Do benediktinského opatství na severu Itálie přijíždí v roce 1327 vzdělaný františkánský mnich William z Baskervillu s novicem Adsem z Molku. Mniši se chystají na koncil o vleklém sporu s františkány, kteří žádají, aby byla katolická církev zbavena majetku. Na koncil se mají dostavit i papežovi vyslanci. Opat požádá Williama, aby pomohl vyšetřit tajemnou smrt jednoho z nejlepších iluminátorů, bratra Adelma. Ten byl nalezen znetvořený krupobitím pod věží opatství, jejíž okno nelze otevřít... William zjistí, že Adelmo měl homosexuální sklony. Když William s Adsem hledají stopy před budovou, Adso si všimne dívky, která s chudinou sbírá odpadky z opatství. Zanedlouho mniši najdou překladatele z řečtiny bratra Venancia utopeného v kádi s prasečí krví. Venancius pracoval ve skriptoriu s Adelmem. William si všimne, že v písárně je velmi málo knih. Opatství je přitom proslulé jednou z nejbohatších knihoven v Evropě. Část knih najdou s Adsem ve věži – a také útržek pergamenu s řeckými písmeny, který měl v rukou Venancius... Dívka, která poskytuje mnichům za jídlo sexuální služby, svede mladého Adsa a on se do ní zamiluje. William dojde k závěru, že pergamen patřil nejdříve Adelmovi, který dostal od pomocného knihovníka Berengara klíč od tajné knihovny, kde si Adelmo četl v řečtině zakázanou knihu. Berengar chtěl jako protislužbu sex. Adelmo plný výčitek pergamen předal Venanciovi a skočil z věže. Venancius se dostal do zakázané knihovny, začal knihu číst.a vypisoval si citáty. Zemřel s černou skvrnou na prstu. Berengar jeho tělo objevil a odtáhl ho do kádě, aby na něj nepadlo podezření. V kádi na koupání je také nalezen mrtvý Berengar, opět se skvrnou na prstu jakoVenancius. Začal zakázanou knihu číst a zemřel v bolestech. Opat se rozhodne další vyšetřování svěřit Svaté inkvizici... William s Adsem najdou ve věži labyrint s dalšími zakázanými knihami plnými vědeckých poznatků o světě. Objeví i tajný vchod, do kterého se ale nemůžou dostat. Do opatství přijíždí inkvizitor Bernando Gui. S Williamem se znají, William byl dřív také inkvizitorem, ale v době, kdy inkvizice ještě snažila lidi vést, a ne trestat. Později byl sám inkvizicí stíhán. Gui zadrží pomateného mnicha Salvatoreho, když se za slepici snaží získat přízeň neznámé dívky. Gui je obviní, že dívka je čarodějnice a Salvatore kacíř... (TV Prima)

Satan

S komplexností a mnohovrstevnatostí Ecova románu nemá tato mysteriózní detektivka šanci se srovnávat, ale masivní přípravy a odhodlání alespoň v náznacích načrtnout teologické a filozofické otázky tento rozpor zmenšují na adekvátní filmové dílo. Absolutorium zaslouží vykreslení opatství a masky. Herecky nikterak oslnivé, syžetově precizně kopírující hitchocovské zákonitosti. Takže vlastně spokojenost, byť v hloubi duše hlodá havran, zda-li z tak zásadní knihy 20. století nemohlo být vydoláno přeci jen víc. [Přesná stopáž: 126 min] ()

k212

Film mi prostě není dostatečně sympatický. Knižní předloha- dá-li se to tak říci- je prostě něco extra, dílo, které je předurčeno zůstat jenom knihou a jen těžko lze její neuchopitelný text převést na plátno bez dostatečného zprznění. Vznikla jen hutná separace toho, co se líbí průměrnému divákovi - napětí, vraždy, sex. Zkráceně - historická detektivka, ale tu může průměrný divák vidět v na každé televizní stanici kdykoliv. Jediné, co vlastně vyčnívá nad ono prznitelské dílo, jsou herecké výkony, takže nemohu film odsoudit jen kvůli fandovství knihy. (Podotýkám, že Jméno růže jsem četla poprvé o z důvodu gymplácké povinné četby a tehdy jsem trpěla dlouhosáhlými diskuzemi o náboženství a filosofii. Po pár letech jsem se k ní vrátila a zjistila jaký to skvost jsem tehdy proklínala.) ()

Posheidon

By mne zajímalo, kde se dá pohromadě sehnat tolik roztodivných figurek. Takřka každou postavu (vyjma S. Conneryho), která se objeví ve filmu, kdybych potkal někde v noci, tak dám peněženku na zem a zdrhám, co to dá :-D ()

dr.horrible

Slušne zvládnuté, ale kniha je geniálna. Doporučujem zhliadnuť až po jej prečítaní, aby pre vás fenomén Mena ruže, neskončil iba touto slabučko nadpriemernou detektívkou. ()

sochoking

Výber ksichtov v tomto filme je na porazenie! Okrem Conneryho, mladého Slatera a Valentiny Vargas som skoro u každého hodil tyčku, ked' som pri tom žral... ()

Legas

Opati, kláštery a podobné záležitosti mě vždycky odrazovaly. Filmům s podobnou tématikou jsem se vyhýbal obloukem. Ale díky panu Annaudovi jsem po shlédnutí jeho Medvědů udělal vyjímku a dobře jsem učinil. Jméno růže má vynikající atmosféru, poutavý děj a zajímavé herecké obsazení. Zde bych tentokrát nechválil standardně dobrého Seana Conneryho, ale spíš vedlejší skvělou roli Rona Perlmana, a také hlavního aktéra veškerého dění Christiana Slatera. A jenom takovou perličku na závěr: ty kápě, učedník a jeho mistr a ten způsob mluvy - jako bych se chvílemi díval na Star Wars ;-) ()

InJo

Jedna z nejlepších a nestylovějších fimových detektivek, a to bez ohledu na to, jak moc dobrá nebo špatná je to adaptace Ecovy knihy (smiřte se s tím, že mnohovrstevnatá díla se zatraceně těžko převádějí do filmové podoby, a tudíž je třeba akceptovat, že Annaudův snímek zpracovává pouze cíleně vybranou část). Úchvatná dobová atmosféra a výprava (temný, špinavý a syrový středověk se vším všudy), výtečné herecké obsazení (především dokonalý Sean Connery a lahůdkově namaskovaný Ron Perlman) a velmi dobrá zápletka se strhujícím vyvrcholením. A ani ta sekundární dějová linie s inkvizicí není úplně špatná, byť je poněkud nepatřičně (hollywoodsky) ukončena. 90 % ()

Webb

Předlohu jsem nečetl ale krimi příběh mi přišel naprosto obyčejný a nezáživně podaný. Syrová historická atmosféra, která mi trochu připomínala snímky Františka Vláčila nás tu provází každou minutu a na Seana Conneryho je radost pohledět. Bohužel mě to ale nebavilo a pohltila mě většinou nuda. 55% ()

dzej dzej

Annaudův film se sice v úvodních titulcích hrdě označuje jako „palimpsest románu Umberta Eca“, přeto se daleko více jedná o nudné a zbytečné okleštění velkolepého románu. Kritika Jména růže u mne nezaznívá pouze z komparatistického tábora – Annaudův snímek je nepřesvědčivý (a poameričtěný) i jako film an sich. ()

Anderton

Ako historický triler s temnou stredovekou atmosférou výborné, ako adaptácia veľmi komplikovaného románu s mnohými odbočkami príliš zjednodušujúce. Annaud si vybral z románu iba kriminálnu zápletku a ani pri nej si nie som istý, či vyznieva jej pointa (posolstvo) rovnako úderne, ako v knihe. Čo by samozrejme mala. Každopádne zábavný žánrový film. Či to stačí, záleží od očakávaní a znalosti predlohy. Tá sa tiež nemusí páčiť každému a film môže takých ľudí viac osloviť. ()

Frajer42

Více než skvělá atmosféra. Naprosto impozantní prostředí klášteru Eberbach. Výborná detailní práce pana režiséra. Exkluzivní výběr herců. Zkrátka středověk, jak se sluší a patří. Ve vší kráse i ošklivosti. Mohu s čistým srdcem napsat, že se jedná o nejlepší film, který jsem v poslední době viděl. Tou poslední dobou chápejte zhruba měsíc. Nechce se mi ani věřit, že to se jedná pouze o výtah hlavní dějové linie z knihy, kterým se z filosofického veledíla podařilo vyrobit vysoce kvalitní středověkou detektivku. Nejspíš si knihu dlouho utíkat nenechám. Jediné, co mě na filmu vlastně zklamalo byl ten zbytečný happy end, kterým kniha údajně nedisponuje. Nechám si rezervu a dám ,,pouze" 4*, a to především ze strachu, že po přečtení knihy bych se na film mohl dívat trošku jinýma očima. ()

Kothy

Dost dobrá středověká detektivka se Seanem Connerym v hlavní roli podle známé knižní předlohy Umberta Eca. ()

swamp

Nemůžu jinak, než dát takhle málo. Četl jsem knihu, což je kamenem úrazu. Je totiž výborná, do detailu promyšlená, a navíc prošpikovaná filozofickými zamyšleními. William v ní působí mnohem zkušeněji a rozvážněji. A co hlavně..režisér si neuměl poradit se zápletkou. Raději si některé části téměř vymyslel, než aby se více snažil a vypiloval je. Ovšem kdybych knihu nečetl, jistě bych hovořil jinak. :) "Adso, if I knew the answers to everything, I would be teaching theology in Paris." ()

Slartibarkfast

Když se člověk dokáže prokousat Ecovou knihou, pak film pro něj bude poněkud překvapivým a lépe stravitelným, neboť se striktně nedrží předlohy a romantizuje samotný závěr, který kniha popisuje ponuře a více tragicky a slabší povahy jej tak lépe překonají. Naopak mnoho pasáží je zde odvyprávěno takřka slovo od slova a toho si cením. Těžko říct, co je lepší, jestli kniha, nebo její obraz na plátně. Musím ale přiznat, že tenhle snímek je jedním z mých nejoblíbenějších a alespoň se člověk při sledování filmu nemusí brodit tunami latiny. Skvělý Sean Connery a mladičký Christian Slater. Výborný film, který rozhodně nedělá ostudu své předloze, i když z ní mnoho pasáží vypouští. Je krásně ponurý, tajemný a postupným prokousáváním se k pravdě nenechá diváka ani chvilku v klidu, v závěru naopak vlídný a smířlivý. Nemohu dát méně než 95% ()

nascendi

Nehodlám pridávať nič k mudrovaniu o koľko je film iný resp. horší ako kniha. Až na výnimky sa snažím vnímať film oddelene od jeho literárnej predlohy. Tak ako je hlúposťou zhudobňovať obraz, je aj zbytočné pomeriavať film literárnymi meradlami. Výnimočne mu pridávam po opätovnom zhliadnutí po 5 až 10 rokoch poslednú hviezdičku. Za výpravu, casting, hudbu, kameru, za pozornosť k detailom, skrátka za všetko, čo pod režisérskou taktovkou vytvára tú neopakovateľnú atmosféru stredoveku a podporuje moju averziu k cirkvi. Akejkoľvek. ()

Tomco

Knihu som síce nečítal, ale príbeh ma do seba doslova vcucol. Annaudov režisérsky štýl mi náramne sedí a Connery s ostatnými sú na neudržanie. Výborný počin. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)