Claymore

Japonsko, 2007, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Epizody(26)

Claymore jsou čarodějnice, které loví démony (Youma). Její členové mají nadlidské schopnosti, avšak nepatří ani mezi démony a ani mezi lidi, jsou něco mezi tím. Jsou to ženy, které v sobě mají kousek z Youmi. Za jejich sílu (Yoki) zaplatili velkou daň, a to, že stále tyto rozdílné části bojují mezi sebou, ta která zvítězí, získává vládu nad tělem. Claymore i Yoma mají tzv. Yoki, což je energie, která je schopna jejich těla povznést do stádia probuzení, které by se dalo popsat jako metamorfóza na vyšší vývojový stupeň. Jejich podoba dozná znatelných změn - většinou jsou větší, mají více končetin, drápů, zubů, apod. - u každého je tento stádium jiné. Yoma jsou v tomto stádiu ještě mnohem nebezpečnější a obyčejný smrtelník proti nim nemá šanci. Zatímco Yoma se ze stádia probuzení dokáže dostat zpět, Claymore to nedokáží a pokud se zcela probudí, stávají se hrozbou a ostatní Claymore mají za povinnost tyto bytosti zabít.
Anime popisuje příběh chlapce, který přišel kvůli démonům o rodinu a tu vzápětí nachází v Claymore jménem Clare, kterou doprovází. Clare je Claymore, která je úplně jiná než ostatní jejího druhu, proto k sobě vezme toho chlapce do služby. (Wendycz)

Marius

Claymore je po Death note ďalším v našich luhoch a hájoch vyhypovaným seriálom z produkcie štúdia Madhouse, i keď na rozdiel od DN je tentokrát ten hype temer namieste. Seriál je rozpoltený, ako jeho hrdinky, sú tu pasáže vynikajúce, často keď som ich už nečakal a sú tu pasáže, za ktoré by som prepustil režiséra aj celý stuff. V prvom rade sa mi nepáči ako je seriál dramaticky vystavaný, napr. časti s Teresou, hoci najlepšie na celom seriáli, mali byť pre väčší dopad na diváka zaradené niekde úplne inde – takto to temer vyzeralo, že sledujeme iný príbeh. Claymore tiež šialene tlačí na pílu pokiaľ ide o emócie; robí to pritom pomaly skôr než sme sa stihli zoznámiť s hlavnými hrdinami a tak je to bez efektu. Priam neznesiteľnou sa táto skutočnosť stáva v poslednej časti, tu som sa už nad celým tým pátosom skôr uchechtával než by ma vnútorne pohol. V neposlednom rade treba spomenúť neduhy animácie – je často príliš statická. Chlapcom z Madhouse by mal niekto povedať, že súboj na meče sa ťažko obstará švenkovaním kamery po statických fóliách – vyzerá to potom akoby ste ručnou kamerou zaberali mangu. A keďže sú tu súboje ťažiskom deja seriálu, je pochopiteľné, že to „trochu“ vadí. (starý zlatý Fate/Stay night ktorý nepoužíva CGI skryje Claymore pokiaľ ide o súboje do vrecka). No a poslednou vadou je nadmerné „vykecávanie“ sa Claymores pri súbojoch či už medzi sebou alebo s monštrami. Až by si jeden myslel, že si nemajú s kým pokecať. Kresba je perfektná, podobne ako v Death note si na obrázkoch dali tvorcovia záležať, rovnako ako na dizajne postáv. Charaktery sú pomerne príťaživé (nielen fyzicky), i keď teda cenu „najotravnejší Mirek Dušín“ u mňa ukradol Emiyovi Shiro z Fate/Stay s prehľadom spoločník Clare Reki. Tá postava má v seriáli jednu jedinú funkciu ale nechápem, prečo ma musí otravovať temer celý čas. Príbeh nie je nijak originálny, a hoci mal našliapnuté stať sa rozsiahlou epickou fantasy ságou, niektoré načrtnuté dejové línie ostali nerozvinuté (možno ako podklad pre druhú sériu ?). Claymore však podľa mňa treba vidieť. Je to pomerne dobrý, i keď nevyrovnaný seriál a hlavne nováčikovia na poli anime z neho budú určite odviazaní. Najlepšie tri hviezdičky, aké som kedy anime dal.7/10 P.S. Veľmi by som privítal prequelový seriál s Teresou. ()

ravalah

Sedi mi naturalisticka a brutalnejsi dila, kde litaji ruce, nohy a potoky krve (Ninja scroll, Basilisk, Elfen Lied apod.) . Kdyz je krev fialova, uz to neni ono a pubertalni chlapec, ktery neustale breci potoky slz mi opravdu lezl silne na nervy. Obdivuju dabera teto postavy, ja bych se na to po dvou dilech vykaslal, jeste tim vic, kdyz bych vedel, ze takhle budu rvat v temer vsech dilech, kde mam ucinkovat. Dale. Kdo rika, ze je to obrazove kvalitni, to jste asi nevideli jak ma vypadat poradne anime. Napr. Seirei no Moribito. Tyhle staticke obrazky, pres ktere akorat prejizdi kamera sem a tam, jen aby to nevypadalo moc staticky, ja za kvalitni animaci opravdu nepovazuji. Psychoticka hudba se mi v prvnich dilech dost libila, o to vic me zamrzelo, ze v poslednich vubec nebyla. Jinak ze souboju jsem si taky moc neodnesl. Predposledni bitva byla tak otresne zpracovana, ze me vubec nebavilo, co se tam deje. Zlaty Kenshin nebo Samurai Champloo. Tohle beru spis jako domaci projekt studentu a ne jako kvalitni anime. Dam tri, ale jen kvuli tomu, ze tem nejhorsim anime, co jsem videl, davam dve. Tady byla i nejaka malo vyznamna pozitiva. ()

animaxis

Nejlepší forma akčního dramatu,jakou jsem v anime kdy viděl.Hned první díl mě vtáhl sebou do příběhu a pak už jsem se jenom nemohl dočkat,co se bude dít dál.Vůbec mi nevadí,že to má celkem málo dílů,tedy alespon na anime,přesto,že mám radši spíše ty delší.Přesto mi ten závěr připadal takový nedořešený,ale i tak mi to přes ten krásný příběh vůbec nevadilo. ()

