Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost... Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Je to první a nejslavnější román autora knih „Byl jsem při tom“ a „Pinball“ - jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších a světových spisovatelů minulého století Jerzyho Kosińského. (Bioscop)

onlavu

Co čtvrthodina, to horší utrpnení hlavního hrdiny. Dlouho už jsem neviděl takto těžce stravitelnější kus. Bravůrně, byť velmi, velmi smutně až krutě, natočený osud mladého běžence. Kamera precizní. Každý den se takový kousek nevidí. Nevhodné pro slabší povahy. ()

rublik05

Nabarvené ptáče je docela těžké hodnotit, neboť mu nelze upřít, že na české poměry se jedná o velice kvalitně natočené drama, s perfektní kamerou a výbornými hereckými výkony, ovšem co se týká poutavosti, tak mi zde zoufale chyběla nějaká hudba, která by film zase posunula o level výš, také mi moc nesedl poněkud "ártový" výraz celého filmu a rovněž šíleně pomalé tempo. Se stopáží jsem měl tím pádem obrovský problém, podle mě je zcela přepálená a snímek mohl být klidně o dost kratší. Na druhou stranu musím uznat, že emoce docela zafungovaly, stejně jako mrazivé pocity při některých drsnějších scénách. Tvůrcům rozhodně nelze upřít, že odvedli opravdu skvělou práci, dovolím si tvrdit, že Nabarvené ptáče je snímek světových kvalit, poctivě odvedené filmařské řemeslo, které však cílí na jiný typ diváka, než jsem já. Každopádně si Václav Marhoul zaslouží uznání a můj respekt za to, že i my Češi jsme schopní nějak konkurovat zahraniční produkci. 6/10. ()

Hellknight12

Pomaľované Vtáča/ Nabarvené Ptáče/ Pianting Bird Práve som sa vrátil z kina. Bol som na Dolby Atmos. Na začiatok poviem, ak máte možnosť ísť na Dolby Atmos choďte. Vo filme sa pracuje so zvukom a veľmi dobre to funguje. Normálne sa snažím dávať filmové recenzie bez spoilerov ale pri tomto filme musím spraviť vynimku. Spoilery budú na konci tejto recenzie. Pre ľudí ktorým to vadí.. Ja osobne CZ/SK filmy 2X nemusím. Mám pár obľúbených ale nejako ich nevyhľadávam... Film Nabarvené Ptáče patrí medzi nich. Prečo ? Má veľmi dobrú atmosféru. Vo filme sa veľmi pracuje so zvukovými efektami. Je vidno, že kameraman si dal záležať na každej jednej scéne. Režisér má veľkú odvahu, že sa do takéhoto snímku odhodlal pustiť. Je to vojnová dráma, ktorá si neberie servítky pred ústa. . Film veľmi dobre vykresľuje zlú povahu ľudí čo sme si navzájom porobiť Film postupne graduje od toho najmenej zlého až po to najhoršie. Herecké obsadenie je výborné :) . UPOZORNENIE!!! TENTO FILM ROZHODNE NIE JE PRE KAŽDÉHO. JE TO VEĽMI DEPRESÍVNY SNÍMOK. NIE JE TO PRE ĽUDÍ SO SLABŠÍM ŽALÚDKOM ALEBO POVAHOU. FILM JE VEĽMI KONTROVERZNÝ. ČO JE NUTNÉ POVEDAŤ JE TO ARTOVI FILM. ODPORÚČANY VEK JE 18+. V SPOILEROVEJ ČASTI BUDEM POPISOVAŤ NIEKTORÉ ČASTI Z FILMU, TAKŽE AK JE TU NIEKTO TAKÝ KOMU VADÍ NÁSILIE. ODPORÚČAM PRESKOČIŤ JEDEN ÚSEK. JA HO ODDELIM MEDZEROU. !Spoilerova Časť ! Film má 169 min. Celá stopáž je rozdelená do niekoľkých " kapitol ". Vo filme nie je skoro žiadna hudba. Hudba je až v záverečných titulkách. Hlavný hrdina je asi 9 ročný chlapec ktorý za celý film povie dokopy asi 3 vety. On je tam len ako pozorovateľ toho čo sa deje vo vojne. V jeho prostredí. Vo filme je spomenutých hneď niekoľko tém. Čím začať ? 🤔 Je tu spomenuté týranie detí, pedofília, zoofília, chorobná žiarlivosť, obchod s bielym mäsom, samovražda. Je tu jedna scéna kde chlap vyberie oči druhému chlapovi polievkovou lyžicou. Len kôli tomu, že ho podozrieva, že spí s jeho ženou. Ďalej ženy z nejakej obce znásilnia ženu s nejakou fľaškou. Ona potom zomrie atď. To som vybral len pár scén... !Koniec spoilerovej časti! Takže celkové hodnotenie filmu za mňa 100%. Na CZ/ŠK som takéto remeslo nevidel. Odporúčam každému kto má rád CZ/ŠK filmy. Dobre natočené filmy. A ľuďom ktorý očakávajú od filmu viac než len dobre odreagovanie sa... ()

Maximilianus

Zo začiatku ma tento film zaujal svojou obrazovosťou, spôsobom, akým komunikoval s divákom a zároveň rozprával príbeh. Po čase mi ale došlo, že je to jednotvárne a hlavný hrdina iba strieda "majiteľov", čo mi spolu s až príliš mnoho brutálnymi scénami prišlo veľmi silené. Je. vidieť,  že chcel režisér natočiť veľkofilm s posolstvom,  ale z veľkofilmu to má iba dĺžku. 6,9/10. ()

RedOctober

Alexej Kravčenko a Barry Pepper se potkali v tomto filmu, kde jako by Marhoul chtěl vzdát hold filmu,  v kterých hráli, Jdi a divej se a Zachraňte vojína Ryana. První z těchto jmenováných se Nabarvenemu ptáčeti trochu podobá. I zde se ukazuje temná tvář lidstva. Měl chlapec štěstí, ze nenarazil na Banderovce. Ale kdo ví valečné konflikty plodí hodně paradoxů. ()

mira.l

Uuuuffff, tak to mám za sebou. Já to vlastně chtěl vidět asi jenom proto, že se to zčásti natáčelo v kostele v Boleticích a jeho okolí. A ty dvě hvězdičky jsou za tu pasáž z Boletic, a taky za zbytek exteriérů, je pravda, že ty krajinky v černobílé mají svoje kouzlo. Takže splněno, odškrtnuto a obratem z disku smazáno. Asi jsem věděl, proč jsem se tomu zhruba dva roky vyhýbal. Protože krom výše zmíněného je to teda docela přehlídka hnusu všeho možného ražení, když jsem byl někde za polovinou, tak jsem si říkal, co sakra ještě přijde, takže mě následná kopulace s kozlem (či co to vlastně mělo být) o něco později snad už ani nepřekvapila. A když odhlédnu od všech těch možných i nemožných úchyláren, tak tři věci to zabily úplně. Stopáž, ta byla teda úmorná a v kombinaci s absencí prakticky jakékoliv hudby a toho, že ze 170 minut se mluví asi 9 minut (jak je zde uvedeno v Zajímavostech) se dá říct, že je to téměř němé, tak se to jeví fakt nekonečné. To, že předloha  Jerzy Kosińskeho zase až tak autobiografická není, je snad i jedno. Stejně jako to, že mi dějově přišlo místy dost nelogické, chlapček se vždycky někde vynořil, aniž by bylo známo, jak se tam dostal, co tam dělá, dost podstatná část filmu mi přišla jako poněkud chaoticky poslepovaný řetězec ne zrovna logických událostí, které jsou na sebe naroubované jen proto, aby vyústily v další prasárnu. Děkuji srdečně, toto jednou bohatě stačilo a víc nad tím uvažovat nehodlám nebo i z těch dvou hvězd půjdu ještě níž. Novodobé filmy v černobílém vizuálu dokáží být docela zajímavé, jako třeba nedávné Piagry či Krajina ve stínu, ale tohle teda víckrát absolvovat rozhodně nechci. ()

Terka_127

Je to takový povídkový art film ve stylu nezávislých festivalových filmů. U českého filmu to úplně nesedí, ale i tak se mi to líbilo, jak to bylo udělané. Kamera nádherná. Nevím, zda jsem tak otrkaná, ale za mě tam nebylo nic tak hrozného, na co by se nedalo dívat. Proto nechápu reakce, že v Benátkách odcházeli lidi z kina a že to není film pro každého, ale kdo ví. Viděla jsem mnohem horší filmy (např. Volyň - to není pro slabé žaludky), nechci to zlehčovat, scény jsou drsné. Prostě kluk se potkává s tím nejhorším, co v lidech je a co z nich udělala válka, a logicky to musí nechat následky i na něm. Možná si to hraje na pseudo-artový film, ale mně se to líbilo. Hravá kamera, kdy se střídá velký celek s velkým detailem - prostě nádhera. Bohužel není to film pro českého diváka. Češi jsou konzervativní a to se určitě promítne na hodnocení a výdělku filmu. Přesto naprostý respekt, že to Marhoul dotáhl do konce a natočil to tak, jak chtěl, prostě neseškrtával, což asi mohl vzhledem k tomu, do jaké finanční tísně se dostal, dovolit, ale on držel a vydržel až do konce. Už jen to, jak dokázal dát dohromady takovýhle scénář. Klobouk dolů. ()

ForGump

Ten film je objektivně kvalitní, není ovšem dostatečně krátký. Délka Nabarvenému ptáčeti ubírá dost, protože jeho situace a scény, byť v různých obměnách, jsou redundantní a především mohou diváka natolik otupit, že se kýžený emotivní efekt tak trochu snižuje. Velké haló okolo násilí a podobně opravdu nechápu, nepřináší, až na vyjímky, nic nového. Co přináší jsou vykreslení těch nejhorších lidských vlastností a v důsledku války a prázdnoty i přehlídku nenaplněného sexuálního chtíče a jeho samotných následků. Ukazuje, co válka z lidí, obzvláště těch, kteří žijí na konci světa, vytváří za zvířata. Samotný hlavní hrdina prochází těmito situacemi a kus zvířete si z této cesty přináší (snažím se vyhnat všechny myšlenky na to, že se nějaký takový hrdina někde podobně toulá i dnes). ____ Václav Marhoul dal do tohoto filmu 11 let svého života a je to na něm vidět. Přizval mistry technických profesí. Vladimír Smutný za kamerou natočil asi nejlepší film své kariéry, obrázky jako od Vláčila s jemnými nádechy Kachyňova Kočáru do Vídně, pokračujme vynikajícím zvukem a výpravou. Z herců hrají nejlépe oči Petra Kotlára a on sám předvedl velice uvěřitelného hrdinu, plazícího se, bežícího krajinou za něčím, co neví, kde má naleznout (částečně! takový DiCaprio v Revenantovi, ale toho si nevšímejte, to jsem si jen tak odložil). Ostatní hvězdné herecké obsazení nemělo tolik příležitostí, ale neodvažuji se tvrdit, že hrají špatně, jen jsou to spíše camea, největší prostor asi dostává Keitel se Sandsem, ale opravdu jen o píď. _____ Nabarvené ptáče je film, který za zhlédnutí stojí, nicméně psychicky Vás vyčerpá a znovu ho asi nebudete chtít vidět, jenže toho byť jediného zážitku nebudete litovat. 80% ad. po 3 dnech od zhlédnutí: Čistě subjektivně, musím připojit, že na ten film myslím nepřetržitě už 72 hodin v kuse a nemohu zapomenout, a to se mi nestalo u filmu velice dlouho a troufnu si říct, že je to jeho absolutní výjimečností. PS. Pro všechny, co si přečetli něco v médiích a dělají závěry.. Je mi vás upřímně líto... ()

-henry-

Na první shlédnutí mi příjde, že tomu chybí "dotyk mistra". Jinak bezesporu maratónský výkon, kde se v podstatě neudělalo nic špatně. Ale obávám se, že ten plakát k filmu je symptomatický pro celý film. ()

Meev

Chtělo to zkrátit a víc promyslet děj, protože tomu krásné záběry a ještě dokonalejší kompozice nepomohla. Herectví? Perfektní. Jako celek to ale funguje stěží a i na vzdory tomu, že se na film dobře kouká. ()

nicneznam

Tohle nebudu hodnotit hvezdami. Technicky, herecky, atmosferou, vypravou 10/10. Na film ceskeho rezisera nevidane, monumentalni. Mnoho masovych scen, vse autenticky vypadajici. Problem je pro me pribeh. Asi jsem zmlsany filmy, ktere maji nejaky jak se rika pribehovy oblouk. Ono sledovat mucive strasti maleho kluka nemusi byt spatne, ale tri hodiny jsou tri hodiny. Prumerny cesky divak co se chodi do kina nazrat tohle asi neda. Kazdopadne na ceske pomery nevidany film. Mozna ze za par let tomu dam druhe zhlednuti. Nominaci na Oscara bych chapal. ()

Sebastianek1

Podobný film jsem v kině, na velkém plátně, ještě neviděl. Silné. Výborné! Škoda, že o filmu píší noviny, že je krutý k nevydržení Není to pravda a filmu to zbytečně škodí. Všem kteří váhají na to jít: běžte. Je to těžký film, ale stojí za vidění. Je krásně natočen. Jestli nakonec vyhraje Oscara (já bych si to moc přál), budete rádi, že jste ho viděli v kině. ()

Taffey

Byl jsem na filmu v krnovské sedmdesátce, před filmem promluvil Václav Marhoul. Před kinem stál tank s vojáky a la druhá světová. Ale k filmu. Dost mě překvapilo, že ve filmu vůbec nebylo tolik násilí, jak se všude píše. Bylo to takové to latentní násilí, jako když pět metrů od vás bije parta dementů osamoceného člověka a vy se díváte na druhou stranu. Víte, že se tam děje něco nekalého, ale nevidíte to. V samotných záběrech toho brutálního násilí bylo homeopatické množství. MYslím, že ti, kteří o násilí ve filmu mluvili, ho ani neviděli. Že byl film dlouhý, místy zdlouhavý a že byl děj pomalý, to by mi nevadilo. Spíš mi vyloženě chybělo to, co se dělo mezi jednotlivými segmenty chlapcova příběhu. Tedy, jak se dostával od jednoho špatného člověka k jinému špatnému člověku. To by asi dost vysvětlilo některé děje. Takhle na mě film působil, že, alespoň v prvních dvou třetinách , mohl autor zařadit jednotlivé segmenty jinak, libovolně, aniž by došlo k jakékoli změně vyznění. Chyběl tomu jakýsi dějový oblouk, který by chlapce, po každé části, nějakým způsobem formoval. K tomu došlo až v poslední třetině filmu , a to už bylo, aspoň na mě, zbytečně pozdě. Film měl ale krásnou kameru, skvělé destinace a nádherně zmáknutou černobílou. Taky zvukově byl film skvělý, fascinovala mě, třeba meluzína za okny, když bylo venku hnusně a Joska seděl ve staré chalupě. Škoda, že nebylo věnováno víc prostoru hercům, například Skarsgardovi, Keitelovi, nicméně úplně mě fascinoval výkon Petra Vaňka, byť krátký. Nádhera. Jestli mě něco opravdu těžce sralo, tak to bylo špinavé plátno nebo optika v kině. Takovou špínu vždy, kdy byl v záběru sníh nebo světlá obloha, to se, jen tak, nevidí. ()

winstonik

Pozor, prichádza supertýraný chlapec a superzákerní dospeláci. Spraviť z toho horor, tak je to aspoň zábava. Lenže tu sledujeme pokus vnímať vojnu ako svet, v ktorom si žiaden človek nezachová morálku. Teda pardon, až na sovietskych vojakov. Dovi, dopo, dopi. ()

Shaqual

Výjimka potvrzující pravidlo. Jsem fakt rád, že alespoň jednou za uherák se můžeme dočkat tuzemského klenotu, který někdo nemůže dost vynachválit pro jeho u nás jen tak nevídané umělecké kvality (show don't tell apr excellence) a jiní zas jím můžou opovrhovat pro všechnu tu hrůzu odehrávající se na plátně či snad nekřesťanskou délku. Já se hrdě hlásím ke skupině první a moc rád se kdykoliv se skupinou druhou o tom pohádám. Jen kdybychom těch kontroverzních (či snad jen ambicióznějších) fčeských filmů tady měli víc... Každopádně jsem fakt rád, že u toho Marhoul tak dlouho vydržel a dotáhl to do konce. Je vidět, že se to vyplatilo. ()

Silhouette

Ultimo Mondo Cannibale (Ukraine Edition). Takto si mnozí lidé představují Východní Evropu - něco jako porno-etno-violence exploitation film. Díkybohu, že nejsme takoví a že do tý hnusný Východní Evropy nepatříme! (že jo?) Jednoduše nudný mechanický sled nechuťáren, který se táhne neskutečně dlouho a tváří se jako veliký festiválový umění. ()

Marty7CZ

Marhoul je prostě jinde! Hnoje, co točej v Česku, to je to, oč tu běží. Tímhle bijakem Marhoul odletěl z Čech na úplně jinou velkoligu, kde mu hrajou i světový herecký jména. Bravo, bravo, bravo. Excelentni surovost za 85% P. S. Bohužel tady máme i komentatorsky analfabety, co dají tomuhle dílu ODPAD! , to je vážně Mega tupý☝️☝️☝️☝️ ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.09.2022

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

12.12.2020

Dnes večer byly prostřednictvím online přenosu z Berlína uděleny Evropské filmové ceny (EFA) v rámci svého 33. ročníku. Nejvýraznějším výhercem se stal dánský snímek Thomase Vinterberga Chlast, jenž… (více)

Dny evropského filmu startují již za pár dní

Dny evropského filmu startují již za pár dní

14.06.2020

Dny evropského filmu (DEF), které se zaměřují výhradně na současný evropský film, letos představí 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. Hlavní část programu DEF proběhne od 16. do 23. června v Praze,… (více)