Mgb21

Shlédnutí tohoto filmu jsem si nechal až na jeho uvedení na festivalu v Karlových Varech. Promítal se v hotelu Termal v tom obrovském sále pro 1000 lidí a na tom obrovském plátně. Už od první vteřin zůstává člověk nehnutě s otevřenou pusou a sleduje, jak mistr Coppola rozehrává svoji válečnou symfonii. Tak realistické zachycení války jsem viděl jen málokrát a tak cesta k nalezení plukovníka Kurtze není snadná ani pro diváka. Úvodní scéna s výbuchy napalmu a s písní The Doors - The End patří mezi nejlepší filmové momenty minulého století. ()

becki_tu

The Horror. . . The Horror. . . Nádherný a silný válečný velkofilm. Totálně depresivní, hypnotické, emocionální, neuvěřitelně realistické a téměř až filozofické dílo, ze kterého je neustále cítit zlo a hrůza (vietnamské) války. Film zdobí herecké výkony, výborně padnoucí hudba (a vůbec výborná práce s veškerou filmařskou technikou) a neposlední řadě bych neměl zapomenout ani na procítěnou režii F.F. Coppoly. A odkud ten název Apokalypsa? Po zhlédnutí tohohle zfilmovaného pekla by to mělo být snad jasné... 90% ()

duklak2

Je neděle večer a já si uvědomuji, že jsem od rána ještě neviděl žádný film. A tak to musím napravit. Před třemi měsíci jsem si v levných DVD koupil snímek Apokalypsa, ale jelikož trvá skoro 200 minut (mám speciální prodlouženou verzi), tak jsem ho ještě neviděl. Přiznám se, válečné filmy mě nebaví a dokonce jeden z mála jsem ani neviděl Spielbergův velkofilm Zachraňte vojína Ryana. Ale zde mě přesvědčil už jen samotný název. Přeci jenom, když uslyšíte Apokalypsa, tak někdy ani nevíte, co všechno si pod tímto lze představit. Vyzdvihuji herecké výkony, protože ty jsou opravdu více než dokonalé a málokde takové uvidíte. Atmosféra, která sálá z tohoto počinu vás dokonale odzbrojí. Když bych měl několika slovy zhodnotit kameru, tak bych řekl: neskutečně, neskutečná, bravůrní. Opravdu, nikde jsem takhle natočené dílo ještě neviděl. Když se děj ve filmu posunul do Kurtzova tábora, tak jsem chvíli přemýšlel jestli je to vůbec film. Nelituji strávených 187 minut nad tímto skvostem, který je po právu ve 200 nejlepších. První půlku filmu hodnotím rozhodně pěti hvězdami, tu druhou pouze třemi. A to znamená mé výsledné hodnocení. Což je 5+3:2=4:-). Jen je mi trochu líto zabitého buvola:-). Zanedlouho se podívám na další skvělý snímek, který se jmenuje Lovec jelenů. Apokalypsa je dokonalé válečné peklo, na které dlouho, ale opravdu dlouho nezapomenu. Představuje výborně zachycený Vietnam koncem 70. let. Je mi opravdu moc líto, že nedávám za 5, ale je to opravdu jen kvůli asi posledním 30 minutám, které mě trochu nudily. ()

Bauer

Francis Ford Coppola je určitě velkým přínosem do světové kinematografie, protože jeho filmy jsou opravdu skvělé. Kmotr je něcím naprosto fantastickým a Apokalypsa je taktéž mistrovským veledílem, které se už jen tak nepodaří natočit. Perfektni příběh z Apokalypsy dělá něco originálního a do roku 1979 něco nevídaneho. Genialita velkých rozměrů. Všechno působí velmi opravdově, ale na druhou stranu zde není moc valčení, když si vemu, že se jedná o valečný film. Ale sice málo valčení, není to vůbec na škodu. Coppola zachytil naprostě špičkově válečnou atmosféru a podařilo se mu mně vtaáhnout do filmu. Chytnul jsem se hned první minuty a zrhuba 150 minut jsem koukal a téměř ani nedýchal. Jenže poté, co je hlavní postava (Williard) uvězněn, tak už je to docela hodně nudné. A posledních 30 minut mně až tak nebavilo. Nicméně, na to, že jsem koukal na film trvající 194 minut, tak mi to docela slušně rychle uteklo. Apokalypsa se může taky pochlubit hvězdným obsazením. Jedno zvučné jméno vedle druhého a je jedno, že se tam třeba Harrison Ford objevil asi tak na minutu, ale byl tam. Robert Duvall, Marlon Brando, Martin Sheen, mladý Laurence Fishburne a Dennis Hopper. No uznejte sami, že je jen málo filmů se může takovouto hereckou sestavou pochlubit! I když jde o mistrovské dílo, tak přeci jen nedám 5*! Důvod je prostý. Těch 30 minut ke konci mně fakt nebavilo a právě proto lepší 4*! ()

JASON_X

Hodně silný film, scénáristicky a vizuálně. Depresivní, psychedelická i svým způsobem poetická záležitost s grandiózní atmosférou od začátku až do konce. Ve filmu zazní i něco dobré hudby, včetně klasiky od Wagnera v jedné z nezapomenutelných scén. Seznámíme se s lehce vyšinutým plukovníkem Kilgorem, který rád surfuje mezi kulkami a miluje vůni napalmu po ránu. Skvělý moment s tygrem v džungli. Výborná scéna se zcvoklou posádkou u mostu Do Lung a surfařem Lancem na tripu. V režisérské verzi navíc například symbolická a takřka snová scéna z francouzské koloniální plantáže s éterickou Aurore Clément. A halucinační finále je také hodně povedené... Kdo by se snad náhodou těšil na nějaký oddechový akčňák z Vietnamu ve stylu Ramba 2, bude nejspíš zklamaný. A nebo překvapený. ()

luka4615

Nedílná součást světové filmové popkultury se spoustou památných scén a hereckých výkonů. Po trilogii "The Godfather" patří film Apocalypse Now k tomu nejlepšímu, co nám Francis Ford Coppola kdy naservíroval. A za to mu nikdy nepřestanu být vděčný. „We train young men to drop fire on people, but their commanders won't allow them to write "fuck" on their airplanes because it's obscene!“ ()

ancientone

Videne znova po dlhej dobe a som v nemom uzase. Film zacina depkovou dvojexpozicnou montazou a prave ta je klucovym vyjadrovacim prostriedkom celeho filmu (nielen v rovine filmovej reci). Coppola vytvara semanticky sustavnu dvojexpozicnu montaz paradoxov, ktore sa zlievaju do obskurneho fluidneho toku obrazov - realita vojny vs popkultura, krutost masakrovania vs debaty o surfovani, destruktivne vybuchy napalmu vs magicka poetika dzungle, dychberuce panoramy vs destrukcia, racionalno vs prevladajuce sialenstvo, etc. Vysledkom je solidny audiovizualny bad trip. dokonale. ()

mm13

Dlhočizný pád do priepasti, strhujúca metafora, mozaika napohľad nesúvisiacich epizód, definitívny obraz pekla. Zvlášť poteší, že režisérsky zostrih filmu nepridáva ani jedinú zbytočnú minútu, naopak nádherne dotvára a prehlbuje celkový dojem (snáď len francúzska zastávka je príliš konkrétna, kvalitu snímku ale nijako neznižuje... aktualizácia 2021: v Coppolovom The Final Cut sa vyznenie tejto zastávky presúva z triviálnej geopolitickej roviny do ďaleko zaujímavejšej osobnej roviny, čo jej návrat do filmu plne rehabilituje). [100%] ()

Sawy

Možná kdybych viděl kratší verzi,dal bych plný počet.Ale těch 202 minut režisérské verze bylo na mě přece jen trochu moc.První zhruba dvě hodiny byly moc dobré a Apokalypsa měla našlápnuto k předběhnutí Lovce jelenů na mém osobním žebříčku filmů o Vietnamu.Úžasný napalmový útok za zvuků The End od Doors na začátku.Jízda valkýr při leteckém útoku.A vůbec,celá první část cesty proti proudu řeky a skvělá atmosféra.Jenže pak se to začalo na můj vkus až příliš drolit,začínalo to být šílenější a šílenější a jakmile se na scéně objevil očekávaný Kurtz Marlona Branda,už to začalo být fakt moc.Všude se píše,jak byl ten Marlon úžasný a nezapomenutelný.Možná byl,ale ne pro mě,já jsem se při jeho filozofických proslovech příliš nudil na to,abych ho dokázal ocenit,To Martin Sheen,to bylo jiný kafe.V tom šílenství okolo byl jeho výkon jediným pojítkem mezi mnou a filmem,jeho dilemata a znechucení nad všemi těmi hrůzami,všechno jsem mu věřil.Je mi docela líto,že na těch pět jít nemůžu,film by si to určitě zasloužil,ale jak říkám,bavila mě jenom první půlka,tu druhou jsem tak docela nepobral.A před dalším zhlédnutím si dám minimálně pět let pauzu.75 % ()

Genero

Jestli chcete vědět, co dělali Rákosníci před tím, než rozbili své pokoutné krámky a začali své koupěchtivé zákazníky lákat na fialové šusťáky Adibas a pevnou obuv značky Nice, vyrobenou z jednoho kusu plastu, je podle mého mínění tento film tou nejvhodnější volbou. Člověk hned celý pookřeje, když si může vyrazit s klukama na vodu a navštívit ošklivého, tlustého strýčka. Cestou na šífu pak potkává spoustu rázovitých postaviček včetně chlapíka, co čepuje ten nejříznější napalm na pobřeží a srandovně čtrnáctiletého Fishburna. Pokud přihlédnu k faktu, že to natočil režisér po mrtvici s hercem po infarktu, kulisy smetl hurikán a filipínský dealer musel být v kondici makaka, když se prosekával pralesem a houpal na liánách, než dopravil štábu další dávku, musím tleskat ve stoje. Bohužel Marlon asi nebyl po roce a půl natáčení ve čtyřicetistupňovém vedru v dobrém rozmaru a jeden by měl z toho jeho tlachání o smyslu života za chvíli hlavu velkou jak Pomeje. Byla to prostě zlá doba a na šíleného plukovníka tenkrát povýšili každého, kdo měl díru do prdele. Takže na pět to zase není, Coppulo! ()

Gary

Klasická vietnamská psychohra F.F.Coppoly, která ohromí atmosférou, výkony i režií, ale poněkud unaví délkou Reduxu. 90% ()

rawen

Jako když přes vás někdo přehodí těžkou deku. Překvapilo mě to, nečekal jsem takový dějový posun někam úplně jinam. Viděl jsem verzi 2h 15min, na Directors cut se raději zatím nechystám .) 9/10 ()

Iggy

Dokonalá hudba, dokonalá kamera (hlavně práce se světlem), dokonalé herecké výkony Marlona Branda a Roberta Duvalla a dokonalé dějové segmenty s oběma jmenovanými. Jakási moderní odyssea válečnými hrůzami. Jediné, co se dá filmu vytknout, jsou některá zastavení, která působí příliš prvoplánově a jejichž poselství je příliš jasně čitelné. Jde hlavně, kromě mnoha drobností, o scény s vojáky u mostu, kterým nikdo nevelí, večeři s francouzskými kolonialisty a kontrolu džunky, která nemůže dopadnout jinak. ()

PROROK14

Možno som iný ako všetci tu. Tento film mi absolútne nič nedal. Jediný pocit ktorý som mal bola neznesiteľná nuda. Každá jedna scéna bola neskutočné zdĺhavá a nudná. Dialógy mi absolútne nič nehovorili. Ku koncu som nevidel nič iné len tupé výrazy ksichtov, ktorých jeden záber trval 5 minút, všetko sa to vlieklo ako sople z nosa. Ja som bol zhrozený len pri pomyslení že mi tie nehorázne tri hodiny a desať minút utiekli pomedzi prsty. Ten príbeh cesty a zabitia toho plukovníka by som natočil tak na hodinu a 20 minút. Pointa utekala asi kdesi tam do lesa a ja som ju anilen neuvidel. Nie to ešte že by ten film bol jeden z najlepších čo som videl. Proste počas sledovania som skoro zomrel od nudy. Hotová fantasmagoria. Jediné čo sa mi aspoň trochu zapáčilo bol ten letecký útok vrtulníkov. Už to nechcem nikdy vidieť! ()

maseer2

s F. F. Coppolou mám prostě problém.. úplně mi nesedl ani jeden z prvních dvou Kmotrů (ke třetímu jsem se zatím neodhodlal) a ani Apokalypsa u mě navzdory očekáváním spíš neuspěla.. první zhruba polovina je přitom hodně fajn, ale jakmile se celý příběh začne přesouvat do čím dál více filozofické roviny, měl jsem celkem potíže se tím prokousávat.. celé to je pak korunováno ubíjející závěrečnou půlhodinou s plukovníkem Kurtzem, kterou jsem prostě nebyl schopen strávit.. přesto všechno se samozřejmě jedná o mimořádně kvalitní filmařinu s těžkou, depresivní atmosférou, kterou ale hold, jak se mi to občas stává, nejsem s to úplně docenit.. P.S.: 195 minut dlouhé Redux verzi jsem zbaběle práskl dveřma před nosem a pustil radši původní verzi s lidskou stopáží.. při rozhodování, kterou verzi pustit, mi mimo jiné pomohlo hodnocení na Rotten Tomatoes (Apocalypse Now vs. Apocalypse Now Redux) ()

Conner.s

Coppolův životní výkon, ukázka dokonalého audiovizuálního díla ve všech ohledech. Film se odehrává ve Vietnamu, ale je zcela univerzální, aplikovatelný na jakoukoliv válku. Cesta odněkud někam zobrazuje její nejrůznější aspekty. Začíná koncem civilizace, v blouznění, a propadá se hluboko do nitra. Nitra duše, války, pekla. Řeka se zužuje, kopce kolem rostou. Oči Martina Sheena vládnou, svými se na film díváte, skrze ty jeho cítíte. Jste pohlceni během prvních sekund a vedeni za ruku někam, odkud není snadného návratu. Je úleva, že to vše bylo jen na plátně, protože být tam, už nikdy se z toho nevzpamatujete. 100% ()

BoPo

Videl som special edition: 196 min. Francis Ford Coppola mal už na svojom konte Kmotra 1 a 2. Následne dostal chuť natočiť niečo epickejšie. Rozhodol sa, že nebude nešetriť prachy, seba a ani hercov. Je jasné, že takto produkčne náročný film už nikdy nevznikne. Prvá hodina je extra nabitá na podnety. Martin Sheen najprv predvádza psycho stavy, a potom sa vydá do džungle. Tam narazí na Roberta Duvalla a uvidíte pravé vojenské audiovizuálne orgie. Nemalé množstvo helikoptér, neustály hluk zo streľby, výbuchov, výkrikov, dokonale pokrivené rebríčky hodnôt a veľa napalmu. Následne sa putuje ešte hlbšie do džungle, kde sa partička okolo Sheena začne psychicky meniť, rozkladať. Všetko vďaka reálnym kulisám, hmatateľnej fyzickosti správne rezonuje. Problém nastáva s poslednou tretinou filmu a hlavne s koncom cesty, kde na nás čaká Marlon Brando. Nenaplňuje to očakávania po tak strastiplnej ceste. Chápem kultový status filmu. Oceňujem vizuálnu stránku a herecké výkony. V pamäti niektoré časti filmu určite zostanú natrvalo. Napriek minutáži, nevyváženosti jednotlivých častí a neuspokojivému finále ide o film, ktorý stojí za pozretie, ak chcete mať napozerané zásadné filmy. Som zvedavý na dokument Srdce temnoty: režisérská apokalypsa. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu