Náhoda praje iba tomu, kto je na ňu pripravený... Milujem tento seriál v jeho forme, ktorá s obyčajného života robí neobyčajný príbeh. Luisa Pasteura si už nikdy nebudem vedieť predstaviť inak ako Daniela Michaelliho a aj keď zabudnem na objaviteľov mnohých dôležitostí, na neho nie. Vyryl do mňa stopu.(5.1.2006)

Profesor Louis Pasteur bol jedným z najvýznamnejších vedcov devätnásteho storočia. Bol to biológ, lekár a chemik. Člen prestižnej Francúzskej akadémie prírodných a lekárskych vied. Slovenský režisér Igor Ciel natočil v roku 1977, podľa kvalitného scénara Jaroslava Dietla, životopistný film o tomto významnom francúzskom vedcovi. Trojdielná mini séria prehľadne vykresľuje nie len vedecký, profesionálny, ale i osobný život Louisa Pasteura. Titulnú postavu vynikajúcim spôsobom stvárnil herec Daniel Michaelli. ****(9.3.2017)

Právě jsem překvapila svého chytrého manžela informací, že Louis Pasteur nevymyslel jen pasterizaci a vakcinaci, ale že přišel i na to, jak zlikvidovat bourcový mor. A to jen díky této třídílné inscenaci, která se mi natolik vryla do paměti, že těch 37 let na to nemá pražádný vliv. Co si vzpomínám, bylo to kultivované, zábavné a evidentně i velmi poučné.(11.9.2014)

Táto trilógia televíznych filmov o živote Louisa Pastera svojou kvalitou od dielu k dielu síce miestami mierne kolíše a prekračuje potrebnú stopáž (najmä v druhom diely), ale napriek tomu ju ako celok nemožno hodnotiť inak ako za päť. Filmu ako celku sa nedá uprieť silná výpoveď o vedeckej dráhe húževnatého bádateľa, ktorý počas života objasnil mnoho dôležitých súvislostí na poli biochémie a aj napriek tomu ostal až dokonca skromný, plný entuziazmu a chuti objavovať. Atmosféra filmu je k tomu navyše ešte umocnená aj množstvom výborných slovenských hercov zo staršej generácie (s ich nádhernou ľubozvučnou výslovnosťou), ktorými sa celá trilógia len hemží v malých aj väčších rolách. Na svoju dobu to bol iste veľmi ambiciózny projekt, ktorý dopadol veľmi zdarne a svojou výpoveďou a spracovaním dosiahol nadčasové kvality. Vôbec sa nečudujem ľuďom z kapely This is Kevin, ktorých v 90tych rokoch tento film natoľko inšpiroval, že mu ako poctu venovali na ich prvom albume jednu zo svojich skladieb. "Náhoda poslúži tomu, kto je na ňu pripravený."(11.10.2016)

Filmové i televizní životopisy mnohdy bývají povrchní a mají málo společného se skutečným jejich životem. Zde to je ovšem jiné. Přesvědčivá rekonstrukce opíraje se o portrét osobnosti Louise Pasteura se drží faktických dat. Vpravdě realističtěji to herec důstojného stylu Daniel Michaelli už nemohl ani ztvárnit. Vytěžil z toho skvělý příběh velké osobnosti na poli vědy a ještě k tomu zajímavě. A pro ty, co mají rádi životopisné filmy, by se slušelo napsat něco málo o ději příběhu. Lze napsat, že děj kultivovaně postihuje hlavní etapy života Louise Pasteura a přesně odpovídá tomu, co chtěl film říci k objevům vědy. Slovenská televizní tvorba dokazuje, že si vůbec nepočínala špatně v době totality, jak dokazují starší hraná díla.(3.8.2010)