Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Kamca_

První díl se mi hodně líbil, ale ne tolik, co další díly. Líbilo se mi, jak se Harry seznamoval s prostředím školy. Takže dávám skoro 100%. ()

Handle

Nikdy jsem úspěch Harryho Pottera nechápal. Nejhorší na tom je, že mě to vůbec nebralo ani když jsem byl menší. Po letech jsem tomu dal opět šanci a musím říct, že svůj názor neměním. Nejspíš už se ani na jiný díl nekouknu a prostě jen řeknu, že tohle není pro mě. Za moje subjektivní hodnocení mě klidně ukamenujte, ale hvězdu to má ode mě jen za vizuální stránku. Kdyby to nebylo alespoň tak nudné a zdlouhavé, dal bych klidně víc. Ale v tomhle případě teda OK, Harryho Pottera nemám rád. Nikomu to ale neberu, jen tiše nechápu, protože vím, že všichni kolem to zbožňovali... ()

ScarPoul

Je to nejaký ten rok čo som tento film videl na posledy. Jediné čo si z toho obdobia pamätám bol fakt, že sa mi to neskutočne páčilo, bol som unesený magickosťou filmu a celého sveta, v ktorom som hravo nachádzal preinterpretované knižné scény. Preinterpretované do takej miery, že podobnosť s knižnou predlohou je v niektorých miestach do očí bijúca. Lenže v tomto prvotnom štádiu si filmový svet Harryho Pottera ešte nezvolil cestu po ktorej ako séria bude neskôr kráčať. V tomto prvom počine nám predstavuje len všetky miesta, väčšinu postáv a fungovanie v Rokforte. Hlavný predstavitelia mali k uveriteľným hereckým výkonom neskutočne ďaleko a aj stálice hereckého neba ako Coltrane a Harris a dokonca aj Rickman sa nevyhli v niektorých scénach prehrávaniu. Keď som bol malý, malo to atmosféru. Teraz to má veľa nedostatkov, ktoré sú omnoho viditeľnejšie práve vďaka faktu, že posledné diely majú väčší drajf a naplno využívajú čarodejný svet a postavy v ňom. Columbus ako režisér rodinných filmov a prostoduchých komédií, nielenže nedokázal do filmu vložiť niečo pamätné, ale aj to jeho povestné vedenie mladých hercov, vďaka čomu ukradol post réžie Gilliamovi, stojí za starý groš. Ako základ epickej epopeje dostačujúce. Ako samostatný film neskutočne moc nedotiahnuté a to v rôznych smeroch, ktoré by jednoducho mali fungovať. Jediné čo stojí za zmienku je dokonalá Williamsová symfónia. ()

Lacike

Uvod do tejto serie ma celkom navnadil napriek tomu, ze fantasy neholdujem a bol som celkom zvedavy aj na dalsi diel. 6/10. ()

PROROK14

Možno to je pre deti ale mne sa to páči. Skvele vymyslený príbeh. Ako sa to mohlo vlastne tej spisovateľke zrodiť v hlave. Cez tie postavičky až po priestory školy a podobne. 85% ()

maseer2

díky tomu, že knižní předloha tohoto dílu má nejméně stran, se jedná o nejvěrnější potterovskou filmovou adaptaci.. snímek je orientován spíše na mladší publikum a jelikož jsem do něj v době jeho prvního zhlédnutí také patřil, dávám 4* :) ()

Gwaihir

První část filmového zpracování příběhu mladého kouzelníka, odehrávajícího se v úžasném magickém světě, tvoří velice pěkný úvod pro celou sérii, podobně jako její knižní předloha, kterou se snaží adaptovat co možná nejvěrněji. To se jí také poměrně dobře daří, přestože, vedle několika menších dějových úprav, úplně vynechává také jednu větší zápletku a jeden ze závěrečných úkolů. Vyprávění se zaměřuje hlavně na jednotlivé epizody, jejichž plynulejšímu propojení nevěnuje příliš prostoru. Je však třeba říct, že některé z nich jsou naprosto úžasně zpracované a dokáží lehce vytvořit patřičně čarovnou atmosféru, k čemuž přispívají jednak takřka dokonale vybraní představitelé jednotlivých postav, z nichž nejvýraznější jsou zcela jednoznačně Alan Rickman a Emma Watson, a jednak rovněž vynikající hudba, s jejíž pomocí John Williams velice dobře dokresluje povahu povedených venkovních a vnitřních prostorů. Celkově se tedy začátek moderní filmové fantasy ságy vydařil a díky tvůrčímu kolektivu, v jehož čele stál Chris Columbus, tak svět "současných" kouzelníků a čarodějek, který Joanne K. Rowling stvořila, poprvé naplno ožil. 80% ()

BoPo

Úvod do sveta čarodejov a kúziel. Boli mi predstavené pojmy ako sú Bradavice, famfrpál, mudla a veľa ďalších. Musím uznať, že sa jedná o príjemne plynúcu rozprávku so zaujímavými postavami a postavičkami. Síce mi ústredná trojica nepadla práve do oka, ale na záležitosť primárne určenú pre deti sa Harryho putovanie môže pýšiť slušne premysleným, načrtnutým príbehom. Najväčšie sympatie vo mne vzbudil Hagrid. Už ma napadá len dodať, že opätovné spojenie režiséra a skladateľa z filmu Sám doma je tu nápadne nenápadne pripomínané hudbou a červeným svetrom na záver filmu. ()

Tommassi3

"Když dovolíte, já jdu spát, než vás dva napadne další chytrý nápad, jak se nechat zabít.. Nebo hůř.. Vyloučit !!" - "Měla by sis ujasnit, co je důležitější !!" ;) ()

ALIENka_

To jsem takhle koukala na Netflix a najednou vidím, že nově přidali kompletní sérii Harryho Pottera, což jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít. Chytla jsem trochu tý nostalgie na tuhle sérii filmů mýho dětství, a řekla jsem si, proč si to kurva po těch 10ti letech nezopakovat (ok nebudu lhát, viděla jsem to i dřív než 10 let zpátky, ale ta první vzpomínka na to je nejživější). A musím říct, že je to pořád stejně dobrej film, jako když jsem na to coby malej prcek poprvý koukala, a následně doufala, že taky dostanu dopis z Bradavic. Asi nemusím zmiňovat, že žádnej nepřišel. Ale jak se říká - nikdy nepřestávejte doufat že? I když už mám jedenáctku dávno za sebou, co já vím, třeba se pošta o pár let zpozdila. No zkrátka je to kouzelnej film i po těch letech. I když jsem si teda nemohla nevšimnout těch pičovin, co tam byly. Proč se sakra Harryho rodina odstěhuje na nějakej hrad kdesi v prdeli na moři, kde nemaj ani přístup k jídlu - sakra opuštěnej barák někde v horách, kde je odtamtud pár hodin cesty nějaký městečko, mi přijde jako lepší nápad, ale budiž. Nebo proč do prdele nechá Hagrid samotnýho Harryho s Dracem hledat jednorožce v lese, kde by doslova mohli umřít ani ne za 5 minut. I když oni i sami Bradavice jsou docela o hubu. :D To jsem ještě nezmínila ty deus ex machina záchrany (kentaur apod.), kterejch je tam jak nasráno. On sám ten kouzelnickej svět někdy celkem nedává smysl a mám spoustu otázek, který asi zůstanou navždy nezodpovězený (Jak si sakra mudlové nemohli všimnout lidí, co procházej zdí na nástupišti? Požaduji vysvětlení! Děkuji.) Už to nebudu víc rozepisovat, určitě chápete, co mám na mysli. Ale do prdele, tomuhle filmu toho aspoň 80% odpustím, ať už je to z nostalgie nebo něčeho jinýho, i po těch 100 letech jsem si to užila jak sviň, a myslím, že si teď udělám menší Harry Potter maraton. Poslední věc, co ještě musím zmínit - tohle je poprvý, kdy jsem to viděla v originále, což bylo jak koukat na jinej film, po tom, co jsem si tak zvykla na dabing. Ale ten pořádnej pravej anglickej přízvuk za to stál na 100%. Hodnocení: 8/10 ()

