Na cestě z Berlína do New Yorku potká Kyle Pratt (Jodie Foster) ta nejhorší noční můra každé matky - v rozlehlých prostorách moderního Boeingu 474 se beze stopy ztratí její šestiletá dcera Julia. Kyle, která je citově zničená z nedávné ztráty manžela, se zoufale snaží nevěřící posádce letadla, cestujícím a později i sama sobě dokázat, že není šílená. Přestože se kapitán Rich (Sean Bean) i letecký strážník Gene Carson (Peter Sarsgaard) snaží o tvrzeních zoufalé vdovy nepochybovat, směřují všechny důkazy ke skutečnosti, že její dcera nikdy na palubě letadla nebyla, což ještě více podněcuje paranoiu a pochyby ostatních cestujících a zbytku posádky. Kyle, která se najednou ocitá úplně sama, zbývá jediné - spolehnout se při pokusu o vyřešení celého tajemství a záchranu dcery pouze na svůj vlastní rozum. (oficiální text distributora)

flanker.27

Huh, tohle bylo něco. Trailer mě celkem navnadil a začátek vypadal docela nadějně, studené pohledy kamery, jakoby fincherovské průlety letadlem, dobře hrající Jodie. Jakmile se však scénář začíná zaplétat/rozplétat, postupně zjišťujeme, kdo je kdo a jaké jsou jeho pohnutky, a zváštěpak nesmyslnou překombinovanost záměru zlosynů a neskutečné díry ve scénáři, nezbývá než poslat film do vod nechtěných parodií. Když se tak zamyslím, je skoro škoda, že tam hraje Jodie Fosterová a že hraje tak dobře, být na jejím místě méně talentovaná (=přehrávající) kolegyně, mohla z toho být velice dobrá komedie. Ovšem i tak jsem se druhou polovinou filmu prořehtal a dostal se do stavu, kdy už mi přišlo směšné skoro všechno, nejvíce pak poselství, že tvrdá emerická žena staví tvrdá emerická letadla a nepřejte si ji nasrat. Ten výstup z kouře po výbuchu, pohledy do tváří těch, kterí nevěřili, podání tašky, omluva kapitána, to se musí vidět. Jinak má film slušnou kameru a režie taky není k zahození, kde však chybí alespoň trochu uvěřitelný a logický scénář, ani smrt nebere. ()

gudaulin

Drama, které je mnohem pevnější v kramflecích tehdy, když klade otázky, na které neposkytuje žádné indicie, natož pak odpovědi. V momentě, kdy se přestane ptát, naopak poskytuje vysvětlení, začne rychle, ale opravdu rychle ztrácet dech a závěr, to už je bolestně rutinní thriller, který se veze na těch nejtrapnějších klišé. Snímek začíná na 4*, aby v závěru sklouzl k jediné. Za snaživou Jodie Foster nechávám nakonec konečné 2*. Celkový dojem: 40 %. Ten letoun vypadal spíšjako zaoceánský parník nebo luxusní hotel, každopádně jeho provozovatel nenese tíhu plateb za pohonné hmoty. Tohle je možné leda tak v letecké flotile nějakého arabského ropou nasáklého státu... ()

choze

Přídavek pro všechny, kterým se líbil ÚKRYT. Další vizuálně vymazlený, barevně přefiltrovaný klaustrofobický thriller s virtuální kamerou a Jodie Foster bojující o život své dcery i svůj. Bohužel natolik chladný, že jsem u něj necítil skoro nic, kromě narůstajících antipatií k hysterické hlavní hrdince. Jelikož existují pouze dvě vysvětlení zmizení hrdinčiny dcerky - že šlo o imaginární představu labilní hrdinky nebo o únos - a tvůrci na nás tu první variantu vybalí už v půlce filmu, je jasné, že pravdou bude ta druhá. Žádná překvapivá pointa na konci se tím pádem nekoná a napětí pak plyne jen z toho, zda hrdinka svou dcerku zachrání v tradičním závěrečném souboji s padouchem. Pominu-li přehnanou hollywoodskou sofistikovanost plánu teroristů, nezdá se mi onen plán příliš pravděpodobný (řekněme, že by si holčičky při nástupu do letadla opravdu vůbec nikdo nevšiml, ale jak s takovou náhodou mohl únosce dopředu počítat?). ()

Segrestor

Celkově vzato, byl to docela zajímavý let. Seděli jsme úplně vzadu a jedna Američanka nás furtwerk otravovala, že jí unesli dceru. Chápete, v letadle a únos? Blbost, že? Taky jsme si říkali, jako, jestli ti únosci nevyskočili s tím dítětem z letadla. No zkrátka, říkali jsme si, že je to blbost na entou, že ta hysterka je asi na nějakém tom Wellburtinu. Objednal jsem si něco k jídlu. Fešné letušky však byly nějaké nervózní a tak jsem si na té nerozmražené housce moc nepochutnal. A pak to propuklo. Letadlo se rozsvítilo a probudili všechny haranty a ti začali jančit taky. Ta Američanka svou dceru pořád nenašla. Viděl jsem, že kapitán (vypadal jako Sean Bean) ji nějakým způsobem uklidnil, vlastně se mu podařilo ženštinu přesvědčit, že do našeho letadla s dcerou vůbec nenastoupila. Takže jsme se zase všichni pěkně usadili a zadržovali potlačované úsměvy. Sotva ale uběhlo několik minut, už už se drala dopředu a zase a znovu ji chtěla hledat. "Dejte jí čípek," volal jsem do uličky," kdo tu má spát, když tak trojčí." Na můj popud a několika dalších cestujících jsme nakonec museli nouzově přistát a dělat šaškárnu kolem nějaké té Eva kuace. To už ale na nějakém zapadlém letišti byli připravení agenti FBI, pak se čekalo, až se vevnitř něco vyřeší, pamatuju, že to trvalo asi půl hodiny a najednou prásk, ozvala se strašná rána, ve mně hrklo jako ve starých hodinách, manželka málem leknutím porodila i když byla jen v prvním měsíci, ale nechci odbočovat, to je na úplně jiný příběh. Prostě to letadlo najednou explodovalo a Roman tika byla v Čudu. A tak tam tak stojíme a najednou vidíme, jak ta pošahaná Američanka vystupuje zpoza těch kerosinových plamenů a v náruči nese tu vymyšlenou dceru. A já si říkal, že bylo štěstí, že jsme nouzově přistáli, kdyby to bouchlo ve vzduchu, v rychlosti 1000 km/hod, natočili by podle toho úplně jiný film. Možná lepší, možná víc mimózní. ()

Gilmour93

Pokud je ještě člověk na vážkách, jestli se jedná o výplod zármutkem zkroušeného mozku, či se v tom letadle, které připomíná vestibul hotelu Hilton a docela se v něm plýtvá místem, odehrává nějaké spiknutí, v kterém jedou všichni včetně plakátu Raquel Welch, dokáže Schwentke pomocí atmosféry jakž takž udržet pozornost. Jenže.. Jakmile přijde křečovité odhalení, John McClane v sukni vykráčí z dýmu s nejcennějším pokladem v náruči, Boromirovi vletí do otevřených úst všechny newfoundlandské mouchy a arabský občan uvědoměle pomůže se zavazadlem, řeknete si - není nejlepší některé lety prospat? Spoiler: Mám rád akční hrdiny, kteří dokážou spojit rozhodnost s ekonomickým myšlením - tak jako Jodie, která jedním tahem zlikvidovala padoucha a ušetřila za manželovo zpopelnění.. ()

Psema

Na to, o jak nelogickou, předvídatelnou a uchcanou fašírku se jedná, jsem se vcelku bavil. Jen za boha nevím proč? 5/10 ()

Lynn

Hlavně první půlka filmu mě nadchla, má skvělou atmosféru a buduje napětí. Výkon Jodie Foster také stojí za zmínku, protože jako máma "lvice", která bojuje o své mládě, je úžasná. Druhá půlka sice není tak skvělá, rozluštění zápletky bylo odhaleno možná příliš brzy, ale Peter Sarsgaard si se svojí postavou vskutku dobře poradil. V vedlejší roli (palubní kapitán) mě potěšil i Sean "Boromir" Bean. ()

genetique

Škoda, že film začína rozvíjať svoje thrillerové vlatnosi až druhú polovicu. Prattovej hľadanie svojej dcéry v prvej polke je síce kvalitne spracované, no celkovom vyznení to vyznie príliš rozťahane. Naopak, druhá polka filmu je skvelá a výborne zapadá s prvou do seba. Dobré je aj spracovanie lietadla a skombinovanie s konštruktérkou. Škoda, že sú rozvité postavy, ktoré absolutne nezasahujú do deja. 65%. ()

Madison

Tuctový a takmer ničím nezaujímavý malý thriler, ktorý nezachráni ani nadpriemerný výkon Jodie Foster a už vôbec nie úbohý zničujúci hudobný motív Jamesa Hornera. ()

Botič

Jodie Foster má bezpochyby vynikající kondičku, zato Robertu Schwentkemu došel dech hned po prvních deseti minutách. ()

3DD!3

Napínavý a temný thriller, který je zvláštní kombinací všech možných filmů s tématikou "problému v letadle". Byl jsem překvapený co se nakonec s dějem filmu stalo a jen jsem nevěřícně zíral, co scénáristé dokázali v tomhl snímku všechno skloubit. Co se týče únosce. Byl asi tak stejně nápadný jako dalších desel lidí v letadle. Přiznám se ale že jsem měl podezření ;-) ()

Kaka

Velice slabé. Dějových chyb a kiksů je ve scénáři, jako děr v ementálu, nehledě na druhou polovinu filmu, která se dá nazvat jedním megaklišé. Herci naprosto nevýrazní a ani Jodie Foster mě tentorkáte tak úplně nepřesvědčila. První polovička filmu je ještě docela koukatelná. Potěší příjemně realistické pojetí chodu letiště a jistých zaběhnutých pravidel v letecké dopravě, které jsou občas vyzdvižena v popředí. Avšak všechny snahy o "realistický" thriller hatí připitomělý scénář. Technicky film překvapivě nic moc. Vnitřek letadla je naaranžovaný krásně, avšak venkovní záběry jsou přímo tragické. Jak by mohlo být letadlo černé? Bez jediného potisku té oné společnosti ? Těch nedostatků je opravdu pořádný zástup. Závěrečná scéna výbuchu je technicky zprasená a počítač je z toho přímo cítit (a není to poprvé). Kdepak toto opravdu ne. ()

castor

Skrz naskrz průměrné dílko, které nicméně začíná (bohužel jen začíná) jako rafinovaný thriller!! Snímek, na kterém se opět ukázala jedinečnost Jodie Foster (divím se, že si dvojnásobná oscarová herečka vybírá projekty nižší svítivosti!!), slušný výkon režiséra Roberta Schwentkeho a i průměrnost scénáristů. Je mi jasné, že do tohohle letadla už na podruhé nenasednu, ale jeden let má přesto své kouzlo. Jedno se navíc musí nechat. Tajemný let umí nalákat na originalitu a schopnost vybudit divákovu zvědavost. Škoda několika dějových zlomů, které jen maskují tvůrčí nemohoucnost. ()

D.Moore

Závěr se sice nemusel zvrhnout v takovou "akci" a hlavní padouch si mohl odpustit proslov, ve kterém vykecá, jak a proč všechno narafičil(i), ale nic to nemění na tom, že Tajemný let je příjemně koukatelný thriller (light) s velice dobrou paranoidní atmosférou a vcelku originálním nápadem. Tři a půl zaokrouhluji nahoru. ()

ripo

Pravdupovediac, existujú i lepšie scenáre. Takisto pravdou je, že Jodie podala svoj klasický nadštandardný výkon a jej depresívno hysterické kreácie boli ozdobou filmu. ()

Spooner

Tento film je vlastně tvořen dvěmi částmi. 1. část je velmi dobrá atmosférická podívaná,ve které se naplno využívá prostředí letadla. Režie je výborná,protože režisér ví na co má. Herci jsou též vynikající. Lepší základní trio než Foster-Sarsgaard-Bean si režisér nemohl přát. Všichni tři hrají výtečně a o Sarsgaardovi ještě určitě hodně uslyšíme. Všechno tedy dobře vychází a je to vynikající thriller jenže pak přijde ta část 2. Scénarista se zřejmě pořádně zhulil,když to psal, protože tak odfláknutej konec (nebo spíš skoro celou druhou polovinu filmu) jsem už dlouho neviděl. Tolik absurdit a scénaristických berliček by nedokázal zvládnout kdejaký režisér a Schwentkemu to v té druhé půli taky velice selhávalo. Ale to byla vada toho scénáře, on se totiž snažil jak mohl aby to s úctou dotáhl do konce. To se jemu i hercům nakonec podařilo, akorát s hodnocením musím kvůli tomu scénaristickému patlalovi o hvězdičku dolů. Díky němu se totiž ze slibného nadprůměru vyklubal zase další průměr. ()

gogo76

Zaujímavý thriller, ktorý sa celý odohráva v lietadle, ale nie je ani na chvíľu nudný. Nie je to film pre milovníkov akcie, lebo tej je vo filme naozaj málo. Ale ako raz povedal Robert De Niro aj pohyb očí môže byť poriadna akcia, nemusí sa hneď strieľať. Celý film držia nad vodou skvelí herci na čele s ako vždy fantastickou J. Foster. 60%. ()

-bad-mad-wolf-

Prapůvodně dobrý nápad se utopil v průměrném thrilleru s imbecilním scénářem (SPOILER - Hoho, mám geniální plán, unesu babě v letadle dceru a budu doufat, že si jí předtím nestačí všimnout nikdo z čtyřset cestujících... a nedejbože, aby tý hysterce někdo začal věřit, nebo dokonce pomáhat!). Dvě hvězdy za paranoidní první polovinu. ()

Hrabka

Průměrný, celkem napínavý a netradiční thriller s Jodie Foster, která se do této role opravdu hodí. Pokus o zajímavou a překvapující pointu se povedl tak napůl. Možná by stálo za to, podívat se na film ještě jednou, aby si člověk ujasnil poměrně zamotaný děj. Fim to určitě není špatný, herecké obsazení je dobré - Erika Christensen potěší. Pokud máte rádi letadla a thrillery v uzavřeném prostoru a navíc si libujete v zapeklitých příbězích, je to film právě pro vás. 60% ()

Jamal

Nejspíše antireklama na Airbus A380, které se nejvíce podobalo na tento vymyšlený Boeing, který jistě věděl proč ji udělat, jelikož se nebude zaměřovat na letecké dvoupatráky, ale na menší letadla, kde zaručí, že se žádný z cestujících v letadle neztratí ani ze seznamu ani z paluby (( :: Foster na můj vkus příliš hysterická, ale jinak ve filmu vynalézavá a chytrá holka ()

Setkáme se včera, lásko!

Setkáme se včera, lásko!

25.04.2007

Určitě si vzpomenete, jak si to Eric Bana a Brad Pitt coby Hektor a Achilles rozdali před branami Tróje na meče a kopí. Bylo to tak přesvědčivé, až se nechce věřit, že v soukromí jsou ti dva kámoši.… (více)