Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

momii

Drogy - největší zlo světa.Škoda, že tvůrci zapomněli na individualitu člověka a schopnost rozhodnout se (nejsem si zrovna jistá tim,že človek co nevyzkoušel ani čáru 'methu' si hned střelí herák, protože mu to řeknou postarší špíny na schodech rádoby squattu), a nebo neexistuje? ()

berows

jak Leo prášky měnil až k heráku vyměnil....luxusní výkon nejen budoucího "Titanicovýho hoši", ale i ostatních mladých budoucích hvězd, myslím hlavně "Marky Marka" Wahlberga...Leo tady vypadá ještě mladší než je, ale podoba se skutečným Jimem Carollem je fakt vkusná. ()

milunech

Napsala bych to samé co Malarkey. Neměla jsem Capria ráda za role jeho klučíků se strašným střihem vlasů, Tady mu sice ještě účes zůstal, ale stala se proměna v jeho hraní. On tu roli nehrál, ale žil a je to cítit. Hudba The Doors se tam hodila jako... no, přesně tak. :) ()

ramirez5

Bravurný výkon 21-ročného DiCapria ala N.Y feťáka ...... drogy .... beznádej ..... hnus .... takmer uzavrety kruh. Nemam čo dodať. ()

Neo83

Príbeh mladých dospievajúcich chlapcov,ktorý podľahli drogám a alkoholu. Ako ľahko si človek može zničiť život a klesnúť na úplne dno z ktorého sa veľmi ťažko dvíha. Skvelý Di Caprio,vo filme ktorý napísal najlepší scenárista na svete,si zaslúži jeden veľký potlesk. ()

sinesis

Nevím jestli je Leonardo tak dobrý herec a nebo má takové štěstí na dobré filmy, že je téměř celá jeho filmografie jedna velká červená smršť. To druhé je asi také důležité, nicméně neskutečný talent se mu prostě nedá upřít. Fascinuje mě jeho přirozenost a naprostá uvěřitelnost. Pravděpodobně musí být tak trošku blázen :) protože normální člověk přeci nemůže být tak sugestivní. Přijde mi, že pro něj není žádná role ani postava dost komplikovaná, on zahraje prostě všechno. Takže opět nemůžu jinak, za film dávám tři *, za herecký výkon pět *. ()

Duston_Movie

Je to smutný predpoklad môjho života, ktorý sa našťastie nenaplnil. Je to až príliš reálne, aby to nemalo 5*. Preto nikdy nebudem brať návykové sračky. ()

breberuse

Tento film se mi líbil více, než film s podobnou tématikou, a to Requiem for a dream. 5 * je hlavně za hlavní postavu, kterou ztvárnil Leonardo DiCaprio. Skvěle zahrané. Film na mě působil až depresivně, takže jsem si musela potom pustit něco na odlehčení. Nejvíce ve mě zakořenila scénka, kdy Jim odvyká heroinu. Skvělé. Věřila jsem tomu od začátku až po konec... ()

Daumatin

Veľa filmov s drogovou tematikou som nevidel, takže tento žáner je pre mňa pomerne neznámy, pričom ešte pred pozretím som si myslel, že to bude prevažne športový film, ako s názvu vyplýva, ale nakoniec sa vydal spomínanou drogovou cestou. Na začiatku vidíme partiu borcov hrajúcich basketbal, ktorých zaujíma všetko okrem školy a neskôr nastane zlom a všetko sa úplne zmení. Občasné užívanie drog sa zmení na pravidelné a od tohto momentu je to feťacká šou DiCapria tak ako ho poznáme s iných filmov. Jeho život sa točí iba okolo drog a spolu so svojimi kamošmi urobia takmer čokoľvek aby ich získali. Scény, kde mu fajčí starý chlap alebo kde dostane absťak sú vynikajúce a patria medzi najsilnejšie momenty vo filme. Walhberga som si vo filme ani nevšimol lebo bol oproti DiCapriovi strašne nevýrazný a kľudne ho mohol hrať hocijaký pošuk. DiCaprio exceloval a je to jeho ďalší vydarený životopisný film. Trocha slabší ako This Boy's Life, ale stále kvalitný a pre fanúšikov Lea povinný. ()

PORTER44

Výborné herecké výkony tehdy ještě mladých herců v čele L.DiCapriem který to odehrál bravůrně,příběh povedený čtveřice studentů která si užívá mladistvého života naplno ale jen co zkusí drogy jde vše z kopce odchod z domu,krádeže,vražda a vězení.Jedna z prvních rolí M.Wahlberga bylo vidět že má talent. ()

Janek14

Příběhově je to v podstatě stejné jako podobná slavná díla tohoto typu, ať už literární nebo filmová. Což je pochopitelně z většiny dáno tématem. To ale vyvažují věci jako: kamera, která v těch nejvyhrocenejších situacích dodává pocit, že se to děje vám, výstižný hudební podklad a v první řadě samozřejmě excelující Leonardo DiCaprio. ()

ladinek

Naprosto fantastický herecký výkon LeaDi Capria.To že je to nadějny,výborný mladý herec,vím už doby,kdy jsem viděl film Co žere Gilberta Grapea.Tam jsem ho viděl poprvé a nevěřil jsem,že to není retardovaný kluk,tak výborně to v tom filmu zahrál.A i tady scéna kdy má ten rychlý detox,to jak to přesvědčivě ztvárnil,mě naprosto dostalo.. ()

PMU

DiCaprio nezklamal. Je to opravdu pan herec. Jinak film pojednává o smažkách ale ja to tak moc slušně podáno, že kouzlo po letech vyprchalo. Jsou lepší filmy o smažkách. Ale Leo, klobouček.. ()

opatstviolov

Nejlepším aspektem tohoto filmu je jednoznačně DiCaprio, který zde podal nadpozemský výkon a film vyhoupl hodně nahoru. Jinak spíš mírný nadprůměr. 8/10 ()

dzzarka

Dívám se na ten film asi po 15 letech...v době kdy Leo slavil úspěch v Titanicu jsem ho milovala za jiné filmy a tenhle je jedním z nich stejně jako zahrál Rimboa.. ()

Ivett.Motion

Odporný film v nejlepším slova smyslu. Je fascinující pozorovat Leonarda jak přesvědčivě hraje svou roli Jima. Myslím, že to úspěšně vystihlo životy narkomanů v devadesátkách a podobně jako u Requiem za sen nám film ukazuje krutou surovou realitu návykových látek. Za mě dobrý. ()

peproch

Pár důvodů proč film vidět  a pozitivně ocenit: výkon mladého Leonarda DC a taky Marka Wahlberga a Juliette Lewis. Scéna škermrání o přízeň matky a síla, která ji dovedla k odolání a naopak přizvání policie, kdo by tuhle situaci jako rodič zvládnul, je fakt borec a film ji ukázal nádherně mocně výborně ()

K1K0

Je fajn pozrieť sa na to očami feťáka, čo všetko to obnáša kam to vedie a ako ta to zmení. Dobry príbeh s výborným hereckým výkonom. ()