Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

Lukoboss

Je to dobrej film, kterej jasně ukazuje, že je celkem lehký spadnout na úplný dno, anebo snad ještě níž. Dokonce tak hluboko, že i vlastní matka raději neotevře dveře, aby synovi pomohla a zároveň neviděla to utrpení. Ale aby bylo jasno, proč je ten film vlastně tak dobrej... to, co tam předvádí L. DiCaprio na svůj věk, je naprosto famózní. To třeba takovej M. Wahlberg je tam jenom do počtu. Leo naprosto s přehledem táhne celej snímek a mění svoje herecký polohy od šťastnýho středoškoláka hrajícího basket, až po sjetýho feťáka, kterej po dojezdu dostane šílenej absťák. A i tohle je důkaz, že si tu sošku prostě zasloužil. ()

JADIM

Pre mňa určite silnejší zážitok ako Requiem za sen. Skvelá atmosféra a uveriteľne zahrané a napísané postavy (hlavne mladý DiCaprio) ma nenechali odtrhnúť oči od obrazovky. 10/10 ()

Kracken

Jediný film kde se mi líbil Wahlberg, jinak tohle byl film mého týnejdžrství. Film velmi kvalitní svým drogovým vykreslením. ()

Jane18CZ

Mouchy ten film má, možná úbírám hvězdičku právě za to, že jsem četla My děti ze stanice ZOO a díky tomu mám ovlivněný názor na tento film. Každopádně má hodně do sebe. Smutný příběh, kdy člověk má dá se říci všechno - basketbalový sen na dosah ruky a pak si takhle posere život. Málo kdo se z toho nakonec vyseká... ()

Cracker

Leonardo tu teda zažiaril! Nemám síce rád takéto filmy o beznádeji a následnom happyende, toto mi výnimočne sadlo asi som mal dobrú náladu a zahľadel sa na kolónku športový. To jediné však nenaplnilo moje očakávania, nevadí aj tak to bol fajn strávený čas. No a Mark Wahlberg ako feťák...To mi dalo zabrať, po chvíli som to predýchal a aj naďalej ho mám rád :)! ()

Mistickzz

Najväčším plus tohto filmu je Leo DiCaprio a jeho herecký výkon. Film odrzkadluje pomery v chudobných častiach NY, pomalý pád mladého človeka až na samé dno, kde stratí všetko a všetkých. Z feťáckeho dna sa stavia len veľmi ťažko, videl som to na par známych. Znechutíte sa rodine, blízkym aj sebe, záleží len na dvoch veciach a to dať si dávku a zohnať peniaze na ďalšiu dávku. Rváčuv deník má svoje chyby ako niektoré slabé herecké výkony vedľajších postav alebo občasne miesta nudy, ale tie kladné stránky tu prevyšujú a herecký koncert mladého Lea, nabúchaný Wahlberg, hláškujúci Regi a až mrazivá autentickosť príbehu ho stavajú k tomu lepšiemu vo svojom žánre.A koniec koncov je to príbeh, ktorý napísal sám život. 75% ()

bari68

Jeden zo skupiny tých filmov, ktoré Vás citovo rozbijú. Nie je to síce ďalší ,,Requiem for a drneam,, , ale aj tak atmosféra z filmu sálala a Leovi (výborný herecký výkon) som jeho absťáky veril. Tvrdý a depresívny film s typickým americkým happyendom, ktorý napísal sám život. ()

Torako.chan

Musím seznaz, že Leošův výkon je tady fenomenální. Opravdu talent. Příběh sám o sobě je standartní feťácká fraška, nicméně s bonusovými body za to, že se z toho dotyčný dostal. Sice ne zrovna dobrovolně, ale přece. Takže jo, dobrý to bylo. ()

cab

V adaptaci skutecne postavy nadaneho spisovatele Jima Carrola (Leonardo DiCaprio), ktery se svou partou kamaradu miluji basket, flakani se po ulicich, popijeni a uzivani si mladeho nevazaneho zivota, jsme svetky znameho faktu o drogach. Jednou si das a uz se to s tebou tahne az narazis a pri nejlepsim skoncis v base. Sugestivni a uveritelne herecke vykony plus nevlidne natocene newyorske exteriery. 80% ()

Sgt.Pepper

Drogy jsou sami osobě vážné téma a převedení do filmu není vůbec jednoduchý úkol..pokud se ovšem za předlohu scénáře dá autentický deník, vybere se správná hudba a správný představitel hlavní role, problém je lehce vyřešen..film plynule vypráví život umělce Jim Carrolla, který se dostal na šikmou plochu za pomoci drog..příběh není zdlouhavý a nehraje zbytečně na city, což je v tomhle žánru potřebné..A Leonardo? Nechci být neobjektivní, ale zkrátka dechberoucí, ztrhující, energický, uvěřitelný výkon..scéna u dveří s matkou je nevýslovná..When I was young, about eight or so, I tried making friends with God by inviting Him to my house to watch the World Series. He never showed.. ()

Anaximandr

Ústrednou postavou tohto filmu je Leonardo Di Caprio, ktorý potvrdil, že je veľmi dobrý herec a hrá prevažne len v dobrých filmoch. So svojou partiou kamarátov sa často iba tak poflakuje a život trávi prevažne popíjaním a fetovním. Jeho “biedny“ spôsob života ešte viac naberá na obrátkach po vyhodení z basketbalového družstva a smrti jeho najlepšieho priateľa. Drogám úplne podľahne, a napriek svojej dobre skrytej túžbe a pomoci okolia dostať sa nazad do normálu, sa mu to nedarí. Kalvertovo spracovanie pomerne ošúchanej témy, patrí jednoznačne medzi tie lepšie verzie. Z hereckých výkonov okrem Leonarda, prispieva k tomu ešte najmä Mark Wahlberg... ()

Mičl

Kruté, o to víc když jde o skutečný příběh. Mám rád tyhle DiCapriovy začátky, tripy a absťáky v tomhle filmu jsem mu fakt věřil a jeho trýznivé zobrazení dospívajícího Jima bylo přesné. V New Yorku se v té době žilo asi pěkně drsně a hranice mezi slibně se rozvíjející kariérou basketbalisty a feťákem závislým na heroinu byla opravdu tenká. Ještě, že to Jim zvládl a my si můžeme vychutnat happy end, který jsme mu určitě všichni přáli. ()

showxman

Silný příběh postavený na skutečném osudu jistého Jima Carrolla, kterého DiCaprio zahrál líp než by to zvládl Carroll sám. Právě on je totiž pilířem celého snímku a zejména abstinenční scény jím ztvárněné přivodí divákovi husí kůži. Skládám Leovi poklonu. ()

HonzysKISS

Má to podle mě takový pomalejší rozjezd, ale jakmile se to stane, tak se vše krásně otočí vzhůru nohama (i když to „probliknutí“ je možná až moc rychlé). Naprosto výborně ukázaný příběh, jak závislost na drogách může vypadat. Jak se kvůli drogám všichni chovají úplně jinak. Čeho jsou schopni a na co/koho se dokážou bez mrknutí oka vysrat. Krásná realita. Co si budeme říkat, bez DiCapria by tohle byl určitě úplně jiný film, nejspíš ani ne tak dobrý. Ani se mi nechce věřit, že to hrál. Dokonale jsem se vžil do filmu, atmosféra New Yorských temných ulic byla perfektní. Nejlepší na celém snímku je to, že přesně tohle se může reálně odehrávat i přímo u vás před barákem. Úplně v klidu. Jinak co bych ještě mohl zmínit, docela mi ve filmu chyběly detaily. Mohli toho víc ukázat. ()