Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Tomatáš

Tak ovšem toto je záležitost, která bere dech...Jeden z nejlepších filmů-dokumentů se sportovní tématikou. Lidské možnosti a vůle žít jsou ohromným elixírem života. Bohužel jsem po tomto filmu trochu rezignoval na své ambice k lezení v ledu..;)Doporučuji nejen horolezcům... ()

BetuSKA

Takové 3,5 *.... příběh silný, zima ledová, avšak to zpracování v podobě filmu/dokumentu mi moc nesedlo... :/ ()

sskrblik

Nejlepší film o horolezectví, co jsem zatím viděl. Jen zkuste prožívat cestu posledního člena výpravy k táboru. ()

Nyck

Klobouk dolů před oběma horolezci. Jednomu kvůli rozhodnutí, které musel udělat a které by možná většina z nás neudělala. A druhému za to, že se s tímhle rozhodnutím dokázal poprat. Neskutečné. ()

VanTom

Fascinující horolezecký příběh o neuvěřitelné houževnatosti a odolnosti člověka je nám servírován formou hrané rekonstrukce, v níž reální protagonisté vyprávějí a popisují své tehdejší zážitky, myšlenky a pocity, zatímco jejich "zástupci" se ve sněhu a větru jakoby šplhají na vrchol andské šestitisícovky. Selhává snad jen ve zdlouhavém "uměleckém" zprostředkování totálního vyčerpání a nastupujícího deliria z blízkosti smrti v závěru, jinak přináší krásné záběry hor a ledovců v působivém dramatu. ()

pursulus

Dílko.¬         Rozhodopádně nesouhlasím s provedením, v němž se míchají vyprávění obou účastníků "na kameru" a následně je jejich vyprávění ukazováno "v reálu". Příběh tak ztrácí valně na dynamice a kdo si takto usnadní režisérskou a scénáristickou práci, poškodí své dílo, které mohlo býti třeba hodně dobré. Vysoké průměrné hodnocení mne nechává naprosto chladným, je možné je vysvětliti tak, že většině diváků je drsný svět hor a občasných neštěstí, kterým nezabrání jakkoli dokonalá výstroj a výzbroj, zcela vzdálený. Další chybou je necitlivé míchání genrů, dramatu a dokumentu: dokument je šizen záměrným tlačením na city, drama je šizeno dokumentárností. Skoro všecko špatně. Srovnám-li toto "dílko" s bravurou sovětského snímku 'Červený stan', popisující taktéž skutečnou událost — katastrofu vzducholodi v polárních podmínkách — nemohu se ubrániti lehkému útrpnému pousmání: zatímco průměrné hodnocení Červeného stanu je 75 %, Pád do ticha jich má 85… ()

homerr

Asi jeden z nejlepších filmů o horolezectví, tento je natočený podle skutečných událostí. Většina záběrů je natáčena v oblasti Mont Blancu, což nic neubírá na dramatičnosti. Všem komu se líbilo dopuručuji přečíst knihu Setkání se smrtí od Joe Simpsona podel které byl tento film natočený... Zde je v úvodníku filmu chyba. ()

Ravi

Na dokument je to dost dramatické a na drama dost dokumentární, jenže obojího je zde dost. Hory nevyhledávám, bydlím na Vysočině a to mi stačí. Cesta po ledovci do základního tábora musela být neskutečná. Když se člověk kousne, dokáže neskutečné věci a tohle posunuje hranice ještě o mnoho dál. Strhující 85% = 4/5 ()

cross

Skvěle natočený dokument, neuvěřitelně silný příběh... a bohužel druhá třetina filmu natočená tak zdlouhavě, že u ní vždy usnu...:( ***1/2 ()

šerminator

Je to úplně stejné jako ten dokumetnární seriál Přežít!. Jak jsem psal tam, tak stejně to platí i tady. Nebavilo mě čekat, když vím že přežije. Nějak se to semele on se zachrání. Do toho nudné monotóní vysvětlování co se komu honilo hlavou není to pravé. Tohle lze porovnat s filmem 127 hodin a ten je lepší, svižnější a je vidět ten rozdíl když to není dokument. Přes to všechno je to dramatické, realisticky natočené a zajímavé. ()

Pedross800

"KDYŽ JSEM KŘIČEL TAK JSEM SI ŘÍKAL A JE TO, TAK TAKHLE SKONČÍ MÉ DOBRODRUŽSTVÍ. UŽ NEJSEM SCHOPNÝ SE PLAZIT DÁL. KDYŽ JSEM KŘIČEL A ONI SE NEOZÝVALI, VĚDĚL JSEM, ŽE JE PO MNĚ..." " Zpočátku trošku zklamání, protože jsem si myslel, že budu koukat normální film a on to je komentovaný hraný dokument. Z čeho jsem ovšem zklamaný rozhodně nebyl, byla neustálá přítomnost chladu, sněhu a ledu, která mě aspoň vizuálně trošku zchladila v těch zpropadených vedrech :-) Kvůli tomu jsem si to nakonec taky pustil. Prvopočáteční zklamání se rychle změnilo ve velký zážitek, ani ne tak vizuální, jako poslechový. Vše, veškeré emoce a síla jsou ukryty v komentářích obou horolezců. V nich je síla a opravdovost, těžkost volby i neskutečné odhodlání, lidská vůle a boj o holý život. Hlavně ta poslední fáze má neskutečné emoční grády. Špica dokument! ()

Ludivitto

Souboj člověka jak s přírodou, tak především sám se sebou. Nedokážu pochopit, že něco takového mohl Joe Simpson přežít. Zapomeňte na trapně akční Vertical Limit nebo na sice fajn akčního Stalona, který měl však k reálnému horolezectví daleko. Tato dokumentární rekonstrukce je neskutečně působivá, některé záběry na horské štíty apod. jsou božské. A nakonec..obdivuju oba horolezce, kteří o tom všem mluví "jako by se nic nestalo" - i když Joe některé momenty popisuje opravdu emotivně a neubrání se slzám. ()

Pipes

Jediné co bych tomuto filmu vytkl jsou herecké výkony oněch mladých horolezců. Nepřišli mi příliš důvěryhodné, a proto také dávám jen 4*. ()

BloodMax

Příroda nám stále dokazuje, že dokáže být i velmi drsná. Krásné, tiché a mrazivé prostředí se dokáže během pár okamžiků a shodou okolností stát neuvěřitelně nebezpečným místem, které přináší jen smrt. V tomto snímku, který je natočen podle skutečných událostí, můžeme vidět odvěký boj člověka s nepřízní osudu a posouváním lidských hranic. Přes 100 minut jsem seděl u TV a tiše sledoval, jak to celé dopadne. Hory mě dostaly --> 100 % ()

jenik71

Působivý dokument o neuvěřitelné touze po přežití. Nic víc, nic míň. Nikdy nepochopím tyhle dobrodruhy, kteří hazardují zcela zbytečně se svými životy. Když si hrábnou až na samé dno svých fyzických a psychických sil a přesto je jim ještě dobřáno žít, znovu se vydávají pokoušet svůj osud. ()

zolo23

Škoda tých prestrihov na hlavných predstaviteľov filmu a ich komentár(rozprávať príbeh sa dá aj vtedy keď ich nevidíme), pretože pre mňa to bol dosť rušivý moment inak veľmi pekne spracovaného filmu. Ale keď sa to tvorcovia filmu rozhodli natočiť takto tak ok. V pohode. ()

Pecival

Což o to, fyzický výkon je to jistě pozoruhodný, ale mě vyprávění dvou horolezců příšerně nudilo. Marná sláva, asi nejsem pravý fanda lezení, proto mi dokumentární formát filmu příliš nesedl. Příšerně rozvláčné a dlouhé, ke konci jsem si říkal, proboha už se konečně doplaz...A jenom proto, že to je podle skutečné události tomu lepší hodnocení dávat nebudu. ()

latvar

Velmi zajimavý dokumentární film o dvou horolezcích, kteří podstoupili neskutečně náročný výšlap a sestup hory v peruánských Andách, který se záhy stal přímým soubojem o život, málo kdo by věřil, že se z toho chlapi dokážou dostat. Průměrný film, který bych do Top 300 určitě nezařadil.60% ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)