Poslední dům nalevo

(neoficiální název)
  • USA The Last House on the Left (více)
USA, 1972, 84 min (Special Edition: 91 min, Director's Cut: 64 min)

Dve mladé vidiecke dievčatá sa vyberú do mesta na koncert, no zháňajúc po ceste marihuanu, natrafia na bandu kriminálnikov. Tí ich unesú a v lese jednu z nich dobodajú a druhú znásilnia, dorežú a zastrelia. Kúsok ďalej je dom, v ktorom však žijú jej rodičia. A keď k nim kriminálnici prídu nahodnú návštevu, rodičia sa dozvedia o ich čine a vezmú spravodlivosť do vlastných rúk. Dnes už legendárny nízkorozpočtový ($87.000 USD) film, vychádzajúci z Bergmanovho PRAMEŇA PANNY a neskôr následovaný tuctom napodobenín (I SPIT ON YOUR GRAVE, HOUSE ON THE EDGE OF THE PARK). (POMO)

Han22

Wes Craven a jeho prvotina a zároveň asi jeden z nejznámějších hororů 70. let. Před pár lety jsem viděl skvělý remake a protože Craven není pro mě zas takový mistr, netušil jsem co čekat. S pár úpravami se jedná o tentýž příběh jak v remaku - dvojice holek se vlastní blbostí dostane do rukou několika magorům a po chvílich ponižování, utrpení a marného úniku končí obě mrtvé. Hajzlíci se pak dostanou do rukou rodičům jedné z obětí... Scény s pychopaty a vůbec veškeré řádění v lese je jednoduše výborné a svoji brutalitou a krvavostí předstihují všechno, co do té doby v hororu vzniklo. Finále je OK, sice odbyté trochu na rychlo, ale OK (motorová pila ano!). Co mě ovšem neskutečně sralo byly hipísácká country hudba a totálně vypatlaná dvojice buranských policajtů, kteří celý horor posouvali někam do parodie. Celkově ale na tu dobu vynikající krvák. ()

HonzysKISS

Věřím, že v té době byl film pro diváky určitě brutálnější, ale pokud čekáte drsnou brutalitu, tak to bohužel určitě ne. Celkově mi to přijde takové hrozně amatérské, ani ta hudba mi tam většinou vůbec neseděla. Ale humor se celkem povedl, zasmál jsem se občas dobře. ()

Schuldiner odpad!

Jak tomuhle může dát vůbec někdo nějakou hvězdičku? Za co? To je tak dementní a dementně udělaný film, že jsem si už od začátku (a bohužel do úplného konce) ťukal na hlavu. Naprostý brak, bez čehokoliv, co by se dalo ocenit. Naprosto doslovná a strohá dějová linie, která je neskutečně k smíchu, protože to je v podstatě jedna náhoda za druhou, ale vše je podané jako přirozený vývoj a sled událostí, hlavně v těch rádoby detailech. Herecké výkony bych snad ani nekomentoval, protože jsem už dlouho, hodně dlouho neviděl takové amatéry. Ale to by tolik nevadilo. Jen kdyby ti amatéři nebyli absolutně neschopní. Děj je navíc v podstatě okopírován z filmu ´´Pramen panny´´, který byl taktéž odpad! Vše to podtrhují komediální vsuvky s dvěma mentálně postiženými policisty. A to ještě podtrhuje hudební doprovod. Takže dvakrát podtržený odpad, jak vyšitý !!! ()

LBsmoke

vizuálně super /podle možností a typu děju/ dotažené, až je cítit zbytečně estetická vypiplanost obrazu.. jenže to je jediné co film táhne, příběh víceméně žádný není.. takže jako kamerová zkouška ok ()

aLPaC

Hodně slavných režisérů mělo nějaký podivný svůj debut (viď Camerone). Bohužel tady to dvě později slavné hollywoodské ikony Craven a Cunningham moc nezvládly. Hlavně tedy Craven, který byl režisérem. Přitom námět sám o sobě skýtal obrovský potenciál (což později využil Iliadis u svého remaku). Bohužel tady nebyl naplněn. Craven totiž chaoticky střídá country hudbu a záběry na potok s obrovsky explicitním sexuálním násilím, poté střihne na dvě minuty na rodiče, co připravují oslavu narozenin pro dceru, opět přestřihne na brutální násilí, aby za pár minut opět střihl na duo komických, až groteskních policajtů, to vše opět v doprovodu veselé hudby. Nevím, co tím chtěl básník říci a jestli to bylo skutečně jeho úmyslem, ale nic horšího vymyslet nemohl. Vlastně celou tu sekvenci s těma dvěma cajtama měl vystřihnout, protože působila strašně rušivě a do filmu se absolutně nehodila. Musím říct, že jsem snad v životě neviděl postavy, které by se do daného filmu tak nehodili. Všechno to navíc sráží naprosto příšerní herci, které museli vyhrabat někde v baru. Jedinej, kterej za něco stál byl ten hlavní padouch, ale to jen proto, že jeho konkurence byla tak velká. No a to poslední dějství. Co k tomu říct. Zhruba mezi časy 60-70 minut Craven naprosto příšerně stříhá, nejprve to náhodné znamení u toho mladého Shii LaBeaufa, to jsem si ještě říkal, ale tak jo, ok, nicméně následoval střih a najednou rodiče u potoka s dcerou, to už bylo hodně wtf a tak to pokračovalo. Příšerný herce už jsem zmiňoval, ale u těch rodičů se musím ještě zastavit, protože emoce, které dávali najevo po tak strašné věci, které byli svědky, to teda smekám. Navíc ta směsná revenge. Matka dává jako pomstu jednomu ze záporáků blowjob :D, otec zase slabej jak 90 letej dědek a pak ten závěr s motorovkou. No hrůza. Není moc remaků, které by byli lepší než originál a je jich strašně málo, které by byli o mnoho lepší než originál. Bohužel u dvou z nich figuruje Cravenovo jméno. Jednak zde a pak ještě u Hills Have Eyes, které jsou také o stovky světelných let za Ajovým remakem. No nic, takhle dlouhej komentář jsem asi ještě nedával a vlastně celou dobu na ten film kydám hnůj, tak proč ty tři hvězdy? Ty jsou hlavně za ty drsné hororové scény, které byli fakt nechutné a na začátek 70. let i hodně odvážné. Kdyby to tak Craven nepodělal, mohlo to klidně být za 5. Měl tu temnou, nepříjemnou atmosféru zachovat celý film stejně jako Iliadis v roce 2009, komické vsuvky do takovéhoto filmu prostě nepatří. ()

bolan

Po vynikajícím RE-MAKEu, pln očekávání doplnit si hororové vzdělání, zbylo jen velké zklamání. Nesmyslně nudný film s pitomou muzikou a rádoby vtipnými vložkami absolutně nekoncipuje s nálepkou "legendární a kultovní drasťák". ()

andio

Film to byl zajímavý a nejsem si zcela jist, jak ho ohodnotit. Na jednu stranu se jedná o kultovní záležitost, v podstatě zakladatele žánru. Na stranu druhou, trvá hrozně dlouho, než se ve filmu něco stane a v podstatě první půlka filmu je celkem o ničem a nuda. V druhé půlce se všechno rozjede a finální pomsta je skvělá. Snímek je plný krve, nahoty a černého humoru, tak jak bych od žánru očekával a rozhodně mě brutalitou nezklamal. Sám sebe považuji za fanouška exploitation a ocením tak film čtyřmi hvězdičkami, ale přihlouplé scény policistů (a i některé jiné) mi celkem lezly na nervy. 8/10 ()

johnymdoe

Remake je dle mého lepší, ale tahle původní verze je taky parádní, hlavně s odkazem na to že je film už přes 40 let starý. Sex, drogy, každej s každým...to byla zvláštní doba. Dnes ani kozy ve filmu člověk neuvidí, ale naše babičky a matky se teda fakt nestyděly. Každopádně slečny v tomhle filmu nebýt trávy ani nemusely zařvat...hold za blbost se platí. Tenhle film se taky vyplatil, ve své době rozpočet 90 tisíc a výdělek 13 miliónů...slušné. Já se bavil, tedy až na dvojici poldů...nepochopil jsem proč do toho rvou komedii. 65% ()

Hapretor

Na dnešní poměry vtipná trapárna. Ale v tý době - kdo ví, třeba z toho diváci měli psychický otřes. Remake sice vítězí, ale jen díky lepší technické stránce. Tohle má taky dobrou atmosféru. A už teď taky vím, kde vzali inspiraci pro "Sám doma". ()

cdome.82

Taková příjemná krvárnička, která by se dala vzhledem ke svému původu hodnotit i výrazně výš. Ale to neustálé zlehčování a ňoumovitost rodičů mě spíš drží při zemi. Když jsem se ale před nedávnem dozvěděl o remaku, možná že změním hodnocení a dám víc jak ***. Klasika je klasika a klasika žánru o to víc. ()

Alexandre

Vůbec ne špatný úvod do Cravenovy krvavé i nekrvavé tvorby. I když jsem místy kroutil hlavou nad určitými nelogičnostmi a děj byl díky hudbě a hereckým výkonům neuvěřitelně zlehčován, tak jsem si The Last House on the Left poměrně užil. Krve a násilí jsme si užili docela hodně, příběh se mi taky moc líbil, ale jako celek nedokázal držet pohromadě, protože jej pár věcí dost narušovalo... ()

Kozy9

V celkovej podstatne nevýrazný snímok, ktorý nadobudol svoju slavnu tým, že sa chtiac-nechtiac stal matkou hororovèho žanru, v ktorom skupinka chorobných násilníkov je brutálne potrestaná obeťami alebo príbuznými obetí. Z počiatku som ma ohúril kvalitný soundtrack a skutočnosť, že sa autorom podarilo kvalitne opísať prostredie,charaktery postáv a čo je hlavné dobu v ktorej sa to všetko odohráva. Efekty boli na svoju dobu kvalitné a necenzúrované, herci ma presvedčili, nevidel som nič negatívne alebo amatérske. Žialbohu koniec ma neoslovil. Správanie postáv začalo byť nelogické a pritiahnuté za vlasy,všetko sa odohralo nadmieru rýchlo a iracionálne. Zhrnutím, bavil som sa a napriek značným chybám pokladám tento snímok za nadpriemerný. 80% ()

Knor

Neviděl jsem sice nesetříhanou verzi, ale musím uznat, že i přes stáří filmu je to dost dobrý. Exploiťák jako prase a na tu dobu se s tím Craven fakt nesral. Zvrhlá banda násilníků působí dostatečně zkaženě a jejich forma zábavy dokáže navodit to správný zhnusení, tak jak by to mělo v takových filmech fungovat. Když se přežije ta příšerná hudba a dva idiotský policajti, který měli asi fungovat jako odlehčující element, tak je to velmi slušný dílo a základ exploiťáků. ()

G04T

Tohle se do jednoho, do dvou žánrů zařadit prostě nedá... Craven tenhle film pojal hodně zvláštním způsobem, trochu parodickým, sarkastickým s prvky seriózní podívané. Otravná hudba Davida Hesse se dá přežít, ale pozor, možná ohluchnete a už nikdy nic neuslyšíte! Takže film je na vlastní nebezpečí. Rozhodně to není tak brutální (jak se říká), jako ISOYG od Zarchiho. Ale David Hess podal skvělý výkon (herecký, rozhodně ne hudební) ()

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)