Životní příběh amerického lupiče z Divokého Západu Jesseho Jamese (1847 – 1882) se stal inspirací pro řadu westernových snímků. Na plátnech kin se začal objevovat již v éře němého filmu a v roli Jesseho Jamese se objevili slavní herci jako Robert Duvall (Velká Northfieldská loupež) nebo Brad Pitt (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem). V roce 2001 natočil režisér Les Mayfield moderní verzi příběhu o legendárním psanci, jehož jedni vnímali jako nebezpečného zločince a druzí oslavovali jako hrdinu. V akčním westernovém snímku Psanci Ameriky se v roli neohroženého pistolníka představil irský herec Colin Farrell, pro něhož to byla jedna z prvních větších hereckých příležitostí. Příběh pojednává o tvrdém gangu bratří Jamesů a Youngerů, kteří se po skončení americké občanské války vrací zpátky na své farmy v Missouri. V rodném městečku se však setkávají s nelítostným železničním magnátem, který s pomocí bandy pistolníků zastrašuje místní obyvatele a za směšné částky vykupuje jejich pozemky na stavbu železnice. Mladí farmáři se ale nemíní vzdát svých pozemků za žádnou cenu a brání, co jim právem náleží. Začíná jedna z největších štvanic v historii Divokého Západu. (Česká televize)

Beatle

Roztomílý Colin Farrell dodával ne moc dramatickému scénáři chuť k vydržení u obrazovky a konečně jsem viděla Timothy Daltona v něčem jiném, než Bondovi :) ()

fabecc1222

Hodně uvolneně pojatá Westernovka, která je hodně daleko od těch klasických westernů s Eastwoodem a podobných filmů. Je tu hodně akce, všichni se snaží hláškovat (někdy lepší, někdy horší...). Nic moc světoborného, ale nic, co by mělo urazit. ()

VanTom

Moderně odlehčený polotovar pro mladé nesoustředěné publikum sice nešetřil westernovými proprietami, akcí ani výbuchy, avšak oslavně překroucenou legendu o bandě psanců a bankovních lupičů Jesseho Jamese sesekal a zhutněl do jednoho rozměru čirých tezí, neživotných jak výtah ve čtenářském deníku. ()

Pipes

S nadsázkou natočený western, který se příjemně sleduje a dobře se při něm odreagujete. Místy se udají neuvěřitelné situace, ale to je dáno tou nadsázkou. Herecké výkony slušné, hudba neurážející a scénář odpovídající. ()

BluT

Myslel jsem si, že mě westerny nebaví, ale tenhle mě ukázal, že to není vždy tak úplně pravda. Asi právě proto, že na tento žánr moc často nekoukám, jsem se vážně bavil. 80% ()

iXtr3m3

Výborný vtedajší "mladý" casting okrem starých bardov na pozadí, ktorý zabila scenáristická rutina a bezzubosť. S odstupom času fakt zapadnutý snímok, ktorý ale mohol vyletieť ďaleko vyššie, ako vyletel. ()

Hopper

Taký jednoduchšípríbeh o tom aký bol J. James správňak a pašák, skoro ako Jánlošík, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Ha, ha, ha. ()

Merkin

Půvabná oddechovka ve stylu country, cow, boyů a divokého západu. Kromě skvělých Shakespearových citátů doplněno též kreativním soudtrackem. Apropó doufám, že nikdy nepřijde dlouhá zima! ()

cityman

Moderní western o Jesse Jamesovi, který se pokouší vnést nový náhled na tuhle prastarou legendu. Nakolik se mu to daří asi musí posoudit každý sám, ale já můžu říct že ačkoliv je to pohled neotřelý tak na můj vkus až moc ve stylu MTV. Ovšem dobře se na to kouká, pokud zrovna nepíšete seminárku o tomhle americkém "zbojníkovi". :o) ()

AIMÉE

Já vám tedy nevím, kam tohle mělo zacíleno. Všichni účinkující jakoby měli na sobě přilepené nálepky s obličeji "tvařte se všichni co možná nejvíce westernovsky". Jejich 'kolty' jsou v tomto případě proklatě nízko. ()

Ant_Antony

Proč čtyři hvězdy, ptáte se..? Je to hrozně jednoduché, stejně tak, jako tento film. a právě proto... Je to oddechovka, které bych rozhodně nedával přízvyzko "komedie"... Ano, je tam pár povedených vtípků, kterým se vždycky rád zasměju (viz. "On se směje." "A to je zlý?" "Velmi.").. prostě oddech a řekl bych, že herecké obsazení bylo (až na malé vyjímky) dotažno k dokonalosti - Farell, Caan, Dalton... Pokud od toho filmu nic nečekáte (a klidně nemusíte mít rádi westerny), tak budete příjemně překvapeni... Další plus za hudbu - angažovat Mobyho pro jednu písničku, ke které dokonale sedne celé score Trevora Rabina, jehož nezaměnitelný sound celý film provází, je prostě pohoda... ()

jilda

Novodobý western pro teenagery, postrádá všechny atributy dobrého filmu. Ukecaný jako americký sitcom, bez charaktrerních herců, bez pořádného scénáře i hudby, na hezké obličeje to uhrajete jen pro puberťáky.Natočit to jako animované, vyznělo by to lépe. ()

hell_boy

Velice kvalitní novodobý western. Klasický, předvídatelný, přesto docela zábavný příběh, inteligentní humor, skvělé herecké výkony v čele s Colinem Farrellem, pěkná, mnohdy překvapivá hudební složka a hodně efektní konec=4*, i ksdyž do pěti stačilo jen trochu originality ve scénáři...škoda, přesto nadprůměr. ()

Greg25

Poměrně dobře natočený western s kvalitním scénářem a vynikajícím hereckým obsazením. Místy občas klišovitý a hodně americký, ale vcelku to je zábávný a někdy i vtipný snímek. Tomuhle filmu bych vytkla, snad jen úvodní akční scénu. Nic proti Farellovi a jeho "odlákání pozornosti" poamericku, ale přeci jenom špetka reálnosti té scéně chybí. Jinak poměrně solidních 80%. ()

werus

Tenhle filmík, jestli si dobře pamatuju, dávali v televezi někdy o víkendu odpoledne. Nebylo nic lepšího na práci, tak proč se nepodívat, že.. No a jak se mi to zalíbilo!! Colin Farrell je kapitola sama pro sebe, tam není co řešit, skvělý výkon a v roli mu to sekne :). Je pravda, že nebýt jeho, hodnocení by asi trochu kleslo. Jak nejsou westerny zrovna můj nejoblíbenější žánr, tak tohle mě fakt bavilo, možná proto, že se toho žánru Psanci tolik nedrželi a když bylo potřeba, svižně přeběhli do komedie, akčňáku nebo romantiky.. A k tomu všemu i slušná hudba. Dohromady z toho vyšel velmi dobrý, nadprůměrný film. ()

Klajnik

Film natolik průměrný, že se mnou nikterak nezůstane. Zbytečné pokoukání. Nechci tím říct, že by zde bylo vše formálně špatně. Jen nevidím jediný důvod, proč by si tento film zasloužil doporučení. Celé desítky jiných westernů má spíše cenu vidět. ()