BrooksW.Here

"Wingardium leviosa!" inými slovami mimoriadne magický úvod do čarodejníckeho sveta... Zo všetkých filmov zo série o Harrym Potterovi mám tento asi najviac napozeraný a naozaj neviem spočítať, koľkokrát už som ho videl... Ale isté je to, že ma nikdy neomrzí. Vždy keď si ho pozriem, tak ma neskutočne baví a to zakaždým, už keď som ho videl prvýkrát (asi ako šesťročný) a dokonca ešte aj teraz – jeho príbeh ma dokáže perfektne pohltiť už počas (ešte celkom "muklovského") úvodu a odtrhnúť sa nedokážem ani v priebehu diania. Nevadí mi ani to, že na tomto filme už vidno jeho vek (hlavne teda animované triky, trol už bude vedieť, o čom hovorím 😉) a v podstate to nie je ani žiadny masterpiece (najlepším dielom celej tejto ságy bude pre mňa už naveky vekov Väzeň z Azkabanu), ale ako celok pôsobí veľmi pohodovo, priam až rozprávkovo (ten soundtrack je legendárny!). Deti sú v tomto filme ešte stále deťmi, v ich tvárach vidno, že ešte nemajú výrazy ako profesionálni herci, ale to je vlastne dobre, pretože aj napriek tomu (teda aspoň podľa mňa) podávajú vynikajúce výkony. Je dosť možné, že si to myslím iba preto, že som sa ako malý dosť namotal na náš dabing a ešte aj teraz sa mi tam tie slovenské hlasy hodia perfektne (ani jedna postava nie je výnimkou!) a s istotou môžem povedať, že zo všetkých slovenských dabingov je pre mňa iba tento nezabudnuteľný (a práve preto som na konci tejto recenzie nevložil anglický, ale práve slovenský citát 🙂). Vôbec nerozumiem tomu, prečo má Harry Potter a Kameň mudrcov také (relatívne) nízke hodnotenie (iba 79 %!!!!!) a naozaj nepochopím, ako mu niekto môže dať menej ako štyri hviezdy, ale to je môj problém... Prvej časti tejto fantasy série dávam 9 zlatých striel z 10 a som naozaj nadšený z toho, že moja jubilejná 150. recenzia je práve o tomto filme... "Chce to veľkú dávku odvahy vzoprieť sa svojim nepriateľom... Avšak vzoprieť sa priateľom je oveľa odvážnejšie." ()

bouncer

Nebýt té komerce...ne vážně dobrá podívaná, kterou zvládnou všichni - děti i dospělí. Mimochodem, vřele doporučuji sledovat tak okolo jedné hodiny raní, navozuje dobrou atmosféru, tak akorát, abyste neusnuli :-) ()

Hismael

Fantasy pohádka se spoustou vlastních pravidel a jednou z nejnebezpečnějších her pro děti. První díl je spíše o seznamování s kouzelným světem v Bradavicích a kratším seznámením s Voldemortem, ze kterého je jasné, že bude další pokračování. Knižní předlohu neznám, ale na film se dá koukat a nejspíš pobaví děti a možná i jejich rodiče. ()

Terva

Úplně první záběr této ( desetileté ) série je na ceduli PRIVET DRIVE a na ní sedící sovu. CITÁT - Myslíte, že je moudré, svěřit Hagridovi něco tak důležitého ?.......... Osud pro nás zatím neznámého dítěte je svěřen do rukou mudlovské rodiny Dursleyovích. Ti žíjí na Privet Drive v Little Whinging okres Surrey. CITÁT - Mnoho štěstí, Harry Pottere......... K již zmíněné adrese ještě přibude dovětek The cupboard under the stairs ( Přístěnek pod schody ). O něco později je impozantní, příchod Rubeuse Hagrida skrze dveře. Lehký náznak toho, že to bude trochu strašidelné. Pomalu je nám odhalováno tajemství života Harryho Pottera, vznik jizvy na jeho čele a hlavně osud toho, kdo mu to udělal. Jizvu mu udělal V...- ten - jehož - jméno - nesmíme - vyslovit - zatím. Bradavický expres je kouzelná mašinka. První, veřejně, vyslovené kouzlo ve filmu zní - OCULUS REPATO - a kupodivu ho neřekl Harry. V expresu pak Potter potkává své dva hlavní přátele, ze kterých se stane to legendární desetileté trio. Hermiona Grangerová a Ron Weasley. Moudrý klobou zamíchá osudem všech nováčků v Bradavicích. Koleje se jmenují Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. První jmenovaná je osudem našich přátel. Učitelka madam Hoochová má vlasy rozcuchané jako některá košťata, na kterých učí létat. Kamera se nám to snaží zdůraznit, když projíždí řadou položených košťat. Létání je dobrá příprava na hru zvanou Famfrpál. Druhé oficiální kouzlo za pomocí hůlky zní - ALOHOMORA - opět ne z úst Harryho. Je to vůbec kouzelník, když nic neumí ? - WINGARDIUM LEVIOSA - je třetí kouzlo opět vyslovené tou samou osobou, jako ta předcházející dvě. Ale musíte švihnout a mávnout a říká se Levióóóósa ne Leviosááá. Hádejte, komu se poprvé podaří uskutečnit levitační kouzlo. Harry to neni, to je nějakej ťuňťa. Ta samá osoba ( jméno nechci prozradit ) použije i čtvrté vyslovené kouzlo tohoto příběhu - LACARNUM INFLAMARE -. CITÁT - To jsem taky neměl říkat.......... O vzrůšo se postará tříhlavá bestie Chloupek, horský trol, Nimbus 2000, zrcadlo z Erisedu nebo hlavní strašák Voldemort. Pátá vyřčená kouzelná formule zní - PETRIFICUS TOTALUS -. Hádejto kdo ho neřekl ? CITÁT - Jsi skvělá, ale bojím se tě......... A zase v akci ta samá osoba, tentokráte z kouzlem - LUMUS SOLEM -. Ron vyzkoušel taky kouzlo, ale bylo již jednou řečeno - ALOHOMORA - no, alespoň jsem to zkusil. Šachová partie je lehce dramatická, ale je po ní docela dost bordelu. CITÁT - Jezdec na H3......... Tak je dokonáno, láska a pravda, zvítězí nad lží a nenávistí, ale to je jen zdání..... Režie - Chris Columbus. Scénář - Steve Kloves. Kamera - John Seale. Hudba - John Williams. Natočeno podle knihy J. K. Rowlingové. Ve filmu, mimo jiné, hrají - Rubeus Hagrid : Robbie Coltrane nebo Skoro bezhlavý Nick : John Cleese. Panu Harrymu Potterovi za pěkné leč moc dětské dobrodružství jsem udělil tři hvězdy. Teprve dnes po dalším a jednotném celkovém pohledu měním na čtyři hvězdy. Musím se přiznat, že tento první Harry Potter mě tak odradil a zklamal, že jsem se dvojce a trojce vyhýbal dost dlouho. Takže po jedničce jsem viděl čtyřku ( Ohnivý pohár ) a teprve ta mě donutila podívat se na ty předešlé příběhy. Dnes je sobota 6. 8. 2011 a já poprvé uvidím Harryho Pottera 2 ( Tajemná komnata ) a 3 ( Vězeň z Azkabanu ). A hned poté dokoukám celou sérii a zítra jdu večer do I - Maxu na Relikvii smrti 2 ve 3D. Mám totiž Potterův víkend. Největší kouzlo všech kouzel je ..... - LÁSKA -........... () (méně) (více)

MrCreosote

Takže tu máme pohádku pro desetileté, která nám navíc musí zdlouhavě popisovat fungování kouzelnického světa v okatě digitálních kulisách. Jako rozjezd celé osmidílné série příšerně těžkopádné s odfláknutým finále, dětinskou naivitou a prkennými hlavními herci. Při vědomí následujících dílů, které ztemněly až do rozměru Pomsty Sithů, se ale nemůžu ubránit hřejivému pocitu, protože tyhle omalovánky pro celou rodinu podpořené britskou hereckou smetánkou dokáží člověku spolehlivě vykouzlit úsměv na rtech. Z tohoto pohledu byl Columbus ideální volba, Gilliam by buďto zkrotl pod ostřížím zrakem producentů, anebo by na jeho groteskně opulentní styl v dalších dílech nebylo možné navázat. ()

moviesfan

Sice je tento film jaksi ,,nedospělý", ale má nápad, dobrý děj i úžasné kouzelnické triky. Jako správné fantasy splňuje ideální podmínky. Stopáž je sice dlouhá, ale filmu nikterak neškodí. ()

JohnCZ

S odstupem času hodnotím prvního Harryho Pottera subjektivně jako nejméně oblíbený díl vůbec. Columbus je rutinér a knihu zfilmoval doslovně, což mě právě docela vadí a proto je pro mě první dvojice dílů nejméně atraktivní a z dnešního pohledu až moc dětský. Technicky je to však zdatně natočená rodinná podívaná, která knize rozhodně nedělá ostudu a film je snadno uchopitelným úvodem do tohoto fantasy universa. ()

villon17

Harry vypadá tak roztomile malý, ale to nic neubírá na kráse celého velkofilmu. A Hermiona, když ji porovnám dnes?:D Prostě se mi to moc líbilo, také proto, že se rozhodně nejedná o pohádku pro děti, ale hodí se pro každého. Každému se na filmu musí něco zalíbit. ()

corpsy

Ani jedného Harryho Pottera som nečítal, tak sa vyhnem porovnávaniu. V snímku badať to Columbusovské šibalstvo a detské kúzlo, ktoré obklopovalo aj jeho SÁM DOMA. Magicky podaný príbeh s nádhernou zimno - vianočnou atmosférou a výpravou je jedným z tých najvydarenejších filmov pre tých skôr narodených. A nielen pre nich. ()

Marek1991

Naozaj čarovný začiatok jednej veľkej mánie a kúzelnej série, ktorá bola určená práve mojej generácii, síce boli všetci hlavní herci o rok, či dva starší odo mňa, ale patrilo to skôr nám. Toto bola modernejšia rozprávka, ktorá mala čo do seba a herecky bola aj od mladých hercov výborná. Toľko rokov to opakovali v rôznych televíziách, osobne som mal aj videokazetu a nikdy ma to nenudilo, či nebolo to pre mňa nudné. Jedine, čo som v tomto prvom diely nechápal, bolo, keď prechádzali stenou na nástupište vlaku a ľudia okolo si to nevšimli. Veci ako tieň toho, kto zatváral samozatváracie dvere, oslintaná a následne suchá košeľa, chýbajúce a následne viditeľné okuliare, či rozpory s knižnou predlohou ma akosi až tak neznepokojovali, dali sa čakať, chyby a zmeny sa proste vo filmoch dejú. Takisto Daniel Radcliffe, ktorý vzišiel z okolo 16 000 chlapcov, ktorý sa uchádzali o túto rolu je podľa mňa výborný a dievčatá po celom svete si dokonale podmanil. Od čias Saxany jeden z mimoriadne úspešných čarodejníckych filmov. Dodnes je to a aj dlho bude legendárne. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood