Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

Saur.us

Víceméně věrná a velmi povedená adaptace románu. Ovšem kdybych nečetl knížku, měl bych asi velký problém orientovat se v celém díle a nelíbilo by se mi to tak jako teď. Hlavní nedostatek pro diváky nepostižené románem. ()

TomasKotlant

Je to zajímavý film, ale jsem z něj trochu zmatený. Velmi zajímavé vizuální a filozofické scény jsou střídány s totálním stereotypem. Dojem to na mě udělalo, ale nepřišel jsem tomu úplně na chuť. Asi to bude chtít zhlédnout ještě jednou. *** Ve zkratce: Velký. Velký. Velký. Chci vidět pět prstů, ale nejde to. ()

HouseMK

Když jsem knihu 1984 četl poprvé, tušim v roce 2002, říkal jsem si, že tohle se asi zfilmovat nedá. A ono už to natočené 18 let bylo. Aha. To, co se člověku při čtení Orwella honí hlavou se asi na plátno přenést nedá, nicméně tato téměř doslovná adaptace se mi překvapivě líbila. Výstižně znázorněná anonymita lidí a zároveň neustálá kontrola Velkého Bratra, které nikdo neunikne. Zajímavé, doporučuji. ()

Košoun

Vynikající tíživá atmosféra, která skutečně mrazí. Slavný román má opravdu vynikající zfilmování, kterému vévodí výkony Johna Hurta a Richarda Burtona. Tento film ve vás něco zanechá a i když mi ho asi stačilo vidět jednou, uděluji plný počet, protože je to neobyčejný filmový zážitek. Naviděnou v místnosti 101. ()

jane1106

Vizuálně přesně takové prostředí, jaké jsem si při četbě Orwella představovala. Po dramatické stránce bych ale ještě přitlačila na pilu, přece jen jsem se zejména v první půli trochu nudila. Jinak lepšího Winstona než Johna Hurta si snad ani nelze představit a Richard Burton obestřel svou postavu dokonalou auru chladné geniality smíšené s šíleným fanatismem. ()

Vesecký

O Orwellově knize vím asi to, co každý, kdo knihu nečetl. Antiutopie o tom, co by čekalo lidstvo, kdyby se poddalo Velkému bratrovi a Straně. Odpůrci komunismu budou v této varovné fikci ovšem vidět jednostranně obžalobu socialismu, já v ní vidím obžalobu jakéhokoliv totalitářského systému, který mohl a může získat vliv a moc nehledě na státní a společenské zřízení, pokud proti němu nezakročíme v samotném zárodku. Nacismus, stalinismus, maoismus, ale také mccarthismus; proti koncentračním táborům Evropy 20. let stojí dnešní tábory v Guantanámu a jinde... Samozřejmě, jako fikce nepostihuje žádnou známou skutečnost, jen z ní vybírá některé momenty (sborové zpěvy, propaganda, snaha změnit myšlení a chování lidí), z nichž dnes je asi nejaktuálnější právě vymývání mozků mediálními prostředky, kde za jedinou pravdivou pravdu je pokládáno to, co schválí dnešní Velký bratr. A v tom je nadčasové poselství Orwellovo. Jinak film je dějově dost náročný a kromě základního příběhu Smithe a Julie by bylo jen obtížné jej převyprávět. Tato tíže a pak možnost jednostranného výkladu srázilo počet hvězdiček na tři. ()

allebra

Velmi dobrá adaptace. Filmové zpracování na mě působilo mnohem depresivněji než knížka, zřejmě byla moje fantazie ke mně velmi ohleduplná! Po zhlédnutí filmu mi vyloženě nebylo dobře na duši! ()

Gastovski

Atmosféra neustálého bdění Velkého bratra, strach z vaporizace, která může kdykoliv přijít, celková bezútěšnost a šeď totality je vystihnuta perfektně. I herci byli vybráni dobře - hlavně S. Hamilton v roli Julie. Tak jsem si jí v knize představoval. Zfilmované to asi lépe být nemohlo. Nacpat celou vynikající knižní předlohu do jednoho filmu nejde. Taková obsáhlá látka by lépe seděla spíš na seriál. Za sebe mohu prohlásit, že se jedná o velmi zdařilou adaptaci. ()

#47

Když jsem přečetl prvních pár stránek Orwellovy knihy, okamžitě jsem si jí zamiloval a během dvou dní jsem ji doslova zhltal. Film je bohužel slabý a bez přečtení knihy nemá divák šanci orwelovský svět pochopit, kdyby navíc nevěděl o knize vůbec nic, tak pro něj film nemá smysl sledovat vůbec. Vzhledem k tomu, že se většina knihy odehrává v myšlenkách hlavního hrdiny, jak sám Winston říká: "těch pár centimetrů krychlových v mojí hlavě představuje pro mne jediné svobodné místo v tomto světě", je velmi těžké knihu zfilmovat. Ale přesto je obrovskou chybou že ve filmu člověku ani nepřijde že kamery a mikrofony jsou opravdu úplně všude...dokonce i v lese...ve filmu úplně chybí pasáž čtení knihy od O'Briana, která je velmi důležitá a obsahuje hlavní poselství knihy a doplňuje poslední zbytek skládanky, který dokreslí fungování utopického světa. Není zde skoro nic o oněch čtyřech ministersvech, které rozhodují o veškerém dění ve státě, chybí zde jakékoli zamyšlení nad totalitní společností...prostě je celý snímek natolik okleštěný, že by si zasloužil natočit "Znovu a pořádně". Když si navíc uvědomuji, že kniha mě dokázala bavit plných řekněme 16 hodin čistého času čtení, tak u filmu jsem se tak z 80 procent nudil, což je chybou největší. Filmová verze 1984, prostě nedopadla vůbec podle mých představ a asi nikdy jsem nebyl po filmu zklamanější, protože jsem čekal mnohem mnohem víc. Snad se jednou dočkám toho, že se knihy chopí výborný scénárista, který ji bude zbožňovat alespoň stejně jako já, dále nějaký šikovný režisér typu Tima Burtona a vznikne opravdu DŮSTOJNÁ adaptace geniální knihy. ()

xdutchx

Nadčasová předloha a stejně výborné zpracování. V každém záběru úžasná atmosféra. Herci jsou přirození a já nenacházím nic co by mi na tomto uměleckém díle zadrhávalo. Některé obrazy jak od mistra A. Tarkovského. Vyprahlost a přetvářka kam se podíváš vs. pozitivní statistické údaje. Syrovost která pozastaví dech. 2+2= . ? ()

JohnSorrow

Depresivní film o nadvládě skupiny lidí - Strany a poddanosti ostatních. Tento film se snaží poukázat na mocnost demagogie a problém ztráty vlastního názoru. Prostředí vypadá opravdu děsivě, ale uvěřitelně. John Hurt a ostatní mužští herci, jakoby věděli jakým způsobem mají hrát a činí tak naprosto přirozeně. Jen děj je poněkud zrychlený, divák není seznámen s podrobnostmi, což je ale daň za snahu zpracovat G. Orwella. Mimochodem 1984 byl napsán v roce 1949 a byl jakousi antiutopií o nesvobodě a totalitě. A pokud se ohlédneme za uběhlými desetiletími, zjistíme, že měl a dokonce má v mnohém pravdu (ať už ve světě či u nás). ()

amarth

Opravdu deprimující, až úchvatné...Nejhlubší totalita zasáhne nitro i těch nejsilnějších povah a naučí Vás poslušnosti. Velký bratr Vás sleduje. Excelentní Hurt a až mrazivý Burton! ()

strikeman

No pokud jste někdy chtěli vidět umělecké zhmotnění koncentrované deprese, pak máte možnost uspokojit tuto choutku tímto snímkem, jehož druhým jménem je Beznaděj... (btw: můžeme najít paralely s podobně zaměřeným novějším filmem Equilibrium) ()

Illioplius

Po zhliadnutí filmu pred prečítaním knižnej predlohy som tomuto filmu dal dve hviezdy. Po prečítaní knihy a opätovnom zhliadnutí svoje hodnotenie žiaľ nemením. Neviem si predstaviť, ako niekto, kto knihu nečítal, môže tomuto filmu rozumieť. Tvorcovia zo začiatku úplne vynechali veľmi dôležitú postavu O'Briena, čo bol vlastne človek, ktorému Winston svoj denník písal. Vo filme sa tam O'Brien len tak zrazu zjavil a neskôr v jeho kancelárii je jemne naznačené, že asi pracuje pre Bratstvo. Toto nemá byť jemne naznačené, ale vyslovene povedané, aby vynikla neskoršia zrada. Nehovoriac o konci, ktorý celému príbehu v knihe dal zmysel, no tu ho samozrejme vynechali. Skrátka, keď sú takéto podstatné prvky vynechané, nemá cenu sa zamýšľať nad niektorými zápletkami deja. Takýto film je zbytočný a zlý. Ale aby som iba nekritizoval, vyzdvihujem vykreslenie niektorých priestorov, scén a snáď aj postáv, samozrejme, okrem O'Briena, ktorému skutočne neviem prečo nedali tie blbé okuliare. ()

Smejdik

Zajímavě zpracovaný antiutopický román G.Orwella. Film jsem viděl asi den po přečtení knížky... a myslím, že kdybych počkal měsíc dva, líbil by se mi víc. Proto kompromis 4* mezi 3 za film a 5 za knihu :) ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)