Farmář Charlie Anderson se stará ve Virginii o svou početnou rodinu bez ženy, jež mu zemřela před lety. Ve chvíli, kdy propukne válka Severu s Jihem, se pokouší současné dramatické dění ignorovat. Odmítá podporovat armádu Konfederace, protože nesouhlasí s otroctvím, také se nechce přidat k vojskům Unie, jelikož má v sobě zakořeněný odpor k válce. Brzy se ukazuje, že to jsou jen iluze. Když je Andersonův nejmladší syn Boy do válečných událostí zatažen a je uvězněn, vydává se jej s dcerou Jennií a čtyřmi syny hledat. Tváří v tvář válečným hrůzám však nedokáže již déle zůstat nestranným… (Česká televize)

zdeny99

Shenandoah se odehrává v době války Severu proti Jihu, a to konkrétně ve Virginii. James Stewart má několik synů, kteří by se hodili do války. Jenže stále válce unikají, a to až do dne, kdy jednoho ze synů odvedou. To se stane až po 55 minutách a upřímně do té doby je to strašně nudná podívaná. James Steward jej jde do války hledat, ovšem že by se ta nudná podívaná probudila, to se říct nedá. Nuda až do konce. [384. hodnocení, 44. komentář, 75%] ()

Narciska

Čím to, že jak čas plyne, řada filmů už po deseti dvaceti letech stává se spíš úsměvnými a nekoukatelnými, zatímco některé mají kvalitu, která s roky neztratí skoro nic? To je příklad tohoto filmu, dobře natočený, dobře se na něj dívá a J. Stewart zde ztělesňuje dobrou postavu. I když se moc snažíte, jsou věci, kterým se nevyhnete a které vás dostihnou, a teprve ty, neb jsou tak silné, prověří sílu charakteru. To říká tenhle film a dnes, v době další z řady válek, se to zdá o to víc aktuální. Vždy je dobré vidět příklady, které mohou být zdrojem osobní síly a odvahy. ()

kkarx

V prvé řadě je nutno si uvědomit, že se nejedná o klasický western s pistolníkem či kovbojem v hlavní roli ve kterém není nouze o napínavé přestřelky, ale že jde o rodinný film s protiválečnou tématikou z období po bitvě u Gettysburgu. I ten oficiální text distributora je nepochopením filmu, farmáře Andersona (James Stewart) žádné dilema opravdu netrápí a jeho názor na konflikt mezi severem a jihem zůstává neměnný a naopak nadcházejícími událostmi ještě posiluje. Nečekejte ani nějaké realistické, rozmáchle bitvy, ve filmu se odehraje jen jedna menší a několik krátkých přestřelek. ()

sadlokan

Chlapec si dá na hlavu jižanskou čepici,upadne kvůli ní do zajetí a skoro celá rodina ho hledá,pustí a spálí celej zajateckej vlak ve kterym není,načež se vrátí domů,s tim ,že ho nenajdou.Chlapec mezitím,stále v čepici,zdrhá ze zajetí a na ranči jim udělají zběhové pořádek.Skvělý film. ()

Drom

Já a westernové drama, to není častá kombinace. Vlastně jsem si tenhle film pustil, protože dojal i Ala Bundu a nečekal jsem nic než klasický patos z doby vzniku, kterému se vysměju a za týden zapomenu. Nevím, jak to Tvůrci udělali a jaké záhadné manipulace použili, ale zážitek to byl skvělý. I já musím vyzdvihnout výkon Jamese Stewarta v roli silné, rozhodné a rozvážné hlavy rodiny, která je po smrti manželky jeho životem. Je toho však mnohem více. Příběh je na jednu stranu patetický a moralistický a dokonce svým způsobem klasický a neoriginální, ale jeho podání je bravurní, od výborných dialogů po celou koncepci a ucelenost scén. Nitka kontrastů, vinoucí se od začátku do konce, nutí k zamyšlení. Tam, kde mnohé filmy mají vůli, avšak provedení je prázdné, umělé a až uboze trapné, Shenandoah vše zvládá mistrně. Proto ani na okamžik nepopuzuje, gradace se prolíná s výbornými scenériemi a sladidlo závěrečné scény je trešničkou, nikoliv výsměchu hodná trapnost. Vetšina dnešních filmů může tvůrcům tuhle precizně odvedenou práci jen tiše závidět. ()

bearmeedek

Je mi líto, ale nemohu sdílet nadšení. Kategorie Drama/Válečný/Western je od každého jen po kapkách. Zhruba do půlky to zavání silně telenovelou, ale ten pojem tenkrát ještě ani neznali, takže nevím. No, nepotěšilo mě to. 49%. ()

Adiemus

Dovolím si polemizovat s názorem gogo76, kterému připadají slova Jamese Stewarta směrem k verbířům proto, že sám Stewart narukoval do války mezi prvními. Vidím to úplně naopak: snad právě proto, že Stewart osobně válku zažil, mohl přesvědčivě zahrát pro něj ne právě typickou roli otce početné rodiny (snad s výjimkou filmu Život je krásný). Koneckonců, sám měl čtyři děti. Jen na okraj, od určitého okamžiku jsem čekala na konec ve stylu Twainova Toma Sawyera a nezklamala jsem se. ()

Gromit

Shenandoah není western. Je to drama o jedné spořádané rodině, do jejíhož života krutě zasáhla občanská válka. A nutno říci, že drama velmi působivé. Tvůrci se vyhýbají jakémukoliv zjednodušování historie a spíše než na velkolepé bitevní scény se zaměřují na jednotlivé postavy a motivy jejich jednání. A vyplácí se jim to, neboť je hrají opravdu dobří herci, nad nimiž pak vysoce ční jedinečný James Stewart. Už kvůli jeho oslňující kreaci se dnes Shenandoah může honosit přízviskem "klasika". P.S. Po shlédnutí tohoto filmu už vím, odkud opisovali tvůrci Patriota (toho s Melem Gibsonem). ()

PlayEasy

James Stewart i když mu táhlo na šedesátku stal se z něho pekelnej chlap a správnej drsňák! Z jedné strany skvěle natočený western sledující život na jedné "klidné" farmě a z druhé silný válečný film o osudech synů tohoto majestáta za války severu proti jihu. Klasika, která si to obnovení v televizi plně zasloužila, protože tohle je zážitek i pro tatínky, kteří byli ještě moc malí při projekci na ČST. 80% Nejen J. Wayne byl králem westernů!! ()

spotczek

Chce-li člověk příběh, silného hlavního hrdinu, něco protiválečného, stranícího rodině, pak neudělá chybu. Ale na mě příliš působí černobílost mačistického otce. Je to dokonalá hlava rodiny, protože ví, co a jak dělá, ale pochybuju, že by takhle všechno fungovalo. Dokonce i za války severu proti jihu, když se autority téměř nezpochybňovaly. Konflikt tu tvoří pouze snaha otce ochránit své děti před válkou, což se mu samozřejmě nemůže na sto procent podařit. Zajímavé mi tu také připadá téma církve. Otec chodí do kostela jen proto, že dal slib své umírající manželce. Při poděkování za jídlo ale zdůrazňuje svou hlavní roli, což je moderní americký pohled. Nemůžu si pomoct, je to příliš dobové. ()

Winster

Neznámý a přitom skvělý film o konci občanské války kdy to už s Konfederací vůbec nevypadalo dobře...A jak je vidět skoro nikdo nezůstal ušetřen hrůzám války. ()

brasek

James Stewart je legenda a preto možno tento snímok zažiaril. Osobne ma príbeh veľmi nezaujal a podľa mňa celá zápletka je naivná, pretože rola otca mala charakter silne dominantnej osoby a určite by počas vojnového konfliktu nedovolil nosiť synovi vojenskú čiapku. ()

PTuranyi

Skvelá dráma o vojne. Charlie a jeho rodina vojnu severu proti juhu ignoruje, Tá vo filme vystupuje len ako vzdialená ozvena a priamo do boja zasiahne iba jeho najmladší syn a zať. Nakoniec však jeho rodinu predsa len vojna kruto zasiahne. Na Charliem je sympatické okrem iného aj to, že napriek tomu, že sám je neveriaci vychováva svoje deti k viere, tak ako si priala jeho žena. V jeho rozhovore s nastávajúcim zaťom už pred viac ako 50 rokmi zhrnul poučenie o ženskom správaní. Rovnako Ann poučí svoju švagrinú o mužských vrtochoch. Kvalitne spracovaný dobrý príbeh ukrývajúci hlbokú myšlienku podporený dobrými hereckými výkonmi. ()

Pythonator

Vynikající James Stewart v nadprůměrně dobrém westernu ve své velmi výrazné a nezapomenutelné roli. Tohle by měl vidět každý westernový fanda. Asi jeden z nejlepších filmů o občanské válce a navíc se skvělým protiválečným poselstvím. Velmi silný kousek ve filmografii Andrewa V. McLaglena. Ten film prostě chytne za srdce i po těch letech a rozhodně nijak výrazně nestárne. ()

Bogrant

Film plný zmiešaných emócií, stavajúc sa proti vojne a držiac rodinu pospolu. Stewart, kladiaci dôraz hlavne na tradície a nezapájanie sa do konfliktu, tu prevyšuje svojím perfektným výkonom všetkých naokolo. Shenandoah je prekvapivý najmä tým, že spočiatku vyznieva dosť neškodne, potom však prejde na úplne inú nôtu a s blížiacim sa záverom stále viac stupňuje nervozitu a šokuje. Nepríjemný, no o to lepší film. ()

mirmaid

Na tenhle film jsem náhodou narazila při sobotním surfování po kanálech, a jelikož nedávali nic jiného, prostě jsem ho nechala běžet. Netrvalo dlouho a upoutal moji pozornost a za chvíli jsem od něj už nemohla odtrhnout oči. Asi to hodnotím čistě ženským pohledem, ale mě to prostě chytilo za srdce. Nešlo pro mě o formu, ale spíš o obsah. James Stewart tu ztělesňuje tvrdého, ale spravedlivého chlapa se srdcem na správném místě, který si vás prostě získá, stejně tak jako zbytek jeho rodiny. Spousta věcí, která tu zazní v podobě rad do života a životních postojů mi přišla tak pravdivá, že jsem neodolala a neustále souhlasně mručela a v několika momentech, kdy rodina na vlastní kůži pocítí, že se válka dotýká i jich, jsem nekontrolovatelně slzela a nenápadně posmrkávala, aby mě náhodou přítel nezahlédl a nenazval ubrečeným máslem. Ale celkově ve mě tenhle film zanechal stopu a určitě se k němu v budoucnu ještě vrátím. ()