Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

Sdoom

Brilantně natočená adaptace legendárního Orwellova díla. Totalitní atmosféra z filmu dýchá každým záběrem a závěrečný "dialog" Burtona s Hurtem patří mezi to nejlepší, co kdy bylo natočeno. A už si tu knihu sakra musim konečně přečíst! ()

Babous

Kniha se mi líbila, ale tohle bylo příliš naturalistické až hnusné, a poměrně nuda. Možná nízkému hodnocení přispívá, že jsem se v zájmu uchování svého duševního zdraví musel koukat po částech. Oceňuji antikomunistické poselství. ()

insurgentes

"Vypadá to jak maso, chutná to jak maso, ale nemá to s masem nic společného." Copak v roce 1949 už byl Lídl??? Sranda, jak Britové v době doznívající studené války natočili něco proti rusákům, a po třiceti letech to sedí ze všech nejvíc akorát tak na ně samotné... Halt paradoxy. A jako film - slabota. ()

civrss

Velice zajímavá kniha George Orwella, na kterou jsem narazil při studiu antropologie. Naprosto do absurdity vyhnaný pohled na totalitu, surová, prázdná a deprimující nálada z filmu sálá stejně jako z knihy. Jinak ale film obsahuje spoustu nevysvětlených pasáží, je v celku nezajímavě udělaný a pro člověka, který nezná předlohu (nebo alespoň obsah knihy) hodně matoucí, náročný a bohužel i nudný. Škoda přeškoda. ()

kenkaku

Orwellovu knihu jsem nečetl. Je mi tedy fuk jak je to věrně natočené nebo ne. Pro mě mnohem podstatnější byla všudypřítomná nuda. Navíc ta spousta výjevů které jsem nepochopil... příliš mnoho "proč" a minimálně "protože". No jo no. Tupej konzumní divák co je línej přečíst knihu, tak na něj serem... Atmosféra filmu je na druhou stranu neuvěřitelná a nepředstavitelná (a to myslím v tom povedeně/pozitivním slova smyslu). Zase jednou forma několikanásobně překonala obsah. Celý film začíná mít něco do sebe až ve chvíli "kdy to praskne". Předtím je to jen zrcadlo nastavené totalitě. Nic víc. Pozn: díky za komentář H34D. ()

Arkanoid

Dokonale zvýraznená nevýraznosť Johna Hurta z neho robí vhodného predstaviteľa Winstona Smitha. Richard Burton ako O'Brien nie je v tvári zmrzačený ako v knihe, ale zato herecky nemohli tvorcovia vybrať lepšieho predstaviteľa. Príbeh vytvára obraz neustálej kontroly a sledovania spoločnosti a potláčanie slobody a citov premýšľajúceho jedinca. Kniha to ukazuje dokonale (aj keď zameraná viac na myšlienky ako na postavy), film je toho len slabým odvarom. Prehodenie udalostí vo filme oproti knihe až tak nevadí, skôr ruší ich tempo a to, že nie sú vyobrazené v ich desivej úplnosti. Žiadny zápal predkolenia, žiadne napadnutie sfanatizovanými deťmi. Dej je rýchlejší ako v knihe, pričom mu chýbajú niektoré podstatné udalosti (IMHO lebo pre rozprávanie tohto príbehu v knihe nevyzeralo byť niečo nadbytočné) alebo sú pozmenené. Vzťahy medzi postavami sa vyvinú za pár minút, ktoré znamenajú aj pár minúť reálneho času, v knihe to trvalo týždne (Winston a majiteľ starinárstva) a zdá sa to byť prehnane uponáhľané. Niektoré udalosti vo filme ani nie sú poriadne vysvetlené, divák môže len tušiť, že je Winston v proletskom území a robí niečo nezákonné. Vymazávanie ľudí nie je poriadne vysvetlené a tak O'Brienov dialóg s Winstonom nie je taký pôsobivý. Scény pochodovania vojakov sú zbytočné, aj keď ich je minimum, film dodatočne netlačí na pílu, čo sa týka davového šialenstva. Myšlienky nie sú odprezentované tak pútavo, ako v diele Georga Orwella. Vo filme som nemal taký pocit paranoidného ohrozenia, ako v knihe. Sny a spomienky na minulosť vôbec nepriblížil film tak strhujúco, ako kniha, sú natočené len veľmi všedným spôsobom. Na ucelenie a následne väčšie prežitie skutočností by to chcelo nejakého nezávislého rozprávača, ktorý by ujasňoval dianie a ozrejmoval divákovi fakty, aby lepšie chápal, čo sa deje a nebol najmenší dôvod na zmätok alebo emočné nezasiahnutie predkladaným dejom a udalosťami. Výkony Burtona, Hurta a smelý pokus preniesť významné antiutopické dielo na plátno mi stačia na hodnotenie 60%. Ale v porovnaní s knihou viem, že ten pokus mohol byť lepší. Takto je len šedý ako totalita Ingsocu a občas budí dojem zle poskladaného puzzle. ()

Circumscriptor

Ako asi pravdepodobná väčšina miestnych uživateľov, som si pred filmom pochopiteľne prečítal originálnu orwellovku. Čo sa týka mojej diváckej kritickosti, tak ani v prípade knihy a ani v prípade filmu by som nepovedal, že príbeh a dej je nejak extra záživný; aby som bol úprimný, tak k prečítaniu knihy ma priviedla akási spoločenská halucinácia pojednávajúca o tom, že na základe kolektívu, v ktorom sa pohybujem, sa jednoducho patrí vstrebať podobný štýl umenia. Musím však povedať, že toto dielo má veľmi nadčasové a poučné myšlienky a obzvlášť Orwell ich vedel naštylizovať do takej miery, aby na čitateľa nepôsobili ako príliš okaté klišé a zároveň aby ich posolstvo zostalo v plnej koncentrácií. No, neviem, či sa takáto kniha hodí na filmové spracovanie, ale každopádne je film 1984 spravený veľmi dôstojne a obzvlášť musím pochváliť herecký výkon Johna Hurta, ktorý mi celkovo príde ako všeobecne podceňovaný herec a jeho nemalá rola v tomto filme bola v jeho podaní zahraná naozaj bravúrne. ()

JADIM

Bohužiaľ iba také skromné nahliadnutie do toho sveta, ktoré si často pýtalo, aby sa viac pritlačilo na pílu a aby sa dialo niečo zaujímavejšie/Thrillerovejšie. Na príbehu to vôbec nestavalo a atmosféra z toho tiež nie je nejako extrémne cítiť. Svet, ktorý stvoril Orwell nebol ukázaný tak bizarne, ako mohol byť. A posledných 30 minút vyložene nuda. 2+2 = 3,5/10 ()

Lučo

knizka je stokrat lepsia, ale ani film nie je extra zly, jedine mi vadila hudba, umelu hudbu osemdesiatych rokov jednoducho neznasam ()

casioa....

Zaujímavý film...pre mňa predstavujúci predchodcu veľmi silných filmov ako V ako Vendetta, Equilibrium či Gattaca...ktoré podľa mňa ukazali nechutnosť akejkoľvek totality ešte explicitnejšie...a lepšie. Orwella som nečítal, ale v buducnosti sa naňho chystám :) ()

Tjaden

Knižní předlohu jsem nečetl, takže nemám žádnou možnost srovnání. Film je však dost náročné psycho, které se mi zavrtalo hluboko pod kůži. ()

BluT

Klidně to mohli ještě natáhnout. Zdálo se mi, že film proletěl dějem knihy přehnaně rychle a jen konec byl takovej delší. Tohle je rozhodně jeden z filmů, kde neni jedno, jestli si přečtete nejdřiv knihu nebo nejdřív pustíte film. Bez znalostí pozadí celé Oceánie a životů postav bych se asi ve filmu začal ztrácet (hlavně na začátku). Ale natočený to bylo skvěle. Zajímavej by mohl bejt třeba seriál (takovejch 12 půlhodionovejch dílů). Děj by se dal solidně rozvést, ale furt by to ještě na "plátně" nevyznělo hluše. - Jsem moc rád, že jsem si konečně našel čas se na to podívat, páč to stálo za to. ()

Seti

Film 1984 u mě selhal. Veškeré Winstonovo antitotalitární smýšlení se mi ani na moment nedostalo pod kůži a nevyvolalo sebemenší špetku emocí. Jeho následný neúspěch ve snaze o záchranu vlastního lidství byl tím jediným, co mě na filmu zaujalo, jelikož souhlasím s občas zpochybňovanou ideou, že dostatečně dlouhé fyzické utrpení zlomí i toho nejsilnějšího ducha. Jako analýza charakteristických znaků totalitních režimů funguje film výtečně (zejména jejich psychologického působení), ovšem jejich převedení na plátno bylo pro mě maximálně nezáživné. Mé naděje se nyní upínají ke knize, protože nechci uvěřit tomu, že mě tato klasika takhle minula. (Možná je příčina v o něco hlubší znalosti analýz totalitních režimů, čímž jaksi odpadla "šokující" hodnota obsahové stránky.) ()

BlackTom

Na geniálnu knihu sa to nechytá, je to len akýsi datadisk k prečítanému, ale povedzme si rovno - sfilmuje to niekto lepšie? Nemyslím si. John Hurt štandardný, Richard Burton mrazivo skvelý a Suzanna Hamilton dokonale splňuje moju predstavu Julie. Plus drobné detaily, ktoré potešia každého čitateľa (O'Brien a okuliare, Zlatá krajina) a výborná atmosféra totalitného režimu. Jedno zhliadnutie nezabije nikoho. ()

Zagros

Film je neuvěřitelně depresivní a úžasně vystihuje atmosféru naprosté bezmoci jedince vůči systému. Jakákoli individualita se potlačuje hned v zárodku a je tvrdě trestána. Nechceme jenom vaši poslušnost, svou stranu a svého vůdce musíte milovat! To nejhrůznější na tom všem je, že k tomu, aby se film stal dokumentem a zachytil věrně některou z totalit naší historie chybí jenom velmi velmi málo. ()

matolas

Film sa zbytočne sústredí na niektoré aspekty (orgazmus, "pionieri"), ktoré boli v knihe vedľajšie a nezdá sa mi, že by úplne presne vytihol amosféru Orwellovho opusu. Obzvlášť Goldsteinova kniha - v knihe najfascinujúcejšia záležitosť - tu mala dokopy tak 30 sekúnd. Výkonny skvelé, prostredie dostatočne hnusné, ale pokiaľ si najskôr neprečítate román, tak sa do toho ani nepúšťajte. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)