Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladý student chemie Louis Pasteur se po absolutoriu na universitě v Paříži rozhodne zůstat na škole jako asistent a věnovat se chemickým pokusům. Ředitel školy si brzy oblíbí Pasteurovu píli a zaujetí pro obor a po jeho prvních úspěších s kyselinou vinnou se zasadí, aby byl Pasteur jmenován nejmladším profesorem ve Francii. Pasteur se ožení a založí rodinu, práce v laboratoři mu však stále zabírá většinu času. Začne se zabývat chemickou podstatou kvašení, čímž zahájí sérii doslova revolučních objevů, týkajících se života mikrobů...

Trojdílný slovenský televizní film zachycuje podstatnou část ze života významného francouzského chemika, biologa, humanisty a jednoho ze zakladatelů moderní mikrobiologie Louise Pasteura (1822–1895). Jeho práci tvoří neúnavné experimenty, strádání a pochyby, zároveň ale i fenomenální objevy, které v 19. století posunuly lidské znalosti o struktuře mikroorganismů o obrovský kus vpřed. Pasteur položil základy preventivního očkování proti nakažlivým chorobám, jehož principy objevil při výzkumu psí vztekliny. Nikdo před ním totiž ještě nepopsal látky, které byly v mikroskopu neviditelné a kterými se tato nemoc šíří, tedy viry. K Pasteurovým objevům patří též proces zneškodňování škodlivých látek zahříváním, tzv. pasterizace. Pasteurovo jméno je dnes nedílnou součástí učebnic základních škol a skript chemie a mikrobiologie. Louis Pasteur patří k těm historicky významným osobnostem světové vědy, jako byli Alexander Fleming, Johannes Roentgen či Jan Janský, bez jejichž bádání a talentu by dnešní svět vypadal možná úplně jinak. V hlavní roli slovenského filmu, natočeného roku 1977, uvidíme slovenského herce Daniela Michaelliho a v roli jeho oddané ženy Márie Emílii Vášáryovou. (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vynikajúce herecké výkony a formát, v ktorom sa presne dozviete, prečo Pasteur bol taký významný. U nás o ňom nájdete jeden riadok, možno dva, v dejepise. A spomeniete si na neho pri konzervácii potravín. Inak všetko. Komplexná, pokroková osobnosť s ťažkým osobným životom, stratil priveľa detí aj na obdobie v ktorom žil. Obdivuje tieto filmy c čias komunizmu a zamýšľam sa, kde urobili naši demokratickí súdruhovia chybu, že nedokážu točiť takéto skvelé životopisné seriály. Ono to nemusí mať výpravu za multimilióny. Niekedy stačia kvalitní herci, kulisy, scenár a zaujímavý príbeh. Je to pre dnešných tvorcov také náročné? ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Profesor Louis Pasteur bol jedným z najvýznamnejších vedcov devätnásteho storočia. Bol to biológ, lekár a chemik. Člen prestižnej Francúzskej akadémie prírodných a lekárskych vied. Slovenský režisér Igor Ciel natočil v roku 1977, podľa kvalitného scénara Jaroslava Dietla, životopistný film o tomto významnom francúzskom vedcovi. Trojdielná mini séria prehľadne vykresľuje nie len vedecký, profesionálny, ale i osobný život Louisa Pasteura. Titulnú postavu vynikajúcim spôsobom stvárnil herec Daniel Michaelli. **** ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Filmové i televizní životopisy mnohdy bývají povrchní a mají málo společného se skutečným jejich životem. Zde to je ovšem jiné. Přesvědčivá rekonstrukce opíraje se o portrét osobnosti Louise Pasteura se drží faktických dat. Vpravdě realističtěji to herec důstojného stylu Daniel Michaelli už nemohl ani ztvárnit. Vytěžil z toho skvělý příběh velké osobnosti na poli vědy a ještě k tomu zajímavě. A pro ty, co mají rádi životopisné filmy, by se slušelo napsat něco málo o ději příběhu. Lze napsat, že děj kultivovaně postihuje hlavní etapy života Louise Pasteura a přesně odpovídá tomu, co chtěl film říci k objevům vědy. Slovenská televizní tvorba dokazuje, že si vůbec nepočínala špatně v době totality, jak dokazují starší hraná díla. ()

meave 

všechny recenze uživatele

Náhoda praje iba tomu, kto je na ňu pripravený... Milujem tento seriál v jeho forme, ktorá s obyčajného života robí neobyčajný príbeh. Luisa Pasteura si už nikdy nebudem vedieť predstaviť inak ako Daniela Michaelliho a aj keď zabudnem na objaviteľov mnohých dôležitostí, na neho nie. Vyryl do mňa stopu. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Trojdílný televizní film o francouzském vědci, chemikovi a mikrobiologovi, který se zapříčinil o zásadní objevy na vědeckém poli zkoumáním kyselin a mikroorganismů jak v rostlinné říši, tak i na zvířatech a nakonec i na lidech. Scénář napsal Jaroslav Dietl a to je vždy záruka kvality. Režie se ujal filmař televizních her Igor Ciel. V první části se mladý Louis na univerzitě začne věnovat kyselině vinné a s ní spojeného kvašení plísní v sudech, které nakonec procesem zahřívání vyřeší a plísně zlikviduje. Na jeho počest se tento úkon nazývá pasterizace. V druhé části je pozván místními lidmi na venkov, kde zkoumá původ bourcového moru, který likviduje farmářům jejich úrody. Nedůvěra hospodářů a nezdar mu přivodí mozkovou mrtvici, ale jeho houževnatost, vytrvalost a hlavně trpělivost nakonec úspěšně zvítězí a zamezí příčinám moru se znovu vyskytovat. V závěrečné části se pouští do boje se vzteklinou, a očkováním protilátek nejdříve na psech a potom na lidech vynalezne vakcíny, které jsou proti vzteklině účinné. Během svého života měl pět dětí, ze kterých však tři zemřeli na tyfus, proto znal ten strašný pocit bezmoci, když nemohl vůbec nic udělat a jakkoliv jim pomoci. Podobný pocit bezmoci měl, když nemohl pomoci sedlákům vyřešit jejich problémy se zdárným vypěstováním úrody. Louise Pasteura výborným lidským charakterem ztvárnil Daniel Michaelli, jeho ženu Emília Vašáryová. Další herectvo netřeba komentovat, bezchybné výkony. Díky krásným kostýmům, rekvizitám a prostorám snímek vyznívá jakoby opravdu z 19. století, toho si na těchto inscenacích cením nejvíce. Hudbu složil Jaromír Dlouhý a nahrál Brněnský rozhlasový orchestr Leoše Janáčka. Kdo má rád životopisné filmy o vědeckých osobnostech, vřele doporučuji! Názvy jedotlivých částí : 1. Pomocný učiťel, 2. Člen akadémie, 3. Tvrdohlavý penzista. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama