Boogeyman

Výjimečná válečná river movie okořeněná nádhernou hudbou, perfektními hereckými výkony a nevydýchatelnou atmosférou. ()

Paldini

Napodruhé dávám za pět, protože až teď, po deseti letech od doby, kdy jsem Apokalypsu poprvé viděl, jsem dokázal tento film docenit. Tohle není totiž apokalypsa, tohle je opravdové peklo. ()

Indiana

Geniální dílo, jehož sledování je pro mě ale procházkou peklem. Nicméně útok vrtulníků za zvuků Wagnera, to z hlavy jen tak nevytluču. :) ()

Stegr

70% - Ano, mistrovsky natočená nuda Apokalypsa opravdu byla. Mám rád filmy s příběhem, u plavby napříč Vietnamem mi však nějak chyběl. Na druhou stranu jsem dostal přes 3 hodiny šílených výjevů z pekla, kterým válka ve Vietnamu určitě byla, podpořené výbornými hereckými výkony - Duvall, který válku nebral příliš vážně, Sheen, který na mě působil, že bez ní zase nedokáže být, Brando, jehož jsem celý film poznával spíš jen jakousi "cestou do hlubin jedné šílené(?) duše" a jeho samotného mohl obdivovat jen chvíli. Minirolička Harrisona Forda mi hodně připomněla tu Deppovu z Čety. Jednoduše řečeno, zhlédnout tenhle film by se mělo, je to zážitek. Duševně vysílí bezpochyby, ať už monstrózní délkou, nebo až puntičkářsky vypiplanou hrůzou, převedenou na plátno... ()

Cappuccino

Na moje prekvapenie som si viac užíval prvé vojnové 2/3 filmu, než dlho očakávané stretnutie so záporákom Kurtzom. To vo mne miesto filozofických otázok nad utrpením vo svete vyvolalo skôr pocity nudy. Priznávam, že neviem, čo si mám o závere Apokalypsy myslieť a uvažujem, že by kratšia stopáž snímke podľa môjho názoru prospela (videl som 196-minútovú verziu). Napriek menovaným výhradám ide ale určite o pozoruhodnú a veľmi netradičnú žánrovku. ()

misterz

Nechcem sa nikoho dotknúť, viem že film má mnoho fanúšikov, ktorí nedajú naň dopustiť. Čo sa mňa týka, otravnejší film som ešte ani asi nevidel. Nemyslím to v zlom, snímok má svoje kúzlo, aj určitú výpovednú hodnotu. Na môj vkus to však bolo neskutočne dlhé, uťahané, niektoré pasáže sa vyslovene vlečú ako sopeľ z nosa po trojdňovej nádche. A to celkom zbytočne. Keby to bolo aspoň o hodinku kratšie. Svetlé a naozaj silné momenty vo filme (napr. scénka s Hopperom a jeho napalmom, letecká kavaléria na pobreží...) sa tak strácajú v prázdnote nudy a ešte raz nudy, ale takej hroznej, že človek pri nej aj zabudne na to silné a dobré čo vo filme je. Alebo ho to otrávi. To je ten rozdiel medzi týmto filmom a Olovenou vestou (1987), kde takýto problém rozhodne nie je. Film sa neutápa a nestráca v prehnanej stopáži. Tu je pekne všetko koncentrované, dej a atmosféra pekne spolu gradujú. Odkaz a pointa filmu spolu naberajú na sile, bez zbytočnej nudy. Človek tu pomaly nemá čas ani dýchať. A tak to má byť. Preto mi to pripadá, ako keby niekto z malej fľašky "sirupu" Olovenej vesty urobil 1000 litrov slabučkej malinovky, kde človek cíti iba náznak chuti. Koniec sa síce snaží o nejaký existenciálny odkaz, ale robil to pre mňa nevyhovujúcim a zbytočne komplikovaným spôsobom. 60/100 ()

Satan

Existenciální, ba až hypnotická cesta z pekla do pekla je tak nechutně audivoziuálně sebestředná, až z válečné road-movie dělá zvrhlou frašku a s každou další zastávkou se stále blížícímu cíli vzdaluje. Lovec jelenů meets Stoneova Vietnam trilogie meets válečný Kmotr. Občas filosofická, občas černohumorná, téměř vždy symbolistická a kontrastní. To je Apokalypsa. Válečná freska, jejiž obsah je jak skrytě ukryt, tak i důrazně objasněn. V žádném válečném snímku není tolik hereckých es a žádný nedal tolik práce. Na výsledku je to vidět a přestože se po těch 2 a půl hodinách toho plešatého Vita dočkáte, byl to právě Bill Kilgore - macho s kloboukem a náruživý surfař, který měl koule a z kolem vybuchující vesnice (mj. nejnabušenější scéna) si nedělal pražádné starosti. Finále celého spektáklu mi bohužel podrazilo nohy a nechalo mě ležet v kaluži vlastní krve, zatímco Marlon tam vesele čekal na smrt a Sheen zaučoval synka na Četu. [Přesná stopáž: 194 min - Director's cut] ()

Javert

Místy dost utahané, filmu by slušela kratší stopáž. Částečně to však nahrazují brilantní herecké výkony počínaje Brandem a konče Duvallem a vynikající atmosféra. Kmotr stále zůstává Coppolovým nejlepším dílem. Dodnes mě však uchvacuje genialita Wagnerova Pochodu Valkýr:) ()

k212

Co dodat??? Peklo pro nás nechystá ďábel, dokonale si ho totiž připravujeme v pozemském bytí sami. Nejspíš. Dlouho jsem se tomuto veledílu bránila a i přesto mě dostalo. Redux verze podotýkám, jinou jsem neviděla a nejspíš ani vidět nechci, tohle psycho mě totiž stačí shlédnou jednou a asi zároveň naposledy. Apokalypsa je prostě a jednoduše unikum a myslím si, že to není ani válečný film v pravém slova smyslu. Neřeší jen stigma Vietnamského konfliktu, dalece ho symbolicky přesahuje a posouvá do obecnější roviny. A to je fakt, který musí ocenit snad každý, kdo se do pekla Apokalypsy, alespoň na chvíli ponoří. Budete možná řvát vzteky, pouštět slzy, nedýchat, nebo taky ne. ()

kingik odpad!

Koho to nenudilo, nechť je povýšen do hodnosti plukovníka. Já se u filmu musel nějak zabavit, když film nezabavil mě. Mrdal jsem se starým bajonetem po dědečkovi, který jsem našel na půdě, co pamatoval pruskou ofenzívu. Bylo mně s ním tak hezky. Nechápu potřebu filmu být nekonečným. Stačila standardní stopáž, takhle se jen to nudné NIC prohloubilo. Čekal jsem asi hodinu, když po hodině hovna dění, jsem zahřímal, že ještě pět minut se budu dívat na čuráka Sheena, tak dvd rozdupu. Aha, to je psychologický film, došlo mně po hodině ztraceného života. JO TÁÁÁÁK, to je válečné psychologické drama! Ty píčo, to je věc! Vedle premiéry s bajonetem, auto-felace, jsem dnes viděl poprvé i psychologické válečné drama. Rozhodl jsem, že obvolám své příbuzny a známé, abych jim tuhle radostnou událost sdělil. Poslepu jsem vybral jedno číslo ze svého seznamu uložených čísel a uprostřed filmu jsem zavolal. Bylo už dost pozdě večer, ale ten noční teror mě bavil víc, než čistka rákosníků ve vietnamské džungli. Nevrlý hlas na druhé straně přístroje nevěstil světlé okamžiky. Ségra! "Jsi normální, já ráno vstávám!" A praštila s tím. Poté, co jsem měl z prdele po nájezdu bajonetem Apokalypsu, chtěl jsem to završit likvidací dévédéčka. Za normálních okolností dvd s filmem, které se mně nelíbí, zahazuji. Ale když Apokalypsa, tak Apokalypsa. Vzal jsem placku s tím, že ji strčím do mikrovlnky. Jenže byly už dvě hodiny ráno, a tak jsem to nechal být. Ale co není, může být příště. Apokalypsa je úplně příšerný film, který (večer) svým nevzrušivým tempem a nezajímavým obsahem diváka ukolébá. 0% ()

Snorlax

Psychedelický obrazově vybroušený snímek s fascinujícími protiválečnými monology mi předložil Branda jako něco, nač se vyplatí 3 hodiny čekat. Raději bych letěla s Duvallem hledat prkno, které má rád. Musím také plout proti proudu, ale do setkání s Mesiášem - bláznivým Kurtzem mě film bavil, útok vrtulníků je výborný, pak postupně houstla atmosféra a přibývalo šíleností. A místo zlatého hřebu následoval nemastný Brando, nasvícený tak, že mu to dodávalo jisté démoničnosti. Jenže Brando vysílá na jiné vlnové délce, než já přijímám, opět mi přišel jako přeceňovaná šedá myš. ()

sochoking

Tak konečne som videl kultovku. Mne osobne dosť vadí, kedˇ chlapík si to tam dusí z gulometu, zjape '' ju madafaka! '' a do toho mu mydlí Hendrix z kazeťáku a v tej tme nič nevidno, len xichty, kedˇ tam náhodou niekto drbne svetlicu. Takéto bojové akcie ja nemusím a ani vojnové filmy, ktoré sa na konci zvrtnú do jasného intelektuálneho dramatu , ktorý sa odohráva v takej tme, že vidíte iba polovicu držky a aj tá je spotená jak hovado a mele nenormálne šialenosti, že i úplný hlupák ako ja pochopí, že vojna je nezmysel. Ale to som nemusel čakať dve hodiny a pol na to ! ()

Payushka

Dechberouci, nicivy a podobne mne blizky valecny film jako Ceta. Snad jen drobna poznamka k Redux verzi: jasne, nevidela jsem puvodne sestrihanou verzi, ale troufam si rict, ze muze byt jeste o krapet lepsi. Obe vetsi sceny, ktere jsou v Reduxu "navic", mi do filmu moc nepasovaly (Francouzi+Playboy podruhe). Nerekla bych, ze by primo "zpomalovaly", ale spis mi narusovaly celkovou atmosferu. Ale i tak, skvele naborove video do slunickove americke armady. ()

Legas

Když je člověk unavený, tak Apocalypse Now Redux je při své stopáži 3 a 1/4 hodiny docela těžký oříšek. Lepší obrázek o filmu si udělám asi až po druhém (a pozornějším) shlédnutí. Ale tolik hezky komponovaných pohyblivých obrázků se vidí málo kde. Opravdová vizuální žranice. ()

Šakal

Jsou filmy, které si vás získají hned napoprvé, okamžitě si je zamilujete a rádi se k nim s odstupem času vracíte. Potom jsou snímky, které si při prvním shlédnutí zamilujete, ale když se k nim podruhé vrátíte zjistíte, že se to jejich " prvotní kouzlo" částečně vytratilo a snímek si vás napodruhé již tolik nezíská. Potom je třetí kategorie a to jsou snímky, které vás při prvním shlédnutí tolik neohromí, ale "něco v nich je". Vrátíte se k nim po delší odmlce a teprve potom je doceníte. Člověk do nich musí jednoduše dorůst , dospět. Prožít si také něco v tom svém soukromém životě, aby byl schopen je plně pochopit a náležitě (d)ocenit. Takovým snímkem je (alespoň v mém případě) Coppolova Apokalypsa. Mimochodem, ten název nemohl být výstižnější. Možná bych dodal Devil's. Napsáno již bylo mnohé, tak pouze dodám. Při prvním shlédnutí si mě získala první třetina (nálet vrtulníků za zvuků Wagnerovi hudby byl nezapomenutelným zážitkem), nicméně poslední třetina snímku mě ponechala chladným, netečným, ba přímo mě nudila. Tentokráte to byl právě úplný závěr, který mě ohromil a rozložil na miniaturní částečky a posledních 10 minut patří k mým vůbec doposud nejsilnějším filmovým zážitkům. Co říci závěrem? Již můžu směle napsat, že tento Coppolův (proti) válečný snímek s nesmírným filozofickým přesahem o hrůznostech válek (ve Vietnamu) řadím po bok Stoneovi Čety (byť tyto dva snímky nelze srovnávat, každý se vydal odlišnou cestou). Jen v těsném závěsu je to potom pro mě The deer hunter M. Cimina. Marlon Brando pro mě již není v prvé řadě pouze Donem Corleonem, ale i plukovníkem Walterem E. Kurtzem. O Martinu Sheenovi coby kapitánu Willardovi myslím netřeba jakéhokoliv komentáře, stejně jako mám pochopení pro Roberta Duvella. Není nad pořádnou vlnu, že Bille :-) p.s. to je poprvé, kdy ze 3* jdu na plný počet. Po třetím shlédnutí a zralé úvaze je čas na změnu mé TOP -ky...Viděna klasická i redux verze tj. director´s cut. ()

InJo

Legendární exkurze vietnamským peklem, která nikterak nezastarala a která neztrácí svoji sílu a unikátní postavení (nejen) mezi válečnými dramaty ani po několika desítkách let. V rámci Coppolovy filmografie určitě o něco méně divácky vstřícné dílo než je kmotrovská trilogie, ale z uměleckého hlediska rozhodně minimálně stejně hodnotné. "Doorsovský" úvod je neskutečně atmosférický a dokonale vtahující a proslulá scéna náletu za zvuků Wagnerovy Jízdy valkýr je fantastická podívaná i na poměry dnešních velkofilmů. Apokalypsa sice není tak úplně moje srdcovka, ale post naprosté filmové megaklasiky, která se prostě musí vidět, jí jen tak někdo neodpáře. 95 % ()

Webb

[8/10] (Omni, Zoetrope) (Technicolor /// Produkce: Francis Ford Coppola, Gray Frederickson, Fred Roos, Tom Sternberg /// Scénář: John Milius, Francis Ford Coppola podle románu Srdce temnoty Josepha Conrada /// Kamera: Vittorio Storaro /// Hudba: Carmine Coppola, Francis Ford Coppola, Mickey Hart, The Doors, Richard Wagner /// Oscar: Francis Ford Coppola, Fred Roos, Gray Frederickson, Tom Sternberg (nejlepší film), Francis Ford Coppola (režie), John Milius, Francis Ford Coppola (scénář), Vittorio Storaro (kamera), Walter Murch, Mark Berger, Richard Beggs, Nathan Boxer (zvuk) /// Nominace na Oscara: Robert Duvall (herec ve vedlejší roli), Dean Tavoularis, Angelo P. Graham, George R. Nelson (výprava), Richard Marks, Walter Murch, Gerald B. Greenberg, Lisa Fruchtman (střih) /// MFF v Cannes: Francis Ford Coppola (Cena FIPRESCI, Zlatá palma), spolu s filmem Plechový bubínek) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu