Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladý student chemie Louis Pasteur se po absolutoriu na universitě v Paříži rozhodne zůstat na škole jako asistent a věnovat se chemickým pokusům. Ředitel školy si brzy oblíbí Pasteurovu píli a zaujetí pro obor a po jeho prvních úspěších s kyselinou vinnou se zasadí, aby byl Pasteur jmenován nejmladším profesorem ve Francii. Pasteur se ožení a založí rodinu, práce v laboratoři mu však stále zabírá většinu času. Začne se zabývat chemickou podstatou kvašení, čímž zahájí sérii doslova revolučních objevů, týkajících se života mikrobů...

Trojdílný slovenský televizní film zachycuje podstatnou část ze života významného francouzského chemika, biologa, humanisty a jednoho ze zakladatelů moderní mikrobiologie Louise Pasteura (1822–1895). Jeho práci tvoří neúnavné experimenty, strádání a pochyby, zároveň ale i fenomenální objevy, které v 19. století posunuly lidské znalosti o struktuře mikroorganismů o obrovský kus vpřed. Pasteur položil základy preventivního očkování proti nakažlivým chorobám, jehož principy objevil při výzkumu psí vztekliny. Nikdo před ním totiž ještě nepopsal látky, které byly v mikroskopu neviditelné a kterými se tato nemoc šíří, tedy viry. K Pasteurovým objevům patří též proces zneškodňování škodlivých látek zahříváním, tzv. pasterizace. Pasteurovo jméno je dnes nedílnou součástí učebnic základních škol a skript chemie a mikrobiologie. Louis Pasteur patří k těm historicky významným osobnostem světové vědy, jako byli Alexander Fleming, Johannes Roentgen či Jan Janský, bez jejichž bádání a talentu by dnešní svět vypadal možná úplně jinak. V hlavní roli slovenského filmu, natočeného roku 1977, uvidíme slovenského herce Daniela Michaelliho a v roli jeho oddané ženy Márie Emílii Vášáryovou. (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

topi 

všechny recenze uživatele

Trojdílný televizní film o francouzském vědci, chemikovi a mikrobiologovi, který se zapříčinil o zásadní objevy na vědeckém poli zkoumáním kyselin a mikroorganismů jak v rostlinné říši, tak i na zvířatech a nakonec i na lidech. Scénář napsal Jaroslav Dietl a to je vždy záruka kvality. Režie se ujal filmař televizních her Igor Ciel. V první části se mladý Louis na univerzitě začne věnovat kyselině vinné a s ní spojeného kvašení plísní v sudech, které nakonec procesem zahřívání vyřeší a plísně zlikviduje. Na jeho počest se tento úkon nazývá pasterizace. V druhé části je pozván místními lidmi na venkov, kde zkoumá původ bourcového moru, který likviduje farmářům jejich úrody. Nedůvěra hospodářů a nezdar mu přivodí mozkovou mrtvici, ale jeho houževnatost, vytrvalost a hlavně trpělivost nakonec úspěšně zvítězí a zamezí příčinám moru se znovu vyskytovat. V závěrečné části se pouští do boje se vzteklinou, a očkováním protilátek nejdříve na psech a potom na lidech vynalezne vakcíny, které jsou proti vzteklině účinné. Během svého života měl pět dětí, ze kterých však tři zemřeli na tyfus, proto znal ten strašný pocit bezmoci, když nemohl vůbec nic udělat a jakkoliv jim pomoci. Podobný pocit bezmoci měl, když nemohl pomoci sedlákům vyřešit jejich problémy se zdárným vypěstováním úrody. Louise Pasteura výborným lidským charakterem ztvárnil Daniel Michaelli, jeho ženu Emília Vašáryová. Další herectvo netřeba komentovat, bezchybné výkony. Díky krásným kostýmům, rekvizitám a prostorám snímek vyznívá jakoby opravdu z 19. století, toho si na těchto inscenacích cením nejvíce. Hudbu složil Jaromír Dlouhý a nahrál Brněnský rozhlasový orchestr Leoše Janáčka. Kdo má rád životopisné filmy o vědeckých osobnostech, vřele doporučuji! Názvy jedotlivých částí : 1. Pomocný učiťel, 2. Člen akadémie, 3. Tvrdohlavý penzista. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vynikajúce herecké výkony a formát, v ktorom sa presne dozviete, prečo Pasteur bol taký významný. U nás o ňom nájdete jeden riadok, možno dva, v dejepise. A spomeniete si na neho pri konzervácii potravín. Inak všetko. Komplexná, pokroková osobnosť s ťažkým osobným životom, stratil priveľa detí aj na obdobie v ktorom žil. Obdivuje tieto filmy c čias komunizmu a zamýšľam sa, kde urobili naši demokratickí súdruhovia chybu, že nedokážu točiť takéto skvelé životopisné seriály. Ono to nemusí mať výpravu za multimilióny. Niekedy stačia kvalitní herci, kulisy, scenár a zaujímavý príbeh. Je to pre dnešných tvorcov také náročné? ()

Reklama

meave 

všechny recenze uživatele

Náhoda praje iba tomu, kto je na ňu pripravený... Milujem tento seriál v jeho forme, ktorá s obyčajného života robí neobyčajný príbeh. Luisa Pasteura si už nikdy nebudem vedieť predstaviť inak ako Daniela Michaelliho a aj keď zabudnem na objaviteľov mnohých dôležitostí, na neho nie. Vyryl do mňa stopu. ()

sysyphus 

všechny recenze uživatele

Táto trilógia televíznych filmov o živote Louisa Pastera svojou kvalitou od dielu k dielu síce miestami mierne kolíše a prekračuje potrebnú stopáž (najmä v druhom diely), ale napriek tomu ju ako celok nemožno hodnotiť inak ako za päť. Filmu ako celku sa nedá uprieť silná výpoveď o vedeckej dráhe húževnatého bádateľa, ktorý počas života objasnil mnoho dôležitých súvislostí na poli biochémie a aj napriek tomu ostal až dokonca skromný, plný entuziazmu a chuti objavovať. Atmosféra filmu je k tomu navyše ešte umocnená aj množstvom výborných slovenských hercov zo staršej generácie (s ich nádhernou ľubozvučnou výslovnosťou), ktorými sa celá trilógia len hemží v malých aj väčších rolách. Na svoju dobu to bol iste veľmi ambiciózny projekt, ktorý dopadol veľmi zdarne a svojou výpoveďou a spracovaním dosiahol nadčasové kvality. Vôbec sa nečudujem ľuďom z kapely This is Kevin, ktorých v 90tych rokoch tento film natoľko inšpiroval, že mu ako poctu venovali na ich prvom albume jednu zo svojich skladieb. "Náhoda poslúži tomu, kto je na ňu pripravený." ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele

„To nie je dôležité, kto to povedal, ale komu to poslúži.“ Vo všetkých častiach vidno veľký zápal pre vec a obrovský počet pokusov, ktoré ľudstvo posunuli tam, kde dnes je. 1. časť: Točené podľa románu. O vojenskej účasti hlavného hrdinu na wikipédii nie je ani zmienka. Film trpí slabou dynamikou spôsobenou dosť nemenným príbehom a rovnako nemennou formálnou stránkou, ktorá trpí televíznymi pomermi bez invencie. Tvorcovia ani formálne nezvládli zobrazenie hlasov Luisovho okolia, čo sa mu ozývajú v mysli v 50. minúte prvej časti. Rozprávanie o náhode v 73. minúte je výborné. Ostatné dve časti sa našťastie nepúšťajú už do formálnych experimentov, ktoré nezvládajú a dávajú už len yychutnať zobrazeniu vytrvalého človeku a jeho diela. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama