Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

dave91

Coby odpůrce bondovek jsem byl naprosto spokojen s mírou vkusnosti,s jakou byla režie pojata.Ničeho nebylo moc ani málo.Tak akorát.Je vidět,že hlavní hrdina nemusí být nutně ten nejrychlejší kung fu rváč s mrštností geparda,ba ani napumpovaný svalovec,aby mohl být tím hlavním hrdinou akčního filmu. ()

ice.tea

Proč mě tenhle film nudil?Protože knižní předloha byla miliónkrát lepší a nekonečně akčnější od začátku až do konce,přečteno jedním dechem dokonce dvakrát za sebou,což se mi moc často nestává,že bych knihu ani nezavřela a nezačala odznova.Ty další filmy už byly mnohem lepší.Ne že by tenhle nebyl dobrý,rozhpdně lepší než ten snímek s R.Chamberlainem coby Bournem,to byla fakt nuda. ()

Alwirian

Tak kde začít...asi u filmu: dobrá akční naháněčka, výborný Matt Damon i Franka Potente. Děj je vcelku konzistentní a má slušný spád. Až sem se to blíží pěti hvězdám. Problém je v tom, že jsem jako první četl knihy Roberta Ludluma...potom se špatně dívá na film, kde je alfou a omegou psychologie člověka s masivní ztrátou paměti ve velmi nepříjemné situaci. Scénárista vzal výtečný psychologický špionážní thriller a při psaní scénáře nějak pozapomněl na to, že čistá akce je víceméně až to poslední (přestože je akce právě lepidlem pro kompaktnost příběhu). Takže nakonec vznikl akční film kde je "lepidlem" trocha špionáže a psychologie. Navíc je "lepidlo" tak plytce podané, že nebýt téměř pořád přítomné akce, konzistence děje se rozpadne. Matt měl určitě na to, aby dokázal zahrát Jasona Bourna takového jaký byl v knize...Knihy o Bournovi jsou v elitě svého žánru, film se řadí mezi nadprůměrné akční filmy, vezoucí se na popularitě knih bez pochopení obsahu. Celkové hodnocení: 7/10. ()

R.E.M.

(V komentáři částečná pozrazení pointy, i když hodně prozrazuje, ke škodě, už samotný český překlad.) Svižný dynamický film s podivuhodně charizmatickým Mattem Damonem, odvážně obsazeným do takové role - chladnokrevného "vojáka", plnícího po vymytí mozku své úkoly, nebo mise, chcete-li. Přímočarý děj s minimem dialogů mě bavil, i při druhém a třetím podívání. Franka Potente zdatně sekunduje hlavnímu hrdinovi. Co dodat - snad jen, že i při minimu dialogů jsem zachytila ostře působivé věty - "Jsi majetek americké vlády. Jsi pokažená zbraň za 30 miliónů...". Tak se lídé stávají věcmi - pouhými nástroji, potřebnými, dokud se nepokazí. ()

Domin_S

Kdo se podíval na 1. díl, tak se podle mě podíval na 2. a kdo se podíval na 2. tak se podíval i na 3. a kdo se podíval i na 3. tak toho 4. díl zklamal. (Bourne-Damon>Cross-Renner) Asi není co dodat, celá série je napínavá, má skvělý příběh, atmosféru i obsazení! Stačí jen čekat na pátý díl :-) S přáním pěkného dne Domin. ()

Pythonator

Pěkná pohádka o vycvičeném zabijákovi, který si musí teprve vzpomenout, že je vycvičený zabiják. Matyáš Démon mě moc nepřesvědčil a jako takový hrdina mi nepříjde sympatický. Věřil bych mu homosexuálního kadeřníka, ale prvotřídního zabijáka teda ne. Akční scény jsou ucházející a Franka Potente svou roli nepotentovala, takže se na ni moc hezky dívá. To by ale platilo i kdyby to herecky potentovala, takže to není podstatné. Prostě je to fešná BABA. ()

kodwin

Jo,docela ušlo, ale přišlo mi to dost obyčejné. A vadily mi dvě věci: nenápaditá zápletka s dětma a blondýnka, která se tam celou dobu objevovala, aby ve finální scéně nesehrála žádnou podstatnou roli. Za shlédnutí Bourne Identity stojí, ale bomba, za kterou je to tu prezentováno? Ee. ()

Mišuge odpad!

Zase další hyperpřehodnocený film, achjo. Kdysi jsem viděla dvojku a byla to bída, takže když jsem byla nalákána na shlédnutí skvěle hodnoceného filmu (který se v čj zrádně jmenuje naprosto odlišně), tak jsem vytrvala i přesto, že se mi identita filmu ("ježiš, to je Bourne, no potěš") odhalil už v úvodních titulkách. Řekla jsem si, ale co, třeba se to konečně vysvětlí, asi mi u té dvojky chyběl úvodní vhled. Navíc jedničky přece bývají lepší než další díly, no ne? Omyl. Bylo to horší než ta dvojka (a to bych před lety ani nepředpokládala, že je vůbec možné). Obyčejná sračka, která kolem vás prosviští a za týden už si ani nevzpomenete, o čem to vlastně bylo ("Jó, to je ten film, jak tam surfoval na tom chlapovi?"). Je to jako čekání na Godota...a žádné vzrůšo prostě stále nepřichází a nepřichází... ()

Aquaponik

Tohle byl zatím nejlepší film o agentovi, který jsem kdy viděl. Nejenže herecké obsazení bylo vynikající, ale hlavně veškeré napětí se přesunulo na diváka a já byl jako na jehlách, čím víc se film blížil ke konci. Matt Damon po tomhle kousku patří k mým oblíbeným hercům a Agent bez minulosti je jeden z nej filmů v mém pomyslném žebříčku. ()

DannyBurino

Celkem dobrý film, teda bitky trošku nepřehledné, ale jinak skvělé. Matt Damon mi jako profesionální zabiják sedl perfektně a Marie mi tam taky celkem sedla. ()

Nathaniel8

Začátek akční série, která mi změnila pohled na Matta Damona. Prostě dokonalé ve všech ohledech. Výborné akční scény, film měl drive a odstartoval úspěšné pokračování. Mohl to být nový James Bond. Škoda, že po 3. díle, to Damon zabalil. Ale to nesnižuje kvalitu tohoto filmu. Pro mě jasných 5*. ()

Domitri

Asi nejlepší špionážní film.. Matt v hlavní roli neskutečnej... Tomuhle filmu se ndá nic vytknout.. Dokonalej ()

adako

Ťažko sa komentuje film ktorý nezaujme. A to si viem užiť akčňák, v tomto prípade som ale len pozeral a bolo mi všetko jedno. Sem tam som sa uchechtol nad prudko predvídateľným dejovým zvratom, inak ale nuda. Aj tie akčné scény boli dajaké jalové. Buď sa dá ísť cestou že všade všetko vybuchuje naráža strieľa, čo vie byť nářez a zábava keď to režisér udrží pokope, alebo naopak úplne realisticky minimalisticky surovo že má človek pocit ako keby tam bol. Tu sme kdesi v strede, a je to fakt zle. Mal som po jeho konci pocit strateného času, a to sa mi stáva fakt málokedy. Aj pozeranie úplne zlého filmu môže mať nejaký zmysel, tento nebol zlý, no na konci som ľutoval že som si nepozrel niečo iné. ()

soukyd33

Super film s otevřeným koncem, na který stojí za to se podívat. Super herecké výkony a scény ve filmu jsou TOP. Hvězdiček 5***** ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav