Karlík a továrna na čokoládu

• USA Charlie and the Chocolate Factory (více)

Karlík Bucket žije se svými rodiči a prarodiči v polorozpadlém domku. Jsou chudí, ale milují se a nedali by jeden na druhého dopustit. Nedaleko se nachází obří továrna na čokoládu, kde kdysi Karlíkův děda pracoval a poznal osobně samotného majitele Willyho Wonku. Karlík, který miluje čokoládu má sen se do továrny jednou podívat, ale to se zdá celkem nemožné až do té doby, kdy Willy Wonka vyhlásí soutěž, jejíž pět dětských vítězů z celého světa bude moct strávit jeden den v továrně. Stačí jen v jedné z čokolád najít zlatý kupon... (TV Nova)

Chrustyn

Tenhle film mě bohužel moc nechytl. Johnny Depp hraje jako vždy dobře ale sám to nějak neutáhne. Všechny děti kromě hlavního hrdiny jsou neuvěřitelně otravné takže už od začátku víte kdo to vyhraje. Tento film je určený hlavně pro menší publikum. ()

SeBig

Když jsem chodil do 6. Třídy hrozně jsem si na tom ujížděl umim to navzpamět ten film mi připomína starý školní časi výbornej film viděl jsem ho snad bilionkrát ale rád se na to koukám v případě že to dávaj v TV nebo že na to kouká bratránek znovu a znovu ()

Jirka_Šč

"Kdo z ní spratka vyšlechtil ..." :). Příběh, který ani po dvacátémsedmém opakování nestrácí na síle a kvalitě. Písničky k sežrání a atmosféra, přestože s pestrobarevnými kulisami, místy náznakově temná. To je ovšem k sežrání také :). ()

Yardak

Willy Wonka je ujetej frajer a Depp má další bizardní roli, která mu sedla úplně maximálně. Krásné dětské fantasy u kterého nemám slov..jasnejch 5 hvězd! ()

triatlet

Nejpříjemnější překvapení televizních Vánoc 2007 - Prima u mě zvítězila. Mrzelo mě, že jsem nádherné obrazové scény neviděl v kině. A přitom to začalo tak nenápadně: v polorozbořené chaloupce. Nápadité scény v továrně jsou proložené chytlavými songy. Čistá duše Karlíka a bizarní Willy Wonka, to je opravdu sváteční podívaná. A doslova pohádkový závěr u rodinné sešlosti: "Ještě nikdy nebyl život tak sladký." Díky filmu jsem objevil výborného povídkáře Roalda Dahla, autora předlohy. ()

heyda

Tak trochu zajímavý námět. Tak trochu přehnané scény. Tak trochu dobrý Johny Depp. Tak trochu výchovný snímek. Tak trochu se u toho člověk i pobaví. Tak trochu trapní umpalumpové. ALE URČITĚ NE TROCHU ČOKOLÁDY !!! Tuny a tuny čokolády v tomto filmu jsou asi to nejpříjemnější stejně jako trest pro ty děcka včetně toho malýho německýho nenažranýho prcka. ()

Stanislaus

Burtonova verze Karlíka a továrny na čokoládu (film z roku 1971 jsem, ostudně přiznávám, doposud neviděl) je dost možná nejpovedenější adaptací díla z pera Roalda Dahla. Burtonův snímek, jak už tomu u něj bývá, překypuje nádherným (byť místo hodně digitálním) vizuálem a překrásnou výpravou (ať už se šlo o "útrobí" továrny nebo nuznou Karlíkovou chatrč). Tahounem celého příběhu je Johnny Depp, kterému role bizarních podivínů sednou, a podařilo se mu ztvárnit potrhlého majitele čokoládovny na výbornou. Nikdy jsem nepřišel na chuť Freddiemu Highmorovi a ani po x-té projekci se to nezměnilo. Ostatní herci veskrze dobře padli ke svým rolím, i když neměli tak velký prostor - nejvíce mě zaujali Christopher Lee a rozličná čtveřice prarodičů. Komu nesedí Burtonův styl, ten bude pravděpodobně u Karlíka trpět, mně se však tento sladký výlet mezi uzpívané Umpa-lumpy, šikovné veverky a bičem šlehanou smetanu nadmíru líbil. P. S. "Cokoli v této místnosti je jedlé, dokonce i já jsem jedlý! Ale tomu se říká „kanibalismus“, má milá dítka, a ten je ve většině kultur odsuzován." ()

sharky

Time, chlapče, tys to zase dokázal. Vzal jsi průměrnou kratičkou dětskou knížku a udělal si z ní opravdový filmový zážitek, na který se nezapomíná s jedinečnou vizuální stylizací. nakloněný domeček a ten trpaslík už sice byly ve velký rybě a deppa a helenu už jsme u tebe taky viděli, ale co na tom, tahle podívaná má fakt šťávu a Johnny potvrzuje, že je opravdu herec mnoha tváří. Navíc se ti hodně povedla ta narážka na vesmírnou odyseu. jen tak dál, hlavně nepřestávej točit...! 90% ()

Dr.film

Nezaměnitelný rukopis Burtona stejně jako jeho dvorního skladatele Elfmana činí tento film opět něčím výjimečným a zvláštním. Jde o to atmosférické zpracovaní, ať se jedná o město nebo továrnu, osobitost prýští z každého koutu a proto mám tolik Burtona rád. Atmosférou je Karlík nejblíže Střihorukému Edwardovi, ale nenechte se mýlit - tématem jsou oba filmy diametrálně odlišné. Zde si Burton jaksi více hraje (uzavřený labyrint Wonkovi čokoládovny nabízí ohromný potenciál pro řadu nápadů, takže spravedlivě je třeba dávat také velkou váhu knižní předloze) téma, které je z valné části pohádkové chvílemi popíchne černým humorem (ohořelé uvítací figuríny nebo "likvidace" dětí) nebo nechá střihnout taneční vložkou Umpa-lumpů. Karlík je zábavný film, chvílemi sice překročí hranici morálního ponaučování, to ale nic nemění na jeho kouzlu. ()

BMW12

Příběh je to celkem hezký a zajímavý, Freddie Highmore je jako Karlík fajn a Johnny Depp jako Willy Wonka také, i když se přiznám, že Deppa bych v té roli vůbec nepoznal. Co mi však vadilo, byly scény, kdy Umpalumpové zpívali písničky, to se mi vůbec nelíbilo. Nebýt toho, tak bych dal i vyšší hodnocení. ()

anais

Na Karlíka jsem se moc těšil. Filmy Tima Burtona mám rád. Až na Planetu opic mi všechny přijdou skvělé. Burton dokáže v Hollywoodu natáčet filmy, ve kterých zajímavě kombinuje svou pokřivenou imaginaci s filmovými klišé. V Karlíkovi se mu to nepodařilo. Johnny Depp - perfektní. Písničky - super (dabing jim ani trochu neublížil!) Vizuální ztvárnění - nádhera! I přesto jsem se tak po půl hodině začal mírně nudit. Vinu snad nesou hloupé dialogy. Nevím jestli jsou stejné jako v knížce, ale když jsem po několikáté slyšel větu typu "svou rodinu za peníze nevyměním", bylo mi smutno. Je asi důležité vštěpovat dětem morální hodnoty už brzo, ale proč proboha na úkor skvělého filmu Tima Burtona, a hlavně, proč v takovém množství? Od toho se odvíjí i špatně napsané "finále", které postrádá jakoukoliv dramatičnost a nedojme. Epizoda s Christopherem Lee neměla takovou podmanivost jako kdysi obdobná scéna s Vincentem Pricem ve Stříhorukém Edwardovi, a vyzněla tak nějak vlažně (i když perfektní obrazový vtípek s posledním domem - zubem, který zůstal na ulici stojí za to:) I přesto všechno je Karlík hezký film, na který se dospělému krásně dívá a dítěti dá ještě trochu víc. ()

Jinny

Pohádka - kupodivu ne temná - od Tima Burtona, kterou nejspíš natočil pro svoje dítě a pro velké děti, které nikdy nevyrostou. ()

honajz

Pravděpodobně nejlepší adaptace, co se fantazie a převedení onoho fantaskního světa knihy týče. Tim Burton našel konečně svou látku (v Alence ji posléze hrubě nenašel), umpa lumpové i děti jsou dokonale vybraní a čokoládový svět továrny i další "reálie" snad musejí zodpovídat tomu, jak si je všichni při čtení představovali. ()

GigaPudding

Pohádky Roalda Dahla jsou pokaždé velmi vtipné a bizarně nadsazené s něčím navíc i pro dospělé a Tim Burton očividně pochopil na čem Dahlovy pohádky stojí a podle toho vytvořil i filmovou verzi pohádky o Karlíkovi a továrně na čokoládu. Začátek představuje Karlíka a jeho vtipnou rodinu, která je sice chudá a žije v polorozpadlém domku, ale protože je to dobrá rodina, tak jsou spolu šťastní, i když musí pořád jíst jen zelnou polívku. Nejvíc by se ale měla řešit titulní čokoládová továrna, do které se Karlík dostane přes soutěž šéfa továrny Willyho Wonky spolu s dalšími čtyřmi dětmi, které mají představovat takové nadsazené stereotypy špatně vychovaných dětí. Všechny čtyři děti jsou vtipně nesympatické a takovou nenásilně vtipnou formou mají být příkladem pro děti, aby se takhle nechovaly, jinak třeba skončí jako obří borůvka :). Karlík je pochopitelně správňák už od začátku a to netřeba nějak rozebírat, takže k Willy Wonkovi asi jen to, že je zábavně na hlavu a zároveň ale není úplný trouba jak by to mohlo vypadat, na druhou stranu ale chvílemi vypadá trochu přehrávaně, i když ho Johnny Depp zahrál pěkně. Jeho postava působí maličko ploše i na pohádkové poměry a nejsem si jistá jestli je to hraním Johnnyho Deppa, který asi nepředvedl pořádně jak umí hrát, nebo tím, jak ta postava byla napsaná. Zas ale takový problém to pro film není, protože člověk kouká hlavně na podivně pohádkové prostředí čokoládové továrny, které zase burtonovsky kontrastuje s šedivým okolním světem a vytváří nějaký ten tajný barevný svět uvnitř továrny. Nejsou to zase tak úplně bizarní nápady, se kterými se postavy ve filmu setkají, ale zároveň naštěstí nemají v sobě žádnou tu burtonovskou morbiditu, protože to by tady vůbec nefungovalo, hlavně ale všechny ty pohádkové prvky fungují s tou výchovnou myšlenkou celého příběhu o Karlíkovi. Taky do toho pár zábavných songů s Oompa loompama, kterým se občas zadaří být vtipnější než se zezačátku zdá. Zas taková pecka Karlík sice není a ke konci trochu ztrácí dech, ale protože má takovou pěknou myšlenku, tak si pětku zaslouží :). ()

Ivoshek

Kupodivu je to hodně věrná adaptace knihy (obsahu i ilustrací). Vizuálně se na tom Burton vyřádil, co to jen šlo a taky Depp v hlavní roli je výborný - a oproti knížce asi i ujetější - Willy Wonka. Akorát Umpa Lumpovské hudební vsuvky mě moc nebavily. ()

Pítrs85

Depp i Burton v poslední době už rozhodně nepatří mezi mé největší lákadla (poslední opravdu kvalitní film od tohoto dua je pro mě Ospalá díra, všechno poté je už jen průměr), takže mě na tento film nejvíc utáhla osůbka jménem AnnaSophia Robb (která je jako nafouknutá borůvka skvělá :) a velmi nadějný Freddie Highmore. A oba dětští herci jsou vskutku výborní. Ale abych moc nekibicoval, on si to ten Depp dává ve velkým (i když se při sledování Karlíka nemůžu nikdy zbavit dojmu, jak by v roli Willyho Wonky vypadal rocker Marilyn Manson, jenž byl také zvažován...), sice ani on tu nedosahuje kvalit Střihorukého Edwarda, ale jako film na pohodové odpoledne (nejlépe někdy okolo vánočních svátků) to funguje dobře. Nic víc se od toho však čekat nedá (ehm pokud nejste, jako většina, fanoušci Burtona, Deppa, případně obou). ()

HellFire

Čtyři hvězdy si film rozhodně zaslouží. ALE. Johny Depp mi do role podivína nesedl a Umpa-Lumpové se mi nezdáli srandovní (navíc ty písničky). Zato Christopher Lee velmi potěšil. ()

Othello

S Burtonovou kinoprvotinou Pee-Wee's Big Adventure sdílí tenhle film prvenství na poli nejvíce unsettling filmů tohoto režiséra. Zároveň se v obou případech jedná o jedny z jeho nejkřiklavějších. To samozřejmě vychází z jejich ústředních postav, v tomto případě kombinace late Michaela Jacksona a Michaela Fieldinga z Mighty Boosh, které jsou ale zasazeny do jinak šíleně starohodnotového, konzervativního příběhu. Willy Wonka nakonec najde své místo u rodinné tabule, pokorně se usmíří s despotickým otcem a já tu na celý ten nevyřešený podtext o ztrátě jistot z důvodu příchodu levné pracovní síly ze zahraničí, ke kterému se nabízí jen přežitý mýtus o rekvalifikaci, zůstávám sám. ()

Chalamet bude Willy Wonka

Chalamet bude Willy Wonka

25.05.2021

Hvězda filmů Dej mi své jméno a Duna Timothée Chalamet získal po předchozích spekulacích hlavní roli v nadcházejícím prequelovém filmu o Willy Wonkovi. Snímek od studia Warner Bros. pojmenovaný… (více)

Willy Wonka se dočká prequelu

Willy Wonka se dočká prequelu

20.01.2021

Studio Warner Bros. oznámilo chystaný prequel Karlíka a továrny na čokoládu jednoduše pojmenovaný Wonka na 17. března roku 2023. Bude se tak jednat o prequel vyprávějící origin postavy Willyho Wonky,… (více)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (více)

Willy Wonka shání obsazení

Willy Wonka shání obsazení

06.06.2018

Studio Warner Bros. by rádo další miliardový úspěch a jedním z projektů, který by této mety mohl potenciálně dosáhnout, je remake oblíbené muzikálové klasiky Pan Wonka a jeho čokoládovna. Ten se… (více)