Waynův svět

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Hudební

USA, 1992, 91 min

Waynův svět je osobitý. Musí se brát s nadhledem. Hodněkrát jsem se pěkně nasmál, ale dějově je to takový mišmaš. Prostě takový průlet, který už od začátku směřuje jen k jednomu. Super ulítlé účesy, které patří ke komediím podobného typu nakonec zachraňovaly, aby to nebyl takový propadák. Pes byl taky bezva.(28.11.2011)

Tak tohle bylo hodne slaby, cekal jsme daleko vic. Skoro jako kdyby parta kamosu bez nejakyho planu nebo predstavy popadla kameru a vyrazila radit a natacet se pri tom. Cemuz i trochu odpovida styl natoceni, kdy hlavni postavy mluvi na kameru a komentujou dej. Problem je, ze tu neni prakticky zadnej pribeh, je to jen sled scenek a ty se bohuzel pohybujou od nevtipnejch po prumerne vtipny, ze bych se nejak hodne zasmal, to si fakt nepamatuju. Bohuzel to nezachranuje ani hudba, ktera sice spatna neni, ale nak uzasna taky ne. No a herci, Mike sice spatnej neni, ale herecky to je slaby, Dana je naprosto sileny hovado a Tia, ackoliv je sexy, tak se sem vubec nehodila. Tvurci se u nataceni asi bavili daleko vic, nez ja u filmu.(17.8.2008)

Penelope Spheeris, rockerka a režisérka ceněných dokumentů z prostředí americké punkové a metalové scény (např. kultovní The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years) se na počátku 90.let rozhodla natočit bláznivou komedii, pojatou jako poctu všem rockovým nadšencům a fanouškům. Do hlavních rolí obsadila dvojici komiků z populární TV show Saturday Night Live, Mike Myerse a Danu Carveye. Ti pro potřeby scénáře znovuoživili své staré televizní skeče, a Penelope přemluvila k účasti na projektu několik rockových stars z okruhu svých známých. To, co z této spolupráce vzešlo, bývá publikem přijímáno poněkud kontroverzně. Humor Myerse a Carveyho je sice místy primitivní až pitvořivý, což není zrovna moje sklenice piva, ale tohle duo magorů dokáže propagovat rokenrolovou kvalitu tak vehementně, že mi nezbývá než jim fandit a ještě se u toho potěšeně usmívat. Dana Carvey nosí ve filmu triko Aerosmith, a to v době, kdy u nás tuhle bandu uznávalo jen pár skalních příznivců US rock'n'rollu, a její název zdaleka ještě nebyl synonymem pro továrnu na přeslazené balady. Scéna šíleného headbangingu v autě při Bohemian Rhapsody zas připomene, že i Queen byli kdysi považováni za heavy metal. Vrcholem je pak návštěva ústředního dua v zákulisí koncertu Alice Coopera. Pokřik "nejsme toho hodni!" a titulování legendárního rockového monstra "pane Alice" musí sejmout každého fandu této ikony divadelního horror-rocku. Provedení Cooperovy písně Feed My Frankenstein v podání Steva Vaie, Joa Satrianiho (na této nahrávce si oba kytaroví mágové zahráli společně úplně poprvé) a basáka Nikkiho Sixxe z výtržnických Mötley Crüe, je hudebním vrcholem Waynova světa. Tahle komedie je určena především fanouškům americké rockové muziky 70. a 80.let, kteří si ji většinou užijí. Ostatním pak nezbývá než položit záludnou Waynovu otázku: "Co na to váš svěrač?"(3.8.2007)

Ještě si pamatuji, když to přišlo do kin a byl to strašný hit. Spousta lidí kolem mě z toho ulítávala a hláškovala o sto šest. Úvodní jingle Wayneova světa, vyřvávaný spolužáky jsem skoro nesnášel. A já prostě neměl chuť a potřebu to vidět. Ani dvojku. A taky jsem to neviděl. Až včera. A přišlo mi to docela slabý. Možná by mi to tehdy tak nepřišlo, přeci jenom, byl jsem mladý a podobné pako jako ti dva (Dana Carvey mě bavil mnohem více než Mike). Je taky fakt, že Myersův styl humoru je docela svérázný a svým způsobem originální. Ale zrovna v tomhle případě mi přijde dost suchý a slabý. Takže mě nejvíce zaujala Lara Flynn Boyle, neboť to bylo ještě v době, kdy ještě neztratila svou ženskost a byla to ještě ta ňuňu holčina, která i hrozně učarovala v Twin Peaks (a vám určitě došel ten skrytý význam ztrojeného "ještě" v jedné větě). A samozřejmě Tia Carrere, pro níž jsem i rád, že jsem to neviděl v té pubertě, protože ta by mi tehdy fakt ustřelila trencle. Dneska už je dokážu ukočírovat, ale Tia je tady prostě nádherná a kulervoucí. Jo, a pak taky docela ujde hudba.(26.3.2015)

Tenhle film by si na ČSFD zasloužil spíš červené hodnocení, 61% mi příjde málo, protože u toho se opravdu hodně zasměju, a považuji to za jeden z nejvtipnějších filmů co jsem viděl, bezesporu nejlepší film Myerse a tak trochu mi to připomíná skvělý Blbý a Blbější. V Americe vilm letěl teda líp a tam bych to hodnocení bral víc. // Poprvé viděno 10. Května. 2012, celkem 9X(16.8.2013)

• - Během filmování scény na Bohemian Rhapsody si oba hlavní představitelé namohli krk z intenzivních pohybů hlavou. V některých pozdějších scénách můžeme vidět, jak se snaží o minimální pohyb hlavou. (don corleone)

• - Soundtrack byl úspěšný, dostal se až na vrchol americké hitparády. (GreatestFan)

• - Scéna, kde Wayna (Mike Myers) zastaví policista, ukáže mu fotku a zeptá se: "Viděl jste tohoto chlapce?'' je parodií na snímek Terminátor 2: Den zúčtování (1991). Policistu hraje Robert Patrick, který se objevil ve zmíněném snímku jako záporná postava T-1000. (GreatestFan)