Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost... Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Je to první a nejslavnější román autora knih „Byl jsem při tom“ a „Pinball“ - jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších a světových spisovatelů minulého století Jerzyho Kosińského. (Bioscop)

Lonelybiker

Dost těžko stravitelný film, ve kterém není nic dobrého a protože pojednává o dítěti, chápu, že mnoho lidí ho nedokoukalo. Já ano a nevidím na něm žádnou chybu. Marhoul už je zkušený režisér a na tomto díle si dal záležet. Kvalitou, hereckými výkony a kamerou se film zařazuje k evropské dramatické špičce. Režisér vůbec nezacházi v zobrazování zla a násilí tak daleko, jak by mohl a to je dobře. Někde jsem viděl srovnávání se Srbským filmem, ale v tomto ohledu je Nabarvené ptáče hodně zpátky. Nestotožňuju se s ničím, co musel kluk během "cesty domů" prožít, aby přežil, ale z pohledu tvůrců je zachycení všech událostí na vysoké úrovni. Proto mi ani není jasné, proč má Ptáče tak nízké hodnocení. Přestože už film nechci nikdy vidět, 5 hvězd dávám bez váhání. ()

Figuto

Zpočátku to bylo hodně těžké, u toho vydržet. Nevzdal jsem to. Bez debat je to mimořádný počin. Habrmanův mlýn, Katyně, tohle, všechno je to stejné, zvěrstva váky. Tady je to nejbrutálnější. Co hrdina prožil, to rozum nebere. Uměleckost z toho číší možná až příliš, ale je to prostě nářez, co vám ukáže, jak se asi žilo v méně civilizovaných koutech v době 2. sv. války. Tleskám a budu doporučovat, kudy budu chodit. ()

jerzy1976

Tady ty filmy pro "náročného" diváka není nic pro mě. Vydržel jsem půl hodiny a stačilo... Deviace, násilí, černobílý film... blee ()

cartouche

Nechutný, zmatený a nesrozumitelný (poloněmý) film s nechutnými scénami. Takto se panečku předstírá "umění"! A padlo na to prý 170 miliónů! Sotva tu najdete normální osobu, která by nebyla prasák, úchyl, nebo psychopat. Marhoul už snad musí být kompletně senilní, že se pod to podepsal. Mimochodem, kdo byl ten člověk, co se na konci toho malého sirotka ujal? (Aha! Že by jeho otec? Psali to v TV Magazínu MF DNES). ()

Cacorka_eliz

Škoda, že je ten film tak dlouhý. Určitě je nadprůměrný, má umělecké hodnoty a silné emoce. Ale každých deset minut jsem čekala, co se bude dít. ()

gapa466

Za mě nesmyslně kruté a nerealistické. Vyznělo mi to jako splácání více příběhů do jednoho. Když pominu, že jsem v pár scénách skutečně odvracel zrak, tak je třeba uznat, že natočeno je to velmi dobře. Jsem si téměř jistý, že podruhé už bych to vidět nechtěl. Určitě hvězda za režii, za herecké výkony a za podstatnou českou stopu ve filmu.(3*). Chápu, že si to své fanoušky najde. ()

milos.bradik

Vynikající kamera, skvělé herecké výkony, ale hlavně film ukázal, že zlo plodí jen zlo a nenávist zase nenávist a to je potřeba si pořád připomínat. Mezi lidmi je totiž stále mnoho zla a nenávisti. ()

aristoteles

Film pro mě byl obrovským zklamáním. Dějově často natahované a poměrně marně byste zde hledali dějový oblouk .Vývoj hlavní postavy se po prvních dvou nebo třech kapitolách vlastně nezmění. Již po hodině filmu jsem se začal nudit a nejhorší bylo to, když jsem si uvědomil že mě čekají ještě další dvě. To že je film dlouhý není problém, potíže začínají, když film není dlouhý např. kvůli zajímavým dialogům, ale zbytečnému natahování. Průběhem filmu jsem se nejednou podíval na hodiny a to není dobré znamení. Na konec filmu bych se měl těšit kvůli dějovému vyvrcholení, ne kvůli tomu že film bude zkrátka končit. Snímek jsem viděl až v televizi a tak jsem ho v pohodlí domova dokoukal dokonce, pokud bych však byl v kině, pravděpodobně bych musel odejít. Herecké výkony jsou docela dobré, ale nemám nikoho, koho bych vyloženě vypíchl. Abych ale jenom nekritizoval. Z technického hlediska nemohu prakticky nic vytknout. Film zněl a vypadal dokonce světově. Dvě hvězdy - film jsem sice dokoukal, ale prakticky nic jsem si z jeho zhlédnutí neodnesl a po první třetině snímku jsem se začal kousat nudou. ()

mischa

Dal jsem "jen" 3*, i když film je natočen precizně a herci výborní. I délka filmu se mi nezdála dlouhá, film uběhl a nenudil jsem se. A proč tedy 3*? Z filmu jsem měl zlé sny, nemohu stále ještě uvěřit, že v oblasti, kde byl film situován, žili ve velké většině jen bezcitní, suroví, krutí, lidé bez špetky lidskosti, skoro jako by to ani nebyli lidé ale divoká zvěř. Nájezdy kozáků mi připomínaly divoký západ, no a některé scény - oči, kozel, mě nutily zavírat oči. i když ten nelidský řev slyším pořád. ()

sun.eagle

Film pro sadisty, žádný jiný smysl to nemá. Ani příběh, ani děj, nějakou motivaci postav nebo snad logiku tu nehledejte. Je to jen soubor epizod jejichž obsahem je se čiré zlo, krutost, sadismus, ukazuje jen ty nejpokřivenější stránky lidského charakteru. Nevěděl jsem že tu na CSFD je tolik sadistů. ()

Gattolino

Nebudu hodnotit filmařské řemeslo, asi bylo dost profesionální. Příběh však zobrazuje svět, který ani v nesporných hrůzách doby války nemůže být reálný. Opravdu jsou všichni do jednoho, obyvatelé vesnic, městeček, usedlostí, apod. pouze krutí, sadističtí, úchylní, zrůdní, suroví, bezcitní a nechutní? Opravdu nikdo z nich vůbec nekomunikuje, nemluví, nevydává hlásku, kromě úsečných povelů nebo výlevů jako "kurva", "svině", apod? Opravdu se nikdo z nich nesnaží ani trochu žít normálně? Opravdu se nikdo z nich programově ani na zlomek vteřiny neusměje a všichni se chovají jak figuriny, kterým dobíhá setrvačník? Opravdu je normální, když ministrant v kostele zakopne, že je místo politování a ošetření bezcitně hozen do žumpy svornýma rukama všech farníků? To už opravdu není realismus, ale surrealismus kombinovanou s hodně hnusnou noční můrou. Jistě, lidé se umějí chovat strašlivě sviňsky, ale všichni bez výjimky do jednoho? To doufám ne. Každý film má myslím divákovi něco dát, ať už filosofickou hloubku, moudrost a poznání, nebo jen podívanou, relaxaci a rozptýlení. Tenhle mi opravdu nedal nic. Jen znechucení. Je mi líto. Přemýšlím, proč byl vůbec natočen, nicméně respektuji, že ho někdo hodnotí. Proti gustu žádný dišputát. ()

Dejv007

Nesmyslné, nesympatické... Asi jsem to nepochopil nebo čekal něco úplně jiného. Jsem rád, že jsem na tohle nešel do kina. ()

czprava odpad!

Film bych doporučil asi zejména těm, co nemají problém z masochismem, protože koukat na to, jak arogantní mlynář vydlabává týpkovi za živa lžící na polívku oči z očních důlků, jak ptáci klovou dítě do hlavy a nebo jak běhá upálené zvíře dokola, to je jasná nejlepší cesta k depce. Za mě totální hnus o tom, jak jeden kluk prochází peklem. Pro mě absolutně bez jakékoliv hodnoty a koukatelnosti. ()

DaveM7

Poutavý a zajímavě natočený film. Dlouho jsem váhal se na tento film dívat kvůli jeho drastičnosti. Nanonec ale nechápu, proč lidé opouštěli kina. Skoro nic drastického tam ukázáno nebylo. A když jde někdo do kina na film z války, tak musí očekávat, že se tam budou zabíjet lidi. Nabizí se srovnání s polskou Volyní, která je akčnější, v barvě a je tam ukázáno i to, co v Ptáčeti si divák může jen domýšlet. Takže ohledně brutality má Volyň jednoznačně navrch. V tomto ohledu není na Ptáčeti nic mimořádného. Asi bych hodnotil o hvězdu níže než Volyň, ale velmi se mi líbí černobílé zpracování a protože mě i zaráží, jak je zde film podhodnocen, tak dávam 5 hvězd. Prostě se mi film líbil a pořád jsem byl v napětí, jaké hrůzy ještě hlavního hrdinu potkají. V dnešní těžké době si vůbec není špatné připomenout, že bývaly i časy, kdy bylo mnohem hůře. ()

honza.g

Nečetl jsem předlohu, takže jsem ušetřen úvah o míře úspěšnosti převodu myšlenek původního autora na plátno. Mohu se soustředit jen filmařské kvality díla a hlavně na celkový dojem. Z ohlasů jsem získal poct, že hodnocení diváků se točí okolo otázky, zda je film brutální násilí zobrazuje naturalisticky nebo umělecky nebo skoro vůbec, tedy jen sugestivně diváka nutí si ho představit. I proto jsem se rozhodl film shlédnout, a nyní se cítím podveden: debata o násilí ve filmu nám byla vnucena, aby se nemluvilo o výsledném působení celého filmu, o jeho přínosu, o důvodu, proč měl být natočen. Děj filmu se skládá ze šňůrky epizod z putování malého chlapce válečnou krajinou. Až na naprosté výjímky potkává podivné nebo přímo odporné "lidi", kteří šíří kolem sebe zlo, ničí druhé i sebe. Je to panoptikum jedinců, případně skupinek, které spojuje především schopnost rozpoznat v klukovi Žida a tudíž někoho "jiného". Takových "jiných" se buď bojí nebo je nenávidí, většinou obojí. Nechci zpochybňovat tehdejší realitu v dané oblasti a čase, ostatně i dnes na mnohých místech naší planety bují nenávist, a všude rozpad úřední moci umožňuje kreaturám projevit se naplno. Pravděpodobnost, že by za tak krátkou dobu na úseku, které malý chlapec dokáže za pár týdnů ujít, našlo tolik tak vyhrocených případů, se mi zdá nepatrná. Reálnosti příběhu nepomáhají ani způsoby, které hrdinovi umožní přecházet z epizody do epizody. Asi má jít o symbolické znázornění panevropského antisemitismu. Ale ta hloupost a/nebo nelidskost protagonistů epizod, kteří "čistí" hejno od ptáčete jiné barvy, je tak zvýrazněna, že se podobenství stává propagandou. Kniha se asi soustředí na popisy fyzického násilí, které pana režiséra dlouhodobě fascinuje. Budiž, cítí-li se povolán k tomu, aby jeho uměleckým ztvárněním přispěl ke zlepšení světa, nic ho nezastaví. Ve své urputnosti udělat další svůj(!) film zapomněl, že základem dobrého filmu je jen kvalitní příběh. Nestačí jen kamera (všechna čest panu Smutnému) nebo herecké výkony (ty zajistily druhou mou hvězdičku, byť jde vlastně o přehlídku malých hereckých etud). Srovnání s filmy s podobnými motivy ( Evropa, Evropa - https://www.csfd.cz/film/42028-evropa-evropa/komentare/?comment=10112475, Ať žije republika, nebo Démanty noci) ukáže plochost Marhoulova díla. Nevěřím, že bude mít nějaký dopad, nějaký přesah, kvůli kterému se na něj bude vzpomínat. Kdo tohle ptáče neviděl, radím: ušetřete čas a pusťte si raději kterýkoliv ze zmíněných, klidně podruhé, potřetí. ()

outcashed

Dva roky zpátky jsem musel snášet neustále se opakované trailery, před každým YouTube videem jsem viděl tento černobílý snímek, který mě obdobím 2. světové války donutil na to koupit si lístek. To hlavní, co uškodilo filmu bylo nafukování a přeceňování, které zodpovídá za moje průměrné hodnocení. Do kinosálu jsem vešel s velkým očekáváním, které mě po necelé hodině ponořilo až na dno. Zbytečně natáhla stopáž na únavné a vskutku promlčené 3 hodiny, u kterých jsem měl napůl zavřená víčka a v duchu si říkal, jak to asi skončí. Ano, film měl i světlé momenty, atmosféra se krájela dost často sama a scénky byly povedené, to ano. Jenže, to je tak všechno. Scénář nebyl špatný, jen tomu něco chybělo. Po celý film jsem viděl nějakou „snahu“ napodobit film Jdi a dívej se, který byl opravdová špička, co se týkalo žánru a atmosféry. Suma sumárum, pro slabší jedince nebo míň náročné diváky, velmi vhodné. Ovšem já se moc nebavil, ani neplakal nebo nehroutil, film byl OK a myslím, že za zhlédnutí stojí. Ale velké očekávání bych si fakt nedělal. ()

SandroCZ

Tak nevím co to mělo být jestli omluva a zdůvodnění pro vyhlazení slovanů nacistickým německem protože tam nebyl jeden normální člověk a nebo si jen režisér a scénárista ve filmu splnili své tajné perverzní sny. ()

Globus_Jirka odpad!

Někde jsem četl, že lidi odcházeli s hrůzou a zhnusením z kina. Po zhlédnutí asi třiceti minut tohohle výblitku se ani nedivím. Marhoul asi vystudoval FAMU - feťáckou akademii míchacích umění a někdo ho kvůli záměně zkratky vzal k filmu. Jako chápu že hypsterů a alternativních eko matek, srkajících jejich avokádová latté se sojovým mlékem se to asi dotkne, dokonce je to pohorší a znechutí, načež následně začnou na svojem Airbooku psát tweety na téma "Válka je kurva", ale podle mě je tenhle film uplně zbytečnej. ()

Dakota1978

Už dlouho ve mě film nevyvolal takové emoce, bohužel to byl mix pocitu zmaru a zlosti. Souhlasím s ostatními, že řemeslně bezvadně zvládnuté, ovšem šílený a smutný příběh hlavního hrdiny se ke mě nedostal. Z počátku snad malinko ano, ale posléze mě napadala přirovnání ala Revenant zmrtvýchvstání. Takto nepřátelské odporné prostředí snad nebylo ani v nejhlubším středověku natož pak před 80 lety v Evropě zmítané druhou světovou válkou. Krutost, nenávist a zaostalost obyvatel, které Joska potkává, je vykreslená nerealisticky. Jednoduše řečeno tohle nebyl film pro mě a pachuť, co mi zůstala po shlédnutí, se bude vytrácet pomalu.... ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.09.2022

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

12.12.2020

Dnes večer byly prostřednictvím online přenosu z Berlína uděleny Evropské filmové ceny (EFA) v rámci svého 33. ročníku. Nejvýraznějším výhercem se stal dánský snímek Thomase Vinterberga Chlast, jenž… (více)

Dny evropského filmu startují již za pár dní

Dny evropského filmu startují již za pár dní

14.06.2020

Dny evropského filmu (DEF), které se zaměřují výhradně na současný evropský film, letos představí 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. Hlavní část programu DEF proběhne od 16. do 23. června v Praze,… (více)