Waynův svět

• Irsko

• Kanada

Komedie / Hudební

USA, 1992, 91 min

Jedná se o film, který je těžce svázaný se svojí dobou. Poprvé jsem ho viděl v roce 2013 a nějak mi to nic neřeklo. Na svojí dobu to mohlo být vtipné, rozverné, bláznivé, nečekané a správně střelené. Dnes už je to jenom úsměvné a těžce za zenitem. Bývalo by se z toho dalo vytřískat víc, co by i dnes film dělalo těžko zapomenutelným. Zhýčkaný divák, kterého už máloco překvapí, bude jen sedět, koukat a na konci řekne něco ve smyslu: "Aha, tak teda jo, no." Vidět to o 5 až 10 let dříve, nebo v pubertě, tak by se mi film líbil určitě víc. Ale i tak Party on. Excellent.(8.8.2013)

• Malarkey

Wayneův svět jsem potkal poprvé v životě na VHSce v tenkrát místní půjčovně, kde jsem měl nakoukáno snad všechno, co šlo. Nějak jsem si z něj nic nepamatoval a tak jsem usoudil, že na takový humor jsem byl asi ještě málo stavěnej. No a co čert nechtěl. Cinemax mi toto nezodpovězené okénko opět otevřel, aby mě ujistil, že tenhle film si nepamatuju záměrně. Blbej humor, který je účelově trapnej, ve mně nevyvolal pocit radosti, ale spíše smutku. Další „legenda“, kterou jsem si v hlavě sejmul.(11.7.2016)

Tenhle film by si na ČSFD zasloužil spíš červené hodnocení, 61% mi příjde málo, protože u toho se opravdu hodně zasměju, a považuji to za jeden z nejvtipnějších filmů co jsem viděl, bezesporu nejlepší film Myerse a tak trochu mi to připomíná skvělý Blbý a Blbější. V Americe vilm letěl teda líp a tam bych to hodnocení bral víc. // Poprvé viděno 10. Května. 2012, celkem 9X(16.8.2013)

• Godhaj

,,It certainly does suck.“ Waynův svět je sympatický projekt. Wayne a Garth jsou pořádní týpci a vůbec se nestydí. Žánrově je napůl parodie, napůl crazy komedie. O příběh pořádně nejde, nejdůležitější jsou hlášky obou hrdinů. Ty jsou sice řádně ulítlé a občas velmi vtipné, ale celou dobu jsem měl pocit, že bych se mohl bavit víc. Tia Carrere je sice fešná, ale v příběhu je zcela mimo a ani není její postava vtipná, takže by se bez ní film v pohodě obešel. Nemůžu se ubránit srovnání s legendárním Hele vole, kde mám káru. Tam byla ústřední crazy dvojice naprosto výborně využitá, film měl svoje tempo a nadupaný scény. V tom ale Waynův svět těžce pokulhává. Jednotlivé scény jakoby kopírovali nějaký obyčejný romantický film, jen jsou tu a tam peprnější a šílenější. Mrzí mě, že se hoši neodvázali trochu víc, takhle u mě převažují spíše negativa. Úvodní jízda za doprovodu Bohemian rhapsody je však dokonalá.(17.11.2017)

Kultovné? Určite nie! Zábavné? Mierne... Trápne a detinské? Áno a nadmieru. Čo viac som mohol očakávať od americkej komédie z 90. rokov. Na klasiky sa to nechytá, vtipy sú naivné a infantilné, celková zábava sa odvíja najviac od samotných postáv, ktoré boli síce vykreslené so sťipkou geniality ale tento film predstavuje prípad kedy je realizácia zlým vtipom dobrého nápadu. Na jedno pozretie vám to stačí, nemá to hlbší zmyseľ, pointu či posolstvo. Zlyháva to ako komédia i ako film. No napriek všetkému to nepôsobí ako celok až tak zle a preto s nechuťou.50%(10.5.2013)

• - Fotky na v Garthově ložnici, na kterých je on a Wayne jsou z dřívějších dílů Saturday Night Live. (don corleone)

• - Letadlo, které proletí nad hlavou Wayna a Gartha, byl ve skutečnosti malý model. (don corleone)

• - Zazněním písně ''Bohemian Rhapsoy'' se oživila její popularita a skladba se dostala na 2. příčku americké hitparády. Skladba dostala navíc MTV za nejlepší video z filmu. (GreatestFan)