Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

HoneyBunny

Zezačátku jsem měla chuť dát pět hvězdiček, ale postupem času mi došlo, jak moc Cuarón působí na první signální na úkor příběhu. Napoprvé si toho ani nevšimnete, ale není vyřešeno pár docela důležitých věcí (proč se Black dokáže měnit ve psa, celá zápletka s Peterem Pettigrewem atd.). Celý film mohl být ještě o kousek temnější, nicméně i tak si ho užijete, i když vám není dvanáct let (narozdíl od prvních dvou dílů). PS: Vzhledem k tomu, že je HP pořád hororovější, navrhuju jako režiséra sedmého dílu Johna Carpentera :) ()

Jordan

Tak Cuarón do Potterovskej ságy po rozprávkarovi Columbusovi (ktorý sa podľa mňa musel zapierať, keď nechal rona v dvojke grcať slimáky!) vniesol drsnú atmosféru. Stíha sa venovať vzťahom, rozvíjať príbeh a zároveň šperkovať detaily, ktoré všetci milujú. Zároveň tu pobehujú vlkodlaci, Hermiona sa už pomaly začína pod svetríkom "risovať" a "časová zápletka" je na rozprávku pre deti náhodou dosť solídne premakaná. Veru - tu už je jasné, že potterovci sa od prvého dielu, ktorý bol príjemnou rozprávkou, začína vyvíjať temnejším smerom. No stále si zachováva kopec fantastických nápadov a žartíkov. Zatiaľ je trojka moja najobľúbenejšia. Na margo herectva - z trojky harry ron hermiona - ron je ten, kto sa ksichtí a to mu ide diel od dielu lepšie, grcanie slimákov asi neprekoná, no tu je tiež božský, ema "vyzerá" a to jej "ide" tiež diel od dielu lepšie a harry - nuž, harry bagins - pardón - potter (neukrižujte ma pottero maniaci a tolkienmaniaci) hrá . . . a to mu ide diel od dielu lepšie síce menej výrazne ako ronovi ksichty a hermione tvárička a telíčko, ale preda len ide. Coltrane našiel v Hegritovi svoju životnú rolu a po rozprávkovom Harrisovi prišiel Gambon - bohužiaľ kvôli tým najnepríjemnejším okolnostiam, aby zaujal po svojom hereckom kolegovi miesto - a aj keď Harris bol dokonalý rozprávkový správniak, Gambon je pre mňa pravý Dambldor! K Thewlisovi s Oldmanom sa vyjadrovať netreba. Akurát ten Malfoy má v tomto diely iný účes - nie je až tak príšerne ulízaný, čo ho robí trošku ľudskejším (možno aj s tými ufňukanými scénami a preto, že tak veľa neškodí). ()

Anderton

Dospel som k názoru, že celá Potterovská séria lepšie funguje na druhý krát. Na ten prvý som si nebol schopný zvyknúť na zmenu štýlu nových režisérov. Tak sa stalo aj vo Väzňovi. Cuaron síce pokračuje v prostredí, ktoré vytvoril Columbus, ale dáva mu svoju víziu a pečať. Je civilnejší, čo mi spočiatku búralo tú rozprávkovú atmosféru prvých dvoch dielov. Nakoniec musím uznať, že to bol krok správnym smerom a v pravý čas. Poteší pomerne komplikovaný dej, pri ktorom treba mať hlavne pri konci zapnutý aj mozog, aj keď sa jedná o rodinnú fantasy. ()

boshke

Pořád u mne vede Kámen mudrců, i když, soudě dle zdejších ohlasů, je tento film nejzdařilejší. Co mne nebaví a nebavilo mne ani u dvojky, je stálá věrnost šabloně. Začneme epizodou s těmi bečkami, s kterými Harry žije, potom nějaké to dobrodrůžo (létající auto, třípatrový autobus), cesta do školy, trocha toho popichování s Malfoyem a návštěva několika hodin čarodějnické výuky. Po tomto "povinném" kolečku se začíná teprve rozvíjet zápletka. Doufám, že mne to nečeká ještě pětkrát... Nebralo mne cestování v čase ani děj jako celek. Řada věcí na mne působila poněkud nesmyslně, nedotaženě či přinejmenším nedostatečně objasněně. Ale tak prachy jsou vydělaný, ne? 60% ()

MikeCool

První film Harryho Pottera, který poukazuje na to, že pokračování této magické ságy rozhodně nebude jen dobrodružné fantasy, ale pořádně mrazivý thriller. Úžasný film ve kterém ani nebyl zobrazen pán zla a i přesto byl film pořádně napínavý a dramatický. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Nejděsivější ze všech HP. Naprosto jiné než první dva díly. Alfonso Cuarón se docela předvedl. I okolí Bradavic mi přišlo jiné. Objevuje se tu to cestovaní časem, které moc nemám rád, ale to by bylo na dlouho... Klofan byl skvělý. A Lenka Střelenka je taky úžasná. :) Jeden z nejlepších dílů. "Expecto patronum!" ()

AllShallFall

Ze všech Potterů je tenhle díl nejzdařilejší ve všech směrech. Děj byl dozajista nejvíce napínavý. Překvapivá zápletka. Strašidelná atmosféra vyšvihla Vězně z Azkabanu na vyšší úroveň. Jen by to chtělo tohle tempo udržet. ()

swamp

Konečně se Bradavice dostaly do roviny, kterou v knížkách tolik zbožňuju..a tou jsou úmrtí důležitých postav. ]:-| A když se toho všeho ujme Alfonso Cuarón a Emma Watson si obleče parádní mikinku, je vystaráno. :D PS: Po zhlédnutí celé série korunuji tento třetí díl na nejlepší díl celé série a David Yates se může jít zahrabat!!! ()

Sašenka165

Cuarón to dokázal! Udělal ze statiky předchozích dílů dynamiku. Natočil třetí díl temně až možná hororově a vznikl tak nejlepší z dosavadních dílů. Do hereckého obsazení přibyli David Thewlis (Lupin - bože! proč musí vypadat tak strašně a hrát ještě hůř), Timothy Spall (Pettigrew - fakt stoprocentní krysa), Emma Thompson (profesorka Trelawneyová - lepší by našli těžko) a samozřejmě i moje vůbec nejoblíbenější knižní postava - Gary Oldman (Sirius - oh, to je už i na mě moc! Oldman přeci není Sirius)... No, nic. Mozkomoři jsou správně strašidelní a tak již nic nechybí. Samozřejmě ještě nesmím zapomenout na pověstnou Hermioninu ránu pěstí! Jestli jsem předchozím dvěma dílům dala pět hvězd, tohle by si zasloužilo nejmíň sedm. ()

meave

Výborná atmosféra tohoto filmu spôsobila, že na mňa zabral miestami lepšie ako knižná predloha, čo sa stáva zriedka. Pretože bohatosť fantázie nie je jednoduché dostihnúť, musím veľmi oceniť tvorcov, ktorým sa to ozaj podarilo. A keďže som už dosť stará, tak mi ani neprekážalo, že toto spracovanie svojou formou nie je pre deti. ()

Ant

Po prvním zhlédnutí jsem Cuaróna zatracovala, že mi zničil mého dětstkého hrdinu. S pár lety odstupu už se na to dívám jako na nejlepší díl série. Vězeň z Azkabanu má feeling jako žadná jiná část. Cuarón si to prostě udělal po svém a udělal dobře. Williams se navíc opět překonal a stvořil naprosto dokonale kouzelnou hudbu. Nejvíc mě překvapilo, kolik emocí měly klíčové scény. Edit 16.7.2011: Jaká škoda, že nesvěřili Alfonsovi i poslední díl. ()

nash.

Stejně jako vyzrávaly knihy, vyzrávají i filmové adaptace. Po dvou umírněných dětských dílech přichází temnější barvy i temnější atmosféra, která místy otevřeně koketuje s horrorem. Ve všech ohledech výborná adaptace, které nechybí emoce, napětí ani humor, plná vypjatých situací i odlehčených okamžiků. Rozpaky z nepříliš vyvedeného vlkodlaka bohatě vyvážili dokonalí mozkomoři, postavy zvážněly, jejich vztahy i pocity získaly hloubku, dostanou se víc pod kůži i když Radcliffův Harry byl jako postava poněkud upozaděn díl od dílu lepší Herminou Emmy Watsonové (možná i díky tomu, že tentokrát dostala víc prostoru než Rupert Grint coby Ron). ()

silentname

Budeme pokračovať v Harry Potter ságe hodnotením ďalšieho filmu "Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban." Môžem otvorene povedať, že som teraz trošku z toho na vážkach. Pamätal som si, že toto bol najlepší film a rozhodne má podľa mňa vynikajúcu réžiu v rukách Alfonsa Cuaróna a jednoznačne má aj najzaujímavejší koncept, no na druhú stranu sú určité veci podľa mňa oproti Colombusovej "Harry Potter And The Chamber Of Secrtes" trošku slabšie. A preto začnem najprv tými. V prvom rade sú podľa mňa efekty v tomto filme trošku slabšie, než sme mali naposledy. Porovnajme si zobrazenie Aragoga alebo Baziliska s Hrdozobcom. Kým Hrdozobec bol počítačovo vytvorený a miestami je to dosť vidno, tak pri monstrách z minulého filmu som bol o ich prítomnosti absolútne presvedčený. A nejde len o to. Keď Harry a Hermiona musia čeliť Zúrivej Vŕbe, tak to akosi podľa mňa vyzerá nie úplne presvedčivo. A opäť si to prirovnám k scénke, kde sa Vŕba pokúsila zlikvidovať Harryho a Rona v aute. Takže to je pre mňa jedna vec. Druhá vec je pre mňa viac civilného oblečenia oproti habitom. Akosi mi v tomto svete tie habity chýbajú. To sú ale všetky negatíva, ktoré mám. Teraz prejdime k pozitívam. V prvom rade výber Garyho Oldmana do role Siriusa Blacka. Fantastické. Podobne ako Richard Harris, jeho v tej role absolútne vidím. To je proste Sirius Black. Dialógy, ktoré vedie s Harrym sú skvelé a majú v sebe veľkú dávku srdca. Metlobalový zápas s dementormi je rovnako vynikajúci. Okrem toho musím povedať, že vynikajúci je aj David Thewlis. A všetky scénky s ním majú veľkú dávku srdca a súčasne je na ňom vidno aj dobrého učiteľa. Let na Hrdozobcovi je podľa mňa aj dnes krásny, napriek tomu, že už dokážem tie efekty v ňom rozoznať. Ostatní herci podľa mňa fungujú rovnako dobre ako v minulých filmoch. Rozdiel je tu však ešte ten, že v tomto filme už Dumbledora stvárňuje Michael Gambon. A hoci si myslím, že svoju rolu zvládol dobre a dokázal Richarda Harrisa dostatočne nahradiť, je to pre mňa situácia, kde si poviem, že v jeho prípade vidím viac dobrého herca, ktorý stvárnil Dumbledora, než samotného Dumbledora. To pre mňa navždy ostane Richard Harris. Réžia tohto filmu je absolútne fantastická. Plná mágie, temných momentov a veľmi dobre fungujúcej atmosféry, ktorá len rozpráva veľmi dobre svoju knižnú predlohu. Neviem čo viac ešte pochváliť. Myslím si, že spolu s "Chambers Of Secrets" je toto najlepším filmovým dielom. Ja si myslím, že si ho určite čeknite. Či už len ako film sám o sebe alebo adaptácia. Hodnotenie: A ()

Slarque

Harry Potter je napotření téměř dokonalým filmem. Režisér je viditelně odvážnější, herci se lepší každým dílem (a nové posily kalibru Garyho Oldmana či Davida Thewlise jsou už jen třešničkou na hereckém obsazení). Bravo, takhle měly vypadat i předchozí dva díly. ()

Vitason

Harry pomalu přichází do puberty a s hormony tak přichází nový režisér...Alfonso Cuarón, který přišel, zrežíroval a zvítězil, protože natočil nejlepší díl série (zatím, doufám, že bude ještě překonán). Z počátku se mi moc nelíbilo, že si Cuarón upravil Bradavice podle svého vizuálního cítění, ale když na to člověk přistoupí, tak musí přiznat, že Vězeň z Azkabanu je vizuálně nejzajímavější díl, což je ještě podpořeno nejlepší kamerou v sérii. Třetí kniha o Harry Potterovi je poslední, která má ještě zfilmovatelnou délku, aby mohl být příběh převeden skoro celý. Cuarón příběh osekal například o famfrpál, což je trochu škoda, protože tím odpadá postava Eda...ehm Olivera Wooda a moment, kdy Nebelvír po sedmi letech konečně vyhrál famrpálový turnaj. Místo toho se mexický režisér zaměřil na budování vztahů a temné napětí a místo letu na koštěti nabízí let na hypogryfovi, který je jedním z nejpůsobivějších momentů celé série. Vedle kterého se hrdě řadí setkání hrdinů v Chroptící chýši a cestování v čase. Škoda, že Cuarón nezůstal na režisérské židličce i pro čtvrtý díl, protože ten se mi jako kniha líbil z celé série nejvíce. Podobné filmy: Harry Potter a libovolný díl (2001-2007), Řada nešťastných příhod (2004) ()

Bachy

Ááá, tak konečně spokojenost s Harry Potterem a nemalá. Výprava a scenérie na jedničku, kostýmy na jedničku, atmosféra taktéž. Navíc spoustu nových tváří a tentokrát je to, co nová postava to trefa do černého s jejím představitelem. I Snape dostane víc prostoru. Všechno klape. Pochybuji, že tento díl Harryho Pottera bude někdy překonán a je to krom dokonalé režie Alfonso Cuaróna dáno i knižní předlohou. Jasně, stále to není film, který je pro mě nějak vyjímečný a neskutečně mě citově vzal, jenže to u takovéto "skoro" pohádky v podstatě ani nelze. Jedna z mála vyjímek, kdy dávám 5, aniž bych film sledoval s otevřenou pusou. Je to prostě "jen" dokonale zpracovaný příběh. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy