Waynův svět

• Irsko

• Kanada

Komedie / Hudební

USA, 1992, 91 min

Jedná se o film, který je těžce svázaný se svojí dobou. Poprvé jsem ho viděl v roce 2013 a nějak mi to nic neřeklo. Na svojí dobu to mohlo být vtipné, rozverné, bláznivé, nečekané a správně střelené. Dnes už je to jenom úsměvné a těžce za zenitem. Bývalo by se z toho dalo vytřískat víc, co by i dnes film dělalo těžko zapomenutelným. Zhýčkaný divák, kterého už máloco překvapí, bude jen sedět, koukat a na konci řekne něco ve smyslu: "Aha, tak teda jo, no." Vidět to o 5 až 10 let dříve, nebo v pubertě, tak by se mi film líbil určitě víc. Ale i tak Party on. Excellent.(8.8.2013)

Stupidní komedie. Jeden z filmů, který jsem prakticky viděla v gifech na tumblr. Ale jo, komedie, člověk se párkrát zasměje. Hlavně u absurdity Mikea Myerse a u postavy Eda O'Neilla jakožto trochu psychopatičtějšího Ala Bundy. A taky mi povězte, ve kterym filmu nehraje Alda Cooperů? Chlap je všude. A pořád válí.(11.6.2013)

Ještě si pamatuji, když to přišlo do kin a byl to strašný hit. Spousta lidí kolem mě z toho ulítávala a hláškovala o sto šest. Úvodní jingle Wayneova světa, vyřvávaný spolužáky jsem skoro nesnášel. A já prostě neměl chuť a potřebu to vidět. Ani dvojku. A taky jsem to neviděl. Až včera. A přišlo mi to docela slabý. Možná by mi to tehdy tak nepřišlo, přeci jenom, byl jsem mladý a podobné pako jako ti dva (Dana Carvey mě bavil mnohem více než Mike). Je taky fakt, že Myersův styl humoru je docela svérázný a svým způsobem originální. Ale zrovna v tomhle případě mi přijde dost suchý a slabý. Takže mě nejvíce zaujala Lara Flynn Boyle, neboť to bylo ještě v době, kdy ještě neztratila svou ženskost a byla to ještě ta ňuňu holčina, která i hrozně učarovala v Twin Peaks (a vám určitě došel ten skrytý význam ztrojeného "ještě" v jedné větě). A samozřejmě Tia Carrere, pro níž jsem i rád, že jsem to neviděl v té pubertě, protože ta by mi tehdy fakt ustřelila trencle. Dneska už je dokážu ukočírovat, ale Tia je tady prostě nádherná a kulervoucí. Jo, a pak taky docela ujde hudba.(26.3.2015)

Kultovní blbost. Jinak se to říct nedá. Je to natočen tím nejlacinějším způsobem bez jakýchkoliv ambicióznějších hereckých výkonů. Scénář je očividně sepsán horkou jehlou. I přesto se tu projevuje typický Meyersův humor, který však dosáhl naprosté dokonalosti až v powersovské trilogii. Neříkám, že ta je dokonalá, ale lepší vedení herců, a přeci jen větší obnos peněz, dělají z Meyerse skvělého komika. Což mi přijde jako hlavní opak Wayneova světa, ve kterém Wayne a Garth nedokáží svobodně tvořit pod něčím dohledemale tak už to bývá(10.11.2004)

Od "kultovní" komedie jsem teda čekal víc. Jsou tam některý fakt vtipný okamžiky (třeba scéna s Terminátorem) a je z toho cejtit taková ta pohodová atmosféra rannejch devadesátek, ale celkově jsem se moc nezasmál. Zároveň to neni vyloženě nějak trapný nebo úplně nudný, ale nechápu, že zrovna tenhle film získal nějakej kultovní status. Pro mě je to čistej průměr.(9.6.2015)