nejde mi zde o dokonalost - co si budeme povídat, v knize je vždycky všeho daleko více... Ale i přesto je vše v tomto snímku velice působivé, zatlačené až do krajnosti, do extrému.. Což (v tomto případě) rozhodně není na škodu! -- -- -- Zajímavé komentáře: Matty, Dadel. ()

Drirr

Brilantní zpracování brilantního románu. Práce s atmosférou, naprosto přesné herecké výkony a všudypřítomný neklid a strach. Tento film dokazuje, že lze převést knihu na plátno a že to lze udělat velmi dobře. Mrazivé... ()

angloumene

Filmová adaptace jednoho z nejslavnějších románů je sice poměrně zdařilá, ale přesto mi v ní něco chybělo. I když se film velice pevně drží původního románu, je jisté, že se zde nepodařilo tak dobře vykreslit úpadek celé společnosti, který způsobuje strach z neustále zuřící války. Také mi zde chyběl silný důraz na paradoxy (jako Ministerstvo lásky plné cel a mučíren pro politické vězně), kterých byla kniha plná. Osobně mi připadalo, že film je určen převážně pro publikum, které už samotnou knihu přečetlo, protože bez předchozího seznámení se s dějem by 1984 mohlo působit poměrně nekonzistentním dojmem. Nejvíce rozporuplný mi přišel závěr, který nepodával tak jasné poselství jako předloha. ()

Asmodin odpad!

Zatímco pro mě Farma zvířat byla skvělou četbou a snadno pochopitelná, tohle nechápu vůbec. Jediný, co jsem pochopila je kritika totalitních režimů a to je všechno. Pro mě jednoznačné varování, už se na tenhle film nikdy nedívat. Ani nevím, čím mě kniha, tak odradila, když Farma byla opravdu úžasná. ()

prezdivaka

Přidat komentář je pro mě povinnost. Film jsem dokoukal před několika okamžiky a i když je doba, která mě dělí od četby knihy téměř 30 let, její atmosféru cítím stále. Určitě mě v mnohém ovlivnila a možná mi i v dobách totality dávala sílu a víru, že snad někdy (abych použil jinou, trefnou citaci) pravda a láska zvítězí. Knihu jsem dostal napřed v pašovaném Tigridově Svědectví a byla mi půjčena na několik dnů. Četl jsem všude. Pak jsem chtěl knihu vlastnit a sehnal ji přes kamarády na tenkém cyklostylovém papíru opsanou na stroji. S překlepy a některými téměř nečitelnými stránkami. Je mi skoro líto, že si nemohu promluvit s těmi, kteří mají k filmu výhrady. Pro mě je to úžasná transformace. Ač bývám často kritický, tady jsem nadšený. Stopáž filmu není natahovaná do dnešních neúnosných délek. Přesto je ve filmu vše, co je pro knihu podstatné, i když by to klidně mohla být filmová minisérie. Nevěřil jsem, že tento abstraktní a filosofický román může někdo natočit tak silně. Je dobře, že vznikl před pádem železné opony. Dnes, kdy se mění filmová řeč i vnímání diváků, by vypadal jinak. Ne tak syrově. Počítačově s mnoha triky a určitě polopatičtěji. Výtvarná stránka filmu je perfektní a depresivně nebarevná. První pěkné kulisy - stromy a modrá obloha se objeví po více než púlhodině. Nevím, jestli to byl záměr, ale Cyril Cusack si zahrál i v jiném mém oblíbeném filmu o totalitní společnosti - 451°Fahrenheita. ()

efko

Knihu som nečítal, takže nemôžem porovnávať filmové spracovanie s literárnou predlohou.. Ale aký je film??? Režisérovi sa podľa mňa výborným spôsobom podarilo vytvoriť pesimistickú a depresívnu víziu budúcnosti ľudstva, nezmyselný boj jednotlivca proti totalitnému systému, vzťah dvoch ľudí dopredu odsúdený na zánik.. John Hurt je výborný, zaujímavosťou je, že ide o poslednú snímku Richarda Burtona. Čo dodať? Smutný ale pekný film. ()

*pergel*

Zajímavé, nikoli nudné, ale rozhodně ne strhující. Působivé, ale ne moc. A vůbec, prostě by bylo naivní si myslet, že tahle geniální kniha může být uspokojivě adaptovaná:) Pokud jste nečetli, neztrácejte čas s filmem. Zvlášť v časech narůstajícího egalitarismu a nových "vyšších dober" si je třeba připomínat hodnotu skutečné svobody. ()

Delaney

Kdybych nečetl knihu, dám jasných 5*, ale takhle to prostě nejde... Film byl rozhodně skvělej, John Hurt byl bezvadnej, běsnící davy mi fakt naháněli husí kůži a myslím, že atmosféra knihy byla celkem slušně zachycená, ALE... Ale, podle mýho, hlavní myšlenka knihy - "Chápu jak, ale ne PROČ!" tam nejvíc chyběla, bez ní to je jen slušný příběh ze silného prostředí s tvrdým koncem... Pro ty co nečetli Orwella - 90%, pro ty co četli 70%... ()

aLPaC

Opravdu vynikající adaptace slavného Orwellova románu. Naprosto elektrizující depresivní atmosféra, která diváka nenechá chvíli klidným. Žádná příroda, pouze šeď betonu, Velký bratr, který vidí vše (ten ženský hlas, který neustále promlouvil z obrazovky o tom, jak se vše zlepšuje jsme nenáviděl), všeobecné udávání, no prostě totalita, v dnešní době srovnatelná možná s KLDR. V této společnosti žije John Hurt (životní role), který by chtěl tu trošku svobody, volnosti a lásky. Bohužel nic netrvá věčně, a tak se dostává k Richardovi Burtonovi (naprosto parádní výkon). Ten se ho v mučící místnosti snaží zlomit (tato část filmu je opravdu hodně drsná). Zpětně se uvědomuji, že si v žádném filmu nepamatuji, jak šťastný jsem byl při krátkém pohledu na tichý les a louku. ()

geimz

Príliš rutinná réžia, naviac chýbalo dovysvetliť pár vecí - ako to v systéme chodí, čo sa považuje za ideozločin, význam dvoch minút nenávisti a tak podobne, pretože divák neziasahnutý predlohou sa mohol cítiť trochu zmätene. Ja si dobre pamätám na nepríjemné mrazenie pri čítaní knihy, na tú hrôzu, oveľa silnejšiu než najlepšie Kingove horory, ktorá vyžarovala tak silno z jednoduchého dôvodu - z pocitu, že tákato budúcnosť by mohla niekedy, niekde, prísť. Bohužiaľ sa tieto pocity na filmové plátno nepodarili preniesť tak úspešne, ako boli opísané v knihe, a napriek celkom silnej záverečnej polhodinke zostane po dopozeraní "len" mierna depresia. Kniha ma totiž úplne rozložila. ()

Jimmy15

Skvělé zpracování stejnojmenné knihy. Filmu nemám víceméně co vytknout, akorát, že v pasážích, které se neshodují s knihou, jako byl například konec, jsem se maličko ztrácel, ale jinak za mě opravdu jeden z filmů, který bych doporučil. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)