My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

K.I.N.G.

Na to, že je to muzikál, tak k mému překvapení se mi líbily víc písně, než děj. Ty byly tak okouzlující, jako Audrey Hepburn. Zato závěr byl hrozně průhledný a já sem vůbec nechtěl, aby to skončilo jak to skončilo, ikdyž to vlastně neskončilo. ()

Kristusazapad

Shaw mal (výnimočne) vo svojej niekoľkostranovej eseji, v akomsi dodatku k svojej vlastnej hre, pravdu - Higgins a Liza by sa dohromady dať nikdy nemohli. Ide to proti princípu samotnej hry, ktorou je proces emancipácie hrdinky a aj proti charakterovému realizmu. Ale v poriadku. Ani Shawove slová sa nedajú považovať za písmo sväté, mal svoju vlastnú šablónu, ktorej prispôsoboval realitu. Faktom však zostáva, že tento film ide vyslovene proti pôvodnej hre (a približuje sa pôvodnému mýtu, ktorý však v pozmenenom kontexte prestáva dávať zmysel). A áno, nie som príliš veľký fanúšik muzikálov, degenerovanej verzie už tak degenerovanej operety, avšak My Fair Lady nedosahuje v spievaných pasážach ani hudobné a naratívne kvality svojich lepších muzikálových súkmeňovcov. Priznávam, niektoré piesne som nebol schopný počúvať, boli príšerné a navyše zbytočne redundantné, preskakoval som ich. Tzn. nedobrá adaptácia a priemerný muzikál (trojité déčko). Samozrejme, komické pasáže fungujú a Audrey Hepburn tu k svojej typickej dievčenskej krehkosti pridáva aj riadnu dávku trhovej ofrklosti. A stále platí, že bez ohľadu na predchádzajúce, ide v jadre o klasický mytologický príbeh, pre ktoré mám slabosť, a zároveň o veľmi slušnú drámu, pre ktoré mám takisto slabosť, a to aj vo filmových verziách. Osobne si však radšej pozriem Pygmaliona v divadle a tento muzikál pochovám tam, kam odchádzajú všetky nepotrebné banality. ()

swed

Jeden z nejkouzelnějších muzikálů vůbec. Nezapomenutelné melodie těžko vyženete z hlavy, stejně jako krásu Audrey Hepburn, na kterou je opět radost pohledět. Čert vem nepřirozeně působící kulisy a herectví Rexe Harrisona, "My Fair Lady" je prostě lovely :) 9/10 ()

vanadium

Proč tak skvělý film ještě nikdo nenadaboval do češtiny?!:(( Odpusťte ten stupidní rádoby vtip:) Příjemný film, vhodný zejména pro milovníky angličtiny a muzikálů. Hot........ hot........ hot........:)) ()

Aiax

Bez nejmenších diskuzí, pochybností nebo čehokoliv podobného nejlepší muzikál galaxie téhle i ostatních. Ryzí nádhera. ()

L_O_U_S

Muzikál rozhodně není můj oblíbený žánr, ale My Fair Lady se mi líbila. Audrey Hepburn je skvělá. (804., 23. IV. 2013) ()

Vědma

Tak jsem zase po čase viděla tenhle muzikál. A zase znova mi zlepšil náladu o 300 procent. Vždycky jsem ze všech pohádek měla nejradši tu o Popelce. Krásné písničky, krásné kostýmy, obzvášť na dostizích v Ascottu.. A samozřejmě kouzelná Audrey. Film s čestným místem v mé desítce. ()

Aleee89

Tak jsem se podívala na ten předlouhý muzikál. Dívala jsem se hlavně proto, že jsem na něj prakticky neslyšela nic jiného než chválu. Sice ho nebudu vyzdvihovat do nebes, ale chválit určitě ano, protože si to zaslouží. Audrey byla roztomilá a skvělá. Někde jsem četla, že Oscara za tuto roli nedostala jen proto, že své pěvecké party nechala nazpívat dabérkou a nezpívala je jen ona sama. Ovšem ty písničky jsou kouzelné a některé prostě i notoricky známé. Dialogy vtipné, doba hezká a dobře vykreslená. Námět sice ohraný a příběh zkrátka znají všichni, ale tady to odpouštím. Je to opravdu moc hezký film a něco, čím se svět filmu určitě může chlubit. ()

Chrysopras

Audrey má pro mě takové zvláštní kouzlo, který v tomhle filmu dominuje a očividně tu nejsem jediný platonický milovník této DÁMY :-))) Velmi příjemný je i její hlas, zajímalo by mě jak zpívala ona... Rex Harrison je stejně zdatný proti či spolu hráč a Pickering je taktéž skvěle obsazen. Ovšem velký problém mám s postavou otce - její představitel mě zcela irituje a proto jsem také nemohl dát 10/10. JUST YOU WAIT ()

Fanucci

Tak uměle natahovaný film s tak jednoduchou zápletkou jsem už dlouho neviděl. Navíc nejsem fanda muzikálů, takže víc než 3 hvězdy opravdu dát nemůžu. Nejlepší postavou byl jednoznačně starej flákač Doolittle:-) "Just a little bit..." ()

Carlossss

Ač nejsou muzikály zrovna můj "cup of tea", tak tenhle jsem si nechtěl nechat ujít už kvůli Audrey. A udělal jsem dobře. Byla zde překrásná už jako ušmudlaná květinářka. Po shlédnutí MFL ji obdivuji ještě víc. Jinak celý film držel kompaktně v sobě a není nic, co bych mu vytkl. Hudba byla skvělá, herecké výkony vynikající. Resume: Nejlepší muzikál, co jsem kdy viděl. ()

Katarine

Kouzelné...přímo parádní muzikál a film v jednom. A to co předvádí Audrey Hepburn se jen tak nevidí. Samozřejmě v pozadí nezůstává ani Rex Harrison. Nádhera. ()

SonG

Klenot mezi muzikály, a to díky úžasné hudbě, skvělým hercům a krásnému pohádkovému příběhu. Viděno 2x v divadle, jednou film. ()

Martin741

Chytilo ma to za pacesy, zdraplo a nasledujucich 170 min som sedel prikovany ku kreslu vdaka genialnej Audrey Hepburn /Prazdniny v Rime, wait Until dark, Odpoledni Laska/ a schopnemu Rex Harrisonovi /velkofilm Kleopatra 1963/. Nadhera, dnes sa uz nieco take netoci. 100 % ()

M.i.k.e

Miluju Mary Poppins (shodou okolností ze stejného roku) a My Fair Lady mi jí v mnohém připomíná. Jasně, není to pohádka (tolik) a není tak rozjuchaná, ale jinak má spoustu společných rysů, které koneckonců spojují skoro všechny tyhle staré velké muzikály. Ať už to je jistá kulisová papundeklovitost, chytlavé písničky, nebo divadelně přehrávající herci, kterým tady jasně vévodí božská Audrey. Jediná menší výtka jde za přefouknutou stopáží. Sice sem se nenudil a ty tři hodinky my ve společnosti Lisy a profesora celkem utekly, ale kdyby to mělo o půl hodiny až hodinu méně, nic zásadního by se nestalo…80% ()