daEmoNickY

ženy bojovnice - jop. Mutace - jop. Lidé se jich straní - jop. Kvůli mutacím (nejen) - jop. Pravidla o nezabíjení lidí - jop. Zabíjí stvůry - jop. Stříbrné - jop ... oči jiné barvy - jop. Kde jsem to jenom viděl? http://www.csfd.cz/film/159966-zaklinac-wiedzmin/ . Jasný, japonci serou stejný hovna ale lepší. __________ NEMOhu se přEMOct - tenhle vál je EMO. A to je fakt nEMOc, to čeho jE MOc v anime, je to cesta na Temnou Stranu. Nejbližší Jedi ti to vysvětlí. __________ Ale to standardní manga emo se dá vydržet posouvat. U jiných aby si vysypal do klávesnice zrní nebo koupil takovýho překlápivýho ptáčka plnýho jakýsi vodičky __________ Uvod Intro a outro se povedli. Intro obsahuje zopakovani predchoziho deje, jeden se pak zorientuje, a outro obsahuje lakadlo a ukazky z dalsiho dilu. Hudba ujde. __________ Modelovani /**** osobni poznamka **** {premena, zasobnik} ****/ Zakladni pojem je tu dejme tomu *souboj*, protoze je tu probrano k cemu slouzi, proc bojovat i proc nebojovat, to jak kdy probiha, proc se bojuje, co je nevyhodou / nevyhodou souboje (prepeti, precerpani Yo-ki a zmena na monstrum) ... __________ Zakladem je ze v svete Claymore jsou monstra. Proti tem monstrum se bojuje. Dokonce se do tel lidi da dat maso monster a vycvicit je k boji proti temto priseram. Ale to neni jen tak a toto "frankeinsteinske" telo si bere svoji dan v tom, ze nesmi byt vyuzivani vlozeneho (priserneho?) masa naduzito; doslo by k nevratne nahle promene do hladove prisery se schopnostmi co "by zavideli" i rytiri Jedi. __________ lalalalalala __________ Je tu probrano unaveni diky utoceni a vyburcovani se k bezhlavemu utoku (berserk). Dale cim vice se utoci, a tedy pouziva Yo-ki, tim spise se dosahne "probuzeni" - nevratne zmeny tela - zmeny na priseru. __________ S tim, jakym zpusobem se branit a pripadne i jake formace brat se tu taky obcas jedne setka. __________ Nicemu se nedivim, vzdyt to maji skoro vsechno obtazene odsud http://www.chinapage.com/sunzi-e.html . __________ Odstup a davkovani Ten fracek, kteryho s sebou Klara taha a kterymu jde jenom o vytunelovani toho co ma v kalhotkach a o kterym to ona netusi, me sral. To je vsechno co jsem chtel "rict". Stejne bych to nekde napsal, takze uz to mame aspon za sebou. Jestli tam byl k necemu jinymu nez k polidstovani Klary, tak ani nechci vedet ( ). __________ Subjektiv vi hovno o tom, co je chyba scenaristu a mam pro nej novinku, pribehy se nemusi psat kapitolu po kapitole ale mohou se psat na preskacku http://www.darcypattison.com/plot/plot1/ , http://www.darcypattison.com/plot/plot2/ - zkuseni scenariste to tak delaji http://www.advancedfictionwriting.com/art/snowflake.php (Abych utisil drama, tak dodam, ze me to taky prekvapilo, kdyz jsem to zjistil, fakt ... sarkasmus to není protože za tím není smajlíček a jestli to sarkasmus je, tak si na otaku hraje - měl by u mě bonbón ... otaku si totiž vždycky vyměňujou smajlíčky protože v životě by se na ně nikdo neusmál ani omylem) . Predpokladam, ze chteli tocit Claymore 2, pripadne donutit lidi ke cteni mangy, kde by snad ty odpovedi nasli. Navic po tom, ze 1) dumyslne nektere informace ladovali "v ten pravy cas" 2) prihodne zneuzivali neznalosti divaka (mezer v informacich) k vytvoreni dramatu 3) nektere iformace opakovali tesne pred pouzitim nejakeho tricku aby se divak mohl dovtipit 4) nenaplacali na sebe prilis informaci najednou usuzuju ze scenarista vedel moc dobre co dela. __________ Tajemna Organizace __________ Pravidlo "Nezabijes cloveka" co organizace vydala neni tak uplne domyslene (coz se ostatne stane predmetem jednoho dilu). Zda se mi, ze to je takova stredoveka nedomyslena verze 3 Zakonu Robotiky http://en.wikipedia.org/wiki/Laws_of_robotics . Nicmene jen slepe prihlizeni zabijeni, krom toho ze zvysuje pohrdani Claymory u vesnicanu, muze skoncit slepym prihlizenim zabijeni ... sebe sama. Apropos, mohou zabit sami sebe (pocitaji se jako lidi, ne) ? __________ Jka uz jsem rekl, zatajovani informaci o organizaci jen prispiva k tomu aby se na to jeden koukal pripadne zacal cist mangu http://www.onemanga.com/Claymore/ . __________ Taky si nejsem jistej jak moc daval smysl vysmech XYZ Klare o tom ze je 47-ma. Vzhledem k tomu, ze tam jsou nahradni slecny tak neni posledni , jinak by snad byli slecny uz davno pred ni. To ale neznamena ze se ji nemela vysmat, uz jenom to ze si sebou taha nezletilyho pichace ... __________ Ty prisery se opravdu vyskytovaly tak rovnomerne, ze to tvorilo 47 postupne postizenych kraju? Takze mame kandidata na jedno SPIKNUTI. __________ Jak uz jsem zminil predtim, japonci resili a resili a ze to nedoresili do konce tolik nevadi, aspon se maji Animaci nad cim nasirat (a ostatni se jich aspon na chvili zbavi vzhledem k tomu, jak pilne budou svoje teorie sirit po netu). __________ Zrcadleni __________ "Mluvim" o 2 udalostech : 1) posledni boj Terezy (mysleny zacatek Claymore) 2) prvni boj s Priscillou (konec Claymore). (*) Na "zacatku" dostane ctverice "lovkyn" ukol zabit Terezu, z jedne z lovkyn (Priscilla) se stane Yoma. Na "konci" se ctverice kamaradek vyda lovit Yomu, prave tu Yomu z predchozi vety. (*) Pri obou udalostech se u "hlavni hrdinky" (Tereza a Klara resp.) ochomejta maly spratek - sirotek, poprve je to holcicka a podruhe chlapec. (*) Pokazde se z jedne z hrdinek skoro stane Yoma, v pripade "prvni udalosti" je to "skoro" jenom chvili, pak se lovkyne stane Yomou uplne. (*) Poprve je Yoma jedna z ctverice divek co bojuje proti jine divce, podruhe 4-ce divek bojuje proti jedne Yome. ... a.t.d ... _______ Kam jsem jenom dal ten zasrany zluty * kopirovaci papir? (* zluta je mnohem prijemnejsi na oci nez bila ) Pojdmez na to zesikma, zprima , zboku to nejde a zezadu by to bylo akorat prekvapeni. Jak jsem jiz naznacil "rec" bude o kopirovani. [*] "valkyrky" tu maji stribrne oci a blede vlasy (Zaklinac http://en.wikipedia.org/wiki/The_Witcher) [*] na konci se 3 kamaradky skrizi mece a prisahaji ze se znovu setkaji (3 Musketyri) [*] Klara se zda mit pohodlne vymenitelne koncetiny, prihodne tak jako u opotrebeneho stroje, zvlaste pak ruce (Terminator[ove]) [*] zminoval jsem se o vyhodach kopirovani? Nuze protoze sebereflexe je nemene dulezita tak http://www.onemanga.com/Claymore/33/02-03/ jako tak http://www.onemanga.com/Claymore/49/14/ . _______ POZNAMKY _______ Tento komentar obsahuje spoilery. _______ KDE _______ Anime http://gu1337.com/anime/234069-rs-mu-claymore-dvdrip-dual-audio-87mb.html a manga http://www.onemanga.com/Claymore . () (méně) (více)

Laxik

Zajímavý příběh vs. něco, čemu Japonci hrdě říkají repliky... aneb Claymore jako živoucí definice anime. V tomhle démonořeznickém seriálu je to vše. Klasické propriety. Dobrý příběh, zajímavá kresba, dynamická hudba, poezie krve a meče, megasouboje. Ne vše z toho je extra úžasné, ale nic z toho není průšvih... ten přichází až s druhou várkou univerzálních anime motivů. Hloupé postavy, které z jakýchsi nepochopitelných důvodů zapomínají, co všechno uměly dva díly zpět, nedodržování pravidel vlastního fikčního světa, odmítání logiky jako nejhoršího z yoma, snadná vizuální zaměnitelnost bloncek s mečem (i když na to, že je tam tak pět desítek uniformovaně obrněných blonckek s olbřímím mečem, si animátoři poradili docela slušně, to zas jo), ale hlavně stupidní nefunkční dialogy (a monology a vnitřní monology), které většinou slouží jen jako vysvětlení toho, co se zrovna děje. A to i přes fakt, že bych musel být absolutní idiot, abych to nepoznal bez pomocných koleček. Navíc jsou tyhle mrtvolné proklamace tak repetitivní, až to celé vybízí k vymyšlení chlastací hry. Mix Berserka a Hellsingu OVA, tématem, motivy, selháními i kvalitou, bohužel bez highlightů, které se i v těchto málem provarech vyskytly. ()

• Dne 28. května 2009 byla na motivy seriálu vydána i videohra s názvem "Claymore: Gingan ne Majo" od společnosti Digital Works Entertainment. (Hem.m)
  • Název pro postavy Claymore je odvozen od jejich typické zbraně, tedy dvouručního meče. Původně šlo o meč z 15. století, který používali skotští horalové nebo irští žoldnéři. Meč dosahoval délky až 140 cm, měl oboustrannou čepel s kovovou rukojetí potaženou kůží, která byla zakončena kulovitou hlavicí. Meče Claymore se postupně vyvíjely, až se z nich staly meče ozdobné. (Prochy38)